Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.03.2008, 19:47:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Ce gandesc eu despre un orodox practicant: om cu frica de Dumnezeu! Si atunci: nu ma minte, nu ma fura, nu trage chiulul. Normal ca ma intereseaza si pregatirea lui profesionala. Dar intre ceea ce gandesc eu si realitate este oarece diferenta. D-aia ziceam ceva de dezamagire.
Nu-i vorba de asta.
Ca manager m-ar interesa randamentul omului, nu religia.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.03.2008, 21:23:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de istoica
Ce gandesc eu despre un orodox practicant: om cu frica de Dumnezeu! Si atunci: nu ma minte, nu ma fura, nu trage chiulul. Normal ca ma intereseaza si pregatirea lui profesionala. Dar intre ceea ce gandesc eu si realitate este oarece diferenta. D-aia ziceam ceva de dezamagire.
Nu-i vorba de asta.
Ca manager m-ar interesa randamentul omului, nu religia.
Istoica are mare dreptate in ce spune si am auzit pe multi patroni chiar necrestini (evrei) interesindu-se despre asta mai ales in job-urile unde se lucreaza cu bani despre care se spune ca sunt lipiciosi...

Randament da, dar nu uita ca poti avea randament si la furat!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.03.2008, 13:33:39
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Istoica are mare dreptate in ce spune si am auzit pe multi patroni chiar necrestini (evrei) interesindu-se despre asta mai ales in job-urile unde se lucreaza cu bani despre care se spune ca sunt lipiciosi...

Randament da, dar nu uita ca poti avea randament si la furat!
Mi se pare o tampenie sa ai prejudecati de genul: "dac e de o anumita religie, creste probabilitatea ca angajatul sa fie hot".

Sustin ca nu trebuie ca angajarea sa depinda de apartenenta religioasa, in caz contrar este discriminare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.03.2008, 15:58:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Tot nu ai inteles. Pe patronii care in general sunt orientati EXCLUSIV pe bani, nu le pasa de nici o religie ci DOAR de moralitatea lucratorului imbibat de acea religie...adica sa nu-l fure!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.03.2008, 16:38:36
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Nu-i considera ignoranti, ei stiu exact ce vor,... patronii vor sa stie daca esti practicant sau nu , AICI e diferenta...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.03.2008, 23:48:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Ceea ce mi se pare mie ca e "ilegal" , este faptul de a cere asemenea act de la preot, daca in mod normal nici nu dai pe la biserica. Mi se pare un lucru bun acest act; poate asa vor fi mai interesati unii tineri sa calce pragul bisericii.
Sa zicem ca locuiesti intr-o tara predominant catolica/protestanta. Si sa presupunem ca aia nu angajeaza ortodocsi...
Mai departe vezi tu...

Oricum, dragoste cu de-a sila nu se poate. Faptul ca o referinta i-ar aduce pe tineri la biserica (aproape cu arcanul) nu ii face sa si inteleaga ceva din asta. Ar fi un act mecanic, inutil aproape...
se vede treaba ca nici tu, Mirean nu cunosti treburile de pe aici. Aici firmele nu cer asemenea adeverinte, care ar fi simple formalitati, avand in vedere ca orice cetatean este membru din oficiu al Bisericii, atata timp cat isi plateste drile catre biserica si nu face cerere de retragere din biserica. Este deci o formalitate. oricum ei considera ca cei care cred in Dumnezeu sunt prosti, cei care nu cred considerandu-se destepti fara pereche.
BA se poate si dragoste cu de-a sila, dar atunci e pur formala.
Daca petnru referinta ar fi necesar sa calce mai des pragul bisericii, poate ca atunci s-ar lipi ceva de ei, caci lucrarea tot Dumnezeu o face, nu noi oamenii. Lucrarea Duhului Sfant.

Uite, Mirela a inteles perfect cum e cu acest act eliberat in mod gratuit, fara nici un temei, de catre preot,

Ma intreb daca preotul ar elibera asemenea adeverinta pentru cineva pe care nu l-a vazut niciodata si in consecinta nu stie ce ii poate pielea.

Oare cand vom invata sa fim cu adevarat onesti si pe placul lui Dumnezeu?!?
Atunci cand vom fi destepti, nu smecheri.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.03.2008, 11:10:16
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Pai este vorba de o multinationala cu sediul in Romania, nu? Raspunsurile la postarea lui Cristian B fac referire la situatia din România.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.03.2008, 14:32:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah

Oare cand vom invata sa fim cu adevarat onesti si pe placul lui Dumnezeu?!?
Atunci cand vom fi destepti, nu smecheri.
"fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.06.2008, 00:57:08
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Si totusi sa aveam folos sufletesc daca am pierdut timpul si am trecut ochii peste zbucumul sufletesc al fratelui Cristian B., iata si un site de folos.

www.razbointrucuvant.ro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recomandare duhovnic Drumul taberei (Bucuresti) si alte intrebari Petre. Intrebari utilizatori 1 04.04.2012 19:24:21
O recomandare cred_cu_adevarat Generalitati 3 27.11.2011 20:01:43
întrebare + recomandare VladCat Generalitati 5 20.07.2011 11:48:19
Recomandare miahid Despre Biserica Ortodoxa in general 63 16.01.2011 01:36:21
recomandare emilliann Generalitati 6 27.01.2009 02:08:17