Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.07.2012, 15:49:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
E religia pe care am primit-o si daca ma simt bine in ea si o pot trai, atunci e bine.
Chestia e că de atâtea ori unii oameni au arătat că se poate trăi chiar și fără religie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.07.2012, 20:35:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Ce ne face "superiori" pe noi ortodocsii celorlati? Mantuirea.
Si alte confesiuni, si alte religii aplicate corect duc la bunatate, la cooperare si la intelegere. Dar nici una nu duce la mantuire. Daca Hristos era doar un om si venea cu invatatura lui despre iubire, despre iertare despre jertfa, dar nu murea pe Cruce crestinismul ramanea doar o filosofie perfecta. Dar Hristos a murit pe Cruce si de acolo am trecut la "nivelul urmator" la urmarea caii spre desavarsire. Doar fiind bun (iar budismul de exemplu promoveaza asta, lipsa urii, dragostea pentru toti si toate, chiar jertfa de sine), dar "neaderand" si neasumandu-ti Crucea nu te mantuiesti.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.07.2012, 21:48:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
La ce va referiti?
De unde sunt pasajele respective,am nevoie sa le discut cu altcineva.
Multumesc.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.07.2012, 22:25:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru mine credinta inseamna (si) altceva in afara de carti si reguli. Iseamna si Om. In general vad ca se doreste a uita omul in credinta.

.
Cine nu cauta dragostea in toate,fata de Dumnezeu si fata de om,nici macar crestin nu se poate numi,cu atat mai mult ortodox.
Ortodoxia nu are alt scop ,decat acesta care l-ati enuntat,restul, e doar o varietate de mijloace,de a ajunge la acest scop.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.07.2012, 22:29:19
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ce ne face "superiori" pe noi ortodocsii celorlati?
Ortodocsii nu sunt cu nimic superiori celorlalti.
Ci cei care implinesc ortodoxia isi stiu masura,si Dumnezeu este cel care ii iubeste pentru asta
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.07.2012, 07:15:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De unde sunt pasajele respective,am nevoie sa le discut cu altcineva.
Multumesc.
Matei 5,38-48
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.07.2012, 07:16:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ortodocsii nu sunt cu nimic superiori celorlalti.
Ci cei care implinesc ortodoxia isi stiu masura,si Dumnezeu este cel care ii iubeste pentru asta
Tocmai despre asta este vorba, ca mi exista o masura. Ortodoxia este calea spre desavarsire. Nu despre superioaritatea omului vorbim ci despre superioritatea invataturii bazatat pe jertfa Mantuitorului.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 03.07.2012 at 19:30:18.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.07.2012, 23:19:04
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

M-am intalnit ieri intr-un magazin cu o cunostinta, pe care n-am mai vazut-o de foarte multi ani. Dupa amabilitatile de rigoare, m-a intrebat in ce adunare merg, caci ea ma stia de neo-protestanta. I-am spus ca frecventez Biserica ortodoxa romana din Zürich. Reactia ei: "Aa, daca te simti bine acolo, de ce nu?"

Da, miscarile dintr-o confesiune in alta se fac de cele mai multe ori pentru ca omul se simte mai bine intr-un anumit loc. Fie ca oamenii sunt atenti cu el, fie ca programul muzical e antrenant, etc.

Unde eram inainte ma simteam bine, era mediul in care crescusem. Dar venirea mea in Biserica Ortodoxa a fost determinata nu de sentimente, si nici de un mediu social mai special, si nici de "programul" religios. Motivul a fost invatatura cea dreapta si mai ales Sf. Liturghie, cu momentul ei culminant in Sf. Euharistie.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.07.2012, 17:57:27
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
M-am intalnit ieri intr-un magazin cu o cunostinta, pe care n-am mai vazut-o de foarte multi ani. Dupa amabilitatile de rigoare, m-a intrebat in ce adunare merg, caci ea ma stia de neo-protestanta. I-am spus ca frecventez Biserica ortodoxa romana din Zürich. Reactia ei: "Aa, daca te simti bine acolo, de ce nu?"

Da, miscarile dintr-o confesiune in alta se fac de cele mai multe ori pentru ca omul se simte mai bine intr-un anumit loc. Fie ca oamenii sunt atenti cu el, fie ca programul muzical e antrenant, etc.

Unde eram inainte ma simteam bine, era mediul in care crescusem. Dar venirea mea in Biserica Ortodoxa a fost determinata nu de sentimente, si nici de un mediu social mai special, si nici de "programul" religios. Motivul a fost invatatura cea dreapta si mai ales Sf. Liturghie, cu momentul ei culminant in Sf. Euharistie.
Cam de asta ar trebui sa fim ortodocsi.

Multumesc.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.07.2012, 22:32:56
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Eu sunt ortodoxa in primul rand “prin conjunctura”.
L-am vazut pe bunicul meu cautand raspunsuri…Toate “sectele” (o citez pe bunica) veneau in casa noastra si rezultatul a fost neschimbat…bunicul nu si-a schimbat credinta. Acest motiv nu cred ca m-a influentat pentru ca eram de partea bunicii: nu trebuie sa cercetezi ci sa crezi.
Apoi, la religie ne-a invatat parintele din istoria Bisericii si cand au aparut diferite “credinte”. Si ma gandeam pot si eu inventa credinta mea rupta din “camasa lui Iisus” dar originea- anul aparitiei - tradeaza ruptura. Deci sunt ortodoxa pentru ca ortodoxia s-a nascut cu Iisus.
Dar adevarul este ca toate motivele palesc in fata adevarului ca sunt ortodoxa pentru mi-a pazit pasii Dumnezeu sa nu ma indepartez. Au fost momente cand nu am pazit ortodoxia....chiar am avut o perioada cand vroiam sa ma marit cu un musulman.
Sincer, cred ca daca esti un om bun, care lupti pentru a avea inima curata, Dumnezeu te aduce pe drumul cel bun pentru ca El este Calea chiar si atunci cand ai “alta conjunctura”.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suntem deficitari iosif Despre Sfanta Scriptura 22 24.04.2012 00:55:22
De ce suntem singuri? luciamanta Generalitati 67 04.04.2011 23:12:41
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 08:36:51
Suntem eurointegrati silverstar Generalitati 33 07.01.2007 21:09:15