Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2007, 08:21:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Am vrut sau nu am vrut, iata-ne integrati!
Ce asteptati Dvs. acum? Ce visati, ce-ati dori sa vi se intample/sa vi se implineasca in conditiile in care avem si noi in Europa aceleasi drepturi precum francezii, spaniolii, nemtii etc? (Chiar ca-mi vine sa rad cand ma gandesc la "drepturi"!)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.01.2007, 15:07:09
profetul profetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 14
Implicit

Eu sper ca in Romania ,munca sa fie mai respectata si platita ,sa dispara vechile obiceiuri comuniste din institutii,sa fie mai multa dreptate in justitie si sa ne mai civilizam si noi ca tare suntem rautaciosi.:p
Sper sa ne mai ridicam din punct de vadere economic cu productia fiind la pamant cum se zice .
Sunt multe de facut in Romania dar trebuie sa speram si sa facem ceea ce trebuie ca influientele occidentale negative au patruns de mult in Romania.
Sper sa imprumutam si ce este bun in Europa.
asta asa la modul general vorbind.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.01.2007, 17:04:07
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu m-a intrebat nimeni daca vreau sau nu ca Romania sa se integreze/sa adereze la UE. Dar pentru ca s-a intamplat si pentru ca ma aflu si eu pe aici si nu in America, tara care n-o sa se integreze niciodata in Europa asa cum am facut-o noi, astept si eu sa se intample ceva. Poate o sa vi se para utopic, dar este singurul lucru pe care mi-l doresc: vreau ca ziua de salariu a cadrelor didactice sa fie prilej de bucurie. Cu alte cuvinte, doresc sa fim platiti decent pentru activitatea depusa ca in felul acesta sa scap de stresul de zi cu zi al datoriilor pe care le am de platit lunar. Vreau liniste in sufletul meu, vreau sa-mi recapat calmul, speranta, timpul de care am nevoie ca sa ma concentrez la ce am de facut in clasa, la ore, nu la ce truc sa apelez pentru ca si luna aceasta sa-mi platesc datoriile. Tind sa cred ca in mare parte bugetarii care traiesc doar din salariu si nu au pe nimeni la tara care sa-i mai ajute, sunt oameni bolnavi de stres.
Guvernantii ar trebui sa inteleaga ca nu se poate o Romanie fara invatamant si fara sanatate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.01.2007, 21:00:44
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

pentru o intzelegere d.p.v.ortodox,s-ar parea ca e foarte sceptic dati click
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2007, 21:01:28
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

http://www.apologeticum.net/index.php
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.01.2007, 22:07:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Nu m-a intrebat nimeni daca vreau sau nu ca Romania sa se integreze/sa adereze la UE. Dar pentru ca s-a intamplat si pentru ca ma aflu si eu pe aici si nu in America, tara care n-o sa se integreze niciodata in Europa asa cum am facut-o noi, astept si eu sa se intample ceva. Poate o sa vi se para utopic, dar este singurul lucru pe care mi-l doresc: vreau ca ziua de salariu a cadrelor didactice sa fie prilej de bucurie. Cu alte cuvinte, doresc sa fim platiti decent pentru activitatea depusa ca in felul acesta sa scap de stresul de zi cu zi al datoriilor pe care le am de platit lunar. Vreau liniste in sufletul meu, vreau sa-mi recapat calmul, speranta, timpul de care am nevoie ca sa ma concentrez la ce am de facut in clasa, la ore, nu la ce truc sa apelez pentru ca si luna aceasta sa-mi platesc datoriile. Tind sa cred ca in mare parte bugetarii care traiesc doar din salariu si nu au pe nimeni la tara care sa-i mai ajute, sunt oameni bolnavi de stres.
Guvernantii ar trebui sa inteleaga ca nu se poate o Romanie fara invatamant si fara sanatate.
Sint sigur ca cel putin invatamintul, sanatatea si armata vor cunoaste o revigorare in toate planurile. Din acest punct de vedere UE ne vor obliga sa alocam din PIB cel putin 5,5 la suta in conformitate cu bugetele celorlalte tari membre. Salariile in aceste domenii vor fi aliniate cel mai repede standardelor europene , cu mult inainte domeniului privat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2007, 22:20:12
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Sa te auda Dumnezeu si asa sa fie!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2007, 07:17:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Sint convinsa ca marea majoritate a poporului e cu picioarele pe pamant .
Dar pentru cei care vor neaparat sa ia fenomenul sub lupa , indraznesc sa le dau un sfat desi sint cam proasta ,neinitiata ,ingusta si cum mai zic unii :
Uitati-va la fostul DDR , si examinati ce s-a intimplat in 16 ani de adeziune la "tara muma" . Si DDR a fost cea mai dezvoltata din lagarul comunist iar Germania era o tara cu mari capacitati .
Nici pesimismul nu-i bun , dar nici optimismul nejustificat , acum e "logica" intrebata.
Numai bine !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2007, 16:44:42
citystar citystar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 33
Implicit

Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana e un pacat al romanilor, deoarece, odata cu intrarea in randul lumii civilizate, vom fi obligati sa purtam pe frunte cod de bare cu 666 ca sa ne identifice ei mai usor (adica politia si organele legii) ca in caz de facem ceva sa ne gaseasca automat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2007, 17:04:32
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

De unde ai scos prostia asta? Cum poti crede asa ceva? Uite asa se raspandesc tot felul de prostii lansata de oameni ca tine care nu gandesc si preluate de altii ca tine, tot din cei care nu gadesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce suntem ortodocsi? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 56 23.07.2012 18:50:27
Suntem deficitari iosif Despre Sfanta Scriptura 22 24.04.2012 00:55:22
Cand suntem in lume? florin.oltean75 Generalitati 22 17.03.2012 00:28:36
De ce suntem singuri? luciamanta Generalitati 67 04.04.2011 23:12:41
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 08:36:51