Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.08.2012, 11:49:43
grigoras gherase grigoras gherase is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Cum considerati ca influenteaza mass-media psihicul si viata spirituala a unei persoane, are ea aceasta putere ?

Puteti propune masuri pentru eventualele aspecte negative din mass-media in ceea ce priveste exercitarea acestei influente?

Ce parere aveti despre vedetele din Romania mai ales dar si de peste hotare care se perinda astazi prin fata micilor ecrane. Care sunt influentele bune sau rele pe care acestea le exercita si daca influentele sunt mai mult rele decat bune de ce credeti ca mai au statutul de VIP-uri sau vedete

In ultima vreme in asa numitele filme de comedie si emisiuni de divertisment , personal mi s-a parut ca umorul clasic "englezesc", care presupunea existenta unor poante bune ce-ti puneau mintea un pic la contributie pentru a le intelege talcul, a fost inlocuit cu glume vulgare, grotesti care prin ridiculozitatea lor iti starneste parca mai mult plansul decat rasul. De ce credeti ca s-a intamplat asa ceva, daca opinia mea asupra acestor productii media este intemeiata ?

Credeti ca CNA-ul isi face indeajuns datoria ?

Va rog argumentati-va opiniile.

Va multumesc.
Tema aceasta este extraordinar de vasta si a-ti propune sa raspunzi la toate intrebarile ei mult timp si spatiu.Tratata pe bucati de catre fiecare dintre noi,zic eu,ar fi mai benefic.
Eu as condensa toate intrebarile intr-una singura:"Mass-media de azi,contraponderea la crestinism"?
Nu doresc sa te lezez autorule,ci numai sa ajut la dezvoltarea unui dialog mai concis.
Un raspuns simplu,dar hotarat ar fi:DA,categoric DA. Cum,sau care-i argumentul?
Este adevarat ca aproape nu exista "bordei"fara televizor? DA.
Ce face un bebelus dupa nastere?Priveste in jur cu o curiozitate maxima deoarece a "aterizat"intr-o lume noua.Si tot creste si priveste,si televizorul zareste,iar acesta-l cucereste.De aici incolo,dragii mei,lucrurile se simplifica.Cresc mai mult singuri,mai mult in propriul lor anturaj,fara un control si o indrumare adecvate ale parintilor.
Informatiile si le iau din media,asa cum sunt ele,fara filtrarea parintilor,dupa cum li se par lor mai interesante,fara nici un criteriu.Tot ceea ce asimileaza vizual si auditiv,sunt ceea ce vedem cu totii.Cantitatea este atat de mare incat orice contrapondere este,daca nu inutila,oricum insignifianta! Mai poti spera ca aceasta generatie in plina evolutie sa acceseze cu temei si speranta Biserica,credinta crestina?Greu de spus.
Lasandu-i insa pe tineri,in mare masura observam ca nici generatia matura de azi,nu paseste pe o cale mai buna.In casa mea,printre rudele mele,nu putine la numar,eu trec un mare idot pentru ca nu vizionez nici o telenovela,ca nu ma uit la spectacolele bichinilor,ca nu stiu cine este Delia Matache,habar nu am ce face si cum arata,si multe de acest fel.In schimb,aud soapte,cum ca m-am cam ramolit,ca sunt mai mult pe la biserica,si ca nu sunt tocmai in regula.Sigur ca este amuzant,dar nu vi se pare ca este infinit mai TRIST?
In concluzie,eu socotesc mass-media este unul din cele mai diabolice instrumente in pervertire si indepartarea oamenilor de pe calea mantuirii!Terenul fertil nu este altceva decat slabiciunea noastra in fata pacatului si ei stiu si exploateaza bine acest lucru.
De aceea sa ne rugam Domnului:Credem Doamne,ajuta neputintei noastre!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.08.2012, 13:50:10
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Finalul spre care privesti iti va modela pasii pe drum.Ca sa treci cu privirea prin ceata si sa vezi lumina care iti asterne calea ai nevoie de o metanoia a perceptiei spirituale.Daca oamenii si-ar ridica capul din pamant si ar privi imaginea servita perfid de lume din perspectiva luminoasa,glorioasa cum spunea cineva,a reintoarcerii Mantuitorului,ar observa cu usurinta ca realitatea de zi cu zi,plina de fals si suferinta,nu este realitatea finala.Daca am trai cu asteptarea plina de siguranta a reintoarcerii lui Hristos,cand tot raul acestei lumi va fi aruncat la o parte din calea prefacerii pentru un cer nou si un pamant nou,si cand toate lucrurile se vor vedea in lumina revelatiei lui Dumnezeu si a biruintei scopului Sau prin care binele invinge definitiv raul,atunci am intelege,ca sa inchei acest scurt text parafrazat,ca perspectiva crestina finala este una doxologica adica de slavire a lui Dumnezeu pentru biruinta Sa asupra tuturor vrajmasilor Sai.In acest caz nu ar mai exista o influenta determinanta a lumii asupra celor ce nu mai sunt din lume.Ramine ca fiecare sa isi ridice capul din pamant spre cer. ca sa vada ceea ce transforma si nu ceea ce mutileaza,sa vada ca biruinta prin moartea si invierea lui Hristos indica,ne arata spre ce sa ne indreptam privirea: ,,Și am auzit, din tron, un glas puternic care zicea: Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii și El va sălășlui cu ei și ei vor fi poporul Lui și însuși Dumnezeu va fi cu ei.Și va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut."(Apocalipsa 21,3-4) Doamne ajuta!+

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 11.08.2012 at 13:52:50.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.12.2012, 18:05:30
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu sunt nici contra nici pro mass-media.am TV,acces la internet,dar ma gandesc ca as rezista fara ele,doar ca din buna-vointa nu cred ca as renunta la ele pur si simplu pt ca imi place sa mai ascult o melodie,sa mai vad un film,sa mai vorbesc cu prietenii pe mess,totul e sa avem grija cum folosim mass-media si cat(nu stai 3 ore la Tv si alte 3 la calculator).

de ex.,azi am vazut pe Etno un interviu cu Parintele Marius Ciprian Pop,foarte mult mi-a placut cum a vb,se exprima atat de bine si e atat de spontan.si stiu ca devin off-topic,dar vreau sa spun 2 lucruri povestite de dansul care mi-au placut f. mult.

1.povestea parintele ca,aflandu-se in concediu in Grecia impreuna cu sotia si fiica lor,aceasta cumparase o icoana a Sfantului Gheorghe.mergeau cu masina si au avut un accident,nimic n-a mai ramas din masina,dar ei au scapat nevatamati,doar preoteasa s-a ales c-o vanataie la umar pt. ca nu avea centura.masina(sau ce-a mai ramas din ea) se oprise exact cu spatele langa treptele unei biserici din care a iesit un calugar.acesta le-a spus(in greceste,iar politistul ce era acolo a tradus in engleza)sa intre in Biserica si sa multumeasca Maicii Domnului si Sf.Gheorghe.au intrat si s-au inchinat,dar abia dupa ce,cautand prin masina,au gasit icoana cumparata de fetita,si-au dat seama de minunea petrecuta cu ei.

2.parintele a crescut in casa bunicilor materni si povestea ca,in toti anii petrecuti alaturi de ei,singura vorba de ocara pe care bunicul sau a spus-o bunicii a fost:"mai muiere,da' usoara mai esti tu la minte"(vroiau sa vanda niste porci si se pare ca bunica spusese ceva nu tocmai intelept).aceasta a fost singura lor cearta,singura data cand parintele a simtit o tensiune intre cei doi.nu e minunata o astfel de casnicie,parca imposibila pt noi?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.01.2013, 22:11:01
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Cam 95% din ce e la TV e rau, parerea mea. Dupa 20 de ani de tv,net, jocuri, filme si alte cele, pot enumera cateva din efectele negative : pierderea timpului, obisnuinta cu imaginile tulburatoare, cu vampiri, demoni si alte aratari, sexualitate dusa la extrem, asa incat e greu sa nu interpretezi orice cuvat ca ceva sexual, lucrurile ca razbunare, mandrie, egoism si multe altele impotriva firii par lucruri normale, banale, indobitocirea populatiei, promovarea idolilor falsi : vedete TV, cantareti etc, ateismul, vrajitoria, cearta, razvratirea, lipsa de concentrare, patima(nu poti trai fara tv), majoritatea palcerilor au legatura cu acest mediu si altele.
Nu mi le amintesc pe toate dar nu tin minte sa mai fi vazut film/muzica/ emisiune tv care sa nu contina cateva din elementele astea, pur si simplu totul e anormal si te ingrozeste.
Spun asta dupa cateva luni in care am renuntat aproape complet la respectivele si am inceput sa merg la biserica(inainte eram credincios in sensul ca "Dumnezeu exista" si atat, iar cand nu dormeam, tot timpul il petreceam cu aceste prostii). Acum sunt multe imagini pe care pur si simplu nu le mai pot privi, si inainte ma uitam la ele 15 ore/zi. Imi afecau subconstientul incat nici noaptea nu puteam sa dorm.
Multa indobitocire si nefiresc e in toate aceste lucuri, foarte putine mai sunt calumea, asta e parerea mea.
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.03.2015, 00:32:44
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Delirul a scris:Puteti propune masuri pentru eventualele aspecte negative din mass-media in ceea ce priveste exercitarea acestei influente?

Desi Topicul este vechi am o masura care o am de ceva vreme in cap.Am in birou un radio nu stiu pe ce post merge de obicei, dar ce problema apare des la stiri.Fratilor o graba de zici ca se TERMINA LUMEA ASTAZI!!!Cred ca comprima stiti de 12 minute in 10 minute si ce iese o mare prostie.
Lor cred ca li se pare foarte "cool" si par ca sunt profesionisti,dar ei nu se gandesc o secunda macar ca noi trebuie sa intelegem informatiile alea sa le "procesam" sa stam si sa le "rumegam".Am un nume ptr acest tip de stiri-"informatii mitraliate",sau altfel spus tu nu poti intelege cat pot eu vorbi de iute.
Un tip de stire( luat din niste titluri de stiri oarecare ) ca sa ma intelege-ti ce vreau sa spun, cum le spun ei la radio.

"4 SCENARII pentru cele 8 minute inainte de impact. Catalin Radu Tanase si pilotul Simon Dascalu cauta explicatiile tragediei(aici ar trebui sa fie virgula SI EI SA TRAGA CU NADEJDE AER IN PIEPT iar ei nu o fac, inchipuitiva cum arata stirea spusa rapid, tu fiind cu capul in calculator la lucru de exemplu) Simona Halep se desparte de antrenorul Wim Fissette (si ei aici ar face respiratia si pauza) dupa o colaborare de ..."
Am fii mai linistiti, daca ritmul ala de multe ori nu ar fi in asa mare viteza, si ptr Dumnezeu s-ar trage aer cand ar trebui in piept cand e punct sau virgula.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mass media care transforma criminalul in victima Erethorn Generalitati 93 19.05.2011 00:18:46
Mass-media mijloc de pierzare a sufletului Rodica50 Intrebari utilizatori 21 27.11.2010 20:04:20
Mesaje subliminale in muzica si mass media diveinthesky Generalitati 40 28.06.2010 00:09:09
mass-media si batjocorirea crestinismului alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 11 17.05.2008 22:58:04
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 19:32:05