Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.04.2010, 14:10:41
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce greseala crezi ca trebuie sa faca un copil si cam la ce virsta pentru a ajunge in iad?
Ce crezi ca se schimba la un copil intre 2 si 10 ani? Consideri un copil la 10 ani bun de plata pentru numeroasele sale pacate pe care a reusit sa le stringa in acest rastimp? Crezi ca un copil la 10 ani nu mai are dreptul la o copilarie lipsita de griji?
Ma impingi si pe mine sa gandesc limitat ca si tine. Imi pare rau s ate anunt - nu sut in masura sa spun cine se mantuiesti si cine nu. Spunea un parinte odata ca la Dumnezeu cateodata 1+1 face 2 dar cateodata 1+1 face 2 milioane....
Nu am spus despre un copil ca ajunge in iad si cred ca nici macar preotii nu pot spune cu certitudine cine si unde ajunge. Incercam sa spun doar ca un copil care a ajuns la varsta in care poate gandi si poate lua si singur anumite decizii este pasibil de judecata. Ca dupa judecata va fi in rai sau iad nu mai este de domeniul nostru. Fiecare greseala va fi luata in parte si daca se gasesc circumstante atenuante esti iertat daca nu platesti pentru ce ai facut.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 22.04.2010, 14:13:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Citeste daca ai chef la Isaia, la Maleahi si la Osea, printre altele, ca sa vezi de ce ii scutura Dumnezeu pe ai Lui, si in ce maniera o facea. Ai oarece responsabilitati cand esti nascut in poporul ales al lui Dumnezeu si cand din urmasii tai se va intrupa Mantuitorul, Unul din Sfanta Treime, si cand Dumnezeu iti vorbeste in mod direct. Asa cum si fiii Printului Charles au avut alta copilarie decat copiii celorlalti, cu mai multe restrictii, tocmai in ideea ca ei vor ajunge regi. Un exemplu mai din topor, dar trebuie sa plec acum.
Adica Charles si-ar pune copii sa ucida alti oameni, eventual proprii copii (tot din topor este exemplul), pentru a deveni buni regi.
Hmmm ...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.04.2010, 14:14:55
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Faptul un copil de 7-10 ani poate fi considerat pacatos, ma infioara.
Ai auzit de invidie? Sa sti ca si copii o au. Ai auzit de furt? Furt se cheama si un copil ia jucaria altuia. Ai auzit de neascultare? Vezi raportul intre om si Dumnezeu = raportul intre copil si parinti. Si din nou lista poate continua....
Sigur de cele mai multe ori vina este impartita intre el si parinti ca nu i-au acordat lectiile de viata necesare.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 22.04.2010, 14:19:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ma impingi si pe mine sa gandesc limitat ca si tine. Imi pare rau s ate anunt - nu sut in masura sa spun cine se mantuiesti si cine nu. Spunea un parinte odata ca la Dumnezeu cateodata 1+1 face 2 dar cateodata 1+1 face 2 milioane....
Nu am spus despre un copil ca ajunge in iad si cred ca nici macar preotii nu pot spune cu certitudine cine si unde ajunge. Incercam sa spun doar ca un copil care a ajuns la varsta in care poate gandi si poate lua si singur anumite decizii este pasibil de judecata. Ca dupa judecata va fi in rai sau iad nu mai este de domeniul nostru. Fiecare greseala va fi luata in parte si daca se gasesc circumstante atenuante esti iertat daca nu platesti pentru ce ai facut.
Nu crezi ca faptul ca ne-a creat asa imperfecti e o circumstanta demna de luat in calcul?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.04.2010, 14:24:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ai auzit de invidie? Sa sti ca si copii o au. Ai auzit de furt? Furt se cheama si un copil ia jucaria altuia. Ai auzit de neascultare? Vezi raportul intre om si Dumnezeu = raportul intre copil si parinti. Si din nou lista poate continua....
Sigur de cele mai multe ori vina este impartita intre el si parinti ca nu i-au acordat lectiile de viata necesare.
Si copii pot sa ucida.
Dar asta nu inseamna ca este pasibil de iad.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.04.2010, 14:26:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu crezi ca faptul ca ne-a creat asa imperfecti e o circumstanta demna de luat in calcul?
Grrr! Te-o fi creat Dumnezeu maimuta?
Cum sa ne creeze Dumnezeu imperfecti, cand El i-a creat pe Adam si Eva perfectibili (nu perfecti), dar ei, folosindu-si liberul arbitrul, au ales sa pacatuiasca, desi fusesera preveniti asupra acestui lucru? Si cand a mai venit in lume sa se rastigneasca, tocmai ca sa ne spele pe noi toti de pacatul protoparintilor!!!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 22.04.2010, 14:26:26
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Interesanta aceasta intoarcere de 180 de grade, ca doar vorbim de acelasi Dumnezeu, nu?
In VT ne porunceste sa ne ucidem copii neascultatori, iar NT sa intoarcem si celalalt obraz celui care ne loveste.
Nu vi se pare ca e ceva in neregula?
Cei care sustin teoria evolutiei ar trebui sa va raspunda la asta. Si in crestinism se spune ca omul inainte era mai idiot. Deci si exemplele trebuiau sa fie extreme. Daca te uiti la diferenta intre VT si NT o sa vezi ca in VT Dumnezeu vorbea destul de direct proorocilor si multor oameni. Deci te vezi fata in fata cu Dumnezeu si nu respecti nimic din ce iti cere - am impresia ca de aici cam slabe sanse sa te indrepti, decat poate printr-o masura extrema. Dupa venirea lui Hristos lucrurile s-au schimbat. La inceputul crestinismului erau mult mai multi oameni drepti decat in VT. Nu mai era 1 prooroc care calauzea poporul, erau mai multi apostoli. Omul se presupune ca a devenit mai inteligent si pricepe nu trebuie ca la telefon sa dai cu pumnul sa-i pice fisa.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.04.2010, 14:27:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si copii pot sa ucida.
Dar asta nu inseamna ca este pasibil de iad.
De unde stii asta? Teoretic, toti suntem pasibili de iad, dar si de rai...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.04.2010, 14:27:48
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si copii pot sa ucida.
Dar asta nu inseamna ca este pasibil de iad.
Citeste ce am raspuns pentru topcat. Nu am spus IAD!!! Nu am spus cu certitudine ca va fi pedepsit! Ci doar ca este pasibil de judecata.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 22.04.2010, 14:34:56
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu crezi ca faptul ca ne-a creat asa imperfecti e o circumstanta demna de luat in calcul?
Nu cred ca ne-a creat imperfecti cum nici pe diavol nu l-a creat imperfect: toti au dreptul sa aleaga. Pana si diavolul daca s-ar cai si si-ar cere iertare ar ajunge iar inger.
Daca mergi sa-ti cumperi o masina si la reprezentanta in care intri este numai un singur model sunt convins ca nu vei fi multumit ca nu ai d eunde alege. De cate ori ne dorim ceva cautam cea mai buna optiune - facem alegeri. Eu zic ca asta este o libertate....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 23:59:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Exista "limbo" in ortodoxie? Mihaela Cristina Botezul 11 10.12.2010 20:56:32
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 18:23:12