Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.10.2008, 19:04:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inad Vezi mesajul
Postez intr-o zi MARE si as vrea sa ma indrumati si pe mine cum sa fac.
Fiica mea, de 22 de ani ( studenta in anu IV la mediu) pe 18.10.2008 este foarte legata de un baiat complet nepotrivit pentru ea: copil din fori, mama lui mai are tot din flori un bebeu de 4-5 ani, locuieste cu parintii ei, doua surori si copiii lor ( banuiesc tot din flori).
Sotul meu a incercat sa vorbeasca cu el si ca rezultat a obtinut doar niste vorbe urate: el nu apreciaza "familia si chestiile astea".
Eu inteleg ca s-au schimbat timpurile si vremurile de acum 25 de ani cand m-am maritat eu:sunt mai grabiti, mai nerabdatori...........
Nu as avea nimic impotriva daca s-ar comporta acest baiat civilizat: adica sa vina sa ne spuna care e situatia lui fata de fata noastra, ce aspiratii are, ce vrea sa realizeze in viata.
Dar, nu. O monteaza si pe ea in stilul lui;adica obraznic. Ascunsa. Mincinoasa.
Cineva m-a invatat sa dau un acatist pentru indepartarea lor.
Nu stiu ce sa fac.
Daca ma aude cineva, va rog sa ma sfatuiti.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
"adica sa vina sa ne spuna care e situatia lui fata de fata noastra, ce aspiratii are, ce vrea sa realizeze in viata."

Referitor la fraza asta organizati voi parintii o masa acasa sau la restaurant invitati-l si pe el asa aveti ocazia sa discutati problema ca intre oameni.

Nu te grabi cu judecatul ca nu se stie :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.10.2008, 19:16:42
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Silverstar, fii linistit. Am rosit eu pentru tine, citindu-ti interventia.
[COLOR=green]Oare de ce oamenii nu se controleaza cand emit pareri in public? Se lupta ca femeile sa nasca copii intr-o societate in care tinerii, mai ales, nu mai pun pret pe casatorie. Cum poate un matur sa dea cu bata in balta si sa vorbeasca, sa jigneasca un om ca ar fi "din flori..." Asta e limbaj si conceptie de pe cand era strabunica fata mare. Pacat![/COLOR]
[COLOR=green]Oamenii au calculator, dar minte si limbaj ca acum 70 de ani...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.10.2008, 19:24:36
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Draga Inad,roaga-te pentru fiica ta.Asta-i cel mai bun lucru pe care-l poti face.Si Dumnezeu sa randuiasca ce-i mai bine pentru ea.Nu te necaji prea mult.O sa treaca.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.10.2008, 00:30:29
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Oare de ce oamenii nu se controleaza cand emit pareri in public? Se lupta ca femeile sa nasca copii intr-o societate in care tinerii, mai ales, nu mai pun pret pe casatorie. Cum poate un matur sa dea cu bata in balta si sa vorbeasca, sa jigneasca un om ca ar fi "din flori..." Asta e limbaj si conceptie de pe cand era strabunica fata mare. Pacat![/COLOR]
[COLOR=green]Oamenii au calculator, dar minte si limbaj ca acum 70 de ani...[/COLOR]
Incearca sa faci un mic efort si sa-i accepti pe oameni asa cum sunt. Vei vedea ce sentiment placut vei simti. Dintrodata vei indragi oamenii, indiferent daca sunt sefi de state sau cersetori, daca sunt academicieni sau analfabeti, urati sau frumosi, tineri sau batrani, buni sau rai etc. A avea un calculator nu inseamna a fi inteligent, iar a fi inteligent nu inseamna a avea un calculator.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.10.2008, 08:09:20
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Doamna Inad, eu nu cred ca ar trebui s aintervenitit pentru a-i desparti ci ati putea s aincercati mai degraba sa-l aduceti pe el la credinta, omul se schimba, se modeleaza, vointa sa fie.
Eu am cunoscut un baiat care avea toate NECALITATILE, daca imi permiteti sa spun asa, era satanist, umbla cu mai multe fete in acelasi timp, asculta rock agresiv,nu ma respecta, etc. dar a facut Dumnezeu sa se indrepte, si unde au fost oameni care i-au povestit despre Hristos si despre cum a fost El dar chiar fiind unicul Fiu, pentru mantuirea noastra, a inceput sa se schimbe, incet, incet, si acum e credincios si cat eram in tara eram sigura ca e numai cu mine(acum nu pot verifica, eu sunt in Franta, dar nu conteneste sa ma caute si m-a cerut in casatorie spunandu-mi ca vrea multi copii cu mine pe care sa-i creasca crestineste, ca vrea o familie, ca s-a saturat asa). Si asta dupa ce lainceput era cu o fata de vreo 4 ani, apoi in acelasi timp cu mine, si dupa ce s-a despartit de mine cu alta.
Se vede de la distanta ca este un alt om, unde lucreaza Hristos, nimic nu e imposibil, pentru ca nimic din ce e omeneste nu e strain de El.
Dar asta se facesi cu multa dragoste si bataie de cap din partea celorlalti, nu cu dispret, nu cu ura si nici nu putem ramane cu mainile incrucisate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.10.2008, 08:32:23
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Daca pui un mar cu zone putrezite intre multe mere sanatoase nu se va face bun marul stricat ci vor strica si cele bune .Asadar trebuie indreptat ce este rau la acela.Problema este ,ca daca s-a ajuns aici nu v-ati ocupat de fica d-voastra mai demult si roadele se vad acum! Acum ea are universul ei in care se pare ca aveti tot mai putin loc.Nu s-a schimbat nimic,numai ca parintii stau tot mai putin cu copii alergand dupa partea materiala iar copiii se instraineaza de parinti!Si e mai comod sa dam vina pe copii fara a vedea barna din ochii parintilor
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.10.2008, 08:42:02
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Oare de ce oamenii nu se controleaza cand emit pareri in public? Se lupta ca femeile sa nasca copii intr-o societate in care tinerii, mai ales, nu mai pun pret pe casatorie. Cum poate un matur sa dea cu bata in balta si sa vorbeasca, sa jigneasca un om ca ar fi "din flori..." Asta e limbaj si conceptie de pe cand era strabunica fata mare. Pacat![/COLOR]
[COLOR=green]Oamenii au calculator, dar minte si limbaj ca acum 70 de ani...[/COLOR]
Draga Silverstar, nu noi avem dreptul sa judecam oamenii si stii si tu prea bine asta. Uite de altfel cum si tu la randu-ti folosesti cuvinte de genul care spui mai sus: "[COLOR=green]de pe cand era strabunica fata mare"[/COLOR]
Nu neaparat trebuie privit cuvantul ca o jignire, nu toti oamenii se exprima la fel de elevat, asta insa nu inseamna ca in inima lui a cautat jignirea. Totul depinde de gandul pus inainte. Daca e un copil " din flori" - nu e minunat asta ca oamenii sa fie asemanati cu florile ? Iarta-ma.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.10.2008, 08:54:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

e frumos mai ales cand se adreseaza Hristos creshtinilor mititei, spunandu-le floricelele Mele, dar alea sunt floricele fara spini...

iar baiatul daca i-a replicat sotzului ca nu-l intereseaza, ca nu-i pasa de familie, ca nu crede in familie... oare de ce o fi spus asha? shi ce simte el in sufletul sau? noi nu pricepem, noi ashtia care am crescut imbuibatzi shi cu toate bunatatzile... shi dupa aia n-am mai ascultat... baiatul asta e intr-o alta socoteala...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.10.2008, 08:57:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

numai sa nu fie vorba de flori carnivore, ca sunt shi din alea... pe la harapi, ca atunci fata ta va fi o victima... dar nu a baiatului, ca shi el este o victima la randul sau... iar victima trebuie... defapt ce vorbesc eu care ma bucur de raul altuia shi urasc binele altuia... in loc sa...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.10.2008, 09:03:31
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
e frumos mai ales cand se adreseaza Hristos creshtinilor mititei, spunandu-le floricelele Mele, dar alea sunt floricele fara spini...

iar baiatul daca i-a replicat sotzului ca nu-l intereseaza, ca nu-i pasa de familie, ca nu crede in familie... oare de ce o fi spus asha? shi ce simte el in sufletul sau? noi nu pricepem, noi ashtia care am crescut imbuibatzi shi cu toate bunatatzile... shi dupa aia n-am mai ascultat... baiatul asta e intr-o alta socoteala...
Nu stiu cum e baiatul acela si de ce este el intr-un fel sau altul, intr-o socoteala sau alta. Stiu doar ca exprimarea "din flori" poate fi privita in functie de gandul tau personal, pus inainte. :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sunt visele? ggmarius Generalitati 2 02.07.2011 12:33:28
Ce sa mai fac? sunt disperat. Vickuo Generalitati 154 18.08.2009 23:32:07