Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2009, 20:26:47
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit Ce sa mai fac? sunt disperat.

Buna seara.Am o ,,mica mare problema'' In viata pe care am avut-o am avut destule necazuri toate provocandumi-le.De mic copil am avut ticuri ,ma uitam des in oglinda,plangeam de fiecare data cand nu eram bagat in seama ,am avut atacuri de panica ,ganduri negre obsesive pe care le repetam mereu si in speranta ca acestea s-au terminat acum ceva timp am fost foarte fericit.Dar au aparut iar,ma apuca stari de tristete fara motiv(nu am probleme familiale ,certuri sau mai stiu eu ce),tristete imensa ,nu mai am pofta de viata,incepusem sa ma rog acum catva timp apoi am renuntat intorcandu-ma la viata cu pacate ,ma gandesc ca am o soarta de nimic,ca sunt bolnav psihic ca am ceva ca nu mai pot,cu atacurile de panica ajunsesem la 5 nopti nedormite ,dormisem doar 2-3 ore in 5 nopti,tensiune mare,tahicardie,pur si simplu m-am distrus singur.Cand am crezut ca mi-am revenit au inceput starile de tristete fara motiv,si un dor imens.Simt un gol in suflet desi nu am motive,plang intr-una ca nu sunt un om ca toti ceilalti si mai sunt si baiat .Ce sfaturi imi dati ,nu vreau sa fiu dominat de necurat (intr-un moment ma gandisem si la asta),vreau sa scap de toate aceste stari pana nu devin bolnav psihic si depresiv pe viata.Nu a mers cu pastile.De ce ma simt neimplinit sufleteste desi nu am necazuri si motive foarte concrete?MULTUMESC
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2009, 20:44:25
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit nu fi trist...

Ceea ce trebuie sa faci, este sa te duci sa te spovedesti si sa spui aceste lucruri parintelui duhovnic care va fi in masura sa-ti dea cel mai bun sfat ...ceea ce te va ajuta in mod cert este credinta pe care trebuie sa o ai in bunul Dumnezeu...sa te rogi si sa-i ceri ajutorul...ai sa vezi ce usurat te vei simti...rugandu te vei vedea cum vei gasi linistea sufleteasca...

Dumnezeu sa te ajute! si nu fi trist nu suntem singuri in aceasta lume avem un Tata Ceresc, avem sfintii care ne pot fi si ei mijlocitori...trebuie sa luptam cu aceaste stari de tristete, depresive...pentru ca ele nu sunt de la Dumnezeu...ele se datoreaza departarii noastre de El (cel putin in cazul meu)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2009, 22:18:52
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
plang intr-una ca nu sunt un om ca toti ceilalti
Dar ce diferenta simti ca exista intre tine si oameni? Spune-ne mai multe caci cauze ale tristetii pot fi destule :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2009, 22:38:53
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit

Pai faptul ca eu sufar si am tot felul de probleme si altii sunt fericiti ,normali ,fara probleme
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2009, 22:52:07
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Ti se pare, pentru ca toti isi ascund problemele. Dar sa stii ca f multi sunt cu probleme. Chiar si eu, uneori simt ca nu exista sens pe lumea asta, parca e un haos. Crede-ma ca toti suntem cam "pierduti" pe lumea asta. Dar sa avem nadejde...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2009, 22:57:31
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit Nu dispera!

E doar o aparenta... chiar crezi ca ceilalti nu au probleme, sa fii sigur ca aproape fiecare din noi avem griji de tot felul, depinde de fiecare cum le gestioneaza.
Eu de fiecare data cand am avut un necaz, m-am uitat in jurul meu si am vazut oameni care au necazuri mult mai mari decat am avut eu.
Depinde de tine doar de tine, daca alegi sa-ti plangi de mila .
Ai nevoie de foarte multa dragoste, incearca sa mergi la un duhovnic, sa-ti descarci sufletul, sa te impartasesti... sa iesi in lume, mergi cu prietenii sau familia la iarba verde, mergi la o manastire, poti gasi o bucurie in multe lucruri pe care le ai sub nasul tau, tb doar sa le observi...

Doamne ajuta!
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2009, 23:04:09
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Pai faptul ca eu sufar si am tot felul de probleme si altii sunt fericiti ,normali ,fara probleme


Nu fi invidios!Invidia intineaza dragostea si bunatatea si iti slabeste puterile.Trebuie sa te bucuri de sporirea celorlalti,''si atunci Hristos iti va da toata sporirea,si te vei bucura cat se vor bucura toti ceilalti la un loc''
Invidia il slabeste duhovniceste pe om.
(Cuviosul Paisie Aghioritul).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2009, 23:22:33
brindusa brindusa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

mie, cand mi-e mai greu, ma gandesc ce norocoasa sunt ca am doua maini cu care pot face ce vreau, doua picioare cu care ma duc unde vreau, doi ochi cu care pot vedea frumusetile pamantului, urechile si i-pod-ul cu care pot sa ascult de cate ori vreau conferintele si predicile preotilor si multumesc bunului dumnezeu ca m-am nascut ortodoxa....
cere-i lui dumnezeu sa te invete ce sa faci.
roaga-te si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2009, 00:01:54
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Zilele astea ai ocazia sa postesti si sa te rogi la Maicuta Domnului care e suparata ca nu ii cerem ceva. Sa nu crezi ca numai tu te simti asa mai sintem pe aici dar important e sa nu se descurajam, roaga-te mereu si cere la Dumnezeu ce iti doresti.Stai pe linga familie si cauta sa fii tot timpul ocupat cu ceva.
Doamne ajuta.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2009, 00:21:18
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Pai faptul ca eu sufar si am tot felul de probleme si altii sunt fericiti ,normali ,fara probleme
In creer se formeaza si circula 60 de neurotransmitatori,molecule inplicate in trairile si actiunile noastre,acesti neurotransmitatori trebuie apreciati la adevarata lor valoarein inducerea stari de bine,ei sunt necasari dar nu suficienti sunt precum materialele uniu constructor.Actioneaza pe anumite circuitecomplexa ale creeruluisub spravegherea si actiunea constructorului adica a scoartei cerebrale partea ceea mai complicata mai complexa si mai evoluata a omului pe care Dumnezeu ne a dat o sanatoasa si noi trebuie sai mentinem aceasta sanatate,aici in scoarta cerebrala se constentizeaza emotiile care vin din partea inferiooara a creerului si transforma dupa prelucrarea lor in sentimente in trairi,asadar, sediul constiintei ,al judecati ,ale vointei,deci scoarta cerebrala este locul unde ne putam controla trairile fara ale elimina in totalitate pe cele dezagreabile ptca ele sunt determinate in mare parte de programe mai vechi,emotile negative sunt o realitate asa cum sunt si cele pozitive.Dar poti sa te inpotrivesti unor stari negative care tind sa se instaleze inseamna sa actionezi,sa lupti totul se cere a fi sub controlul creerului,pt ca creerul este cel mai bun contabil care ea in consideratie toate trairile noastre chear modificand structura in anumite zone....orice emotie negativa este acompaniata de 0o descarcare nervoasa care iradiaza in tot organismulsi tine intotdeauna sa gasesca locul minimei rezistentei.Asa a inzestrat Dumnezeu pe om un creer asa de complex incat el poate schinba starea ta de spirit,dar ca sa poti controla acesta stare de spirit trebuie sa uiti trecutul pt ca nu poti cladi un viitor pe temelia trecutului incercad sal uiti iti amintesti doar de ce a foast frumos pt ca orice om a aavut si bucuri mai mult sau mai putine,Dumnezeu nea dat la fiecare cat putem duce deci nu te necaji ca tie tea dat mai mult decat alti suferinta ,El stie de ce are fiecare nevie si a dar trebie sa o cerem,si ca sa o cerem trebuie sa fim inpacati cu noi insani si sa ne bucuram ca traim si faptul ca esti fizic sanatos trebuie sa ti dea ncrederea in tine si numai tu singur vei reusi asta daca vrei dar iti trebuie credinta sa crezi ca vei reusi si vei reusi,pt ca Dumnezeu a zis..cere si ti se va da bate si ti se va deschide......dar acum depinde de tine sai ceri si tu singur trebuie sa te consideri ca esti un om normal si nu ai motive de tristete si cher nu merita sa fi trist atata timp cat Dumnezeu este cu tine nu ai nici un motiv gadestete cat de frumoasa este viata oare are rost sa ti reamintesti trecutul?bine e sa nu dramatizam aceste momente dupa ce sau consumat evocandule toata viata si plangandune de mila,ele trebuie lasate in urma si sa inchidem usa ,slava Domnului ca exista si partea buna a lucrurilor ca astfel am fi murit toti de inima rea ......pe care cred ca si tu o ai ,la culcare gadeste pozitiv gadeste la ce a foost frumoos si te vei odihni,totul tine de tine ......si poti dar iti trebuie un pic de vointa de la Domnul si vei trece ,incerca si nu fi negativist ca nu vei reusi......pt ca tu trebuie sa crezi ca vei reusi si intradevar daca faci o cercetare mai anpla iti dai seama ca nu se merita nici macar sa te gandesti dar mite sa ti le amintesti,ce a fost a fost ,bucurate ca sa intanplat si trebuie sa fi puternic ca viata e facuta cu bune si rele,asa e oameni de langa noi ne mai supara si noi trebuie sai acceptam asa cum sunt ei si sai iertam daca neau gresit pt ca iertarea insasi duce la liniste pt ca iubesti mult mult se va ierta tie ....trebuie sa fii fericit pt ca ci cat traim suntem a lui Hristos care mereu trebuie sa ai nadejdie si el te va ajuta ,gaseste un duhovnic si povesteti toata viata ta si vei vedea ca vei pleca mult mai linistit.RIDICAT AM OCHII MEI LA CER DE UNDE VA VENI AJUTORUL...AJUTORUL MEU DE LA DOMNUL.......!

Last edited by piedonee; 04.08.2009 at 00:26:07.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati-ne, avem un caz disperat ! Cobzarencu Umanitare 9 27.06.2009 00:03:34
Ajutati-ne, avem un caz disperat ! Cobzarencu Umanitare 7 18.06.2009 15:59:07
SUNT UN OM FERICIT! Ioan_Ciobota Generalitati 9 08.10.2007 22:18:35