Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 17.05.2010, 09:46:20
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Este moral sa te intrupezi in firea asta omeneasca, sa traiesti in saracie si sa mori singur pe Cruce, rastignit intre doi talhari desi n-ai avut pacat? Si toate astea tocmai ca sa ridici firea umana din noroi si s-o indumnezeiesti.
Este moral sa spui ca haide sa ne judecam, de vor fi pacatele voastre ca purpura le voi albi, sau ceva de felul acesta, scrie in VT.
Este moral ca Dumnezeu sa indure scuipati si sa fie palmuit de la creatura Sa si sa zica iarta-i Tata ca nu stiu ce fac?
Este moral sa ai pana la sfarsitul vietii sansa mantuirii, cu conditia pocaintei?
Este moral sa vina Dumnezeu la oameni si ei sa nu-L primeasca si El sa-si certe ucenicii cand L-au rugat sa pogoare foc din cer asupra necredinciosilor?

Cati ati rabda sa asa ceva si pentru un prieten sau frate, ce sa mai zic, cati ati rabda asta pentru creatura mainilor voastre, care daca vreti astazi e si maine nu mai e si asupra careia aveti putere deplina?

Intr-adevar e imoral Dumnezeu.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #192  
Vechi 17.05.2010, 11:59:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Este moral sa te intrupezi in firea asta omeneasca, sa traiesti in saracie si sa mori singur pe Cruce, rastignit intre doi talhari desi n-ai avut pacat? Si toate astea tocmai ca sa ridici firea umana din noroi si s-o indumnezeiesti.
Este moral sa spui ca haide sa ne judecam, de vor fi pacatele voastre ca purpura le voi albi, sau ceva de felul acesta, scrie in VT.
Este moral ca Dumnezeu sa indure scuipati si sa fie palmuit de la creatura Sa si sa zica iarta-i Tata ca nu stiu ce fac?
Este moral sa ai pana la sfarsitul vietii sansa mantuirii, cu conditia pocaintei?
Este moral sa vina Dumnezeu la oameni si ei sa nu-L primeasca si El sa-si certe ucenicii cand L-au rugat sa pogoare foc din cer asupra necredinciosilor?

Cati ati rabda sa asa ceva si pentru un prieten sau frate, ce sa mai zic, cati ati rabda asta pentru creatura mainilor voastre, care daca vreti astazi e si maine nu mai e si asupra careia aveti putere deplina?

Intr-adevar e imoral Dumnezeu.
Problema nu se poate pune prin compararea simtamintelor unui amarit de om cu ale unei fiinte omnipotente si omnibenevolente.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 17.05.2010, 13:09:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Problema nu se poate pune prin compararea simtamintelor unui amarit de om cu ale unei fiinte omnipotente si omnibenevolente.
BA da! Hristos e o Persoana dumnezeiasca, dar are o fire umana care se manifesta. Asta e invatatura ortodoxa. El a avut trup si suflet omenesc, ca noi! Trupul si sufletul sau omesnesc il puteau duce la rau, dar el a invins raul, a invins si ispitele demonului din pustie. Sufletul lui omenesc a plans atunci cand a murit Lazar, pentru ca stia ca i se apropie Patimile, sufletul lui omenesc s-a rugat in gradina Ghetsminani sa treaca paharul suferintei de la el. Avand suflet omenesc, a avut si vointa umana. Putea oricand sa zica nu, dar el a zis, precum Maica Sa, Fecioara Maria, sa se faca totul dupa voia Domnului.
Pune mana si citeste si vezi ca sugestiile astea pe care tu le faci de fiecare data (persoana umana, persoana divina, vointa umana, vointa divina...) au fost transate in primele secole ale crestinismului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 17.05.2010, 13:14:44
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
La ce te referi?
La Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Este moral sa te intrupezi in firea asta omeneasca, sa traiesti in saracie si sa mori singur pe Cruce, rastignit intre doi talhari desi n-ai avut pacat? Si toate astea tocmai ca sa ridici firea umana din noroi si s-o indumnezeiesti.
Este moral sa spui ca haide sa ne judecam, de vor fi pacatele voastre ca purpura le voi albi, sau ceva de felul acesta, scrie in VT.
Este moral ca Dumnezeu sa indure scuipati si sa fie palmuit de la creatura Sa si sa zica iarta-i Tata ca nu stiu ce fac?
Este moral sa ai pana la sfarsitul vietii sansa mantuirii, cu conditia pocaintei?
Este moral sa vina Dumnezeu la oameni si ei sa nu-L primeasca si El sa-si certe ucenicii cand L-au rugat sa pogoare foc din cer asupra necredinciosilor?

Cati ati rabda sa asa ceva si pentru un prieten sau frate, ce sa mai zic, cati ati rabda asta pentru creatura mainilor voastre, care daca vreti astazi e si maine nu mai e si asupra careia aveti putere deplina?

Intr-adevar e imoral Dumnezeu.
Vai .... ma sacrific si eu pentru oameni daca peste zile reinviu si sunt Dumnezeu. Pe bune !

Dar ce legatura are cu ce am zis eu ? Tu stii cum se verifica daca o demonstratie e corecta ? Nu te uiti la afirmatiile adevarate si zici GATA , cauti afirmatiile care nu iti convin. Asa si cu Dumnezeu. Dumnezeu este imoral pentru ca este un criminal, a omorat milioane de oameni , a poruncit tortura, violul, uciderea copiilor nevinovati, etc.
Voi mereu ignorati partea asta sau spuneti ca E MORAL.
RUSINE! Uciderea copiilor de niste salbatici si violarea mamelor lor nu e MORAL.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
BA da! Hristos e o Persoana dumnezeiasca, dar are o fire umana care se manifesta. Asta e invatatura ortodoxa. El a avut trup si suflet omenesc, ca noi! Trupul si sufletul sau omesnesc il puteau duce la rau, dar el a invins raul, a invins si ispitele demonului din pustie. Sufletul lui omenesc a plans atunci cand a murit Lazar, pentru ca stia ca i se apropie Patimile, sufletul lui omenesc s-a rugat in gradina Ghetsminani sa treaca paharul suferintei de la el. Avand suflet omenesc, a avut si vointa umana. Putea oricand sa zica nu, dar el a zis, precum Maica Sa, Fecioara Maria, sa se faca totul dupa voia Domnului.
Pune mana si citeste si vezi ca sugestiile astea pe care tu le faci de fiecare data (persoana umana, persoana divina, vointa umana, vointa divina...) au fost transate in primele secole ale crestinismului!
Dumnezeu putea sa nu asculte de Dumnezeu ... interesant, si asta este o demonstratie clara a perfectei moralitati a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 17.05.2010, 13:27:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul



Dumnezeu putea sa nu asculte de Dumnezeu ... interesant, si asta este o demonstratie clara a perfectei moralitati a lui Dumnezeu.
Trei Persoane (Tatal, Fiul, Sf. Duh) - un singur Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 17.05.2010, 13:35:16
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Auzi izotaurelule, cum ar putea fi satisfacut spiritul tau moral si justitiar?
Ai vrea sa se pogoare inca o data DUMNEZEU ca sa-L poti scuipa si tu o tura, sa-L biciuiesti pana-I faci carnea zdrente dupa care sa te apuci sa-I bagi piroane-n maini si picioare?

ASTA TI-AR SATISFACE APETITUL PENTRU DREPTATE SI MORALITATE?

Nu stiu daca iti dai seama sau nu dar despre ASTA E VORBA IN DEFINITIV ! Am impresia ca multi regreta ca n-au dat si ei o flegma pe drumul spre Golgota, ca sa-L "rasplateasca" (pentru ce isi imagineaza ei ca au de rasplatit).

Mai mult decat I-am facut ce vrei sa-I facem? A venit, S-a lasat chinuit si dispretuit de noi, omorat de noi, si noua tot nu ne ajunge, calcam Jertfa in picioare si acum, zicand ca HA, IA SA FI FOST NOI DUMNEZEU, ERA USOR SA NE SACRIFICAM.

Zi frate, induri sa te scuipe oricine de pe strada si sa-ti traga doua palmi, fara ca tu sa SCHITEZI MACAR o urma de revolta, furie, suparare sau razbunare? Sa induri CU DRAGOSTE SI MILA fata de nepriceperea si prostia si orbirea oamenilor pentru care o induri? Ma rabzi sa vin eu la tine, cu atitudinea asta agresiva a mea din aceasta clipa, sa fac misto de tine si sa-ti ard doua peste gura pentru ca te consider un tampit, un nebun si un tupeist? Ma rabzi cu drag, si ma iubesti in timp ce te pocnesc si te rogi pentru mine lui Dumnezeu sa ma ierte, dar nu cu superioritate ci cu dragoste sincera? Stii barem ce-i aia?

Nu? ATUNCI TACI.
Ia nu mai veni cu aerele astea de paladinul templier care restabileste moralitatea lui Dumnezeu. Zi multumesc ca respiri si ca te rabda Dumnezeu cu toate ca debitezi atatea tampenii. Mai mare dovada de mila si de dragostea Lui ce-ti trebuie?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 17.05.2010 at 13:37:33.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 17.05.2010, 13:56:19
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Eu sunt agresiv, un om care nu considera moral genocidul , instigarea la tortura, crima, viol , homofobie, etc.

Nu ma dau mare, nu sunt justitiar. Sunt doar un om NORMAL LA CAP ! E oare atat de greu ? Se pare ca pentru tine da. Daca ma mai superi o sa ma rog la Dumnezeu sa vina ursii sa te manance deci ai grija. Nu o mai da cu Iisus ca nu are nicio legatura cu ce s-a intamplat.
Raspunde-mi la intrebarea asta macar : Daca Dumnezeu imi zice mie sa-ti iau copilul si sa-i sparg capul de stanci tu ce ai zice? Sau daca Dumnezeu mi-ar zice sa-ti omor rudele pentru ca nu sunt credinciosi ce ai zice ? Gandeste-te ca Dumnezeu a poruncit toate astea unor oameni ! Acum nu mai porunceste nimic pentru ca sta ascuns printre nori.

Numele meu este Aurel.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 17.05.2010, 14:06:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pune mana si citeste si vezi ca sugestiile astea pe care tu le faci de fiecare data (persoana umana, persoana divina, vointa umana, vointa divina...) au fost transate in primele secole ale crestinismului!
Putea fi transate in primele secole ale crestinismului mult mai multe lucruri, in special sa se renunte cu totul la conceptul fals de sacrificiu, de pocainta prin suferinta si sa se marseze pe invatamintele subliniate de Hristos, anume ca (Matei 25):
31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.

In esenta ca aceasta moralitate (oamenii au responsabilitatea de a rezolva problemele umane) conteaza si nu credinta, sacrificiul sau religia.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 17.05.2010, 14:08:25
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Eu sunt agresiv, un om care nu considera moral genocidul , instigarea la tortura, crima, viol , homofobie, etc.

Nu ma dau mare, nu sunt justitiar. Sunt doar un om NORMAL LA CAP ! E oare atat de greu ? Se pare ca pentru tine da. Daca ma mai superi o sa ma rog la Dumnezeu sa vina ursii sa te manance deci ai grija. Nu o mai da cu Iisus ca nu are nicio legatura cu ce s-a intamplat.
Raspunde-mi la intrebarea asta macar : Daca Dumnezeu imi zice mie sa-ti iau copilul si sa-i sparg capul de stanci tu ce ai zice? Sau daca Dumnezeu mi-ar zice sa-ti omor rudele pentru ca nu sunt credinciosi ce ai zice ? Gandeste-te ca Dumnezeu a poruncit toate astea unor oameni ! Acum nu mai porunceste nimic pentru ca sta ascuns printre nori.

Numele meu este Aurel.
Ok, Aurel.
Daca te referi la ce zice in Psalm, ca fericit barbatul care va lua pe cei mici ai Babilonului si va cu ei de piatra, textul nu se refera la COPII DE CARNE ci la GANDURI, pentru ca Babilonul este un simbol al tuturor ereziilor si pacatelor. Copiii acestor erezii si pacate, care trebuie starpite de mici inainte de a creste si a rodi, sunt GANDURILE.

Lui Dumnezeu, Care a facut lumea si pe toti oamenii din ea NU ii place cand oamenii sunt necredinciosi si nu Il recunosc pe el ca Facatorul lor. Eu cred ca Dumnezeu are dreptul sa aiba pretentii din punctul asta de vedere. Adica El ne face, El ne da vreme buna, recolte, apa la buna vreme, roadele pamantului si eu zic ia valea bre de-aici, aici imi inventez eu un idol si ma inchin lui ca e dreptul meu si libertatea mea. Pai nu merit fix iadul inca din viata aceasta si pe urma pe vesnicie?

Din cate am priceput eu din VT, Dumnezeu a folosit neamurile pagane pentru a-l bate pe Israel, si daca citesti profetii o sa vezi ca pana la urma cea mai mare suparare a lui Dumnezeu era cand poporul Lui ales curvea cu idolii altor neamuri. De-asta ii punea ca dupa ce cucereau un tinut sa treaca prin sabie locuitorii, tocmai ca sa nu AJUNGA SA DESFRANEZE SPIRITUAL CU ZEITATILE DE-ACOLO CA IDOLII NEAMURILOR SUNT DEMONI. Ii ferea de practici pagane (ce mai la deal si la vale, ii ferea de satanism). Una e sa iti moara trupul, cu asta toti suntem datori, alta e sa iti omori sufletul inchinandu-te la toate bazaconiile si sa te duci fix in iad din cauza acestui fapt.

Neamurile astea pagane care erau uneori folosite pentru a pedepsi Isaraelul, neavand Dumnezeu bineinteles ca incepeau sa se impauneze si sa fie aroganti crezand ca, cu de la sine putere au biruit Israelul. Si Dumnezeu le calca pe urma mandria in picioare.

Parerea mea e ca Dumnezeu a facut tot ce a facut in VT pentru ca poporul lui trebuia sa ramana CURAT DPDV DUHOVNICESC, sa ramana sa creada in ADEVAR, erau singurii de pe planeta la ora aceea care aveau parte de Dumnezeul Cel Adevarat. Orice schita de a se inchina unor idoli si de a adopta purtarile paganilor (jertfe idolilor, orgii etc) era aspru pedepsita, adica ei vindeau Adevarul pe nimic. Pai nu meritau bataie in cazul asta? Si mereu cand se pocaiau si se intorceau la El, Dumnezeu ii cruta. Tote profetiile arata si bunatatile pe care El le da celor care se pocaiesc si cred in El.

Si are toata legatura cu Iisus, ca Hristos a zis cine M-a vazut pe Mine L-a vazut pe Tatal, si Dumnezeu zicea, cum scrie isaia pe undeva, ca Lui i se vor intampla toate patimile, adica Lui, Lui Dumnezeu, nu altuia.

Si nu stiu ce faceau evreii cand luau sclavele acelea dar nu cred ca faceau orgii cu ele, sigur nu le sodomizau/gomoreau/torturau si altele de acelasi fel, pentru ca astea erau pacate, scrie in VT si cum sa se poarte cu sclavii.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 17.05.2010 at 14:11:43.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 17.05.2010, 14:30:38
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

2. Ascultă, cerule, și ia aminte, pământule, că Domnul grăiește: Hrănit-am feciori și i-am crescut, dar ei s-au răzvrătit împotriva Mea. 3. Boul își cunoaște stăpânul și asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaște; poporul Meu nu Mă pricepe. 4. Vai ție neam păcătos, popor împovărat de nedreptate, soi rău, fii ai pieirii! Ei au părăsit pe Domnul, tăgăduit-au pe Sfântul lui Israel, întorsu-I-au spatele.
11. Ce-mi folosește mulțimea jertfelor voastre?, zice Domnul. M-am săturat de arderile de tot cu berbeci și de grăsimea vițeilor grași și nu mai vreau sânge de tauri, de miei și de țapi! 12. Când veneați să le aduceți, cine vi le ceruse? Nu mai călcați în curtea templului Meu! 13. Nu mai aduceți daruri zadarnice! Tămâierile Îmi sunt dezgustătoare; lunile noi, zilele de odihnă și adunările de la sărbători nu le mai pot suferi. Însăși prăznuirea voastră e nelegiuire! 14. Urăsc lunile noi și sărbătorile voastre sunt pentru Mine o povară. Ajunge! 15. Când ridicați mâinile voastre către Mine, Eu Îmi întorc ochii aiurea, și când înmulțiți rugăciunile voastre, nu le ascult. Mâinile voastre sunt pline de sânge; spălați-vă, curățiți-vă! 16. Nu mai faceți rău înaintea ochilor Mei. Încetați odată! 17. Învățați să faceți binele, căutați dreptatea, ajutați pe cel apăsat, faceți dreptate orfanului, apărați pe văduvă! 18. Veniți să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, ca zăpada le voi albi, și de vor fi ca purpura, ca lâna albă le voi face. 19. De veți vrea și de Mă veți asculta, bunătățile pământului veți mânca. 20. Iar de nu veți vrea și nu Mă veți asculta, atunci sabia vă va mânca, căci gura Domnului grăiește. 21. Cum a ajuns ca o desfrânată cetatea cea credincioasă și plină de dreptate? Dreptatea locuia în ea, iar acum este plină de ucigași.
27. Sionul va fi răscumpărat prin judecată și locuitorii săi care se vor întoarce la credință, prin dreptate. 28. Domnul va zdrobi pe cei răzvrătiți, iar cei ce au părăsit pe Domnul vor fi nimiciți. 29. Ei vor fi rușinați pentru dumbrăvile sfinte pe care le-au îndrăgit și se vor roși la față din pricina grădinilor pe care le-au ales. 30. Vor fi ca un stejar ale cărui frunze cad și ca o grădină fără nici un strop de apă. 31. Cel puternic va fi ca puzderiile de câlți și faptele lui ca o leasă de mărăcini. Și aceia și aceasta vor arde laolaltă și nimeni nu va putea să-i stingă.
8. Pământul ei este plin de idoli și locuitorii se închină la lucrul mâinilor lor, înaintea celor făcuți de degetele lor. 9. Și omul va fi umilit și muritorul va fi pogorât și Tu nu-i vei ierta! 10. Intrați în crăpăturile stâncilor și ascundeți-vă în pulbere, din pricina fricii de Dumnezeu, de strălucirea slavei Lui. 11. Ochii celui mândru vor fi smeriți, mândria celor de rând va fi pogorâtă și numai Domnul în ziua aceea va fi ridicat în slăvi,
14. Domnul intră la judecată cu bătrânii și cârmuitorii poporului Său și zice: "Voi, voi ați pustiit via Mea și prada luată de la cei sărmani se află în casele voastre. 15. Pentru ce ați zdrobit pe poporul Meu și ați sfărâmat fața celor sărmani?" zice Domnul Dumnezeu Savaot.
7. Dar via Domnului Savaot este casa lui Israel, iar oamenii din Iuda sunt sădirea Sa dragă. El nădăjduia ca acesta să fie un popor fără păcate, dar iată-l plin de sânge. Nădăjduit-a să-I rodească dreptate, dar iată: răzvrătire. 8. Vai vouă care clădiți casă lângă casă și grămădiți țarini lângă țarini până nu mai rămâne nici un loc, ca să fiți numai voi stăpânitori în țară!
20. Vai de cei ce zic răului bine și binelui rău; care numesc lumina întuneric și întunericul lumină; care socotesc amarul dulce și dulcele amar! 21. Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor! 22. Vai de cei viteji la băut vin și meșteri la făcut băuturi îmbătătoare! 23. Vai de cei ce dau dreptate celui nelegiuit pentru mită și lipsesc de dreptate pe cel drept! 24. Pentru aceasta, după cum paiele sunt mistuite de foc și iarba uscată de flăcări, așa rădăcina lor va fi topită ca pleava și floarea lor va fi spulberată precum este cenușa, căci au călcat legea Domnului Savaot și au nesocotit cuvântul Sfântului lui Israel!
Isaia.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 22:59:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Exista "limbo" in ortodoxie? Mihaela Cristina Botezul 11 10.12.2010 19:56:32
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12