Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2008, 13:29:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Saptaman aceasat,din prima zi a Postului Pastilor, cantarea Canonului celui Mare ne ofera noua credinciosilor "cheia" intelegerii asprei calatorii pe care o ave, de parcurs pana la Invierea Domnului: pocainta, innoirea vietii, intoarcerea la Dumnezeu. Creatie a Sfantului Andrei, arhiepiscopul Cretei, Canonul depaseste prin marime orice alt canon imnografic. In acelasi timp, prin adancimea ideilor pe care le cuprinde, il cheama pe credincios sa-si altoiasca viata spirituala pe drumul lui Hristos, spre Golgota si spre Inviere, drum pe care se sintetizeaza destinul umanitatii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2008, 15:55:33
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

As avea nevoie sa stiu cum se face Canonul la Biserica. Pana acum noi nu aveam posibilitatea asta si il citeam acasa, puneam din Pavecernita Mare si apoi din canon o parte. Ne opream cand oboseam! :( De anul asta se face la Biserica si nu stim unde sa ne oprim. Il avem pe tot intreg (cum se citeste in saptamana a 5-a), fara alte explicatii. Oare unde trebuie sa ne oprim...sa mai lasam si pt zilele urmatoare? Mi-ar fi de mare folos sfatul vostru...rapid. Sa speram ca Preotul stie ce si cum, dar ar fi bine sa ne lamurim inainte de slujba. Multumesc.

Elena
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2008, 16:11:19
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Din cate stiu eu (dar nu e o parere avizata!!), canonul se imparte in patru si se citeste fiecare "sfert" luni, marti, miercuri si joi. Cica asa se face la Cluj, la Catedrala Metropolitana.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2008, 16:54:31
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

De pe www.mmb.ro

In Biserica Ortodoxa, in serile primelor patru zile ale Postului Mare, de luni pana joi, se oficiaza slujba Pavecernitei Mari unita cu Canonul de pocainta al Sf. Andrei Criteanul, impartit in patru parti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2008, 18:18:14
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Multumesc, draga Omuletule. Deci impartim cam pe unde credem noi ca e un sfert din el. Fiecare cu aproximarea lui, ca doar suntem liberi. Multumesc inca o data pt promptitudine si ajutor.

Elena
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2008, 22:41:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
As avea nevoie sa stiu cum se face Canonul la Biserica. Pana acum noi nu aveam posibilitatea asta si il citeam acasa, puneam din Pavecernita Mare si apoi din canon o parte. Ne opream cand oboseam! :( De anul asta se face la Biserica si nu stim unde sa ne oprim. Il avem pe tot intreg (cum se citeste in saptamana a 5-a), fara alte explicatii. Oare unde trebuie sa ne oprim...sa mai lasam si pt zilele urmatoare? Mi-ar fi de mare folos sfatul vostru...rapid. Sa speram ca Preotul stie ce si cum, dar ar fi bine sa ne lamurim inainte de slujba. Multumesc.

Elena
Canonul se gaseste in cartea numita Triod, la slujba Utrenie din zilele de rand(din prima sapatamana a Postului,Luni, Marti, Miercuri, Joi). Se combina cu Pavecernita Mare, rugacuni incepatoare, psalmul 69 si se pune canonul Sfantului Andrei, de la Utrenia zilei(in cazul primei saptamani de post). In cartea Triod este este impartit pentru fiecare zi(Luni,Marti, Miercuri, Joi, in cazul primei saptamani)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.03.2008, 22:28:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Stih: Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.



De unde voi incepe a plange faptele vietii mele celei ticaloase? Ce incepere voi pune, Hristoase, acestei tanguiri de acum? Ci ca un milostiv, da-mi iertare gresealelor.

Vino, ticaloase suflete, impreuna cu trupul tau, de te marturiseste la Ziditorul tuturor. Si indeparteaza-te de acum de nebunia cea mai dinainte si adu lui Dumnezeu lacrimi de pocainta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2008, 13:16:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mi-au placut mult aceste cuvinte din Canonul Mare, mi-au zdrobit inima: "In groapa trandaviei zacand si strivit fiind de piatra nepriceperii, neintelegand, Mantuitorule, cuvantul Tau cel pururea viu si nesimtinad frica Ta, milostiveste-Te si ma mantuieste cu mila Ta, Mult-indurate!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.04.2008, 03:55:02
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Ma impresioneaza intotdeauna Canonul acesta si am vazut ca Olivier Clement a facut si un interesant comentariu despre el.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.04.2008, 10:36:17
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In starile sufletesti, ale personajelor biblice amintite in canon, cred ca se regaseste fiecare suflet. Sfantul ANDREI CRITEANUL ne indeamna sa ne asemanam celor drepti si sa urmam celor care cazuti in robia patimilor s-au ridicat in Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canonul cel Mare al Sfantului Andrei Criteanul cezar_the_priest Intrebari utilizatori 3 25.02.2015 21:26:17
Canonul Sfantului Andrei Criteanul Marius22 Generalitati 15 20.03.2013 23:13:23
In DIRECT la TRINITAS TV - Canonul Sfantului Andrei Criteanul cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 27.02.2012 23:10:00
CANONUL SFANTULUI ANDREI CRITEANUL MarinaAlca Rugaciuni 7 03.03.2009 00:28:57
Canonul Sfantului Andrei Criteanul alecsandru Resurse ortodoxe on-line 1 21.03.2007 16:58:48