Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 30.04.2010, 20:08:57
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
De ce crezi ca ar fi in folosul nostru sa nu mai credem in Dumnezeu? Dintotdeauna omul a cautat sa creada in ceva deasupra lui, care il protejeaza.
Am inteles asta dupa o zi grea in care nu am fost decat eu cu ceea ce vad, dar nu cu sufletul meu, nici cu sufletul persoanelor de langa mine si nici cu Dumnezeul care le-a creat.
si ce-am simtit? sa-ti spun ce am simtit? Doar o zi inutila, dintr-o viata inutila, pentru ca daca n-am fi in comuniune unii cu altii si impreuna in inima lui Dumnezeu, totul ar fi inutil.
Doar niste sclavi am fi pe o plantatie. A cui? A oamenilor carora nu le-ar mai pasa de cei care le-au asternut un covor de flori in fata ca sa-l calce, desi ei poate ca au calcat pe maracini, sau au ridicat piramide pentru faraoni ca sa poata asterne un covor de flori in fata mostenitorilor lor.
Dumnezeu are sens si sensul cred este acesta: pentru ca sa fie bine, si pentru cei ce vor veni dupa tine, si pentru cei ce s-au sacrificat ca sa-ti fie bine.
In ultima instanta, cred ca aceasta inseamna evolutia omului, pt. ca daca fiecare dintre noi nu am trai decat pentru momentul nostru prezent si urmasii nostri ar face la fel si nu ar fi niciun progres... Dar cei ce sunt cred in nemurirea sufletului, si logic vorbind, in recompensa urmasilor lor ce vor veni ca sa culeaga ceea ce ei au semanat.
N-ar mai fi niciun imbold pentru munca,( pentru ce ti-ar pasa de cineva? Oricum tu pleci, cei ce vin pot sa-si costruiasca de la zero si singuri. oricum totul se sfarseste curand, chiar si aceasta mica iluzie numita viata ta).
Chiar daca maine iudaismul, crestinismul, budismul, islamismul etc s-ar defiinta, pe motiv ca sunt minciuni, omul tot il va cauta pe Dumnezeu, pe acel misterios Unul in toate, pentru care viata lui sa aibe un sens, mai mult decat sa se nasca, sa traiasca si sa moara.

si cu asta mi-am terminat discursul( pe care de mult timp il stiai.) :)

In ceea ce priveste morala, este mult de discutat, dar asta nu-L desfiinteaza pe Dumnezeu, Cel Perfect, Unul in toate.

Last edited by maria-luisa; 30.04.2010 at 21:12:36.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 03.05.2010, 10:10:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Citat:
in prealabil postat de delia31
DISCUTIE INTRE DOI EMBRIONI IN PANTEC
Tu crezi in viata de dupa nastere?
- Desigur! Dupa nastere trebuie sa urmeze ceva… Probabil ca ne aflam aici tocmai pentru a ne pregati pentru ceea ce urmeaza.
- Ce prostie! Dupa nastere nu urmeaza nimic. Si, de altfel, cum ar putea sa arate?
- Nu stiu exact, dar desigur ca va fi mai multa lumina decat aici. Poate ca vom umbla pe propriile picioare si vom manca cu propria gura…
- Ce ciudat! Nu se poate sa umbli. Iar ca sa mananci cu gura, chiar ca ar fi de ras! Doar noi mancam prin cordonul ombilical… Insa ia sa iti spun eu ceva: putem exclude viata de dupa nastere, pentru ca deja acum e prea scurt cordonul ombilical.
- Ba da, ba da, cu siguranta va fi ceva. Insa, probabil, ceva mai altfel decat ne-am obisnuit noi aici.
- Pai de acolo nu s-a intors nimeni. Odata cu nasterea, viata se termina, pur si simplu. De altfel, viata nu este altceva decat o permanenta inghesuiala, intr-un intuneric profund.
- Eu nu stiu exact cum va fi daca ne vom naste, dar desigur ca o vom gasi pe MAMA, iar ea va avea grija de noi.
- Pe mama? Tu crezi in mama? Si dupa tine, unde ar putea ea sa fie?
- Pai oriunde, in jurul nostru. Doar traim in ea si prin ea. Fara ea, nu am fi deloc.
- Eu nu cred asta! Eu nu am vazut nicicand, nici un fel de mama, asa ca e evident ca nu exista!
- Dar, uneori, cand suntem in liniste, o auzim cum canta, simtim cum mangaie lumea din jurul nostru. Stii, eu cred ca viata adevarata ne asteapta abia de acum incolo!



Emotionant, dar irelevant si fara legatura cu realitatea.

E o metafora Dumitru. cu foarte mare legatura cu modul in care ne raportam la realitatea vazuta si nevazuta. Pastrand proportiile totusi.
Nu e in folosul nostru sa excludem realitatea nevazuta numai pentru ca n-o vedem si palpam cu simturile. sau pentru ca ochiul nostru launtric e orb sau atrofiat din cauza pacatelor.

incerc sa-ti traduc metafora, dar sa avem grija sa nu cadem in extreme panteiste sau alte bazaconii. Dumnezeu nu este ascuns decat de prea marea lui apropiere. reciteste ce a zis "embrionul intuitiv", ca sa-i zic asa, catre celalalt, "ebrionul robit de necesitatea dovezilor" : "mama e oriunde in jurul nostru. doar traim IN ea si PRIN ea. fara ea nu am fi deloc. "
Este o metafora si nimic mai mult. Nu dovedeste nimic.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 03.05.2010, 11:08:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
De ce crezi ca ar fi in folosul nostru sa nu mai credem in Dumnezeu? Dintotdeauna omul a cautat sa creada in ceva deasupra lui, care il protejeaza.
Nu neaparat in Dzeu, ci intr-o realitate nevazuta in general.
Pentru ca la realitatea nevazuta accesul e individual; lumea e vazuta dintr-un punct de vedere egocentrist. Spiritul se judeca pe sine, ducind la impresia superioritatii lui asupra materiei.
Tu, cind iti cumperi o haina, banuiesc ca o faci cu ochii deschisi; de ce inainte de a intra intr-un magazin nu inchizi ochii si nu lasi supranaturalul sa iti aleaga haina ce ti se potriveste? Pentru ca ceea ce conteaza cu adevarat e ceea ce ne este tuturor accesibil, ceea ce putem cu totii experimenta si verifica, ceea ce stiinta, pina la urma, poate studia.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 03.05.2010, 11:15:52
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Am inteles asta dupa o zi grea in care nu am fost decat eu cu ceea ce vad, dar nu cu sufletul meu
Pai tu iti tii sufletul in buzunar si il iei la tine din cind in cind? :)
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
omul tot il va cauta pe Dumnezeu, pe acel misterios Unul in toate, pentru care viata lui sa aibe un sens, mai mult decat sa se nasca, sa traiasca si sa moara
Nu stiu daca tu observi, dar pui sensul vietii inaintea existentei lui Dzeu
Reply With Quote
  #185  
Vechi 03.05.2010, 11:53:49
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai tu iti tii sufletul in buzunar si il iei la tine din cind in cind? :)

Nu stiu daca tu observi, dar pui sensul vietii inaintea existentei lui Dzeu
Nu, doar nu-l ascult cateodata.

nu am observat. Poate ca nu m-am exprimat cum trebuie.
Cum putem sa-L pretuim pe Dumnezeu, daca nu pretuim darul cel mai de pret pe care ni l-a daruit (viata)?

Last edited by maria-luisa; 03.05.2010 at 12:06:32.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 03.05.2010, 12:03:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
nu am observat.
La inceput Dzeu era necesar pentru unitatea tribului, acum pentru a ne gasi un scop in viata...
Reply With Quote
  #187  
Vechi 03.05.2010, 12:13:15
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
La inceput Dzeu era necesar pentru unitatea tribului, acum pentru a ne gasi un scop in viata...
Este tot ce avem nevoie ca sa fim fericiti, pentru ca tot ce avem bun, de la Dumnezeu avem: copii nostri, prietenii, familia, hrana, viata, intelepciunea, dragostea, adevarul, dreptatea etc.

Last edited by maria-luisa; 03.05.2010 at 12:17:21.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 03.05.2010, 12:47:49
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Este tot ce avem nevoie ca sa fim fericiti, pentru ca tot ce avem bun, de la Dumnezeu avem: copii nostri, prietenii, familia, hrana, viata, intelepciunea, dragostea, adevarul, dreptatea etc.
Ok, am inteles mesajul :)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 15.05.2010, 22:52:08
izotaurel izotaurel is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Este moral sa dai porunca pt uciderea copiilor, bebelusilor, barbatilor si femeilor casatorie si luarea fetelor virgine ca sclave sexuale (si multe altele) ?
Reply With Quote
  #190  
Vechi 17.05.2010, 09:08:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Este moral sa dai porunca pt uciderea copiilor, bebelusilor, barbatilor si femeilor casatorie si luarea fetelor virgine ca sclave sexuale (si multe altele) ?
La ce te referi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 22:59:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Exista "limbo" in ortodoxie? Mihaela Cristina Botezul 11 10.12.2010 19:56:32
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12