Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2013, 11:34:34
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Arrow Rugăciunea Sfintei Cruci poate fi citită de oricine?

Am găsit aici pe forum numeroase dezbateri pe seama rugăciunilor. Mai exact a celor care sunt permise și care nu sunt permise a fi citite de un credincios obișnuit. Știam de dinainte că sunt rugăciuni care pot fi citite doar de preot, și cu o anumită pregătire înainte; cum ar fi moliftele Sfântului Vasile. Atât moliftele cât și rugăciunea Sfintei Cruci se găsesc pe acest site. Răspunsurile pe forum uneori pot fi cam ambigue (gen "Vorbește cu un duhovnic, el te poate ajuta." sau "Omul credincios și apropiat de Dumnezeu e apărat de cel rău"); dar un răspuns concret se poate? Întreb pentru că și în această mică rugăciune se întâmplă cam același lucru ca și în molifte și anume se alungă duhurile rele.
Păi în condițiile în care moliftele nu pot fi citite de un om de rând (adică poti fi citite dar cu asumarea unei mari răspunderi) în ce condiții poate fi citită acea mică rugăciune a Sfintei Cruci?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2014, 17:45:56
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
Am găsit aici pe forum numeroase dezbateri pe seama rugăciunilor. Mai exact a celor care sunt permise și care nu sunt permise a fi citite de un credincios obișnuit. Știam de dinainte că sunt rugăciuni care pot fi citite doar de preot, și cu o anumită pregătire înainte; cum ar fi moliftele Sfântului Vasile. Atât moliftele cât și rugăciunea Sfintei Cruci se găsesc pe acest site. Răspunsurile pe forum uneori pot fi cam ambigue (gen "Vorbește cu un duhovnic, el te poate ajuta." sau "Omul credincios și apropiat de Dumnezeu e apărat de cel rău"); dar un răspuns concret se poate? Întreb pentru că și în această mică rugăciune se întâmplă cam același lucru ca și în molifte și anume se alungă duhurile rele.
Păi în condițiile în care moliftele nu pot fi citite de un om de rând (adică poti fi citite dar cu asumarea unei mari răspunderi) în ce condiții poate fi citită acea mică rugăciune a Sfintei Cruci?
Despre ce rugaciune a Sfintei Cruci e vorba?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2014, 18:58:50
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
Despre ce rugaciune a Sfintei Cruci e vorba?
Să învie Dumnezeu și să se risipească vrășmașii Lui
Și să fugă de la fața Lui cei ce-L urăsc pe Dânsul.
Să piară cum piere fumul,
Cum se topește ceara de la fața focului,
Așa să piară diavolii de la fața celor ce-L iubesc pe Dumnezeu
Și se însemnează cu semnul crucii și zic cu veselie:
Bucură-te, prea cinstită și de viață purtătoare Crucea Domnului,
Care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce s-a răstignit pe tine,
A Domnului nostru Iisus Hristos,
Și S-a pogorât la iad și a călcat puterea diavolului,
Și te-a dăruit nouă pe tine cinstită Crucea Sa
Spre alungarea a tot pizmașului.
O ! preacinstită și viață purtătoare Crucea Domnului,
Ajută-mi cu Sfânta Doamnă, Fecioară,
Născătoare de Dumnezeu, și cu toți Sfinții în veci.
Amin.

Este inclusă în rânduiala extinsă a rugăciunii de seară, deci teoretic o poate citi oricine. Practic însă bine ne-ar merge dacă ne-am cerceta puțin înainte să o citim ca nu cumva să fim sub stăpânirea dracilor, prin inerția prelungită în patimi despre care avem cunoștință. Că nu te cerți cu stăpânul tău fără să suporți niște consecințe, e logic.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2014, 08:33:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Este inclusă în rânduiala extinsă a rugăciunii de seară, deci teoretic o poate citi oricine. Practic însă bine ne-ar merge dacă ne-am cerceta puțin înainte să o citim ca nu cumva să fim sub stăpânirea dracilor, prin inerția prelungită în patimi despre care avem cunoștință. Că nu te cerți cu stăpânul tău fără să suporți niște consecințe, e logic.
Mda, foarte bună clarificarea.

Last edited by mirela.t; 11.08.2014 at 15:55:32.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.08.2014, 08:10:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
...Este inclusă în rânduiala extinsă a rugăciunii de seară, deci teoretic o poate citi oricine. Practic însă bine ne-ar merge dacă ne-am cerceta puțin înainte să o citim ca nu cumva să fim sub stăpânirea dracilor, prin inerția prelungită în patimi despre care avem cunoștință. Că nu te cerți cu stăpânul tău fără să suporți niște consecințe, e logic.
La fel de logic este că rugăciunea nu are cum să fie o ceartă, iar consecințele nu pot fi decât benefice asupra sufletului.

Dacă eu sunt sub stăpânirea vrăjmașilor prin inerția prelungită în patimi trupești(lumești), consecințele trebuie să fie eliberatoare pentru suflet, nu pentru trup.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Nu cred că există vreo rugăciune care să nu fie permisă a fi citită de oricine; nu-i așa că cine nu se încumetă a citi vreo rugăciune nu e demn de beneficiile ei?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2014, 15:00:48
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
La fel de logic este că rugăciunea nu are cum să fie o ceartă, iar consecințele nu pot fi decât benefice asupra sufletului.

Dacă eu sunt sub stăpânirea vrăjmașilor prin inerția prelungită în patimi trupești(lumești), consecințele trebuie să fie eliberatoare pentru suflet, nu pentru trup.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Nu cred că există vreo rugăciune care să nu fie permisă a fi citită de oricine; nu-i așa că cine nu se încumetă a citi vreo rugăciune nu e demn de beneficiile ei?
Ai auzit vreodată moliftele Sfântului Vasile cel Mare citindu-se în biserică?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2014, 15:04:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Au mai fost.
Le-am "prins" și eu într-un post mare, înainte de hotărârea Sfântului Sinod din 2011.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare