Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.09.2010, 14:17:16
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Pai daca nu pici tu dar pica un coleg de pe forum mai slab,iei tu sufletul lui in spate?
Pai Arsenie Boca de ce s-a mai chinuit sa-i intareasca pe altii?El era mantuit si inzestrat de Dumnezeu,de ce i-ar mai fi pasat si de cei slabi?

Ortocsii trebuie protejati ca nu toti stiu/stim multe.
e adevarat,insa persoana respectiva poate vedea si interventiile argumentate ale celor religiosi ,si astfel sa fie intarit si nu slabit !
eu insumi,sunt printre cei mai slabi in credinta,si de catevea ori chiar am citit idei foarte interesante,de la unii ce posteaza pe aici,si care combateau ateismul,in confruntarea cu ateii !

ateul insusi e si un tip iubitor de contradictie, si cea mai buna solutie sa-l incurci e sa-l imiti,adica sa-l ingani in bataie de joc,si va ajunge sa-si conteste isesi principiile sale !
fiind ca e un tip care se indoieste, mereu, el se va indoi si de "credinta sa atee" !
trebuie numai sa stii cum sa-l iei !
din pacate sunt foarte putini atei, pe aici(si astia putini is doar semi-atei,care isi cauta de fapt prilejul de a-si recupera credina peirduta !) pt ca ateii adevarati,is aia la care li se rupe, si nu-i intereseaza asemenea subiecte !

pa astia din urma nu-i vezi in veci pe aici, pt ca ateul ca sa fie consecvent ,cu el insusi ,e si un tip care face si rele uneori !
  #102  
Vechi 26.09.2010, 01:33:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pentru protestanti, atei si altii asemenea:

Protestati inutil.

Din momentul in care ati intrat pe acest forum, stiati ca este unul ortodox.

Asa ca este perfect normal sa existe o doza de dezechilibru, deoarece democratia ideala pe forumuri cu profil religios este imposibila.

Acelasi dezechilibru exista si pe alte forumuri protestante, daca vrei sa fii acceptat trebuie sa mergi in varful picioarelor, sa te gandesti de doua, ba chiar de trei ori inainte sa trimiti un mesaj, sa-ti asumi defaimarile incercand sa raspunzi cu argumente si bun simt, nu in acelasi stil (ceea ce e un exercitiu crestin foarte bun), etc.

Chiar si asa, exista riscul sa fii supus abuzurilor in care pozitia ta, fie ea expusa cu bun simt e prea ferma si deranjeaza.

Este un RISC ASUMAT.
Sa te plangi de aspectul asta, si sa ceri admin -ului sa-si schimbe crezurile de dragul unui ideal imposibil, da dovada de imaturitate sau poate lipsa de memorie (uiti unde te afli de fapt si cu cine/despre ce vorbesti).
Nu-ti convine, te retragi, daca se poate inainte sa fii impins deoparte.
Si spun asta din experienta altor forumuri protestante.

Nu sunt pentru atitudinile extreme, cum a fost cu initiativa banarii catolicilor, doar pentru ca erau catolici si vorbeau din punctul asta de vedere si inca cu un bun simt de care nu dadeau dovada intotdeuna cei angrenati in dialoguri cu ei.

Pe de alta parte consider ca in alte privinte s-a dat dovada de prea multa toleranta, utilizatorii cu un comportament evident ofensator au fost mult prea mult tolerati, banati si totusi lasati sa revina desi sunt destul de sigur ca adminul stia ca era vorba de aceeasi oameni, discutii care nu trebuiau sa aiba loc au avut totusi loc..
Deasemeni consider ca nu este tolerabil ca oamenii care vin pe un forum ortodox cautand deci sfaturi ortodoxe si fiind destul de zapaciti deja sa primeasca tot felul de sfaturi smintitoare de la cei de alte credinte. Ajung ispitele de la cei care se considera ortodocsi dar nu sunt tocmai in masura sa dea sfaturi vizavi de unele subiecte.

Insa per total consider ca admin -ul face o treaba excelenta, avand in vedere ca nu prea are ajutor si volumul de munca este imens.

Pentru dragii nostri ortodocsi:

Am o parere f. buna despre Scotianul, dar a fost decizia lui. Daca a ales sa plece si inca fara explicatii, sa respectam lucrul asta si sa-l lasam asa cum este fara a cauta altora vina.
Poate ca frumos ar fi fost sa plece cu o explicatie, insa pe de alta parte poate a vrut sa nu starneasca polemici inutile, desi tot aici s-a ajuns pana la urma.
A ales o retragere "cu mesaj" desi nimeni n-ar putea spune exact care e acela.
Probabil cea mai buna cale ar fi fost sa lase contul in pace si sa nu mai scrie, dar nu intotdeauna putem sa luam cele mai bune decizii.

Cei care tin sa pastreze legatura cu el in continuare, sunt sigur ca o vor putea face in particular.

In orice caz, invatati ca oamenii nu sunt asa cum ii cunoasteti de pe Internet.
Uneori pot fi mai buni decat par, alteori pot sa-si arate fetze pe care nu le-am fi banuit.

Sa ne obisnuim cu aspectele astea si sa nu cerem ca realitatea sa se muleze dupa preferintele noastre ci mai degraba sa incercam sa scoatem ce e mai bun din ce avem la dispozitie.
  #103  
Vechi 26.09.2010, 03:40:01
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Fratilor, conteaza oare de care credinta apartineti daca va acuzati in toate felurile? Ce va asteptati sa primiti in urma certurilor? Laude? Dovezi de smerenie? Cate argumente la contra-argumente? Aici nu mai miroase a tamaie ci a pucioasa. Inteleptul cedeaza!
Parinte Gheorghe, iarta-ma, dar te rog sa faci o sfestanie, ca pe-aici s-au incins spiritele rau de tot.

Domnului sa ne rugam. Fiecare la Domnul lui, dar hai sa ne rugam odata ca poate ne mai calmam si redevenim cei care am fost: buni, blanzi, rabdatori.
In numele Domnului nostru Iisus Hristos, NU VA MAI CERTATI. Va rog.
  #104  
Vechi 26.09.2010, 09:45:34
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

povesti,si iar povesti...

adica aratati-mi pe acel om neobrazat, care poate pretinde ca nu a fost ateu nici macar o secunda pasagera , in viata lui !

vreau sa-l vad pe ala care nu s-a indoit nici macar o secunda, ca sa-i strig in fata ca e un prefacut si un fatarnic !

atunci de ce sa ne ferim de atei ?
iar intr-un forum liber, unde si ultra-ortodoxii pot argumenta foarte convingator, nu vad unde ar fi riscul de smintire a cleor mai slabi ???

in dispretul profund pentru sectanti,si practicile lor intolerante, ultra-ortodoxii ajung sa-i copieze si sa devina ca ei ,adica copii fidele de intoleranta si habotnicie fatarnica !

haideti deci, sa ne luam jucariile si sa plecam din fata ateilor si a sectantilor !
  #105  
Vechi 26.09.2010, 12:03:07
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
povesti,si iar povesti...

adica aratati-mi pe acel om neobrazat, care poate pretinde ca nu a fost ateu nici macar o secunda pasagera , in viata lui !

vreau sa-l vad pe ala care nu s-a indoit nici macar o secunda, ca sa-i strig in fata ca e un prefacut si un fatarnic !

atunci de ce sa ne ferim de atei ?
iar intr-un forum liber, unde si ultra-ortodoxii pot argumenta foarte convingator, nu vad unde ar fi riscul de smintire a cleor mai slabi ???

in dispretul profund pentru sectanti,si practicile lor intolerante, ultra-ortodoxii ajung sa-i copieze si sa devina ca ei ,adica copii fidele de intoleranta si habotnicie fatarnica !

haideti deci, sa ne luam jucariile si sa plecam din fata ateilor si a sectantilor !
Cunosc oameni care s-au declarat atei, iar acum sunt credinciosi-ortodocsi, se intelege.Numai Dumnezeu cunoaste caile!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #106  
Vechi 26.09.2010, 12:44:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Off-topic: Mie imi place cum Radu isi intituleaza majoritatea mesajelor : "ok". :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #107  
Vechi 26.09.2010, 13:34:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
povesti,si iar povesti...

adica aratati-mi pe acel om neobrazat, care poate pretinde ca nu a fost ateu nici macar o secunda pasagera , in viata lui !

vreau sa-l vad pe ala care nu s-a indoit nici macar o secunda, ca sa-i strig in fata ca e un prefacut si un fatarnic !

atunci de ce sa ne ferim de atei ?
iar intr-un forum liber, unde si ultra-ortodoxii pot argumenta foarte convingator, nu vad unde ar fi riscul de smintire a cleor mai slabi ???

in dispretul profund pentru sectanti,si practicile lor intolerante, ultra-ortodoxii ajung sa-i copieze si sa devina ca ei ,adica copii fidele de intoleranta si habotnicie fatarnica !
O clipa de nebunie e scuzabila, una voluntara, prelungita, e mult mai grava.

Nu sunt pentru banare ateilor sau sa li se interzica sa-si expuna rational si decent (relativ la gazde0 punctul de vedere, dar sunt pentru strunirea lor atunci cand nu reusesc sa se incadreze in limitele bunului simt, ceea ce avand in vedere conditia lor, nu e usor.

'dispretul' pentru sectari are baze mai profunde decat 'practicile lor intolerante' in rest, nu cred ca cineva care e semi-ateu poate judeca 'habotnicia' si 'fatarnicia' altora.

Citat:
haideti deci, sa ne luam jucariile si sa plecam din fata ateilor si a sectantilor !
Ai o problema cu simtul realitatii, tin sa-ti aduc aminte ca ateii si sectarii sunt in postura de oaspeti aici, deci indemnul ar trebui sa se adrese lor, nu gazdelor.
  #108  
Vechi 26.09.2010, 22:17:45
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Punctul 12 este CORECT ! Oricum tu ești un om cu mult bun simț și nu ai treabă cu acest punct din regulament ! Denigrarea credinței ORTODOXE duce automat la excludere , la banare , căci nu vi ( nu vorbesc de tine ! ! ! ) aici să hulești credința ORTODOXĂ , să smintești și să tulburi într un fel sau altul pe cei majoritari Ortodocși . Pentru cei de altă credință și atei au fost create de administrație , topice speciale , inclusiv cel de față "Generalități". Este arhisuficient ! Doamne ajută !+
Ce inseamna denigrarea credintei ortodoxe? Se invoca acest motiv pentru fiecare banare insa nu are consistenta. Daca eu am opinie diferita de a dvs nu inseamna ca va jignesc si ca va denigrez credinta. La fel nici dvs nu ma jigniti avand o opinie diferita.
In general discutiile apar pe "secte si culte" unde in mod normal cei de alta credinta isi expun opiniile, in nici un caz pe sectiunile dedicate BO. Asa ca nu vad de ce sunt banati userii pt ca isi expun opiniile intr-un mod civilizat pe sectiuni ce nu tin de BO(tainele BO, slujbele BO) si se inventeaza scuze ca de fapt au jignit credinta ortodoxa.

Un alt motiv invocat e acela ca a fost jignit un user. Ceea ce a zis userul Radu32 mi se pare adevarat, ca unii useri se considera jigniti deoarece nu au argumente cand intra in discutii teologice si incep sa jigneasca neavand altceva de zis si apoi tot ei sunt cei care se considera jigniti si cer banarea altora.
  #109  
Vechi 26.09.2010, 23:19:27
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Ce inseamna denigrarea credintei ortodoxe? Se invoca acest motiv pentru fiecare banare insa nu are consistenta. Daca eu am opinie diferita de a dvs nu inseamna ca va jignesc si ca va denigrez credinta. La fel nici dvs nu ma jigniti avand o opinie diferita.
In general discutiile apar pe "secte si culte" unde in mod normal cei de alta credinta isi expun opiniile, in nici un caz pe sectiunile dedicate BO. Asa ca nu vad de ce sunt banati userii pt ca isi expun opiniile intr-un mod civilizat pe sectiuni ce nu tin de BO(tainele BO, slujbele BO) si se inventeaza scuze ca de fapt au jignit credinta ortodoxa.
Dar totusi nu inteleg de ce nu va expuneti opiniile pe siteurile dvs, cele dedicate cultului din care faceti parte! Nu ne/v-ati scuti astfel de multe provocari inutile?
Raspunsurile de genul "Dumnezeu a vrut sa fiu pe acest site" (??!!??) nu sunt deloc credibile, asa ca reiterez intrebarea: de ce atata tam-tam pe marginea unor "sensibilitati" in ambele "tabere", cand toata aceasta tevatura poate fi evitata prin prezenta LOGICA a dvs. pe site-ul cultului dvs iar a noastra, a ortodocsilor, AICI?

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
  #110  
Vechi 27.09.2010, 09:23:15
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Dar totusi nu inteleg de ce nu va expuneti opiniile pe siteurile dvs, cele dedicate cultului din care faceti parte!
Pentru ca nu vrem sa vorbim singuri si sa ne dam singuri dreptate. Evident exista o divergenta de opinii si argumentand putem realiza cine are dreptate. Reactia ta este asemenea unui copil care nu-i lasa pe ceilalti sa se joace cu el.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Mesaj pentru userul "moment31" sophia Generalitati 0 12.11.2009 19:06:03