Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2010, 20:16:18
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit Ziua Odihnei

M-am uitat prin astea 4 pagini si nu am vazut un topic asemanator. Daca mai exista prin alta sectiune un astfel de topic, imi cer scuze in fata tuturor si rog un administrator/moderator sa-mi mute/stearga topicul. Multumesc.

Eu am o nelamurire. Recunosc, nu am citit Biblia, dar intentionez sa o fac. Insa, stiu ca pentru asta, imi trebuie rabdare, calm, fara muzica, fara deranj si sa fiu atenta numai pe ceea ce citesc. Oricum, am de gand sa ma apuc cat de curand, pentru ca nu se mai poate asa.
Vreau sa stiu si eu care este ziua odihnei. Eu de mica stiu, invatat de mama si mergand la biserica ca duminica este ziua a7a, ziua in care Dumnezeu S-a Odihnit(daca spun corect). Eh, am auzit pareri impartite (mai mult de la celelalte religii/culte/secte, luati-o cum doriti). Ca de fapt ziua odihnei este sambata (care se numeste Sabatul la ei) si cine mi-a spus a venit cu argument logic :| si avea dreptate :| dar eu iarasi am o nelamurire: scrie undeva in Biblie exact ca sambata/duminica este ziua odihnei? Eu stiam (si am citit inceputul, Geneza, dar prin liceu si nu am inteles prea bine ca nu eram asa interesata) ca Dumnezeu a creat lumea in 6 zile, iar in a7a zi s-a odihnit.
V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea lamuri si pe mine. Cand voi incepe sa citesc Biblia, sa o inteleg cum trebuie, ma voi lamuri si eu cu cateva lucruri.
Multumesc din suflet!
  #2  
Vechi 30.04.2010, 20:30:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Angel, sambata este ziua odihnei pentru evrei. Lor le-a dat-o Dumnezeu pentru ca in ziua aceea i-a scos Moise din robia egiptenilor. Ei o mai serbeaza si acum, au alta lege. Mai inainte de acest eveniment, nu serba nimeni nici o zi a odihnei.
Noi, crestinii (ortodocsi si catolici) avem alta lege, noi serbam Duminica, ziua Domnului. Cuvantul romanesc duminica vine din latinescul dominica, care inseamna "a Domnului", deci ziua Domnului, tot asa cum cuvantul grecesc pentru duminica, kiriaki, semnifica exact acelasi lucru - ziua Domnului. De ce e duminica ziua Domnului? Simplu, pentru ca duminica a inviat. Cinstind duminica, noi cinstim Invierea Sa cea de a treia zi, nu alte bazaconii. Evreii sa isi serbeze iesirea lor din Egipt, asa cum le-a poruncit atunci Dumnezeu, noi, crestinii (ortodocsi si catolici) sa cinstim Sfanta Inviere! Duminica este pentru mers la biserica, citit lecturi duhovnicesti...

Iar despre protestanti si altii de acest fel, iti recomand primele pagini din cartea parintelui Cleopa, Calauza in credinta ortodoxa! Incepand de la pagina 10 expune si demonteaza cu argumente riguroase credinta gresita a acestora!
http://www.cartidownload.ro/Religie/...dinta_ortodoxa

Si neaparat sa citesti Biblia! o Biblie buna, ortodoxa, nu sectara! http://www.bibliaortodoxa.ro/cautare.phpDoamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #3  
Vechi 30.04.2010, 20:52:48
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
Vreau sa stiu si eu care este ziua odihnei.
Ziua odihnei este singura zi din saptamana, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu si poruncita ca zi de odihna inchinata Domnului. Iata ce spune "Catehismul ortodox" referitor la respectarea unei din cel 10 Porunci Dumnezeiesti:

Copiez:

126. Care este porunca a patra?
Porunca a patra este aceasta: "Adu-ti aminte de ziua odihnei, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa in acelea toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; sa nu faci in acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramane la tine. Ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt intr-insele, iar in ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o" (Ies. 20, 8-11).

127. Ce invata porunca aceasta?
Aceasta porunca invata doua lucruri, si anume: datoria muncii in timpul celor sase zile ale saptamanii si datoria de a sarbatori ziua a saptea, ca zi de odihna, inchinata Domnului.


Dau si link-ul de referinta: http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism35.html

Mai ramane sa afli care este ziua a saptea. In mod corect (conform Sfintei Scripturi) in credinta ortodoxa, ziua a saptea este sambata (duminica este ziua intaia). Acest lucru reiese si din "Catehismul ortodox":

286. Pentru ce serbam Duminica?
Serbam Duminica, pentru ca:
a) E ziua cea dintai a creatiunii;
b) E ziua in care a inviat Domnul ("prima a sambetelor", adica "ziua intai a saptamanii"; Matei 28, 1-7 si Marcu 16, 2);


Link-ul:http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism27.html

In consecinta, este o porunca de la Dumnezeu sa pazim, ca zi de odihna inchinata Domnului, .

Pazirea zilei intaia a saptamanii (duminica) ca zi de sarbatoare (prima zi a creatiunii, ziua in care a Inviat Domnul, etc), nu trebuie sa desfiinteze porunca lui Dumnezeu.
  #4  
Vechi 30.04.2010, 21:02:53
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Angel, sambata este ziua odihnei pentru evrei. Lor le-a dat-o Dumnezeu pentru ca in ziua aceea i-a scos Moise din robia egiptenilor.
Nu cunosti poruncile lui Dumnezeu si, in acelasi timp, contrazici invatatura ortodoxa.

Cele 10 Porunci Dumnezeiesti (inclusiv porunca a patra - referitoare la ziua de odihna) raman valabile pentru toata omenirea:

Au ramas insa poruncile morale, care formeaza partea cea mai insemnata a legii Vechiului Testament. Acestea au fost descoperite de Dumnezeu treptat, prin diferiti alesi ai Lui si indeosebi prin poruncile date lui Moise. De aceea, legea morala a Vechiului Testament se mai numeste si legea mozaica. Legea aceasta este cuprinsa pe scurt in cele 10 porunci dumnezeiesti - Decalogul - descoperite de Dumnezeu lui Moise, pe muntele Sinai (Iesire 20).
Poruncile au fost scrise de insusi Dumnezeu, pe doua table de piatra. Prima tabla cuprinde cele dintai patru porunci, despre datoriile catre Dumnezeu, iar a doua tabla cuprinde celelalte sase porunci, despre datoriile fata de aproapele.


Decalogul este cea dintai lege scrisa a Vechiului Testament si, totodata, cea mai inalta lege morala data pana la Domnul nostru Iisus Hristos. Ea ramane valabila pentru toate timpurile, fiindca cele 10 porunci sunt poruncile legii firesti, pe care Dumnezeu le aduce la cunostinta credinciosilor intr-un chip mai limpede si mai hotarat.

21. Cele 10 porunci stau la temelia vietii morale a crestinului?
Da. De aceea, pentru a sti cum sa-si intocmeasca viata potrivit vointei lui Dumnezeu, pentru a-si castiga mantuirea, crestinul trebuie sa cunoasca si sa pazeasca cele 10 porunci.
(Catehismul ortodox - din cap. "Legea Morala") Vezi si link-ul pentru aprofundare:http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism30.html


Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si neaparat sa citesti Biblia! o Biblie buna, ortodoxa, nu sectara! http://www.bibliaortodoxa.ro/cautare.phpDoamne ajuta!
Biblii sectare nu exista in Romania (sau nu stiu eu - stiu ca doar martorii lui Iehova au o traducere proprie). Sunt folosite Biblii ortodoxe. Traducerile ortodoxe sunt bune (in afara de cea a lui Bartolomeu Anania, care contine unele falsuri grosolane).

Last edited by vasalie; 30.04.2010 at 21:20:46.
  #5  
Vechi 30.04.2010, 21:27:56
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
M-am uitat prin astea 4 pagini si nu am vazut un topic asemanator. Daca mai exista prin alta sectiune un astfel de topic, imi cer scuze in fata tuturor si rog un administrator/moderator sa-mi mute/stearga topicul. Multumesc.
Exista in alta sectiune ("secte si culte") cateva topicuri despre ziua de odihna:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6243

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8583

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4265
  #6  
Vechi 30.04.2010, 21:47:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Ziua odihnei este singura zi din saptamana, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu si poruncita ca zi de odihna inchinata Domnului. Iata ce spune "Catehismul ortodox" referitor la respectarea unei din cel 10 Porunci Dumnezeiesti:

Copiez:

126. Care este porunca a patra?
Porunca a patra este aceasta: "Adu-ti aminte de ziua odihnei, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa in acelea toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; sa nu faci in acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramane la tine. Ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt intr-insele, iar in ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvantat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o" (Ies. 20, 8-11).

127. Ce invata porunca aceasta?
Aceasta porunca invata doua lucruri, si anume: datoria muncii in timpul celor sase zile ale saptamanii si datoria de a sarbatori ziua a saptea, ca zi de odihna, inchinata Domnului.


Dau si link-ul de referinta: http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism35.html

Mai ramane sa afli care este ziua a saptea. In mod corect (conform Sfintei Scripturi) in credinta ortodoxa, ziua a saptea este sambata (duminica este ziua intaia). Acest lucru reiese si din "Catehismul ortodox":

286. Pentru ce serbam Duminica?
Serbam Duminica, pentru ca:
a) E ziua cea dintai a creatiunii;
b) E ziua in care a inviat Domnul ("prima a sambetelor", adica "ziua intai a saptamanii"; Matei 28, 1-7 si Marcu 16, 2);


Link-ul:http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism27.html

In consecinta, este o porunca de la Dumnezeu sa pazim, ca zi de odihna inchinata Domnului, .

Pazirea zilei intaia a saptamanii (duminica) ca zi de sarbatoare (prima zi a creatiunii, ziua in care a Inviat Domnul, etc), nu trebuie sa desfiinteze porunca lui Dumnezeu.

Nu desfiinteaza nimeni porunca lui Dumnezeu. Ziua sambetei a ramas ca zi de odihna pentru cei adormiti iar Duminica este Ziua Invierii Domnului, Ziua Pogorarii Sfantului Duh si prima zi Creatiei. Deci in fiecare zi de Duminica cinstim Sfanta Treime! Nimeni nu contesta Decalogul dar din moment ce suntem crestini se cuvine a pastra Legea Noua care este completarea Legii Vechi!
  #7  
Vechi 30.04.2010, 21:47:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Mare ti-e gradina, Doamne!

Au venit sectantii sa ne invete pe noi ortodoxia! :))))
Pai de ce nu ati ramas voi in sanul Bisericii din care dati aceste linkuri, si le coaseti frumos cu ata alba, ca sa zapaciti crestinii? Daca asa zice Biserica noastra, cum ziceti voi, ca sambata e ziua odihnei, de ce v-ati lepadat de ea?!!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #8  
Vechi 30.04.2010, 22:39:04
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
Vreau sa stiu si eu care este ziua odihnei.
Odihna in ce sens? Zi de ohihna absoluta, de repaus total nu exista.
Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
Eu de mica stiu, invatat de mama si mergand la biserica ca duminica este ziua a7a
Nu, duminica e ziua intai a saptamanii, confuzia inca persista din pacate.
[quote=angel4ver;241386]pareri impartite, ca de fapt ziua odihnei este sambata; scrie undeva in Biblie exact ca sambata/duminica este ziua odihnei?Nu prea ai ce parere sa ai aici, ziua a saptea e ziua saptea si cea dintai e cea dintai, nu se pot inversa.
Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea lamuri si pe mine.
Cauta, vezi, lamureste-te tu si apoi mai vino sa auzi si alte opinii.
  #9  
Vechi 30.04.2010, 22:45:25
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
evreii au alta lege.
In ce consta legea asta a lor?
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Noi, crestinii (ortodocsi si catolici) avem alta lege
In ce consta legea "crestinilor" ortodocsi si catolici?
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iar despre protestanti si altii de acest fel, iti recomand primele pagini din cartea parintelui Cleopa, Calauza in credinta ortodoxa! Incepand de la pagina 10 expune si demonteaza cu argumente riguroase credinta gresita a acestora!
La asa argumente puerile cu care vii mai ai tupeu sa arati cu degetul pe neoprotestanti? Apropo, astia de ce nu sunt crestini? Ce inseamna crestin dupa mintea ta?
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si neaparat sa citesti Biblia! o Biblie buna, ortodoxa, nu sectara!
Da sigur, pentru cateva cuvinte amarate care nu corespund n-i se duce teologia de rapa. Inapoiata viziune fratioare.
  #10  
Vechi 30.04.2010, 22:47:41
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Nu cunosti poruncile lui Dumnezeu si, in acelasi timp, contrazici invatatura ortodoxa.
Invatatura e buna intr-adevar, practica e mai rea, dar oriunde, nu numai la ei. Ai stabilit ziua de odihna. Si? Ce facem, cum ne odihnim, ca nu e vorba de stat cu burta la soare.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua X Gabriel_ND Intamplari adevarate 10 12.10.2011 13:51:05
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16