Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2012, 14:35:16
dr.cri dr.cri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2012
Mesaje: 5
Implicit Unul dintre nasi nu este ortodox!

Buna ziua,
am aflat cu stupoare, abia acum, ca nasul fetitei mele de 3 ani nu este ortodox!
deoarece nasul nu ne-a spus ca nu este ortodox, atat noi, ca parinti, cat si preotul am acceptat aceasta persoana ca nas!
ca sa fiu si mai exact nasul nu era ortodox in momentul botezului, dar la cateva luni dupa botez sa convertit (botezat) si el la ortodoxism!
credeti ca acest lucru imi poate afecta copilul in vreun fel?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2012, 15:28:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-am înțeles: până la urmă e sau nu ortodox?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2012, 15:42:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Prima grija a oricarui om , si si preot mai ales, este ca atunci cind accede, voieste sa foloseasca cele duhovnicesti , trebuie sa cerceteze (sa se informeze bine) si sa implineasca cele duhovnicesti . Nimeni nu se aseaza la masa cu gindul de a se sui in tren si nimeni nu se suie in pat seara la culcare cu gindul ca la prima statie se va da jos !
Ci toti care se pregatesc sa faca un lucru in buna rinduiala , datori sunt sa se pregateasca si sa se informeze cum trebuie ca lucrurl pe care il va face sa fie asa cum trebuie .
Daca suntem neglijenti de felul nostru sau superficiali exista posibilitatea sa facem lucruri rele pt. care nu ne va ajunge o viata de cainta ... sau de pocainta !

In primul si primul rind, greseala si pacatul mare si cel care va avea mult de tras este parintele preot (a se vedea povestea parintelui Cleopa cu preotul care a cununat 2 tineri si la care unul din nasi era evreu mozaican !).
Apoi, parintii copilului care , din neglijenta sau din alta cauza , si-au incredintat copilul ca sa fie increstinat (asta daca si intelegeti profunda semneificatie a ceea ce insemneaza a fi increstinat)de catre un necrestin .
Daca venea muma-padurii si va cerea copilul ca sa vi-l increstineze , tot asa procedati ? Si daca a venit travestita , de ce nu ati cercetat-o ?
Apoi si copilul are de suferit din cauza primilor 2 si din ceea ce decurge din insemnatatea de a fi avut chezas/garant (ceea ce reprezinta defapt nasul) un negarant , defapt.

Situatia se rezolva prin cercetarea parintelui episcop al locului si ce va hotari el aceea se va si face !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2012, 15:46:56
dr.cri dr.cri is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2012
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
N-am înțeles: până la urmă e sau nu ortodox?
in momentul botezuluii nu era ortodox, s-a crestin ulterior botezului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2012, 17:36:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pai spuneti "unul dintre nasi",asta insemnand ce anume in imprejurarea de fata?
Cine anume v-au botezat fetita?Un cuplu necasatorit? O sora si un frate?Doi frati?Ma gandesc la un cuplu necasatorit,deoarece in cazul in care erau casatoriti trecerea la ortodoxie se facea cu ocazia cununiei.
Imi pare destul de ciudat evenimentul,mai ales ca toti preotii verifica inainte trairea si situatia spirituala a viitorilor nasi,dar se vede treaba ca mai sunt si exceptii.
Oricum un sfat bun il aveti de la dl Zaharia.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2012, 17:46:42
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu cateva intrebari: la botez este nevoie de un nas (sau o nasa) care va tine copilul in brate, "va da replicile cuvenite", va spune Crezul si va fi "chezas" pentru educarea copilului in credinta ortodoxa.
Mai este nevoie de cineva care sa tina lumanarea de botez. Acesta se numeste/ este tot nas? Are acelasi "grad" ca si "primul nas"?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2012, 17:56:48
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai spuneti "unul dintre nasi",asta insemnand ce anume in imprejurarea de fata?
Cine anume v-au botezat fetita?Un cuplu necasatorit? O sora si un frate?Doi frati?Ma gandesc la un cuplu necasatorit,deoarece in cazul in care erau casatoriti trecerea la ortodoxie se facea cu ocazia cununiei.
Imi pare destul de ciudat evenimentul,mai ales ca toti preotii verifica inainte trairea si situatia spirituala a viitorilor nasi,dar se vede treaba ca mai sunt si exceptii.
Oricum un sfat bun il aveti de la dl Zaharia.
dr.cri specifica putin mai sus ca de fapt persoana respectiva nu era crestin. Asta inteleg eu de aici:""in momentul botezuluii nu era ortodox, s-a crestin ulterior botezului! ""

Oricum si eu sustin ca sfatul primit este de luat in seama. Daca vrea...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2012, 18:00:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma mir ca este posibil sa nu cunosti religia viitorilor nasi.

Stiu si eu un caz in care copilul are nas... evreu, dar asta in deplina cunostinta de cauza a parintilor - preotul, nu stiu.

In cazul asta..ma intreb pentru ce atata agitatie in definitiv, faptul ca acum este ortodox asta conteaza si atat.
Mai problematic era daca ramanea cum era dar nu e o mare poveste acum, botezul primit nu depinde de nasi.

Cati ortodocsi nu boteaza si pe urma nu au nici o treaba cu finii lor..ce importanta are ca sunt/au ramas formal ortodocsi?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2012, 18:03:52
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dr.cri Vezi mesajul
Buna ziua,
am aflat cu stupoare, abia acum, ca nasul fetitei mele de 3 ani nu este ortodox!
deoarece nasul nu ne-a spus ca nu este ortodox, atat noi, ca parinti, cat si preotul am acceptat aceasta persoana ca nas!
ca sa fiu si mai exact nasul nu era ortodox in momentul botezului, dar la cateva luni dupa botez sa convertit (botezat) si el la ortodoxism!
credeti ca acest lucru imi poate afecta copilul in vreun fel?
Nu cred ca nasul a fost de rea-credinta, cred ca el n-a stiut ca nu are voie sa boteze daca nu este el insusi botezat , iar preotul, care ar fi trebuit sa discute cu el, probabil nu si-a putut imagina ca cineva, care nu e ortodox, vine sa boteze un copil.

Daca nasul s-a botezat ulterior, inseamna ca era catehumen in momentul in care a participat la botezul copilului, nu era o persoana necredincioasa care a indeplinit o formalitate, ci el chiar a crezut atunci cand a rostit Crezul in numele copilului d-voastra, a fost sincer, de aceea nu vad de ce copilul ar putea fi afectat, pentru o culpa ce nu-i apartine. Vorbiti insa cu preotul, doar el va poate ajuta si lamuri, caci e o situatie speciala.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2012, 18:32:25
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dr.cri Vezi mesajul
Buna ziua,
am aflat cu stupoare, abia acum, ca nasul fetitei mele de 3 ani nu este ortodox!
deoarece nasul nu ne-a spus ca nu este ortodox, atat noi, ca parinti, cat si preotul am acceptat aceasta persoana ca nas!
ca sa fiu si mai exact nasul nu era ortodox in momentul botezului, dar la cateva luni dupa botez sa convertit (botezat) si el la ortodoxism!
credeti ca acest lucru imi poate afecta copilul in vreun fel?


dar nasa? cine a tinut fetita in brate si a rostit lepadarile si Crezul?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 04.12.2017 23:18:24
Unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox Persoana Botezul 33 01.10.2014 15:58:28
nunta dintre un ortodox si un catolic Marinela Nunta 30 16.07.2011 11:56:44
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 09:32:04
Anatemizarea ereticilor si schismaticilor, unul dintre cele mai infricosatoare pacate razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 22.12.2008 22:07:51