Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.04.2009, 08:45:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionik98 Vezi mesajul
Si mie mi s-a parut interesant asta (chiar azi la scoala am vazut secventa asta la ora de istorie=>profesorul de istorie e pe stil vechi, el ne-a recomandat filmul si chiar crede in acest lucru, dar d-na profesoara de religie niciodata n-a fost de acord cu spusele lui). Era interesant fapul ca strigatele asa-ziselor persoane din iad erau acoperite de o voce groasa nemiloasa, care cred ca era satana. Nu stiu ce sa mai cred, pe de o parte vine d-na profesoara cu niste motive care arata ca nu acesta este adevarul, iar pe cealalta parte vine d-nul profesor de istorie care vine cu motive la fel de puternice, contrazicand-o pe d-na profesoara de religie...
Ionica ,sa crezi ce a spus profesorul de istorie.Profesoara de religie nu stiu din ce motive va ascunde adevarul ,ori nu crede ,ori ii este teama si vrea sa nu supere pe cei mai mari.
Am auzit ca mai sunt profesori crestini care desi nu predau religia le vorbesc elevilor despre vremurile pe care le traim.
Cinste lor!
Lumea trebuie sa stie si sa se intoarca la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.04.2009, 14:45:19
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Chestia cu iadul in mijlocul pamantului mi se pare cel putin trasa de par! Iadul este un loc "spritual" nu unul fizic. Nu-mi vine sa cred ce citesc! Au sapat aia si cand de odata a tipat necuratul "valeeuuu!!" ca i-au spart aia capul cu burghiul!

Eu sunt mistic de felul meu si cred multe lucruri pe care nici macar nu le pot spune multora dar asta este pur si simplu gogomanie!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.04.2009, 16:25:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=#000000][COLOR=#bfffff]ROMANI[/COLOR][COLOR=#40a0ff] TREZ[/COLOR][COLOR=#80ffff]ITI-VA![/COLOR] Spuneti NU sclaviei electronice!
Duhovnicul romanilor P.Iustin Parvu ii chema pe toti crestinii sa-si exprime optiunea prin Referendum asupra legii cu privire la introducerea actelor biometrice (catusele electronice).
INFORMATI-VA si IMPLICATI-VA in campania de strangere de semnaturi pt organizarea Referendumului!



[COLOR=#333333]De ce trebuie abolita legea actelor electronice? [/COLOR][COLOR=#333333](argumente)[/COLOR]
http://www.rostonline.org/blog/claud...ata-legea.html


TABEL PENTRU REFERENDUM
http://apologeticum.files.wordpress....referendum.pdf


[SIZE=3]Crestin Ortodox[/SIZE]
[SIZE=3]http://www.crestinortodox..ro/forum/showthread.php?t=5993[/SIZE]



[SIZE=3]Apologeticum[/SIZE]
[SIZE=3]http://apologeticum.wordpress.com/[/SIZE]


[SIZE=3][COLOR=#007f7f]Transmiteti mesajul mai departe![/COLOR][/SIZE]


[SIZE=3][COLOR=#0000ff]CU NOI ESTE DUMNEZEU...![/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=#0000ff](Mesaj primit pentru a-l trimite mai departe.)[/COLOR][/SIZE]


[/COLOR]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.04.2009, 11:03:22
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Chestia cu iadul in mijlocul pamantului mi se pare cel putin trasa de par! Iadul este un loc "spritual" nu unul fizic. Nu-mi vine sa cred ce citesc! Au sapat aia si cand de odata a tipat necuratul "valeeuuu!!" ca i-au spart aia capul cu burghiul!

Eu sunt mistic de felul meu si cred multe lucruri pe care nici macar nu le pot spune multora dar asta este pur si simplu gogomanie!
A înnebunit lupu!!!!!!

Hai să fim serioși. Au ajuns oamenii la draci? Nici nu mă mir că doar unul pe stil vechi putea să scoată așa ceva. Demonii sunt spirite iar dacă sunt spirite atunci cum i-au putut găsi rușii? Spun eu cum: dracii s-au lăsat găsiți ca să își mai bată joc puțin de credulii care mai ușor ascultă de astfel de fantasme drăcești decât de Sf. Părinți. Ce spunea păr Cleopa? "Noi umblăm prin credință nu prin vedere! Dacă credeți acum în ghicitul în cafea etc ( eu aș adăuga și filmulețe astea) ce veți face când va veni antihristul și va învia morții?"

Sunt de acord și cu acel articol al păr Porfirie. Am simțit-o de la început că există o anumită psihoză a Antihristului. Încă nu sunt f în clar care e faza cu pașapoartele și 666 dar sunt f în clar că există în mișcarea asta anti-biometrică și un duh drăcesc.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.04.2009, 11:40:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Chestia cu iadul in mijlocul pamantului mi se pare cel putin trasa de par! Iadul este un loc "spritual" nu unul fizic. Nu-mi vine sa cred ce citesc! Au sapat aia si cand de odata a tipat necuratul "valeeuuu!!" ca i-au spart aia capul cu burghiul!

Eu sunt mistic de felul meu si cred multe lucruri pe care nici macar nu le pot spune multora dar asta este pur si simplu gogomanie!
Sergiu ,ne-a spus parintele ca la a doua venire oamenii vor capata trup si cu el vor intra in rai sau iad.
Filmul Ingerul digital este un film foarte bun ,eu nu cred ca rusii care au facut experimentul aveau vreun motiv sa inventeze asta in plina epoca ateista.(prin anii '60)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.04.2009, 11:56:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu as intelege asa:

"La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul." Facerea 1, 1

Pamantul este aici Universul nostru vizibil, observabil, palpabil, caracterizat prin cele trei dimensiuni accesibile noua, plus timpul.

Cerul sau cerurile ingerilor este reprezentat ca loc al Universului situat in acele dimensiuni "curate", care vibreaza inalt, "sus", in care existenta Raiului si a sufletelor si a ierarhiilor ceresti este cumva aproape de Dumnezeu, ca sa ma exprim asa.

Cele mai de jos ale pamantului semnifica o dimensiune a Universului adusa de raul primordial la marginea existentei, indepartata in mod voit de Dumnezeu, in care fiintele care o populeaza cauta separarea de Creator, de voia, de bunatatea si de iubirea Lui. Acest "jos" poate sa fie interpretat si in sens fizic ca vibratia energiei cu frecventa cea mai joasa, asta daca teoria stringurilor vibrante este adevarata. Sau poate semnifica metaforic coborarea in jos in totala opozitie cu urcarea evolutiva in sus a fiintelor, spre Dumnezeu.

Avem atatea marturii ale oamenilor care au vizitat temporar aceste locasuri de "jos" sau de "sus", ale caror suflete de fiecare data se indepartau de planeta noastra, care ramanea mica in urma lor, ajungand in locuri mult indepartate ca distanta de sistemul nostru solar... Deci nu luati in litera expresia "cele mai de jos ale pamantului", caci iadul nu se afla in stratul de magma, sub 40 de km de scoarta... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.04.2009, 12:04:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Acest "jos" poate sa fie interpretat si in sens fizic ca vibratia energiei cu frecventa cea mai joasa, asta daca teoria stringurilor vibrante este adevarata.
De fapt ce inseamna o frecventa joasa? Inseamna o perioada foarte mare, o linie dreapta unidimensionala, adica o stare de incremenire a firii, a energiei, o stare de monotonie continua, de neschimbare, de inghetare, de moarte a materiei sau a spiritului... Iadul in intunecimea lui statica...

Prin opozitie, frecventele inalte, acel "sus" denota activitate, dinamism, transformare, evolutie, [COLOR=Red]viata[/COLOR]!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.04.2009, 12:51:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul

Sunt de acord și cu acel articol al păr Porfirie. Am simțit-o de la început că există o anumită psihoză a Antihristului. Încă nu sunt f în clar care e faza cu pașapoartele și 666 dar sunt f în clar că există în mișcarea asta anti-biometrică și un duh drăcesc.
Nelinistea cea buna este absolut necesara. In rest, tot ce e omenesc este perfectibil. Oamenii informati reactioneaza diferit. Unii, incurajati de scrierile Sfintilor Parinti si de duhovnici isi fac o strategie pe termen lung pentru a-si salva in primul rand sufletele , iar altii se agita putin pe moment... Cei care resping informatiile despre microcipuri se vor trezi cu ele si se vor agita dupa aceea, asa cum se precizeaza in Apocalipsa, capitolul 14.

Surse de informatie exista din belsug. Poti sa gasesti informatii accesand surse ca: Apologeticum, Razboi intru cuvant, Credinta Ortodoxa, etc. Nu ezita sa te informezi, si nu e rau daca-i informezi si pe cei dragi ai tai, carora le doresti mantuirea. Dumnezeu mi-a scos in cale un preot al lui Dumnezeu care mi-a explicat cum stau lucrurile. Mai intai te lasi greu induplecat, caci asta ar insemna sa nu mai fii ,,la moda". Roaga-te lui Dumnezeu sa-ti arate adevarul si nu vei ramane fara raspuns. Dupa sarbatori, daca vrei, putem continua discutia pe aceasta tema. Pe alte topice am mai scris deja despre acest subiect.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.04.2009, 14:01:38
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nelinistea cea buna este absolut necesara. In rest, tot ce e omenesc este perfectibil. Oamenii informati reactioneaza diferit. Unii, incurajati de scrierile Sfintilor Parinti si de duhovnici isi fac o strategie pe termen lung pentru a-si salva in primul rand sufletele , iar altii se agita putin pe moment... Cei care resping informatiile despre microcipuri se vor trezi cu ele si se vor agita dupa aceea, asa cum se precizeaza in Apocalipsa, capitolul 14.

Surse de informatie exista din belsug. Poti sa gasesti informatii accesand surse ca: Apologeticum, Razboi intru cuvant, Credinta Ortodoxa, etc. Nu ezita sa te informezi, si nu e rau daca-i informezi si pe cei dragi ai tai, carora le doresti mantuirea. Dumnezeu mi-a scos in cale un preot al lui Dumnezeu care mi-a explicat cum stau lucrurile. Mai intai te lasi greu induplecat, caci asta ar insemna sa nu mai fii ,,la moda". Roaga-te lui Dumnezeu sa-ti arate adevarul si nu vei ramane fara raspuns. Dupa sarbatori, daca vrei, putem continua discutia pe aceasta tema. Pe alte topice am mai scris deja despre acest subiect.
Începând cu ultimul aliniat: eu nu pot niciodată să mă iau după acele site-uri care au... suntem în Săptămâna Patimilor și nu e bine să vorbim de rău pe aproapele nostru.

Spui că mă las greu înduplecat că nu sunt la "modă"... Încearcă să nu mă judeci fără să mă cunoști... măcar în perioada asta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.04.2009, 17:17:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am exprimat impersonal. N-am avut nici cea mai mica intentie sa te judec. Iarta-ma, daca totusi fara sa vreau te-am suparat. Sarbatori fericite.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
As vrea sa vedeti un filmulet e_diana Generalitati 6 08.12.2007 17:19:59