Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2013, 00:09:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu mai stiu cum e la ortodocsi, dar la catolici preotul poate refuza un botez intr-o singura situatie: daca nu exista garantii ca va fi crescut in Cristos. Numai in asemenea caz preotul refuza botezul spre binele copilului, fiindca soarta in eternitate a unui infidel ar putea fi mai putin rea decat a unui apostat.
Nu reusesc sa vad logica.
Oare educatia are o putere mai mare decat cea a Sf. Botez?
Romano-Catolicii nu cred in liberul arbitru?

Sa nu existe in traditia lor cazuri in care oameni din familii pagane, cu proasta educatie, nu au venit la Hristos, cu atat mai mult n-ar face asta daca au primit Sf. Botez?

Sau nu cred ca Dumnezeu ar lua in calcul la Judecata, toate circumstantele vietii unui om?

"ar putea" nu este un argument in baza careia sa refuzi Sf. Botez, ca sa nu mai vorbim ca de fapt in traditia romano-catolica se administreaza doar "jumatate" de Botez, "confirmarea" ramanand pentru varsta maturitatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.01.2013 at 01:14:24.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.01.2013, 22:38:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu reusesc sa vad logica.
Oare educatia are o putere mai mare decat cea a Sf. Botez?
Prin Botez nu se transmite vreo putere speciala, ci harul sfintitor si semnul de nesters pe suflet, care arata ca botezatul a fost consacrat Domnului ("afierosit" in limbaj ortodox), primind Preotia Imparateasca.
In rest, botezatii sunt la fel de susceptibili ca si nebotezatii de a-si pierde credinta, lucru pe care il putem constata pe teren. O rea educatie, un anturaj si exemple care sa il departeze pe om de Dumnezeu pot face Botezul ineficient din punctul de vedere al mantuirii, in vreme ce semnul de nesters al Botezului este pururea acolo, spre mai marea rusine si osanda a apostatului.

Citat:
ca sa nu mai vorbim ca de fapt in traditia romano-catolica se administreaza doar "jumatate" de Botez, "confirmarea" ramanand pentru varsta maturitatii.
Romano-catolicii administreaza intregul Botez si nu doar jumatate, fiindca la toti catolicii Botezul si Mirul sunt Taine deosebite.

Pe vremuri, asta era si traditia greco-catolica. Nu numai confirmarea (mirul) ramanea la varsta maturitatii, ci si botezul insusi. Spre exemplu, imparatul Constantin, acela numit de ortodocsi "intocmai cu apostolii", s-a botezat mult timp dupa convertirea lui, cand cazuse pe patul de moarte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.01.2013, 02:18:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin Botez nu se transmite vreo putere speciala, ci harul sfintitor si semnul de nesters pe suflet, care arata ca botezatul a fost consacrat Domnului ("afierosit" in limbaj ortodox), primind Preotia Imparateasca.
In rest, botezatii sunt la fel de susceptibili ca si nebotezatii de a-si pierde credinta, lucru pe care il putem constata pe teren. O rea educatie, un anturaj si exemple care sa il departeze pe om de Dumnezeu pot face Botezul ineficient din punctul de vedere al mantuirii, in vreme ce semnul de nesters al Botezului este pururea acolo, spre mai marea rusine si osanda a apostatului.



Romano-catolicii administreaza intregul Botez si nu doar jumatate, fiindca la toti catolicii Botezul si Mirul sunt Taine deosebite.

Pe vremuri, asta era si traditia greco-catolica. Nu numai confirmarea (mirul) ramanea la varsta maturitatii, ci si botezul insusi. Spre exemplu, imparatul Constantin, acela numit de ortodocsi "intocmai cu apostolii", s-a botezat mult timp dupa convertirea lui, cand cazuse pe patul de moarte.
Imparatul Constantin a fost greco-catolic?!? Catolic, da, caci asa se numea Biserica Universala inainte de Marea Schisma. Dar greco-catolic, nu!
Poate ne dati alt exemplu mai potrivit, adica de la 1700 incoace.

Am vazut ca la 7 ani se face mica comuniune. Ce reprezinta ea? Dar marea comuniune la 14 ani?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2013, 10:01:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Imparatul Constantin a fost greco-catolic?!? Catolic, da, caci asa se numea Biserica Universala inainte de Marea Schisma. Dar greco-catolic, nu!
Poate ne dati alt exemplu mai potrivit, adica de la 1700 incoace.
"Catolic bizantin" va suna mai riguros ?

Citat:
Am vazut ca la 7 ani se face mica comuniune. Ce reprezinta ea? Dar marea comuniune la 14 ani?
"Mica comuniune" este un termen informal pentru "Prima impartasanie" (la romano-catolici), respectiv "impartasania solemna" (la greco-catolici). Copilul, ajuns la varsta intelegerii astfel incat poate deosebi Preasfanta Impartasanie de mancarea obisnuita si ii pricepe sensul (varsta recomandata in Romania: 8 ani, fata de care pot fi abateri in functie de aprecierea preotului paroh) invata mai intai cateva lectii de baza din catehism, lucru numit "cateheza primara". In seara dinainte (vecernie mare) se spovedeste pentru prima data, apoi preotul ii pune cateva intrebari din catehism si, daca il socoteste vrednic, vine a doua zi. Duminica, in cadru festiv (liturghie solemna sau pontificala) rosteste tripla lepadare, recapituleaza in mod personal Crezul pe care nasii l-au spus, in numele lui, la Botez si se impartaseste.

"Marea comuniune" este termen informal pentru Confirmatiune sau Sf Mir, precedata de impartasanie si de cateheza, de aceasta data, mai aprofundata. Este specifica romano-catolicilor, fiindca la greco-catolici toate cele trei Sacramente ale Initierii Crestine se dau in aceeasi zi, potrivit unei venerabile traditii rasaritene.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.01.2013, 00:11:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Catolic bizantin" va suna mai riguros ?

Nu. Doar "Catolic". Adica Universal.

Multumesc pentru restul raspunsului, dar nu m-am lamurit inca. Deci catolicii primesc Sf. Mir abia la 14 ani. Si atunci in ce consta "intregul" la botezul catolic?
Sper sa nu va suparati daca va rog sa-mi spuneti daca Taina Sf. Mir se oficiaza si cu ocazia botezului sau doar la 14 ani. Dar la greco-catolici?
Ma refer la ce ati scris aici:
Citat:
Romano-catolicii administreaza intregul Botez si nu doar jumatate, fiindca la toti catolicii Botezul si Mirul sunt Taine deosebite.

Pe vremuri, asta era si traditia greco-catolica. Nu numai confirmarea (mirul) ramanea la varsta maturitatii, ci si botezul insusi.

Last edited by Miha-anca; 25.01.2013 at 00:21:14.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2013, 00:45:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu. Doar "Catolic". Adica Universal.
Doamna,
Inca binisor inainte de schisma catolicii oficiau dupa mai multe rituri. Una era la Roma, unde se oficia dupa Missa Sf Grigore cel Mare, alta era la Constantinopol, unde se oficia dupa Liturghia Sf Vasile si, mai apoi, a Sf Ioan Gura de Aur.
Acuma, e adevarat ca imparatul Constantin a trait putin inainte de aceste forme liturgice, dupa cum iarasi e adevarat ca el era de limba latina. Dar, fiind chiar intemeietor al Bizantului, nu este gresit sa il numim "catolic bizantin". Sau "greco-catolic", fie si oarecum "avant la lettre".

Citat:
Deci catolicii primesc Sf. Mir abia la 14 ani.
Partial adevarat. Mai exact, romano-catolicii, adica acei catolici care sunt de rit apusean, primesc Sf Mir la 14 ani.

Citat:
Si atunci in ce consta "intregul" la botezul catolic?
Ce are Sf Mir cu Botezul ? Ei, in frageda lor pruncie, primesc 100% Botez si 0 % Mir. Asta nu face "jumatate din amandoua", fiindca nu se face media merelor cu perele.

Citat:
Sper sa nu va suparati daca va rog sa-mi spuneti daca Taina Sf. Mir se oficiaza si cu ocazia botezului sau doar la 14 ani. Dar la greco-catolici?
La catolici (de oricare rit) urmatoarele trei Sacramente (Taine) pot fi primite o singura data in viata: Botezul, Mirul si Hirotonia. Deci, acestea nu pot fi repetate.

La catolici (de oricare rit) exista practica de a se celebra Botezul la varsta primei copilarii.

In ceea ce priveste Mirul, intre catolicii de rit apusean si cei de rit rasaritean exista urmatoarea deosebire:

-la catolicii de rit apusean (romano-catolici), Sacramentul Mirului, numit si Confirmatiune (deoarece confirma calitatea de crestin primita la Botez) este conferit la 14 ani.

-la catolicii de rit rasaritean (greco-catolici, armeano-catolici, etc) Taina Mirungerii se face imediat dupa incheierea Botezului si imediat inainte de impartasire.

Din cauza faptului ca greco-catolicii au primit deja Mirul imediat dupa Botez si in virtutea faptului ca se da o singura data in viata, dupa cum am aratat, ei nu mai primesc mirul inca o data, la 14 ani.

In speranta ca acuma e mai clar,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.01.2013 at 00:48:35.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2013, 01:58:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc, domnule Mihnea Dragomir, pentru explicatii. Asa cum ati explicat acum, inteleg.

Mai sus vorbiti de "botez intreg". Ce inseamna "botez intreg"?
Stiind ca e vorba de cele trei Sf. Taine (botez, mirungere, impartasanie), atunci cand se efectueaza doar botezul, e vorba de botez 100%; cand se face si Sf. Taina a Mirungerii, avem 1/2 botez, si asa mai departe? Asa sa intelegem?

Deasemeni scrieti mai sus, despre greco-catolici:
Citat:
Pe vremuri, asta era si traditia greco-catolica. Nu numai confirmarea (mirul) ramanea la varsta maturitatii, ci si botezul insusi.
Cand s-a intamplat acest lucru? Greco-catolicii provenind din ortodocsi, ar fi trebuit sa oficieze Sf. Taine, botezul si mirungerea, precum si Sf. Impartasanie in aceeasi zi. Sunteti sigur ca greco-catolicii s-au botezat la varsta maturitatii?

Last edited by Miha-anca; 27.01.2013 at 23:46:19.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.01.2013, 20:18:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cum se procedeaza cand vrei sa te convertesti mai tarziu in viata, la varsta adulta (daca ai fost pana atunci ortodox si te-ai impartasit de multre ori in copilarie, si te-ai miruit la fiecare slujba)?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.01.2013, 20:31:13
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cum se procedeaza cand vrei sa te convertesti mai tarziu in viata, la varsta adulta (daca ai fost pana atunci ortodox si te-ai impartasit de multre ori in copilarie, si te-ai miruit la fiecare slujba)?
Dacă vrei să te convertești la catolicism ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.01.2013, 20:35:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cate probleme...
Daca vorbim strict de botez si il izolam de context, apai parintii aleg nasii - in cazul asta, parintele credincios iar nasii platesc preotul - deci pentru unii nasi, aspectul pecuniar va avea probabil ceva de spus in alegerea lor.
Deci nu le pot cere sa-l boteze unde vreau eu;

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Spovedania incepe de la 7 ani, deci nu cred ca inante de aceasta varsta este musai postul pentru a primi Sf. Impartasanie.
Ba da, de la doi ani trebuie sa-l duci nemancat (in ziua respectiva) la sfanta impartasanie, probabil si nebaut.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Duhovnicul - ar fi chiar o tragedie daca i s-ar cere sa oficieze gratuit in botez si ar refuza. Cu greu cred i s-ar mai putea spune asa.
... Oare? Ar fi bine....

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Educatia - in mod sigur, mama are influenta cea mai mare, mai ales cand tatal ateu (sa nu ne ferim sa-i zicem pe nume) cu greu s-ar spune ca a dorit copilul.
Intr-adevar tatal a zis ca educatia religioasa imi va apartine in totalitate, el nu se va ocupa nici macar cu sminteala.
Atata doar ca in acest moment particular inca nu doreste copii, intr-adevar. A fost doar o posibilitate care s-a dovedit ulterior neintemeiata.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Dar daca e sa ne dam doi pasi inapoi si sa privim problema in ansamblu, oare toata bataie de cap nu se trage de la un singur aspect, si anume faptul ca mama, in loc sa caute un sot credincios sau chiar o viata singura, dar demna - a preferat concubinajul cu un necredincios,
Deh, daca nu m-am gandit la asta de la inceput? Imi trebuia doar un sot si atat, tot era mai bun decat.... (n-am prea avut de ales, raul era deja facut) iar singura dar demna nu prea vad cum puteam sa fac copii, poate daca apelam la tehnologia moderna, in masura posibilitatilor si performantelor ei.
Dar acum e cam tarziu, nu vad cum s-ar mai putea schimba ceva, poate doar intoarcerea la o viata singura si demna, posibilitatea unui alt sot (si credincios pe deasupra) mi-e imposibil sa mi-o imaginez macar.

Ura! Am reusit in sfarsit sa fragmentez citatul...dar a fost greu de tot, si tot nu am reusit pana la sfarsit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 04.12.2017 23:18:24
Unul dintre nasi nu este ortodox! dr.cri Botezul 58 22.05.2012 22:05:29
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14
Anatemizarea ereticilor si schismaticilor, unul dintre cele mai infricosatoare pacate razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 22.12.2008 22:07:51