Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2008, 22:51:21
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi cita in cele ce urmeaza, fara sa adaug absolut niciun comentariu, partea a treia a unui interviu luat parintelui Achachie de la Scarisoara la 30 august 2007, axat pe problema mereu actuala a ecumenismului in Biserica Ortodoxa Romana:

Citat:
[size=3]
[color=red]
GLOBALIZAREA IN BISERICA ESTE ECUMENISMUL!

" Vorbeați de semne clare ale pătrunderii catolicismului în praxisul ortodox. În afară de modificările grave în mentalitățile și concepțiile unor oameni din cler, în ce se mai regăsesc aceste semne? În arhitectura construcțiilor de cult?

- Nu.

- În pictură?

- Da, în pictura bisericească totul se amestecă acum. Până și sărbătorile sunt amestecate, e vreme amestecării adevărului cu minciuna, a ereziei cu dreapta credință, a binelui cu răul, pentru ca ortodoxul să nu mai poate discerne limpede, fiindcă nu e pregătit să selecteze…

- Este adevărat că s-a încercat crearea unei Liturghii ortodoxo-catolice, un fel de struțo-cămilă creștină, bună pentru toți?

- Am auzit, este cert că s-a făcut, dar personal n-am văzut acel text și nu pot să-l comentez. Dar numai când auzi așa ceva, îți dai seama că e o grozăvie, un lucru foarte grav.

- Dar despre faptul că în majoritatea Facultăților de Teologie din țară bibliografia neoprotestantă și cea catolică au devenit preponderente în activitatea cu studenții ce părere aveți? Am văzut câteva teze de licență în teologie din anul 2007. La notele de subsol n-am găsit nici măcar una singură din Sfinții Părinți. Toate erau de proveniență Occidentală…

- Asta explică, la modul practic, ceea ce spuneam mai înainte despre persoanele ortodoxe trimise să se școlească în Vest, după care s-au întors în țară pe funcții ierarhice importante. Aceasta este o consecință a aservirii unei părți din clerul ortodox Occidentului. Faptul că în centrele universitare teologice se impune un profesor sau altul cu astfel de concepții este mai mult decât îngrijorător.

-Va să zică, întâi se lucrează la unirea ideilor și după aceea se va acționa mai ușor asupra credinței oamenilor tineri.

- Este foarte grav că lucrurile se petrec întocmai așa.

- În istoria Bisericii Ortodoxe astfel de lucruri au mai avut loc, dar ele nu au biruit, fiindcă au fost întoarse de către poporul credincios, de către oamenii simpli. Dar în momentul de față, poporul român credincios Ortodoxiei mai are puterea morală să respingă un tratat de unire cu catolicii de tipul celui de Florența-Ferara?

- Cuviosul Paisie Aghioritul spunea despre poporul grec, mult încercat în cele ale credinței în aceste vremuri, că încă mai are aluat. La fel pot să spun și eu despre poporul român că are în sânul lui aluat. Acești pioni ai ecumenismului sunt prea încrezători că vor birui. Ceea ce construiesc ei de zeci de ani se va spulbera ca un fum când piere o satană. Nici nu se așteaptă ei de unde își va ridica Dumnezeu oamenii Lui. Nici nu bănuiesc ei, mă refer la misionari ecumenismului, care par acum imbatabili, cât de ușor vor fi spulberați. Asta decurge din faptul că sunt fără Dumnezeu, ba mai mult, luptă împotriva lui Dumnezeu și nu au nici o șansă de izbândă. Intelectualii laici, care sunt liberi de o anume ascultare față de cler, ar trebui să se pregătească, mereu în genunchi și cu cărțile de teologie în mână.

- Părintele Rafail Noica spune undeva, în „Scrisoare către un Arhiereu”, că vor avea catolicii biruințe, dar se pare că sunt temporare și se vor întoarce împotriva lor.

- Cu siguranță așa va fi. Sunt atâtea exemple în istorie pentru a întări acest fapt. Am citit de curând Hotărârea Sinodului Constantinopolitan din 1283 care a condamnat opera lui Ioan Vecos, patriarhul ecumenic, regăsită în martirizarea călugărilor ortodocși din Muntele Athos de către catolici, fiindcă au refuzat să slujească Liturghia cu ei. Acest document este de o actualitate cutremurătoare. Ar trebui dat fiecărui preot din parohiile și mânăstirile noastre să vadă cum, după tratatele imperiale și chiar sinodale de unire cu papistașii, catolicismul a fost condamnat și anatematizat în toate punctele lui. Sunt aceleași puncte care se propovăduiesc și astăzi, sunt acțiuni care seamănă cu slujbele comune de astăzi, sunt compromisuri care se țes și acum. Va trebui să vadă toți că nu țin, după o vreme vor fi spulberate ca fumul luat de vânt. La ultima întâlnire pan-ortodoxă de la Tesalonic au fost puse la punct lucrurile și teoretic și în praxis-ul Bisericii, în sensul eliminării tuturor compromisurilor ecumeniste, interzicându-se să slujim cu eterodocșii. Cu toate acestea, noi suntem campioni în această mișcare de lepădare. Alte biserici, sârbă, bulgară, rusă, greacă, nu au făcut ceea ce am făcut noi, adică preoții ortodocși să slujească la mesă cu aceia catolici. E de acceptat să ne întâlnim cu ei, să discutăm, să facem schimb de experiență în activitatea socială, dar atât, nu avem voie să ne atingem de slujbe. Canonul apostolic 45 spune așa: „Episcopul, presbiterul, diaconul sau mireanul dacă va intra în casele eterodocșilor să se roage, primii să se caterisească, ceilalți să se afurisească”. Dar, vedeți dumneavoastră, la noi nu au intra numai să se roage, ci au intrat ca să slujească în casele lor. Acesta este un canon dogmatic și apostolic, nu este emisia unui singur Sfânt Părinte. Și atunci cum pot striga în gura mare că sunt perimate canoanele? Nici un canon, chiar cu text administrativ, nu-i perimat. Cu atât mai mult canoanele dogmatice, care sunt literă de lege fiindcă se referă la adevăruri revelate, veșnice, neschimbabile. La hirotonie, preoții jură în fața episcopului să respecte Sfintele Canoane și apoi unii dintre ei sunt trimiși, tot de sus, la lepădare. Cum vine asta să încalci, la ordin, Sfintele Canoane și, implicit, propriul jurământ? Aceasta este o cădere, o compromitere cerută de cei din Occident care i-au sprijinit pe unii la studii, iar acum pretind cedările acestea ca formă de recunoștință.

- Părinte, ce se va întâmpla cu Biserica noastră, în aceste condiții?

- Eu nu știu ce se va întâmpla, lucrurile nu merg bine. Dar un lucru e sigur: adevărul va ieși la iveală. Hristos este în Biserică și nu se va lăsa batjocorit. La un moment dat, Sfântul Maxim Mărturisitorul a rămas singurul ortodox într-o biserică eretică. Tot poporul era cu el și a declarat: „Când Maxim se va împărtăși cu voi, ne împărtășim și noi”. Mai cunoaștem și alte cazuri, „de sunt zece drepți în cetate, o vei pierde?” și era numai unul, Lot. Vedeți, Dumnezeu are infinită milă și-i lasă pe toți să cadă în apostazie, până la unul, dar acela este omul Lui. Dacă se va întâmpla așa ceva și în România, atunci va fi îngrozitor. Sigur, Sfintele Scripturi ne avertizează că și cei aleși vor cădea. Într-adevăr, timpurile din urmă sunt cele mai cumplite. O profeție spune că monahii din ultimele veacuri vor fi mai mari decât cei vechi, nu pentru că vor împlini și ei faptele celor dintâi, ci pentru răbdarea lor. Iar mirenii vor merge la mormintele moșilor și strămoșilor să se roage să iasă afară și să intre ei în pământ. Vor fi timpuri cumplite! Cu război psihologic și cu toate rafinamentele tehnologice pentru torturare. Există și se perfecționează mijloace psihologice și tehnologice pentru terorizarea omului. Vă spun, cu toată răspunderea, că psihologia modernă este criminală, acum psihologul tinde să ia locul preotului. Ba mai mult au introdus psihologul la toate examenele care îi privesc pe preoți. Când Freud și Jug descoperea subconștientul, nu făceau decât să descopere gaura la covrig, pentru că despre subconștient nu a vorbit nimeni mai aplicat și mai doct decât Sfinții Părinți capadocieni. Cei doi savanți evrei s-au inspirat din operele Sfinților Părinți și au deturnat apoi sensurile, inventând tot felul de complexe, pentru a modifica astfel mentalitățile și comportamentele oamenilor. De aceea psihologia este satanistă."
[/color]
[/size]
Doamne ajuta.
.................................................. .................................................. ................................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2008, 22:52:28
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi cita in cele ce urmeaza, fara sa adaug absolut niciun comentariu, partea a treia a unui interviu luat parintelui Achachie de la Scarisoara la 30 august 2007, axat pe problema mereu actuala a ecumenismului in Biserica Ortodoxa Romana:

Citat:
[size=3]
[color=red]
GLOBALIZAREA IN BISERICA ESTE ECUMENISMUL!
[/color]
[/size]

" Vorbeați de semne clare ale pătrunderii catolicismului în praxisul ortodox. În afară de modificările grave în mentalitățile și concepțiile unor oameni din cler, în ce se mai regăsesc aceste semne? În arhitectura construcțiilor de cult?

- Nu.

- În pictură?

- Da, în pictura bisericească totul se amestecă acum. Până și sărbătorile sunt amestecate, e vreme amestecării adevărului cu minciuna, a ereziei cu dreapta credință, a binelui cu răul, pentru ca ortodoxul să nu mai poate discerne limpede, fiindcă nu e pregătit să selecteze…

- Este adevărat că s-a încercat crearea unei Liturghii ortodoxo-catolice, un fel de struțo-cămilă creștină, bună pentru toți?

- Am auzit, este cert că s-a făcut, dar personal n-am văzut acel text și nu pot să-l comentez. Dar numai când auzi așa ceva, îți dai seama că e o grozăvie, un lucru foarte grav.

- Dar despre faptul că în majoritatea Facultăților de Teologie din țară bibliografia neoprotestantă și cea catolică au devenit preponderente în activitatea cu studenții ce părere aveți? Am văzut câteva teze de licență în teologie din anul 2007. La notele de subsol n-am găsit nici măcar una singură din Sfinții Părinți. Toate erau de proveniență Occidentală…

- Asta explică, la modul practic, ceea ce spuneam mai înainte despre persoanele ortodoxe trimise să se școlească în Vest, după care s-au întors în țară pe funcții ierarhice importante. Aceasta este o consecință a aservirii unei părți din clerul ortodox Occidentului. Faptul că în centrele universitare teologice se impune un profesor sau altul cu astfel de concepții este mai mult decât îngrijorător.

-Va să zică, întâi se lucrează la unirea ideilor și după aceea se va acționa mai ușor asupra credinței oamenilor tineri.

- Este foarte grav că lucrurile se petrec întocmai așa.

- În istoria Bisericii Ortodoxe astfel de lucruri au mai avut loc, dar ele nu au biruit, fiindcă au fost întoarse de către poporul credincios, de către oamenii simpli. Dar în momentul de față, poporul român credincios Ortodoxiei mai are puterea morală să respingă un tratat de unire cu catolicii de tipul celui de Florența-Ferara?

- Cuviosul Paisie Aghioritul spunea despre poporul grec, mult încercat în cele ale credinței în aceste vremuri, că încă mai are aluat. La fel pot să spun și eu despre poporul român că are în sânul lui aluat. Acești pioni ai ecumenismului sunt prea încrezători că vor birui. Ceea ce construiesc ei de zeci de ani se va spulbera ca un fum când piere o satană. Nici nu se așteaptă ei de unde își va ridica Dumnezeu oamenii Lui. Nici nu bănuiesc ei, mă refer la misionari ecumenismului, care par acum imbatabili, cât de ușor vor fi spulberați. Asta decurge din faptul că sunt fără Dumnezeu, ba mai mult, luptă împotriva lui Dumnezeu și nu au nici o șansă de izbândă. Intelectualii laici, care sunt liberi de o anume ascultare față de cler, ar trebui să se pregătească, mereu în genunchi și cu cărțile de teologie în mână.

- Părintele Rafail Noica spune undeva, în „Scrisoare către un Arhiereu”, că vor avea catolicii biruințe, dar se pare că sunt temporare și se vor întoarce împotriva lor.

- Cu siguranță așa va fi. Sunt atâtea exemple în istorie pentru a întări acest fapt. Am citit de curând Hotărârea Sinodului Constantinopolitan din 1283 care a condamnat opera lui Ioan Vecos, patriarhul ecumenic, regăsită în martirizarea călugărilor ortodocși din Muntele Athos de către catolici, fiindcă au refuzat să slujească Liturghia cu ei. Acest document este de o actualitate cutremurătoare. Ar trebui dat fiecărui preot din parohiile și mânăstirile noastre să vadă cum, după tratatele imperiale și chiar sinodale de unire cu papistașii, catolicismul a fost condamnat și anatematizat în toate punctele lui. Sunt aceleași puncte care se propovăduiesc și astăzi, sunt acțiuni care seamănă cu slujbele comune de astăzi, sunt compromisuri care se țes și acum. Va trebui să vadă toți că nu țin, după o vreme vor fi spulberate ca fumul luat de vânt. La ultima întâlnire pan-ortodoxă de la Tesalonic au fost puse la punct lucrurile și teoretic și în praxis-ul Bisericii, în sensul eliminării tuturor compromisurilor ecumeniste, interzicându-se să slujim cu eterodocșii. Cu toate acestea, noi suntem campioni în această mișcare de lepădare. Alte biserici, sârbă, bulgară, rusă, greacă, nu au făcut ceea ce am făcut noi, adică preoții ortodocși să slujească la mesă cu aceia catolici. E de acceptat să ne întâlnim cu ei, să discutăm, să facem schimb de experiență în activitatea socială, dar atât, nu avem voie să ne atingem de slujbe. Canonul apostolic 45 spune așa: „Episcopul, presbiterul, diaconul sau mireanul dacă va intra în casele eterodocșilor să se roage, primii să se caterisească, ceilalți să se afurisească”. Dar, vedeți dumneavoastră, la noi nu au intra numai să se roage, ci au intrat ca să slujească în casele lor. Acesta este un canon dogmatic și apostolic, nu este emisia unui singur Sfânt Părinte. Și atunci cum pot striga în gura mare că sunt perimate canoanele? Nici un canon, chiar cu text administrativ, nu-i perimat. Cu atât mai mult canoanele dogmatice, care sunt literă de lege fiindcă se referă la adevăruri revelate, veșnice, neschimbabile. La hirotonie, preoții jură în fața episcopului să respecte Sfintele Canoane și apoi unii dintre ei sunt trimiși, tot de sus, la lepădare. Cum vine asta să încalci, la ordin, Sfintele Canoane și, implicit, propriul jurământ? Aceasta este o cădere, o compromitere cerută de cei din Occident care i-au sprijinit pe unii la studii, iar acum pretind cedările acestea ca formă de recunoștință.

- Părinte, ce se va întâmpla cu Biserica noastră, în aceste condiții?

- Eu nu știu ce se va întâmpla, lucrurile nu merg bine. Dar un lucru e sigur: adevărul va ieși la iveală. Hristos este în Biserică și nu se va lăsa batjocorit. La un moment dat, Sfântul Maxim Mărturisitorul a rămas singurul ortodox într-o biserică eretică. Tot poporul era cu el și a declarat: „Când Maxim se va împărtăși cu voi, ne împărtășim și noi”. Mai cunoaștem și alte cazuri, „de sunt zece drepți în cetate, o vei pierde?” și era numai unul, Lot. Vedeți, Dumnezeu are infinită milă și-i lasă pe toți să cadă în apostazie, până la unul, dar acela este omul Lui. Dacă se va întâmpla așa ceva și în România, atunci va fi îngrozitor. Sigur, Sfintele Scripturi ne avertizează că și cei aleși vor cădea. Într-adevăr, timpurile din urmă sunt cele mai cumplite. O profeție spune că monahii din ultimele veacuri vor fi mai mari decât cei vechi, nu pentru că vor împlini și ei faptele celor dintâi, ci pentru răbdarea lor. Iar mirenii vor merge la mormintele moșilor și strămoșilor să se roage să iasă afară și să intre ei în pământ. Vor fi timpuri cumplite! Cu război psihologic și cu toate rafinamentele tehnologice pentru torturare. Există și se perfecționează mijloace psihologice și tehnologice pentru terorizarea omului. Vă spun, cu toată răspunderea, că psihologia modernă este criminală, acum psihologul tinde să ia locul preotului. Ba mai mult au introdus psihologul la toate examenele care îi privesc pe preoți. Când Freud și Jug descoperea subconștientul, nu făceau decât să descopere gaura la covrig, pentru că despre subconștient nu a vorbit nimeni mai aplicat și mai doct decât Sfinții Părinți capadocieni. Cei doi savanți evrei s-au inspirat din operele Sfinților Părinți și au deturnat apoi sensurile, inventând tot felul de complexe, pentru a modifica astfel mentalitățile și comportamentele oamenilor. De aceea psihologia este satanistă."
Doamne ajuta.
.................................................. .................................................. ................................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2008, 22:53:28
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sursa:

www.credinta-ortodoxa.ro/spip.php?article260
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2008, 23:44:12
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Partea a patra a interviului luat parintelui Acachie de la Scarisoara,pe problema mereu actuala a ecumenismului din BOR:

Citat:
[size=3][color=red]
[/color][/size]

Interviu cu Părintele ACACHIE de la Scărișoara

Miercuri 31 octombrie 2007, de Ioan Enache




Se află în mare lucrare asupra minții omului contemporan mijloacele audio-vizuale, care sunt de manipulare și dominare a conștiințelor, la care se adaugă mijloacele tehnice de control și supraveghere, cardurile de tot felul, buletinele și pașapoartele electronice, telefoanele mobile, microcipurile. Se urmărește nu numai controlul administrativ și de localizare, ci și controlul mental al tuturor oamenilor.

- Acceptarea acestora este o formă de apostazie. Când ai acceptat un buletin electronic cu numele introdus în codul de bare, ai acceptat lepădarea, părăsirea lui Hristos în favoarea Satanei. Acesta este punctul final. Dar se va ajunge și aicea, pentru că pregătirile s-au făcut, unele etape intermediare au fost deja parcurse, buletinele de carton plastifiat există, marea masă a oamenilor va crede că nu e nici o deosebire când pe buletinul de carton va apărea o bandă care ascunde toate datele personale. Semnezi pentru el și îți introduci numele în numărul Fiarei. Aceasta este o mare problemă, pe care eu o tratez foarte simplu: nu-l primesc din motive de conștiință, chiar dacă voi avea de suferit. Să-i pună trei de 7 sau trei de 8, în loc de trei de 6, și atunci îl primesc. Au pus 666 acolo, pentru că este simbolul Antihristului, e clar. Acesta e semnul că s-a întemeiat o altă împărăție. Nu-L dau pe Hristos pentru nimic în lume. Sunt dispus să dau totul pentru Hristos, dar pe El nu îl schimb pe nimic. Nu-L dau! Am libertatea asta? Dacă am această libertate, atunci să-mi fie respectată. Ar fi foarte frumos ca România să intre în Uniunea Europeană cu valorile Ortodoxiei proclamate de pe acoperișuri. Acesta sunt! Mă vreți așa, bine. Dacă nu, n-am nevoie de Uniunea voastră. Dar unde sunt oamenii care să strige asta? Unde sunt parlamentarii creștini ortodocși? Unde sunt românii care gândesc ortodox și românește? Că ortodox și român sunt două noțiuni care se contopesc. Îi incomodează Ortodoxia? Atunci, la revedere! Pentru că nu ne unește nimic cu ei, deci nu avem ce căuta în Uniune. Așa ar trebui să intre vertical românii în Uniunea Europeană. Dar ce să mai discutăm despre asta? Uniunea Europeană îți impune absolut totul. Drepturile omului sunt impuse ca să înlocuiască ordinea divină. O ordine lumească și diavolească în locul ordinei divine. În Constituția europeană nu au acceptat nici măcar cuvântul creștin, nicidecum numele lui Dumnezeu. De aici rezultă că aceasta este o împărăție fără de Hristos. Dacă este o împărăție străină de Hristos și post-creștină, atunci eu nu am nimic comun cu ea. Din punct de vedere spiritual, eu am rămas dezunit de Europa. Numai lumește și trupește, aceasta nu e uniune. Pentru mine este important să-i am pe Sfinții Părinți ca far, să pot trăi mai departe.

- Ați pus problema cât de cât optimist, dar masa mare de oameni a României se află în pericol. La urma urmei nu ne interesează cum gândesc catolicii, facă ale lor la ei. Dar în momentul în care periclitează credința noastră trebuie să devenim atenți, îngrijorați și chiar să-i respingem pe ei și pe slujitorii lor aflați între noi. La fel e și cu ecumenismul pe care îl practică ei și cu regulile pe care le au. Dar atunci când încep să ni le impună nouă, lucrurile se schimbă radical, fiindcă ne periclitează libertatea și mântuirea.

- Dumnezeu respectă libertatea omului cu sfințenie. În centrul creștinismului se află misterul libertății. Hristos spune: „Iată, stau la ușă și bat! De va deschide cineva, voi intra și voi cina cu el și el cu Mine”. El respectă libertatea, de aceea e Dumnezeu. Adeziunea mea la bine sau la rău e legea morală. Dacă fac un bine forțat, acela nu-mi aparține. Dacă fac un păcat forțat de cineva, iar nu-mi aparține. Dacă omul este liber, atunci este el însuși. Forțarea să faci ceva împotriva voinței tale este dictatură și dictatura nu are niciodată viitor, fiindcă nu are legătură cu Dumnezeu, nici cu libertatea.
E adevărat, dar oamenii sunt tare legați de stomac, de câștigurile materiale care pot deveni motive pentru a intra în biserici sincretiste, ecumeniste, noi religii… E posibil, din cauza asta, să-și piardă mântuirea?

- Cei care, pentru stomac, trec la secte, n-au cunoscut niciodată pe Dumnezeu. Poate s-au manifestat „creștinește” în virtutea obiceiurilor, dar n-au gustat niciodată din fericire. Un om care gustă din adevărata fericire, dată de cunoașterea lui Dumnezeu, are reper de întoarcere. Cel care n-a gustat, nu are repere și, pentru un pumn de dolari, se dă pe mâna străinilor de Hristos. Dumnezeu îngăduie acum o cernere, se scutură zgura de pe chipul Ortodoxiei. Trebuie să se vadă care mai sunt oamenii Lui. Și pe vremea Sfântului Ilie, deși apostazia era generală, a anunțat că mai sunt șapte mii care nu și-au plecat genunchii lui Baal. Trebuie să se știe și acum creștinii care nu și-au plecat genunchii lui Baal al acestor vremuri. Și la noi poate sunt șapte mii, și sunt. Dumnezeu, prin cei mai neînțelepți, o să-i răstoarne pe cei înțelepți. Dar, totuși, noi suntem îngrijorați, pentru că unii slujitori din Biserică au ajuns să pactizeze cu vrăjmașii Bisericii și ai lui Hristos. O să fie sminteli foarte multe, că acesta este timpul smintelilor. Preotul primește întreit mandat, să predice, să sfințească și să conducă, iar el face altceva și se expune la o judecată înfricoșătoare. Ce-am făcut eu cu acest întreit mandat? M-am predicat pe mine, am predicat Evanghelia sau erezii? Am dus oamenii la erezie și la iad? Apoi, e înfricoșător ce mi se va întâmpla mie! Acum preoții ies din facultăți cu o credință voalată, că așa îi formează profesorii, și devin numai niște funcționari în parohie. Ce-o să fie cu bieții creștini care au sau vor avea asemenea păstori? E un motiv de mare îngrijorare duhovnicească. Eu înțeleg Ortodoxia ca o curgere continuă de har de la Hristos și această curgere de har vine prin oameni sfinți, precum a fost Părintele Paisie Aghioritul care nu era un erudit, un școlit în cele teologice, dar un mare rugător, un vizionar, un sfânt respectat de poporul grec și de celelalte popoare ortodoxe. Ce e Ortodoxia? Viața vie a Bisericii! Și ce este viu în Biserică? Harul care curge de la Dumnezeu. Ce sunt Sfintele Moaște? Canale ale Duhului Sfânt. Poate să fie un creștin foarte simplu de la țară și harul să curgă prin el și prin acesta să lucreze Dumnezeu și să răstoarne toate rătăcirile așa zișilor înțelepți ai acestei lumi.

- Oare nu suntem capabili să ne trezim decât în situații limită? Țin minte că unii oameni simpli din Ardeal, când au fost forțați la unirea cu Roma, au devenit mărturisitori și martiri, nerenunțând cu nici un chip la Ortodoxie.

- Ardelenii noștri ortodocși, în timpul uniației, au fost treziți de sârbi. Visarion Serai a luat o cruce mare în mână și a mers prin toate satele ardelene, a rostit câteva vorbe simple și i-a întors pe români de la uniație. Ilie Orest, Sava Brancovici, Elena Rareș, Baba Novac, Sfântul Nicodim de la Tismana, au fost sârbi, dar au reprezentat pentru noi, prin excelență, creștinii mărturisitori. De aceea Occidentul i-a și lovit de mai multe ori în istorie. Biserica Ortodoxă Sârbă de astăzi ar trebui luată ca model. Dacă l-au canonizat pe Sfântul Iustin Popovici, au fost foarte serioși. Bisericile ortodoxe slave, cea americană și unele occidentale, desigur, mă refer la cele ortodoxe, l-au acceptat ca sfânt. Oare de ce Biserica Ortodoxă Română nu-l acceptă? Pentru că a scris împotriva ecumenismului? Apoi, el a scris adevărul. El a fost cel mai mare teolog al secolului XX, alături de Părintele Dumitru Stăniloae. Ce a scris Părintele Stăniloae în extensie, a scris și Părintele Iustin, dar sintetic. Sunt ca doi frați în teologie. Am aflat de la niște catolici, într-o oarecare împrejurare, că Papa Ioan Paul II, într-un moment de destindere, a fost întrebat de apropiații săi dacă nu se teme de nimic pe pământ. El ar fi răspuns: „Mă tem de Dumnezeu, că i-am luat locul. Și mă tem de doi oameni de pe pământ care au știut să spună adevărul despre mine: Iustin Popovici de la sârbi și Dumitru Stăniloae din România”. Vorba asta circulă frecvent între catolici. Într-o revistă catolică americană am găsit relatări cum acest papă, Ioan Paul II, a fost în vizită la pieile roșii prin America latină, i-au pus pene în cap, l-au uns cu o făină roșie pe față și a participat la ritualurile lor păgâne, animiste, după care a slujit mesa pe un altar păgân, afirmând el însuși că a făcut o mesă animistă. La fel a procedat la eschimoși, la popoarele orientale, peste tot. În acest caz ne punem întrebarea: ce mai este catolicismul acesta cu care unii vor să se unească? Înfricoșător!

- E ca și cum, în mintea lui imperială, a vrut să le demonstreze tuturor, șamani, animiști, taoiști, yoghini, budiști etc., etc. faptul că religia catolică este un sincretism al tuturor mișcărilor spirituale, că aceasta e religia mondială de care au nevoie toți, una globală și globalizatoare.

- Da. O ciorbă gustoasă! Pare că problema globalizării e rezolvată cu toate popoarele, mai rămân ortodocșii și musulmanii, mai greu de înduplecat. Pe arabi îi „rezolvă” cu bombe, iar pe noi - cu bani. Prin tot felul de programe se pompează bani mulți și vor veni tot mai mulți bani prin care țintesc să vestejească ascetismul ortodocșilor. Din catolicism, posturile au fost scoase de mult. Fără asceză nu te poți apropia de Dumnezeu. Fără post, trupul conduce sufletul. Și noi am intrat acum într-o împărăție cu totul terestră, în care nu mai există Dumnezeu, nici suflet, nici viață veșnică, nici preocupări pentru aceasta. De aceea am formulat aceste gânduri ca un fel de avertizare pentru românii noștri ortodocși.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.05.2008, 00:18:09
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Eu nu sunt tocmai un ecumenist si nici arhiepiscopul meu nu prea agreaza ecumenismul,dar evident face ascultare fata de sinodul BOR.Incepand din toamna se vor schimba multe in facultatile de teologie ortodoxa.se anunta o pleiada tanara de fundamentalisti in teologia ortodoxa.De aceea si aceste framintari,pt ca se pregateste un schimb de generatii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2008, 00:29:39
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta, frate Dorstor.
Ascultarea este calea de taiere a voii noastre si calea de a nu merge pe cararile batatorite de Lucifer. Insa alte persoane considera altfel in legatura cu ascultarea. Le stim amandoi. Nu trebuie sa mai spun cine sunt.
Si in legatura cu fundamentalismul tinerei generatii de viitori preoti ai BOR m-as bucura din inima sa fie asa cum spui. Te rog, da-mi mai multe amanunte sau posteaza unele linkuri la site-uri care dezvolta subiectul fundamentalismului noii generatii de viitori preoti ai BOR.

Domnul sa ne ajute sa trecm prin aceste vremuri de rataciri in ale credintei.
.................................................. .................................................. ...........
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2008, 00:51:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Domle pai ce are daca studentzi se duc sa faca scoli de teologie in afara Romaniei?
Ca si sfantul Nicolae Velimorivici a facut doctoratul prin Elvetzia...

Iar in legatura cu varsta...pai la sub 30 ani Sfantul Grigorie Palama vedea lumina necreata...asemenea si cu multzi altzi Sfintzi cum a fost sfantul Ignatie Teoforul de exemplu sau Sfantul Antonie cel Mare.
Duhul Sfant lucreaza peste tot - si pe teritoriul Romaniei si in afara lui si in tineri si in batrani.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2008, 00:58:56
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-i vorba de viitori teologi ce vor studia in institute catolice sau protestante, ci de viitori teologi care vor studia la facultatile de Teologie din Romania. O mica mare diferenta, insa fratele Dorstor nu ne-a spus de unde poseda aceasta informatie - cat n-as da ca ea sa fie adevarata...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2008, 01:09:30
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

decamdata generatia actuala de ierarhi din bor calca in vazul nostru canoanele , iar biserica lui Hristos nu se fundamenteaza pe promisiuni ci pe Adevar ...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2008, 01:17:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Domle noi sa ne vedem de pacatele noastre si sa nu mai criticam ierarhii BOR.
Cabd om vedea lumina necreata si vom ajunge la masura Sfantului Simeon Noul Teolog sau Sfantului Grigorie Palama sau Sfantului Serafim de Sarov atunci putem sa judecam pe ierarhi daca ne descopera Duhul Sfant sa facem asa.

Pana nu suntem asa ni se pare ca stim ceva si ni se pare ca nu stiu care ierarh a incalcat nu stiu ce canon dar de fapt nu stim nimic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Pe locul întâi, cu medalia de onoare, se află azi, pentru mine, Hristos danyel Intamplari adevarate 2 11.06.2010 16:31:34
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02