Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 19.02.2009, 12:56:00
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
chiar vreau sa incheiem discutia
Si eu doresc acelasi lucru, insa nu pot sa nu observ "maiestria" cu care ti-ai rezervat ultimul cuvant, astfel incat sa nu para ca iesi sifonat din disputa. Tipic. Ne vedem la table.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.02.2009, 13:18:14
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Smile ...

... ma descurc, nu?
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #83  
Vechi 05.04.2009, 21:42:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

La inmormantare nu aveti nevoie de:

-Bani pusi pe mort, pe sicriu, aruncati in groapa, pe drum
- Nu e nevoie sa spargeti caini, farfuri, sa trantiti usa dupa mort,
-Nu e nevoie sa atingeti sicriu de pragul usii
- Nu e nevoie sa legati prosoape de bratele sau vesmintele preotilor, de bratele oamenilor care duc sicriu sau sa puneti prosoape/stergare peste sicriu
- Nu e nevoie sa aduceti bocitoare, e teatru ieftin si de prost gust
- Nu e nevoie sa puneti inaintea mortlui , plapume sau alte obiecte pt ca sa treaca "cu mortu" peste ele
- Nu e nevoie sa puneti prosoape sau nu mai stiu ce la rascruci sau la poduri
-Pomana nu trebuie facuta dupa niciun ritual, ci trebuie facuta din dragoste pentru cei saraci
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 07.04.2009, 15:23:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sa inteleg ca nu este nevoie mai de nimic pentru o inmormantare,in afara de citirea slujbelor specifice si bagarea mortului in groapa!!!
Nu stiu ce s-ar face romanul fara toate traditiile legate de inmormantare,treditii cu care s-a obisnuit si pe care le transmite din generatie in generatie,mai ales in mediul rural.Am fost si eu la o inmormantare de curand,la tara,si aproape toate traditiile pe care le-ai amintit s-au indeplinit,iar acestea presupun cheltuiala,nu gluma.Ca sa nu mai vorbim de pomana care a ajuns mai ceva decat o nunta,astfel incat nu se mai cade sa se infaptuiasca acasa la rude,ci la restaurant,fiindca oamenii vin cu sutele.In acest caz,nu-ti mai vine sa mori,ca este prea costisitor,iar cu criza aceasta...si mai si.Oricum,am vazut,mai ales in mediul rural,ca oamenii tin cu dintii de aceste traditii,se cearta intre rude,strang bani de unde apuca,raman cu datorii,nu conteaza,trebuie neaparat sa savarseasca o pomana ca la carte,ca de asa ceva are nevoie mortul,dar si gura lumii din sat care trebuie astupata.
Mama era in stare sa-si amaneteze existenta ei pe urmatorii 5 ani pentru pomana lui tata(Dumnezeu sa-l ierte!),nu mai conta cu ce mai traiesc cei ramasi in viata.Deci,tot la tara ajungem,ce-i drept,nu stiu cum vor transmite cei din mediul urban astfel de traditii,dand dovada de atata ignoranta...ca a mea.Nu stiu,dar par completate perfect in existenta omului.
Eu nu stiu daca o sumedenie de pomeni oferite,pot suplini faptele si gesturile mortului atata timp cat a fost in viata.Pana la urma,ce-i facut cu mana ta este bun facut,sunt bune si pomenile,dar a nu se exagera,ajungandu-se astfel la viceversa...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.04.2009, 00:28:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
La inmormantare nu aveti nevoie de:

- Nu e nevoie sa legati prosoape de bratele sau vesmintele preotilor, de bratele oamenilor care duc sicriu sau sa puneti prosoape/stergare peste sicriu
Legat de acest obicei, pe care il citez mai sus, as vrea sa povestesc un vis pe care l-am avut dupa moartea unei rude:
Eram intr-o incapere si sedeam pe o banca. Deodata intra cel decedat imbracat in chiloti si maieu, se culca pe cimentul gol si se acopera cu un prosop. Prosopul era singurul obiect pe care il avea.

Vorbind cu sotia lui, am auzit de la ea, ca a dat de pomana multe din lucrurile lui, dar iata ca el nu avea de nici unele. Oare de ce?

Si atunci ma gandesc ca au un rost acele prosoape legate de bratul celor care duc sicriul...
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.04.2009, 09:33:24
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Legat de acest obicei, pe care il citez mai sus, as vrea sa povestesc un vis pe care l-am avut dupa moartea unei rude:
Eram intr-o incapere si sedeam pe o banca. Deodata intra cel decedat imbracat in chiloti si maieu, se culca pe cimentul gol si se acopera cu un prosop. Prosopul era singurul obiect pe care il avea.

Vorbind cu sotia lui, am auzit de la ea, ca a dat de pomana multe din lucrurile lui, dar iata ca el nu avea de nici unele. Oare de ce?

Si atunci ma gandesc ca au un rost acele prosoape legate de bratul celor care duc sicriul...

sa fim seriosi totusi, sa fim credinciosi ai lui Hristos nu superstitiosi si implinitori de rtiualuri
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 05.06.2009, 00:43:12
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Si uite ca sunt si eu in situatia asta.
Stiu ca ceea ce conteaza pentru sufletul raposatului cu adevarat sunt rugaciunile, dar noi ii facem bunicii mele o inmormantare asa cum credem ca i-ar fi placut si cum se face la noi in Bucovina. Da, cumparam cateva sute de prosoape, 300 de colaci, 7 preoti, praznic la un restaurant frumos. Am renuntat ce e drept la fanfara fiindca nu ne place, dar incercam sa aducem un cor bisericesc. Si toate astea nu mi se par inutile. Poate ca da, din punctul de vedere al mantuirii, dar am increderea ca bunica vede si ca ii place si se bucura. Si pana la urma ea saracuta a strans ban peste ban in ultimii ani ca sa aiba bani banca pentru inmormantare si sa nu cheltuim noi. Asta a fost dorinta ei, asta ii facem.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 05.06.2009, 00:49:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Si uite ca sunt si eu in situatia asta.
Stiu ca ceea ce conteaza pentru sufletul raposatului cu adevarat sunt rugaciunile, dar noi ii facem bunicii mele o inmormantare asa cum credem ca i-ar fi placut si cum se face la noi in Bucovina. Da, cumparam cateva sute de prosoape, 300 de colaci, 7 preoti, praznic la un restaurant frumos. Am renuntat ce e drept la fanfara fiindca nu ne place, dar incercam sa aducem un cor bisericesc. Si toate astea nu mi se par inutile. Poate ca da, din punctul de vedere al mantuirii, dar am increderea ca bunica vede si ca ii place si se bucura. Si pana la urma ea saracuta a strans ban peste ban in ultimii ani ca sa aiba bani banca pentru inmormantare si sa nu cheltuim noi. Asta a fost dorinta ei, asta ii facem.
Dumnezeu sa o odihneasca pe bunica ta, Noesisaa!
Da, daca ea asa si-ar fi dorit, este foarte frumos! Cred de altfel ca aceste traditii, daca nu sunt absolutizate, daca nu sunt facute fara rugaciune, ca niste acte magice, sunt bune si au sens si ele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.02.2011, 21:01:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna Vezi mesajul
Propun, daca tot ai deschis acest subiect sa ne dai si ceva sfaturi pentru a face inmormantarea dupa canoane. Ce nu e bun retinem mult mai usor decat ceea ce este cu adevarat bun! Astept cu nerabdare postarea ta.
Psaltirea la capataiul mortului, nu adunare la capatai in care se vorbesc verzi si uscate. Neaparat 40 de liturghii date la o manastire unde se slujeste in fiecare zi Sfanta Liturghie (vezi ca nu se slujeste in fiecare zi chiar la toate) - unii spun ca trebuie 40 de liturghii la 7 manastiri, foarte bine, cu cat se roaga mai multi pentru el, cu atat mai bine. parastasele la termen, milostenie in numele mortului si rugaciunile personale tare mult ajuta. Si pomana sa o dati la nevoiasi, nu la rude si prieteni si aceia care primesc, sa spuna "Bogdaproste si Dumnezeu sa il / o ierte!"

Asa ce m-a enervat o tanti de la patiserie, care am comandat niste colacei pentru bunica, m-a intrebat daca nu am nevoie de maruntis pentru inmormantare. Nu stiam la ce se refera. Mi-a zis ca "pentru vami" si cred ca s-a si speriat femeia, ca i-am zis foarte iritata ca parca vamile se platesc cu bani. M-a intrebat aproape naiv: dar cu ce se platesc?! Cu fapte bune, cu milostenii... Bunica mea a avut o inmormantare simpla, asa cum si-a dorit. Fara fast, fara lume la circ, fara risipa. Atat si-a dorit: un pumn de coliva si la groapa, iar de pomana, ce putem si noi, cu lumanare, pentru sufletul ei. Prosoape cu lumanare am dat, dar fara banut. Am citit undeva ca prosopul se da, pentru ca simbolizeaza fata mortului - pe baza etimologiei gr. prosopon, care inseamna față, figură. Adica se da spre amintirea fetei mortului. In rest, sunt foarte de acord cu initiatorul topicului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.02.2011, 21:29:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

De aici - http://www.scribd.com/doc/2672929/in...tare-si-pomeni

"Nu este de nici un folos pentru suflet să se pună în buzunarul hainei mortului bani (motivându-se că „să plătească vămile cu ei”), ac, ață, pieptene, verighetă pe deget, ceas la mână, tăierea sau vopsitul unghiilor, rujatul, fardatul. Toate aceste lucruri îl îngreunează foarte mult pe suflet și nu-i fac decât rău. Banii și lucrurile de valoare pe care vor să le îngroape e mai bine să le dea de pomană. Fardurile, rujatul și celelalte sunt obiceiuri păgânești, pentru care vor suferi și cei ce îl împodobesc pe mort cu astfel de lucruri deoarece fac mare păcat. Din religiile păgâne au pătruns în creștinism unele obiceiuri, fără a avea o logică sau chiar o simplă explicație. În antichitate se puneau morților toate cele necesare vieții, iar la unele triburi se omora soția și se îngropa cu soțul ei. Iisus a venit să schimbe aceste obiceiuri. EI a fost pus în groapă învelit într-o pânză mare și una mică - giulgiurile - fără oglindă sau piepten sau alte obiecte, și a înviat. Nu-i împovărați pe morți cu tot felul de obiecte că nu au nevoie de ele. Și nici să nu le puneți bani în buzunare, căci mai de folos este a le face pomeni din acei bani, iar vămile judecății lui Dumnezeu nu se pot plăti cu bani, ci eventual cu faptele bune săvârșite în această viață.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditii si obiceiuri la moarte zamfirmarioara58 Intrebari utilizatori 0 02.02.2011 19:02:36
Traditii de rusalii lamaita48 Rusaliile 21 10.10.2010 17:56:49
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 12:30:19
crestinii de rit vechi,diferente si traditii libra_y2005 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.06.2009 05:23:41
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 16:27:09