Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.07.2012, 23:20:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Tocmai despre asta este vorba, ca mi exista o masura. Ortodoxia este calea spre desavarsire. Nu despre superioaritatea omului vorbim ci despre superioritatea invataturii bazatat pe jertfa Mantuitorului.
Asa este .Si pe mine tocmai asta ma supara .Ca unii confunda superioritatea invataturii Ortodoxe, cu superioritatea lor , ca apartinatori ai ortodoxiei , fata de altii. Ca si cum ar fi implinit deja lupta de despatimire ,si atunci,pe drept cuvant ,ar putea fi numiti superiori.
Nu apartenenta la ortodoxie ne aduce vreun folos , ci rodirea invataturilor ei in sufletul nostru ,spre a putea ajunge in final la dragoste.
Ca ma duc la Biserica si zic la recensamint ca sunt ortodox,nu am nici un folos,daca nu ajung sa indeplinesc intreaga randuiala ,atat tainele ca ajutor venit din exterior,dar si lupta interioara cu patimile .
Daca in final nu ajung la dragoste prin intermediul ei,si la schimbarea vietii ,Ortodoxia e o simpla teorie frumoasa ,dar din care eu nu castig nimic . Cel mult un mic premiu pt consecventa ,dar din aceea fara intelepciune. Da , voi fi intre cele 10 fecioare ,dar nu intre cele 5 intelepte.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.07.2012, 23:47:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ortodoxia e o simpla teorie frumoasa ,dar din care eu nu castig nimic . Cel mult un mic premiu pt consecventa ,dar din aceea fara intelepciune.
Este , cred , cel mai cinstit mesaj al tau , drept pentru care nu ma mahnesc pentru cele scrise aici , caci s-a facut lumna in cea ce te priveste .
Multumiri !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.07.2012, 23:59:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Este , cred , cel mai cinstit mesaj al tau , drept pentru care nu ma mahnesc pentru cele scrise aici , caci s-a facut lumna in cea ce te priveste .
Multumiri !
Pentru tine l-am si scris ,ca sa vad cum extragi din context si pescuiesti cuvinte ,scandalizandu-te de continut,dar nevazind ideea.
Ca sa iti arat ca iubesti mai mult cuvintele decat intelesul din spatele lor.
Intreaga propozitie era asa : "Daca in final nu ajung la dragoste prin intermediul ei,si la schimbarea vietii ,Ortodoxia e o simpla teorie frumoasa ,dar din care eu nu castig nimic "
Ideea nu imi apartine ,poate doar formularea ei.
Ortodoxia este simpla teorie daca nu o aplicam ,ca sa ajungem prin ea la dragoste .Acesta era intelesul.
Deci mare grija Cristi,nu uita ca toata invatatura ta multa nu are decat un singur scop : sa scapi de patimi si sa ajungi ,in final la iubire .
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.07.2012, 00:54:56
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Asa este .Si pe mine tocmai asta ma supara .Ca unii confunda superioritatea invataturii Ortodoxe, cu superioritatea lor , ca apartinatori ai ortodoxiei , fata de altii. Ca si cum ar fi implinit deja lupta de despatimire ,si atunci,pe drept cuvant ,ar putea fi numiti superiori.
Nu apartenenta la ortodoxie ne aduce vreun folos , ci rodirea invataturilor ei in sufletul nostru ,spre a putea ajunge in final la dragoste.
Ca ma duc la Biserica si zic la recensamint ca sunt ortodox,nu am nici un folos,daca nu ajung sa indeplinesc intreaga randuiala ,atat tainele ca ajutor venit din exterior,dar si lupta interioara cu patimile .
Daca in final nu ajung la dragoste prin intermediul ei,si la schimbarea vietii ,Ortodoxia e o simpla teorie frumoasa ,dar din care eu nu castig nimic . Cel mult un mic premiu pt consecventa ,dar din aceea fara intelepciune. Da , voi fi intre cele 10 fecioare ,dar nu intre cele 5 intelepte.
Excelent cuvant! Desigur, un text pe care il consider cu totul ortodox. Multumesc, Iustin!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.07.2012, 01:18:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pentru tine l-am si scris ,ca sa vad cum extragi din context si pescuiesti cuvinte ,scandalizandu-te de continut,dar nevazind ideea.
Ca sa iti arat ca iubesti mai mult cuvintele decat intelesul din spatele lor.
Intreaga propozitie era asa : "Daca in final nu ajung la dragoste prin intermediul ei,si la schimbarea vietii ,Ortodoxia e o simpla teorie frumoasa ,dar din care eu nu castig nimic "
Ideea nu imi apartine ,poate doar formularea ei.
Ortodoxia este simpla teorie daca nu o aplicam ,ca sa ajungem prin ea la dragoste .Acesta era intelesul.
Deci mare grija Cristi,nu uita ca toata invatatura ta multa nu are decat un singur scop : sa scapi de patimi si sa ajungi ,in final la iubire .
Finalul acestei postări este cu adevărat , ADEVĂR, mare ADEVĂR ! O săptămână binecuvântată !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.07.2012, 02:52:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce suntem ortodocsi? Oare suntem cu adevarat ortodocsi? Sa invatam Ortodoxia de la cineva caruia sfintenia i se parea ceva absolut normal. In absenta pacii interioare si a bucuriei oferite de Dumnezeu prin lucrarea Duhului Sfant, Sfantul Macarie recomanda plansul pentru pacate.


http://cartiteologie.wordpress.com/2...-duhovnicesti/

Atatea comori intr-o singura carte! Dumnezeu sa ne ajute sa intelegem ce este cu adevarat Ortodoxia, intorcandu-ne la Scrierile Sfintilor Parinti.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.07.2012, 05:22:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Oare suntem cu adevarat ortodocsi?
Sunt printre noi si adevarati ortodocsi !
Uite un exemplu la indemana "

O cugetare a prietenului si colegului nostru de pe forum : Ioan Cezar


"Eu vad ortodoxia mai relaxat, mai a la lejer (adica nu crispat, schimonosit, incruntat si ortodoxist). Nu-i vorba, as voi sa traiesc precum scumpii mei Antonie, Isaac, Maxim, Paisie, Nicodim, Parascheva, Maria Egipteanca etc. Insa imi cunosc masura si locul, dupa cum am simtamantul fin ca menirea mea in lumea aceasta unde imi tarasc oasele si umbra e cu totul alta decat sa fiu morocanos si mizantrop. Iaca mie imi place sa rad, sa dansez, sa citesc si sa scriu poezii, sa imi sarut nevasta, sa imi port copiii pe umeri, sa joc sah (mai rar table), sa joc fotbal, sa glumesc, sa mai beau cate o bere sau un pahar de vin bun (fie si o data pe luna sau pe an), iar astea toate nu sunt miezul fericirii mele, insa au rostul lor in chivernisirea Fericirii.

Ortodoxia este cea mai virila forma de exprimare a urcusului spre Fericire, tocmai prin "reteta" oferita de Biserica. Insa aceasta reteta e atat de prost inteleasa de unii, care au ramas cu convingerea ca a fi mohorat, sectar si adeseori rautacios inseamna a fi un bun crestin. Cu totul dimpotriva stau, de fapt, lucrurile!"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.07.2012, 09:11:38
eleonor_ro eleonor_ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2009
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eleonor_ro
Implicit de ce sunt eu ortodoxa?

- pentru ca am incercat toate celelalte cai si am ajuns la concluzia ca toate sunt la fel - daca ai petrecut destul timp in new age vezi ca toate sectele nou-crestine sunt de sorginte sau au influente de acolo (no offence eu asta am vazut!)
- pentru ca e singura pe care n-o puteam inventa eu cu mintea mea ( e mult prea grea si uneori absurda), deci trebuie sa-mi fie superioara
- pentru ca toti avem nevoie de modele si le cautam acolo unde ne aflam, iar eu n-am aflat modele mai frumoase decat sfintii
- pentru ca vine o vreme cand te saturi de tine insuti si de vesnic repetatele greseli si intelegi ca lumea insasi e un cerc stramt din care nu ai nicio posibilitate de scapare
- pentru ca eu nu pot trai fara sens, dar am descoperit ca nu pot trai nici cu un fals sens

Pot fi multe motive, cel putin la inceput, prin care ne justificam apartenenta la ortodoxie, printre care mandria de a fi de partea invingatorilor nu e cel mai neglijabil;
dar oricate motive am avea, ele sunt toate constructii mentale (justificari)posterioare convertirii, convingerii interioare ca ai perceput ceva ce omului nu-i e dat sa perceapa in mod natural, si care nu tin locul trairii, luptei, crucii. Nu stiu daca conteaza de ce suntem, pana la urma ortodocsi, conteaza de ce ramanem asa. Daca ramanem...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.07.2012, 09:18:12
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mărturisesc că sunt ortodoxă pentru că așa am fost botezată, născută fiind într-o familie ortodoxă. Sunt bucuroasă că sunt ortodoxă, însă nu știu dacă m-aș fi convertit la ortodoxie în situația în care m-aș fi născut într-o familie cu altă religie...

Am citit la Părintele Cleopa despre cele 4 legi după care ca judeca Dumnezeu lumea, și cred că însăși nașterea noastră într-o anumită religie a fost lăsată cu un scop.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm

Credeți oare că Dumnezeu așteaptă de la noi să fim cu toții ortodocși?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.07.2012, 09:49:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Credeți oare că Dumnezeu așteaptă de la noi să fim cu toții ortodocși?
Cred că a fi ortodox înseamnă a fi în ascultare de Biserică. Iar Biserica e un dar al lui Dumnezeu pentru mântuirea noastră, având ca miez jertfa iubitoare a lui Hristos. Cred că Dumnezeu ar vrea ca toți să primim acest dar. Nu putem spune multe despre cei care refuză acest dar din motive diverse, principalul fiind că n-au încredere, că nu recunosc semnele Dăruitorului în darul Său. Cei care au încredere gustă, și gustând cunosc apa cea vie, pâinea din cer.
Dacă asta înseamnă a fi ortodox, cred că Dumnezeu ar vrea ca toți să fim așa, adică să primim hrana pe care El ne-o dă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suntem deficitari iosif Despre Sfanta Scriptura 22 24.04.2012 00:55:22
De ce suntem singuri? luciamanta Generalitati 67 04.04.2011 23:12:41
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 08:36:51
Suntem eurointegrati silverstar Generalitati 33 07.01.2007 21:09:15