Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.01.2011, 06:45:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Pe parintele Galeriu il apreciez in mod deosebit, insa nu am intalnit
la el o astfel de interpretare. Daca o gasesti, te rog sa-mi dai si mie
coordonatele. Dar daca este doar interpretarea lui Sorin Dumitrescu
atunci am mari semne de intrebare ca parintele Galeriu ar fi fost de
acord cu ea.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Sorin Dumitrescu, in emisiunea de la tv, comenta de fapt o icoana foarte veche a Botezului Domnului. N-ar putea sa reproduc exact tot ce a spus, insa voi incerca sa il prin intr-o alta reluare si sa-l inregistrez.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.01.2011, 06:59:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu inteleg care-i rostul iertarii unui lot/pachet/camion/container de pacate daca ele in loc sa scada s-au inmultit.
Care-i logica aici de fapt?

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hristos ne-a spus sa avem incredere numai in cei cu ROADE(Asa ii veti recunoaste!!!), nu cei care ne spun unele si altele, verzi si uscate( nu toti, doar unii)?
Unde sunt roadele acestui demers, a faptului ca pacatele lumii au fost ridicate, din moment ce noi mai avem un pic si detonam planeta asta de cite pacate avem! Unde-i indumnezeirea, desavirsirea?
Hristos, Logosul sau Ratiunea tuturor lucrurilor, a tinut cont de LIBERTATEA fiecarei fiinte, om sau inger cazut, si nu a trecut peste ea, pentru ca LIBERTATEA noastra va ramane chiar si in vesnicie. Solutia de combatere a pacatelor a fost ca sa si le asume Lui Insusi, pentru ca altfel eram condamnati sa fim despartiti de Dumnezeu [prin pacate] pentru totdeauna. Acum, fiecare e liber sa creada lucrul asta si sa-I accepte invitatia de a se mantui sau nu. Deci aceasta mantuire [de rau] se face prin har si este gratis, nefortand pe nimeni sa o imbratiseze.

Asa ca noi suntem liberi sa facem ce vrem, insa El ne lasa posibilitatea de a scapa de acest rau care ne corupe, depinzand acum numai de noi daca vrem sau nu asta. Daca unii vor sa construiasca bombe, n-au decat. Dumnezeu ii va rabda pana la un punct, pana la moartea lor, pana la moartea vesnica pe care deja au inceput sa o preguste inca de pe acum. Altii vor da roade si se vor mantui [de cel rau] inca de pe acum, iar cei mai putini vor atinge chiar desavarsirea si vor ajunge langa Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.01.2011, 07:02:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Botezul înseamnă iertarea păcatelor de până la botez. Iar Spovada înseamnă iertare păcatelor făcute după Botez.
Ce anume este neclar ?
Corect. Am vrut sa subliniez ca Tainele depind unele de altele completandu-se, nici una nu este de prisos. Nici macar botezul. Nici macar Botezul Domnului, care a fost Om fara de pacat si a fost botezat de catre Ioan.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.01.2011, 11:03:18
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Botezul Domnului a fost facut pentru iertarea pacatelor noastre. Cand El S-a scufundat in apa Iordanului, Dumnezeu-Tatal ne-a iertat pacatele.

Nu l-ati urmarit pe Sorin Dumitrescu la "Nasul"? Vedeti ca se mai dau in reluare emisiunile la care a fost invitat. Avem de invatat multe de la el.

Intrebarea care se pune implicit este: care mai este sensul Jertfei de pe Cruce daca Dumnezeu ne-a iertat prin botezul Fiului Sau?
Sfantul Ioan Gura de Aur subliniaza clar ca Botezul lui Ioan nu oferea iertarea pacatelor-era doar un prilej de constientiza starea pacatoasa, iertarea ne-a sosit noua prin Hristos si Botezul instituit de El ca Taina cand ii trimite pe Apostoli dupa Inviere. Botezul Lui Ioan poate fi asemanat cu legea Vechiului Testament care ii ajuta pe oameni sa constientizeze starea pacatoasa dar nu oferea iertarea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.01.2011, 11:40:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfantul Ioan Gura de Aur subliniaza clar ca Botezul lui Ioan nu oferea iertarea pacatelor-era doar un prilej de constientiza starea pacatoasa, iertarea ne-a sosit noua prin Hristos si Botezul instituit de El ca Taina cand ii trimite pe Apostoli dupa Inviere. Botezul Lui Ioan poate fi asemanat cu legea Vechiului Testament care ii ajuta pe oameni sa constientizeze starea pacatoasa dar nu oferea iertarea.
O fi gresit Sorin, insa subiectul ramane deschis pana gasesc scris si eu negru pe alb la Sfantul Ioan Gura de Aur sau la alt mare Teolog al Bisericii. Ai vreun link sau in ce carte ai citit asta?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.01.2011, 12:15:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
O fi gresit Sorin, insa subiectul ramane deschis pana gasesc scris si eu negru pe alb la Sfantul Ioan Gura de Aur sau la alt mare Teolog al Bisericii. Ai vreun link sau in ce carte ai citit asta?
Te rog sa citesti Omilii la Matei, Omilia a X a, a Sfantului Ioan Gura de Aur si vei primi confirmare pentru ceea ce am spus mai devreme.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.01.2011, 12:29:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
O fi gresit Sorin, insa subiectul ramane deschis pana gasesc scris si eu negru pe alb la Sfantul Ioan Gura de Aur sau la alt mare Teolog al Bisericii. Ai vreun link sau in ce carte ai citit asta?
"Pentru ca botezul lui Ioan era un botez de pocainta, care-i facea pe oameni sa-si osandeasca pacatele lor si, deci, ca sa nu socotesti ca si Hristos a venit cu un astfel de gand la Iordan, Ioan iti indreapta mai dinainte socotinta asta, numindu-L Miel si Rascumparatorul tuturor pacatelor din lume"
http://www.crestinortodox.ro/sarbatori/botezul-domnului-boboteaza/botezul-domnului-sfantul-ioan-gura-aur-71682.html
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.01.2011, 12:55:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
"Pentru ca botezul lui Ioan era un botez de pocainta, care-i facea pe oameni sa-si osandeasca pacatele lor si, deci, ca sa nu socotesti ca si Hristos a venit cu un astfel de gand la Iordan, Ioan iti indreapta mai dinainte socotinta asta, numindu-L Miel si Rascumparatorul tuturor pacatelor din lume"
http://www.crestinortodox.ro/sarbatori/botezul-domnului-boboteaza/botezul-domnului-sfantul-ioan-gura-aur-71682.html
Ok, m-am lamurit.

Stati pe-aici, nu plecati si voi... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.01.2011, 18:48:29
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Cateva nelamuriri legate de Theofania Domnului:

In traditia iudaica se socotea necuviinta ca cineva care nu era dascal sa tie randuiala de dascal in Sinagoga! De aceea, El implineste si aceasta randuiala, chiar daca la 12 ani Il gasim in templu in mijlocul evreilor... Dar pana la varsta de 30 ani, ce a facut Domnul Hristos? Taina vietii Sale pe pamant nu ne este cunoascuta, dar Traditia ne spune ca Dreptul Iosif fiind tamplar, Domnul Hristos il ajuta la tamplarie, iar dupa moartea acestuia, El Insusi lucra cu Preacuratele Sale maini, pentru intretinrea fizica a Sa si Maicii Domnului!
Asta ca sa ne arate noua si sa ne invete si pe noi, a munci si nu a sta, ca sa nu mancam painea in zadar!

De ce S-a botezat Cel Care era mai sfant decat toti, El Izvorul Vietii si al Sfinetniei?
El S-a facut om pentru noi, iar in umanitatea Sa, El a cuprins toata umanitatea de la facere si pana la El! De aceea zice catre Sf.Ioan: „ca sa implinim toata dreptatea”. Care „dreptate”! Dreptatea de a curati intreaga umanitate de pacatul stramosesc al neascultarii protoparintilor nostri! El prin botezul pocaintei lui Ioan, a spalat intreaga omenire de pacate. Chiar si Sf.Ioan avea nevoie de acest botez, ca si el facea partea din aceasi omenitate, cu pacatul stramosesc in trupul sau! Dar PRIN mana sa s-a spalat toata omenirea, iar Hristos mai tarziu S-a dat pe Sine jertfa de rascumparare pentru toti!

Duhul Sfant s-a arata in chip de porumbel: de ce? Este o pasare curata, blanda, iubitoare de oameni, si fara rautate, iar la loc urat nu sta! Asa cum Duhul Sfant este izvor al curatiei, invatator al blandetilor, vistier al bunatatilor, fuge de cel ce se tavaleste in mocirla pacatelor... De aceea avem nevoie de Taina Sf.Botez si a Sf.Spovedanii! Prin Botez il primim prin Sf.Mirungere, dar prin pacate il indepartam, iar prin Spovedanie il readucem in inima noastra si in sufletul si trupul nostru, de ne marturisim sincer si curat!

Dumnezeu sa ne miluiasca si ne lumineze si pe noi cu Duhul Sau cel Sfant! Astfel incat aceasta sarbatoare sa fie si pentru noi o Teofanie, un ASTAZI S-A FACUT MANTUIRE CASEI ACESTEIA a sufletului nostru!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.09.2011, 07:20:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Botezul Domnului a fost facut pentru iertarea pacatelor noastre. Cand El S-a scufundat in apa Iordanului, Dumnezeu-Tatal ne-a iertat pacatele.

Nu l-ati urmarit pe Sorin Dumitrescu la "Nasul"? Vedeti ca se mai dau in reluare emisiunile la care a fost invitat. Avem de invatat multe de la el.

Intrebarea care se pune implicit este: care mai este sensul Jertfei de pe Cruce daca Dumnezeu ne-a iertat prin botezul Fiului Sau?
Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfantul Ioan Gura de Aur subliniaza clar ca Botezul lui Ioan nu oferea iertarea pacatelor-era doar un prilej de constientiza starea pacatoasa, iertarea ne-a sosit noua prin Hristos si Botezul instituit de El ca Taina cand ii trimite pe Apostoli dupa Inviere. Botezul Lui Ioan poate fi asemanat cu legea Vechiului Testament care ii ajuta pe oameni sa constientizeze starea pacatoasa dar nu oferea iertarea.
Deși e veche discuția, poate că n-ar strica să aduc câteva lămuriri în măsură să-i liniștească (sper) pe prietenii Florin Ionuț și George, mai ales că toată discuția de mai sus mustește de o înțelegere non-relațională a învățăturii Bisericii.
Sorin Dumitrescu încearcă de ani buni să ne facă să înțelegem creștinismul iconic, dar prea puțină lume mai e interesată de cercetările sale.
În emisiunea de care a amintit Florin Ionuț, maestrul Dumitrescu a lămurit, pentru cine a avut urechi de auzit, cum trebuie înțeles Botezul Domnului, prin decriptarea icoanei praznicului în strânsă relație cu teologia Tainei Botezului.
Dacă priviți cu atenție icoana, se văd destul de bine niște îngeri care așteaptă pe malul din dreapta cu niște ștergare în mâini. Gândind nebisericește, am fi tentați să credem că îngerii l-ar aștepta pe Hristos să iasă din Iordan și să se șteargă (să iasă de la "ștrand" cum a glumit maestrul). De fapt, îngerii pregătesc Domnului giulgiul de înmormântare. Prin urmare, Botezul trimite la Jertfa Domnului, e un praznic anticipativ al Vinerei Mari . Vedem foarte limpede cum icoana nu ascunde, ci dezvăluie sensuri adânci ale tainelor dumnezeiești, dacă este înțeleasă bisericește .
În icoană mai observăm o arătare în repejunea Iordanului, în partea de jos. Acela este administratorul și distribuitorul morții în Univers (cred că știți despre cine vorbesc, așa că nu-l mai pomenesc)
În optica celor scrise mai sus, vreau să-i asigur pe toți cei care s-au indignat de afirmația lui Sorin Dumitrescu, cum că Botezul Domnului s-a făcut spre iertarea păcatelor noastre, că maestrul e printre puținii oameni din ortodoxie care chiar știe ce vorbește !
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 10.09.2011 at 11:48:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Sfantul Ioan Maximovici - Cuvânt în ziua Botezului Domnului,înainte de sfințirea apei andrei_im Generalitati 1 06.01.2010 08:39:59
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40