Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 17.11.2013, 22:18:54
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Insa acuma revenind la o atitudine serioasa, totusi sunt niste semne de intrebare in legatura cu acesta chestiune. Eu nu zic 100% ca exista viata inteligenta in alte sisteme solare din "Calea Lactee"" ori din alte galaxii, dar acuma dintre miliardele de stele si sisteme solare din Univers chiar TERRA sa fie singura planeta cu viata inteligenta mi se pare cam improbabil, matematic vorbind.
Poate, dar nu merita sa vii pana pe Pamant(din punct de vedere al energiei consumate).
Si referitor la statistica, da, poate o fii, dar probabil nu sunt multe(rare earth hyphotesys).
Si din alea mai trebuie sa mai calculeze inca jumatate din ecuatia lui Drake:

ne = the fraction of planets that could support life that actually develop life at some point
fi = the fraction of planets with life that actually go on to develop intelligent life (civilizations)
fc = the fraction of civilizations that develop a technology that releases detectable signs of their existence into space
L = the length of time for which such civilizations release detectable signals into space

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Plus ca sunt si niste cazuri mai greu de explicat: daca o baba din Cucuietii din deal zice ca a vazut un OZN inteleg- poate nu vedea bine sau nu stia sa distinga un fenomen natural, luminile de pozitie ale unui avion, un meteorit, etc! Insa cand un pilot de avion, controlor de zbor sau un cosmonaut - oameni cu pregatire in domeniu, care e mai greu de crezut ca nu ar sti sa distinga un fenomen natural sau o aeronava terestra, zic ca au vazut un obiect neidentificat- atunci e normal sa-i credem!
Plus ca mai existe si observatiile facute cu aparatura de radiolocatie, care aia nu are cum sa "minta"!
Deocamdata tehnologia de care dispunem nu ne permite sa avem un raspuns clar in aceasta problema.
Faza misto: martorii oculari cu expertiza sunt, psihologic vorbind, chiar mai putin de incredere decat cei nepregatiti.
Dar intr-adevar, sunt niste chestii ciudate. Ma indoiesc totusi ca sunt "the greys" sau altceva.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 23.11.2013, 14:59:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca exista forme de viata inteligente pe alte planete din Univers (in sistemul nostru solar, cu exceptia Terrei, aproape cu siguranta nu exista viata inteligenta. Toate datele transmise de sondele spatiale arata acest lucru, conditiile fizice si chimice de pe celelalte planete neputand sustine forme de viata inteligente, cel putin la modul cum percepem noi viata inteligenta, humanoida), atunci cu siguranta - pentru realizarea de calatorii intergalactice- nu folosesc tehnologiile utilizate de noi in prezent (rachete cu motor termic).
Cel mai probabil stapanesc sau cunosc alte legi ale fizicii (pe care noi deoacamdata nu le stim), care le permite utilizarea unor tehnologii complet diferite (antigravitatie, "gauri de viermi", teleportare, etc)!

In privinta observatiilor tip OZN, poate cele mai credibile ar fi cele ale astronautilor- inclusiv cei din misiunile "Apollo": in primul rand este greu de crezut ca un astronaut nu ar sti sa identifice un fenomen aeropatial natural (comete, reflexii solare, particule cosmice, etc) sau "deseuri spatiale", iar daca ceea ce au vazut astronautii pe orbita ar fi fost aparate militare secrete, atunci cu siguranta ar fi primit "consemnul" sa nu faca publice aceste lucruri (iar cand vine vorba de pastrarea unor secrete militare, structurile specializate pot fi foarte "convingatoare")!
Reply With Quote
  #223  
Vechi 23.11.2013, 15:09:17
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

De unde sa stim noi ca Dumnezeu ne-a creat doar pe noi, ca fiinte inteligente? Universul e infinit, e creatia Lui, si sincer, nu e chiar asa sigur ca suntem singurii oameni. Ca nu scrie in Biblie...poate Dumnezeu i-a facut pe extraterestrii, care traiesc independent de noi, au alta organizare, poate au alte fapte sfinte. N-avem de unde sa stim nici asta 100%, dar semne ar fi ca exista... mult prea multe chiar, pana si in Romania se mai intampla cate un fenomen care sa ne duca cu gandul la fiinte superioare de pe alte planete.

Mie personal mi-ar placea sa existe (desi nu cred ca vom afla prea curand daca chiar exista sau nu), poate am invata si noi ceva folositor de la cineva, caci daca acele fiinte sunt capabile sa ajunga la noi (in cazul in care ipotetic ar exista), clar sunt fiinte superioare noua si clar ceva, ceva, tot am putea invata de la ele.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 23.11.2013, 15:27:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De unde știi că universul e infinit?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #225  
Vechi 23.11.2013, 18:06:23
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un singur rind, intr-o singura carte, rezolva problema: cititi "Passport to Magonia" de Jacques Vallee. Acolo, se exprima orbitor de limpede cine sta la baza fenomenelor: ocultistii. Un tip, initiat intr-o arta de acest gen, a facut sa apara "oamenii facuti din aer" in fata multor poporeni franci, intr-un oras de pe vremea lui Charlemagne.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 23.11.2013, 18:29:18
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De unde știi că universul e infinit?
Nu e infinit, dar e coplesitor de mare. E evident ca un Dumnezeu Atotputernic poate creea orice, inclusiv ceva care striveste simturile si intelectul umane sub impresia, indreptatita sau nu, nu importa, de "infinit".
Si, sincer, daca e infinit, ce? Repet, tocmai (quasi-) infinitatea lui, reala sau postulata, Dumnezeu stie, imi sporeste smerenia fata de Facator. Nu e normal si evident ca opera sa fie o expresie a capacitatilor creatorului ei?
Reply With Quote
  #227  
Vechi 23.11.2013, 18:35:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De unde știi că universul nu e infinit?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #228  
Vechi 23.11.2013, 18:38:56
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De unde știi că universul nu e infinit?
Mucalit, ca de obicei. Ca e, ca nu e, vezi mai sus: e irelevant cum e, din punctul de vedere al dragostei si supunerii cu care Ii suntem datori lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 25.11.2013, 12:10:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De unde știi că universul nu e infinit?
Din religie si stiinta. Ambele sustin ca Universul este finit.
Dumnezeu a creat lumea si este descrisa aceasta lume, deci este finita, iar ulterior Dumnezeu S-a odihnit.
Stiinta explica faptul ca exista un inceput al Universului, deci ceva ce a aparut la un moment dat nu poate fi infinit. Stiinta invata ca acesta se extinde si ceva infinit nu se poate extinde. Si ca va exista un final al Universului, iar ceva infinit nu se poate contracta pentru a reajunge la nefiinta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 25.11.2013, 12:14:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mulțumesc pentru răspuns, dar eu pe musiu B îl întrebam.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Extraterestri sau alte forme de viata Templier Knight Generalitati 22 08.12.2010 00:46:30
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17
Extraterestri? Basileus Generalitati 58 15.12.2006 20:41:23