Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.10.2009, 13:58:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Anna - pai cam asta spuneam si eu.
Dar noua ne lipseste Mama din acest sistem biblic. Avem Tatal, Fiul, dar n-avem partea feminina la care sa ne raportam, care sa aibe un cuvant de spus in lume, sa mentina echilibrul.
Unii din noi ne-am facut pe Mama in Sf. Fecioara, dar si Ea are un rol mic, mai mic decat Treimea. Doar a purtat si nascut pe Fiul de fapt.
Ne lipseste partea feminina in Treime: Mama, Fiica, Sora.
Ele ar fi mentinut un echilibru in lume pentru suflet si trup.
Lumea a fost creata pe tip masculin.

@The Fallen - sunt de acord cu tine. Tu acolo ai suferinta si am inteles.
Nici eu nu vad normal ca tot ceea este legat de barbat sa fie normal si de la sine inteles, iar ceea ce tine de femeie este totul un scandal. Indiferent in ce sens.
Ex. daca o femeie face copil la 60 ani este scandal, daca un barbat face copil la 70 ani si mai mult este O.K si nimeniu nu zice nimic.
Pe de alta parte si ceea ce spui tu cu homosexualitatea si violenta. Si nici umilirea femeii doar pentru ca este femeie nu este O.K
Si eu spun ca trebuie sa existe nu o emancipare a barbatului, ci o re-echilibrare a rolurilor, pe care feminismul a distrus-o. Sa ne regasim rolurile si respectul. La ora asta nu ne mai regasim nici unul nicaieri.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2009, 14:05:09
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sophia, amesteci aici lucruri diferite: problemele sociale, si simbolismul religios.
Lumea actuala, cel putin in Europa, nu mai este atat de patriarhala ca pe vremuri.
.
Pot confirma ca nu numai in Europa dar si in Australia(cateodata am impresia ca e matriarhat in toata regula)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2009, 17:54:19
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Anna - pai cam asta spuneam si eu.
Dar noua ne lipseste Mama din acest sistem biblic. Avem Tatal, Fiul, dar n-avem partea feminina la care sa ne raportam, care sa aibe un cuvant de spus in lume, sa mentina echilibrul.
Unii din noi ne-am facut pe Mama in Sf. Fecioara, dar si Ea are un rol mic, mai mic decat Treimea. Doar a purtat si nascut pe Fiul de fapt.
Ne lipseste partea feminina in Treime: Mama, Fiica, Sora.
Ele ar fi mentinut un echilibru in lume pentru suflet si trup.
Lumea a fost creata pe tip masculin.
Unii vad in Duhul Sfant feminitatea...Nu stiu ce sa zic...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2009, 18:08:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Unii vad in Duhul Sfant feminitatea...Nu stiu ce sa zic...
Da, asta ziceam si eu. In ebraica este feminin.

Imi pare rau, sophia, ca nu te-au ajutat ideile despre simbolism. Cred totusi ca tu ai tendinta sa ramai prea mult la nivelul psihologic, al sentimentului - a ceea ce simti tu ca fiind drept sau nedrept. Este bun si acest nivel, si este foarte bine si cinstit sa incerci mai intai sa il descalcesti pe asta, dar sa stii ca daca vrei sa ajungi sa intelegi niste lucruri mai in profunzime e necesar sa incerci sa intelegi si simbolismul profund al lucrurilor. Iarta-ma daca par prea moralista sau profa :-)

Acum, este adevarat ca in spatiul iudeo-crestin exista o anume preponderenta a masculinului in simbolistica religioasa. S-ar putea sa fie si ceva cultural la mijloc, totusi. Insa Dumnezeu se reveleaza in mijlocul unei culturi. El foloseste categoriile care exista ca sa se prezinte mintii si inimii oamenilor. Nu este nimic rau aici.
Pana la urma, pozitia femeii in societate a fost mult mai buna in societatile crestine si cele care au iesit din ele decat in cea indiana, de care zici, unde dumnezeirea si zeii au si trasaturi feminine. Am citit intr-o carte care studia serios problema asta cat de mari erau drepturile femeii in evul mediu (occidental) fara de antichitatea romana, si fata de epoca industriala la inceput, unde femeia nu avea voie sa posede nimic si era tratata juridic ca o minora.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.10.2009, 19:02:22
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Daca continui cu jigniri atat de grave la adresa Sfintei Treimi ,ca de ce nu are nici o Persoana feminina , atunci crede-ma ca curiozitatea ta a capatat "patologie duhovniceasca".



Preotia pt tine este o inventie omeneasca, o discriminare. Unii au mania conducerii , neacceptand sa fie condusi, iar pt a conduce e in stare sa calce pe tot, chiar si pe Dumnezeu.



Ierarhia este clara, Heruvimi, Serafimi, Scaune, Domnii... , Ingeri , Sfinti calugari, Sfinti barbati si Sfinti femei.
Chiar daca sunt la coada listei, faptul ca am fost invitat sa fiu partas la dumnezeirea lui Hristos Dumnezeu, nu mai conteaza locul unde ma aflu.
Dar altii , din ura de locul ierarhic , vor sa urce mai sus , iar in loc sa se bucure de Dumnezeu, ii cer socoteala, ca de ce asa jos.


Ti s-a urat cu binele, asemenea lui lucifer, care desi era in al saselea cer vroia sa fie si mai sus, vroia sa fie dumnezeu. Vroia egalitate, neputandu-se bucura de Hristos pt ca il rodea invidia locului ierarhic .


Iar aici ma refer strict la nemultumirea ta in legatura cu discriminarea in credinta. Ascultarea din credinta nu este o regula, se face cu dragoste, dar daca tu ti-ai ales credinta ca pe un mijloc de ati fii bine, atunci normal ca totul pare restrictiv si rau. Dar daca ai ales-o cu dragoste, ascultarea face parte din tine, si chiar nu esti bine cand nu asculti de cei pe care ii iubesti, sot(ie) , Sfinti , Dumnezeu.


Ai dreptate insa cu discriminarea fata de femei, sociala, sa stii totusi ca si barbatii sunt discriminatii de femei, dar asta intra in categoria de educatie, de civilizatie. Da ai dreptate cand zici ca sunt discriminate mai mult.
Insa ai mers prea departe sa fii nemultumita ca nu exista dumnezeu feminin.



De fapt hai sa il facem pe Dumnezeu feminin, sa nasca barbatii, femeile sa fie barbati si barbati femei, Serafimii ,care il iubesc cel mai mult pe Dumnezeu sa fie jos, iar oamenii rai sa fie sus. Atunci o sa fii fericita, ca ai rasturnat ceea ce Dumnezeu a creat?
Sau hai sa ii facem pe toti egali, si pe Serafimi, si chiar Sfanta Treime cu oamenii.


Si sunt sigur ca s-ar gasii alti nemultumiti, ca de ce sunt asa multi dumnezei, sa mai omoram din ei. si probabil ca l-am mai rastignii o data pe Hristos, ca de... vrem sa fim prim egali, nu mai vrem egali.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.10.2009, 19:07:38
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

O monahie poate intrece toata slava si bucuria preotilor de pe pamant in cer. Dar acolo e de tras, sa stai langa oamenii rai, sa accepti sa iti faca rau, sa multumesti pt rau, sa asculti, sa accepti sa fii batut, sa muncesti pana la boala si apoi sa fii abandonat, sa nu fii iubit de nimeni , si tot asa...

Si asa uite cum femeia, atat de discriminata de Dumnezeu cum zici tu, poate ajunge ca toti preoti sa nu ii vada pt sfintenia ei.

(adaugat)
Sau sa fii tot timpul langa Maicuta Domnului? Sa faci parte din ceata Ei.
E putin lucru? Vrei mai mult? Vrei sa fii egala cu Maicuta Domnului? Sau vrei si mai mult?
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 10.10.2009 at 19:14:57.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.10.2009, 20:11:17
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Citesc o carte f.delicata, de Oriana Fallaci, o scrisoare catre un copil nenascut. Superb.
Acolo am gasit niste idei care m-au pus si pe mine pe ganduri:
- Dumnezeu este vazut ca barbat (Tata si nu Mama)
- a creat mai intai barbat
- a trimis pe pamant Fiu si nu Fiica
- femeia este aia pacatoasa, rea, si mai nu stiu cum, facuta pentru barbat si distractia lui
- barbatul are acces la toate, femeia nu

Concluzia: lume de barbat, facuta de barbat, pentru barbat
De ce oare?
De ce nu este Dumnezeu femeie in fond? De ce este prezentat ca barbat batran si nu ca femeie?
In lume f.adesea, in multe tari si religii nu se doresc fete. Toti vor sa aibe numai baieti.
De ce?
In fine multe femei isi doresc ele sa fi fost/sa fie baiat/barbat.
Si eu ma gandesc adesea ca era poate mai bine sa fiu baiat, sa nu am probleme femeiesti, sa fiu tratata altfel, sa fiu mai puternica etc.
Da, barbatii au razboiul, dar nu toti si nu obligatoriu.
Ganduri, intrebari.
Voi barbatii v-ati fi dorit sa fiti femei? V-ar place/fi placut?
Sofia, am intalnit multe postari ale tale in care dai de inteles ca femeile sunt dezavantajate din multe puncte de vedere. Insa daca te duci in biserica ai sa vezi ca barbati sunt doar cativa iar de femei e plina biserica! Asta ma duce la urmatorul rationament: barbatul are "multe" pe lumea asta dar putini ajung la rai din cauza asta. Adica, putini barbati se mantuiesc pentru ca au acces la "multe" tentatii si le e greu sa renunte la desertaciunea lumii in care traim si multe femei se mantuiesc pentru ca nu au acces la acele tentatii si le vine mai usor sa renunte la ce oricum nu au (sau la care mult prea greu pot ajunge).
Asa ca fii fericita ca esti femeie, nu cere o viata de barbat ca te ratacesti si nu mai ajungi in rai.

P.S. dintotdeauna parintii si-au dorit baieti pentru ca acestia erau mai puternici fizic si puteau sa-i ajute la muncile campului mai mult decat o fata (in vremurile in care agricultura detinea o pondere substantiala in economia fiecarei familii).
__________________
Doamne ajuta!

Last edited by caminaris; 10.10.2009 at 20:18:50.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.10.2009, 20:23:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu a facut bine lumea asta si omul, barbat si femeie, dar omul nu e multumit si mereu vrea sa rastoarne....
Mie imi place ca sunt femeie, Sophia! Niciodata nu m-am gandit serios: mai bine as fi fost baiat! Si ei tot oameni sunt, si ei au necazurile lor! De multe ori, femeia este mai tare decat barbatul, insa noi avem de complementaritate, nu de competitia sexelor. O femeie desteapta isi ia un barbat care sa o iubeasca si sa ii dea locul meritat, dar si un barbat adevarat cauta asta (si da, sunt putini barbati adevarati, cu coloana vertebrala si cu principii sanatoase, dar asta cred ca se poate spune si despre femei, in aceeasi masura...). Intotdeauna in spatele unui barbat puternic a existat o femeie puternica, dar si reciproca e valabila. E mai usor sa actionezi din umbra .
Eu sunt de acord ca exista discriminare in societate, din cauza mentalitatii invechite, si ca sunt cazuri cand o femeie trebuie sa razbata in aceasta ierarhie masculina, insa daca ne gandim la cum arata situatia in antichitate sau acum un secol, ne luam cu mainile de cap. Si chiar si asa, intr-un fel sau altul, in absolut toate timpurile, femeile s-au implicat in toate aspectele ale vietii, prin intermediul unui barbat puternic. Si traim intr-o tara crestina si cat de cat civilizata, nu trebuie sa ne invesmantam din cap pana in picioare precum femeile din islam, suntem egale (cel putin in drepturi) cu barbatii si, pana la urma, nicio meserie, cu exceptia celei de preot, nu este refuzata femeii. Se gandeau femeile de acum 50 de ani ca pot ajunge afaceriste, directoare sau chiar presedinte de tara? Evident, e mai usor pentru un barbat sa faca asta, dar nu e imposibil nici pentru o femeie. E greu, dar rezultatul e pe masura. Acum, eu nu pricep de ce o femeie si-ar dori sa fie preot... nu e oare suficient ca putem naste, putem educa si forma copii care pot deveni preoti? Au si preotii crucea lor, si noi o avem pe a noastra. Este foarte adevarat ca in loc sa ne usuram crucea si sa ne purtam unul altuia poverile, noi mai rau ne-o ingreunam, si pe a noastra, si pe a altora. E frumos sa fii femeie, e frumos sa fii barbat, e frumos sa fii si preot, dar e tare greu sa fii si crestin! In fond, scopul nostru e mantuirea si pentru asta nu exista categorii favorizate sau defavorizate.
Imi pare foarte rau pentru problema ta, Sophia, sper sa iti ajute Dumnezeu sa o rezolvi! Nu dori nimanui sa treaca prin ce treci tu. parintele Cleopa recomanda cuplurilor care nu puteau avea copii sa posteasca 40 de zile, timp in care sa citeasca amandoi sotii acatistul Sf. parinti Ioachim si Ana. Sa stii ca persoanele greu incercate sunt rasplatite mai mult. Sa fii sigura ca, in ochii lui Dumnezeu nu exista aceste discriminari. Cine are cea mai mare mijlocire la Dumnezeu? Sfanta Fecioara Maria, care este modelul nostru feminin . Cui i s-a aratat pentru prima oara Hristos dupa inviere? Femeilor mironosite, care au crezut de prima data, in timp ce apostolii au avut nevoie sa se incredinteze cu ochii lor. Nu te supara pentru postarile negative, extrage din ele sensul si nu atitudinea! Fii tu mai buna!
Roaga-te si nu lasa durerea sa te invinga, esti puternica, esti femeie si esti crestina! >:D<
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.10.2009, 20:58:12
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Daca nu-ti convine ca esti femeie nu ai decât sa devii barbat. Ma refer la minte. Noi ne nastem cu un gen dar orientarea sexuala si constiinta propriei identitati depind de noi, le putem schimba.

De fapt cred ca femeile chiar ar trebui sa-si propuna sa devina barbati, adica sa cuprinda si modul barbatesc de a fi. Slabiciunea lor vine din închiderea în universul feminin, în feminitate, care este o lume a iluziilor, a imaginilor fanteziste despre lume si oameni, imagini carora ele se straduie sa conformeze realitatea. Feminitatea este o forma de alienare, femeia nu-si îngaduie multe lucruri pe care si le îngaduie barbatii fiindca societatea percepe asta ca inestetic. De pilda o femeie prea inteligenta sau prea sportiva e considerata o inadaptata.

Nu zic ca barbatii ar fi completi dar ei sunt mai independenti, se dezvolta mai deplin ca personalitate pentru ca nu-si reprima capacitatile atletice si intelectuale. Însa si ei se conformeaza mentalitatilor societatii, sunt si ei prizonieri multor clisee de gândire si comportament.



Societatea si civilizatia umana e constituita de gândirea în cea mai mare parte devianta a tuturor membrilor ei (fiindca exceptiile, cei care se nu se supun curentului sunt foarte rari), e constituita de oameni care nu au inspiratia sau curajul sa puna sub semnul întrebarii mentalitatile majoritatii, convingerile celor mai mai multi, care se iawu unii dupa altii fara a judeca obiectiv lucrurile. Trebuie, fiecare din noi sa ne desprindem de modelele de gândire ale societatii si sa verificam si reevaluam tot ceea ce ni se ofera ca normalitate, valori, realitati stiintifice, spirituale, într-un cuvânt orice (chiar daca stiinta se bucura de o mare autoritate). Pe scurt, trebuie sa luam ca posibilitate faptul ca oamenii în mijlocul carora traim pot avea o întelegere aberanta, falsa despre realitate.


Masculinitatea si feminitatea sunt în buna masura constructii sociale. Nu egalitatea între genuri e obiectivul ci ridicarea deasupra lor.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.10.2009, 21:14:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - multumesc. Da, ai dreptate si tocmai de asta ma intreb, daca bisericile sunt pline de femei, atunci de este slavit barbatul totusi?

@podolski - nu stiu daca esti femeie sau barbat si n-am inteles nimic din postarile tale.
Eu nu vreau sa schimb pe cei de Sus, din ceruri.As fi schimbat oamenii, dar nici asta nu pot.
Cred ca n-ai inteles ce vroiam eu sa spun.
Nu vreau nici sa fiu preot si nici egala cu Maica Domnului nu ma consider.
Eu imi caut doar menirea, rolul pe aceasta lume si nu o gasesc nicaieri. Si caut caldura si afectiune in lumea asta egoista si rece.
Ca sa inchei o parte a subiectului: mi-ar fi placut sa gasesc o ocupatie in biserica, sa ajut cu ceva (pe preot, pe copii, pe femei, nu stiu), sa citesc, sa nu stiu... Asta inseamna pentru mine credinta. Vorba soacrei mele: "in biserica este casa mea, acolo stau atata vreme."
Si numai barbatii au voie.
In societatea civila femeia poate face multe teoretic, dar practic nu mai este posibil, ca nu sunt locuri. Si e o bataie pe locurile care mai sunt!!!
Inainte femeile nu trebuiau sa mai lupte si pentru serviciu, pentru existenta. Aveau familia, casa, familia. Nu era bine.
Acum s-a cazut dintr-o extrema in alta.
Sunt femeie si imi place sa fiu asa, f.feminina, dar sunt suferinte feminine care de multe ori ma duc cu gandul: daca eram barbat nu ma durea, nu aveam probleme. Poate ca nu-mi pasa nici ca n-am copii.
Barbatii nu sunt asa dornici de copii.


"Preotia este inventie omeneasca" - nu stiu, n-am afirmat asta si nici nu stiu cine a inventat-o. Nu stiu cum a vazut Dumnezeu religia.
Si nu preotia este problema, ci dogmele. Daca astea sunt de la Dumnezeu sau de la om. Nu stiu, convingerea mea este ca de la om.
Eu il vad pe Dumnezeu bun si bland, mai ales cu cei care nu fac rau.
Si pentru ca se amintea aici: oare Dumnezeu alunga femeia din biserica in anumite zile, sau n-o lasa unele lucruri in biserica, o pune sa se infasoare (si la noi la crestini, uitati-va pe acest forum la rubrica de reguli in biserica si tinuta femeii, sau etc.), sau omul, mai precis barbatii? Cine tipa mai tare impotriva femeii.
Ce mai tipa Geo Nektarios aici pe forum ca femeia este nerusinata si etc....

Am intalnit aceste idei pe care le-am scris, asa cum spuneam, intr-o carte.
Autoarea (deci femeie) vorbeste cu pruncul din pantece si ii spune gandurile, sentimentele, durerile ei.
Este nesigura pe lumea asta, nu isi stie nici ea locul. Barbatul, tatal copilului nu-l vrea, ii cere sa-l dea afara, ea nu vrea. Are probleme si cu parintii.
Mai are si teama de ce ii va oferi copilului pe lumea asta, in ce lume va veni.
Se simte mica, fara putere, ca femeie.
Ma regasesc mult in ea.
Merita citita cartea.

Un alt aspect mentionat:baietii sunt doriti mult in lume, inclusiv la crestini, pentru ca ei duc mai departe numele, mostenirea, ei pot face ceva mai mult pe lumea asta, ei sunt nadejdea parintilor etc. Si daca mai devin si preoti, sau alte profesii iubite (armata, politie etc.), ce mandrie pe parinti!
Cu fetele ai probleme (va amintiti povestea cu "piatra din casa" ?): cum s-o mariti, daca ramane insarcinata, daca nu face copii, nu duce numele mai departe, e slaba, firava, mai stiu eu ce motive.
Eu mi-as fi dorit...fata, dupa suflet, dar ma gandesc ca un baiat ar avea mai putine probleme in viata.
S-a pierdut echilibrul in lume. Nu ne mai gasim locul si menirea. Femeile nu mai sunt femei, barbatii nu mai sunt barbati.
Asta este problema.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cercel la barbati MihaiMihai Intrebari utilizatori 78 14.01.2013 16:16:56
Nasii de cununie pot fi doi barbati? pitulicea Nunta 8 05.09.2010 13:08:31
Barbati se pricem la magie mehiel Vrajitoria 6 21.10.2008 11:43:11