Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2023, 12:31:02
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Smile Ce trebuie sa stii ca sa pictezi icoane?

Salut. As vrea sa pictez icoane si sa-mi fac din asta un hobby. Nu stiu cu ce sa incep, vreau sa incerc pe hartie mai intai , ce tehnica aplic sau ce modalitate buna ar fi de inceput?
Daca ar fi sa fie ceva mai serios, ce cursuri ar trebui sa urmez?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2023, 12:52:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Salut. As vrea sa pictez icoane si sa-mi fac din asta un hobby. Nu stiu cu ce sa incep, vreau sa incerc pe hartie mai intai , ce tehnica aplic sau ce modalitate buna ar fi de inceput?
Daca ar fi sa fie ceva mai serios, ce cursuri ar trebui sa urmez?
Vorbește cu profesori de desen, sau cu oricine din aria asta absolvenți sau studenți la arte, artă sacră, iconari, chiar și la unele mănăstiri sunt pictori exemplu la Oașa.

Cel mai bine înveți din ucenicie, să te ia în echipă un pictor de biserici și să faci pictura incipientă, finisajele și detaliile fine le fac cei avansați, sau dacă sunt ateliere de pictură bisericească.


Lista unitatilor de învatamant teologic universitar

Am găsit lista de pe siteul Patriarhiei Române, Teologie artă sacră nu e la toate facultățile.

Contează și dacă poți intra la buget, atunci merită să faci facultatea, altfel dacă e vreo 1.000 de euro fără cărți pe care tre să ți le cumperi și te mai costă și cazarea, masa, transportul, nu știu dacă merită.

Cel mai simplu ar fi dacă ai o facultate, orice fel de facultate și te duci la un master de artă sacră, cu condiția să și scoată Facultatea la înscriere un astfel de modul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare