Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.09.2010, 14:40:06
roxicka roxicka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2009
Mesaje: 12
Implicit o curiozitate

femeia in Biserica stiu ac trebuie sa fie cu capul acoperit.problema mea e urmatoarea:doar cele casatorite trebuie sa aiba capul acoperit sau toate indiferent de varsta?

stiu ca se spune ca asa cum barbatul este capul familie asa Iisus Hristos este capul bisericii si de aceea trebuie ca femeile sa fie cu capul acoperit.
__________________
roxicka
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.09.2010, 14:55:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Atât femeile căsătorite, cât și cele necăsătorite trebuie să stea cu capul acoperit. De asemenea, bărbații trebuie să stea cu capul descoperit, indiferent de vârstă și de statutul marital.

Această prevedere este anterioară epocii dumnezeieștii Întrupări, având originea în Templu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.09.2010, 15:41:50
de pasti de pasti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2010
Locație: bihor
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxicka Vezi mesajul
femeia in Biserica stiu ac trebuie sa fie cu capul acoperit.problema mea e urmatoarea:doar cele casatorite trebuie sa aiba capul acoperit sau toate indiferent de varsta?

stiu ca se spune ca asa cum barbatul este capul familie asa Iisus Hristos este capul bisericii si de aceea trebuie ca femeile sa fie cu capul acoperit.
si eu as avea o curiozitate:::::se spune cá doi frati dacá sínt náscuti ín aceiasi luná ,,,ínainte de cásátorie ar trebuii sá facá o dezlegare.MÁ PUTETI LÁMURI ÍN PRIVINTA ASTA?????????????,
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2010, 16:02:21
roxicka roxicka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2009
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de de pasti Vezi mesajul
si eu as avea o curiozitate:::::se spune cá doi frati dacá sínt náscuti ín aceiasi luná ,,,ínainte de cásátorie ar trebuii sá facá o dezlegare.MÁ PUTETI LÁMURI ÍN PRIVINTA ASTA?????????????,
nu am auzit de asa ceva pana acuma :)

cu siguranat o sa gasesti ub raspuns aici
__________________
roxicka
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2010, 20:04:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de de pasti Vezi mesajul
si eu as avea o curiozitate:::::se spune cá doi frati dacá sínt náscuti ín aceiasi luná ,,,ínainte de cásátorie ar trebuii sá facá o dezlegare.MÁ PUTETI LÁMURI ÍN PRIVINTA ASTA?????????????,
Ce fel de dezlegare? Eu nu am auzit asa ceva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2010, 22:22:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxicka Vezi mesajul
femeia in Biserica stiu ac trebuie sa fie cu capul acoperit.problema mea e urmatoarea:doar cele casatorite trebuie sa aiba capul acoperit sau toate indiferent de varsta?

stiu ca se spune ca asa cum barbatul este capul familie asa Iisus Hristos este capul bisericii si de aceea trebuie ca femeile sa fie cu capul acoperit.
Indiferent de varsta. Si eu stiam de la bunica mea ca doar cele casatorite trebuie sa aiba batic, desi tot ea spunea ca noi, femeile, purtam batic, pentru ca si Maica Domnului a purtat mereu acoperamant pe cap, or, aceasta a fost pururea Fecioara.
Nici eu nu sunt casatorita si port batic la biserica, asa ca nu e nicio rusine :). Ar fi bine sa discuti cu parintele tau duhovnic aceste chestiuni.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.09.2010, 17:56:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Indiferent de varsta. Si eu stiam de la bunica mea ca doar cele casatorite trebuie sa aiba batic, desi tot ea spunea ca noi, femeile, purtam batic, pentru ca si Maica Domnului a purtat mereu acoperamant pe cap, or, aceasta a fost pururea Fecioara.
Nici eu nu sunt casatorita si port batic la biserica, asa ca nu e nicio rusine :). Ar fi bine sa discuti cu parintele tau duhovnic aceste chestiuni.
Subscriu. Toata partea feminina!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curiozitate Zeytin Botezul 2 11.02.2013 22:59:22
curiozitate soulonfire Generalitati 5 02.10.2011 21:59:41
Curiozitate... zoridezi Generalitati 18 04.06.2009 19:09:46
CURIOZITATE Clausemi Generalitati 26 05.07.2008 08:54:07