Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2010, 21:39:36
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit Cum putem ajuta sufletele celor adormiti din familia noastra?

Pe lângă rugăciuni și milostenii eu cred că îi putem ajuta prin strădania noastră de a duce o viață cât mai curată și plăcută lui Dumnezeu.
De asemenea pocăința și spovedania rudelor apropiate ale celui răposat cred că îl pot ajuta mult la judecată. Mai ales că sunt unele păcate de care sunt răspunzători toți cei din familie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2010, 21:51:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sf. Liturghie ii ajuta enorm... Platiti 40 de liturghii la o manstire, nu la o biserica de mir. La Cernica, pomenirea pe un an de zile, din care 40 de zile cu coliva, prescura si lumanare, costa 40 de lei. Si orice dati de pomana pentru ei, dati cu lumanare aprinsa.
Fireste, faptele bune ale noastre ii pot ajuta. Dar incercati sa vedeti daca puteti repara ceva din faptele rele pe care acestia, ca orice oameni, le-au facut - dau un exemplu: stiti ca erau certati cu cineva, meregeti si impacati persoana respectiva, stiti ca au nedreptatit pe cineva, faceti-i dvs dreptate nedreptatitului, in numele sau.
Dumnezeu sa-i ierte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2010, 21:53:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Aveți dreptate. Pentru aceasta, când facem fapte de milostenie, este bine să le facem cu gândul la cel drag, plecat o vreme de lângă noi. Dumnezeu judecă nu numai în funcție de faptele însele, ci și de consecințele în lume ale faptelor respective (în limbaj pretențios: "de urmările temporale ale acțiunilor și omisiunilor"). Pe poet îl judecă nu numai pentru ce a făcut el însuși, ci și în funcție de câte inimi a înălțat poezia lui, pe preot îl judecă și în funcție de numărul celor pe care i-a adus la El sau i-a smintit, pe mamă o judecă în funcție și de cum l-a crescut în Cristos pe fiul sau pe fiica ei. Arătând Domnului că la cele bune ale noastre cel dispărut are o contribuție, ne facem martori ai apărării lui, alături de îngerul încredințat lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2010, 23:39:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pe langa pomelnice si milostenie, eu stiu ca atata timp cat particip atent la Liturghie, la un moment dat preotul se roaga cam asa:

Pe cei dintr-o rudenie cu noi: parinti, stramosi, mosi, frati, surori, fii si fiice, pe fiecare dupa numele lor, sa-i pomeneasca Domnul Dumnezeu intru Imparatia Sa!

Deci eu, pacatosul si ticalosul, pentru simplul fapt ca particip la Sfanta Liturghie, prin simpla prezenta acolo, intermediez rugaciunile Bisericii pentru o multime de oameni care au nevoie de aceste rugaciuni, oameni pe care nu i-am cunoscut, pomeniti fara nume inaintea lui Dumnezeu. Amin.

Asa ca, tine aproape de Biserica si Dumnezeu va mantui pe cei din familia ta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2010, 13:08:50
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Cum putem ajuta sufletele celor adormiți din familia noastră?
Lasandu-i sa se odihneasca linistiti, avand credinta puternica in faptul ca destinul lor se afla in mana unui Dumnezeu atotputernic, drept, dar si plin de dragoste.

"Adormiti" suntem si noi insine in viata de credinta si cei de langa noi, mai bine cerem sprijin de la Dumnezeu ca sa ne "ocupam" de acestia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.03.2010, 13:26:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cel care se roaga pentru cei adormiti este treaz, nu adormit.

Eu unul nu pot sta linistit doar pe motiv ca Dumnezeu e iubitor si Se va milostivi si de ei. Dragostea fata de cei trecuti in lumea de dincolo ma face sa fiu indraznet: sa-i cer zilnic lui Dumnezeu sa-Si reverse dragostea Sa peste ei. Traiesc cu credinta ca nicio rugaciune de-a mea pentru ei nu ramane fara raspuns. Ce minunata ar fi lumea daca s-ar ruga zilnic, macar pentru cateva clipe, pentru cei trecuti la cele vesnice.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.03.2010, 19:33:21
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu unul nu pot sta linistit doar pe motiv ca Dumnezeu e iubitor si Se va milostivi si de ei.
Nu e vorba de asta, ci de faptul ca atunci cand stiu ca Dumnezeu judeca, chiar si o sentinta care il va condamna pe cel in cauza este de acceptat. In Dumnezeu putem avea incredere absoluta. Sunt pentru a ne ruga cu pasiune si implicare pentru oameni, dar atat cat ei sunt pe langa noi, dupa aceea ii putem considera ca fiind incredintati Domnului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2010, 20:22:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Pe lângă rugăciuni și milostenii eu cred că îi putem ajuta prin strădania noastră de a duce o viață cât mai curată și plăcută lui Dumnezeu.
De asemenea pocăința și spovedania rudelor apropiate ale celui răposat cred că îl pot ajuta mult la judecată. Mai ales că sunt unele păcate de care sunt răspunzători toți cei din familie.

Sa aveti mereu platit la manastire un pomelnic sau mai multe pentru cei adormiti! DIN 40 IN 40 DE ZILE! Sa le faceti toata randuiala cuvenita si multa rugaciune si milostenie! De asemenea Catismele 9 si 17 din Psaltire citite pentru cei adormiti sunt de mare folos!
Dumnezeu sa ii ierte si pe voi sa va miluiasca si sa va intareasca sa faceti toate cele de trebuinta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.03.2010, 19:13:02
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Sa imi spun si eu punctul de vedere.Daca acel om moare nespovedit,neimpartasit si fara de lumina putem sa dam si o vila cat Bucurestiu de pomana ca el tot nu se mantuieste.Eu asa tin sa cred,daca gresesc corectati-ma!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.03.2010, 20:57:49
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Sa imi spun si eu punctul de vedere. Daca acel om moare nespovedit, neimpartasit si fara de lumina putem sa dam si o vila cat Bucurestiu de pomana ca el tot nu se mantuieste. Eu asa tin sa cred, daca gresesc corectati-ma!
Pai si daca dai de pomana si a a murit sarmanu' cum zici tu, si spovedit si impartasit, de unde ai garantia ca se mantuieste? Asa se intampla cand ne bagam noi oamenii intr-o chestiune care ne depaseste de multe ori nivelul de intelegere. Mantuirea nu se acorda bifand tot felul de criterii absurde cum ar fi "lumina", banuiesc ca te referi la gestul de a tine o lumanare aprinsa in timp ce un om moare. Ai idee cati oameni au incetat din viata fara sa aiba acest "privilegiu" sau cati o fi mantuit Dumnezeu fara sa dea importanta unui gest cu totul neinsemnat. In ceea ce priveste subiectul complex al mantuirii, la oameni nu este cu putinta, dar la Dumnezeu toate sunt cu putinta. Bineinteles ca unii vor intelege ca trebuie sa isi ia perna si sa mearga la culcare, numai ca Domnul spune ca va fi ferice de cel care nu va fi gasit facand asa, ci va sta treaz si constient de responsabilitatea pe care o are pana la sosirea "Stapanului".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele mortilor din cer ne ajuta, se roaga pentru noi? sophia Slujba inmormantarii 59 16.11.2017 01:45:43
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 22:24:24
Sufletele celor ce aleg sa fie incinerati se ridica la cer? cornel cornel Intrebari utilizatori 23 04.04.2011 01:06:58
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 14:54:51
Cum poti ajuta sufletele ratacite? Adelinne Generalitati 10 07.05.2009 00:18:20