Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.12.2008, 14:19:04
ioanaM ioanaM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2008
Mesaje: 1
Implicit casatoria...

am si eu o intrebare....pot sa ma casatoresc cu varul cumnatului meu???ei sunt veri drepti.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.12.2008, 17:01:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaM Vezi mesajul
am si eu o intrebare....pot sa ma casatoresc cu varul cumnatului meu???ei sunt veri drepti.....
Eu cred ca poti ca nu esti ruda de singe cu cumnatul, dar mai sigur intreaba duhovnicul sau oricare preot.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.12.2008, 02:42:41
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit cam greu!

Citat:
În prealabil postat de ioanaM Vezi mesajul
am si eu o intrebare....pot sa ma casatoresc cu varul cumnatului meu???ei sunt veri drepti.....
Doamne ajuta!
Tu cu sora ta esti ruda de gradul 2 sotii intre ei nu sunt rude dar cumnatul tau cu varul sau e ruda de gradul 4 context in care sora ta e ruda de gradul 4 prin alianta cu varul cumnatului tau, iar tu un fel de ruda de gradul 6 prin alianta. Asa e in dreptul civil in cel bisericesc stiu ca nu e permisa casatoria pana la al 7 neam dar nu stiu daca acest al 7 -lea neam trebuie sa se succeada dintr-un ascendent comun sau daca e interzis si in cazul rudelor prin alianta....
E un pic mai complicat ....... in dreptul civil nu exista impedimente dar in cel bisericesc exista sansa sa fie instituita o regula care sa nu permita casatoria pana la al7 neam chiar si in cazul rudeniei prin alianta...

Asculta sfatul primit anterior si intreaba un preot daca nu ai duhovnic!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.12.2008, 19:43:51
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

din punct de vedere crestin ortodox este oprita casatoria pana la gradul al VII-lea sau a celor incuscriti!
casatoria in acest caz nu este posibila din punct de vedere religios.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2009, 12:58:43
mugurel85asu mugurel85asu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Mesaje: 1
Implicit

salut. am si eu o intrebare : verii de gradu 3 se pot casatorii ???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.02.2009, 22:16:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mugurel85asu Vezi mesajul
salut. am si eu o intrebare : verii de gradu 3 se pot casatorii ???
Ai răspunsul ceva mai sus. Să citim atent tot ce se posteaza ,după care punem intrebarea. Totuși in astfel de probleme delicate, cel mai indicat, cel mai sigur și cel mai simplu, este a se cere sfatul unui Preot.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2010, 11:25:44
Aisha13 Aisha13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 1
Implicit o problema

Buna ziua! De curand am fost la o nunta unde am cunoscut un baiat. Mireasa a fost verisoara mea de gradul al doilea, mama ei si cu mama sunt verisoare primare. Baiatul cu care s-a casatorit aceasta verioara are un frate pentru care am simtit o tresarire... Ar fi oare posibila o astfel de prietenie intre noi doi? Pana acum am stat la distanta din cauza rudeniei, chiar daca ambii se pare ca ne-am placut! Va rog, astept un raspuns! Va multumesc!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2010, 15:35:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aisha13 Vezi mesajul
Buna ziua! De curand am fost la o nunta unde am cunoscut un baiat. Mireasa a fost verisoara mea de gradul al doilea, mama ei si cu mama sunt verisoare primare. Baiatul cu care s-a casatorit aceasta verioara are un frate pentru care am simtit o tresarire... Ar fi oare posibila o astfel de prietenie intre noi doi? Pana acum am stat la distanta din cauza rudeniei, chiar daca ambii se pare ca ne-am placut! Va rog, astept un raspuns! Va multumesc!
Am și eu o tresărire: câți băieți mai sunt în lumea asta?
Și dacă în "mintiuca" ta există o oareșce îndoială, crezi că îți va spulbera-o răspunsurile celor de pe aici?
Draga mea, eu nu știu ce-s cu tresăririle astea, dar nu ar fi mai bine dacă ai avea o tresărire și ai merge la duhovnic?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.09.2010, 19:23:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aisha13 Vezi mesajul
Buna ziua! De curand am fost la o nunta unde am cunoscut un baiat. Mireasa a fost verisoara mea de gradul al doilea, mama ei si cu mama sunt verisoare primare. Baiatul cu care s-a casatorit aceasta verioara are un frate pentru care am simtit o tresarire... Ar fi oare posibila o astfel de prietenie intre noi doi? Pana acum am stat la distanta din cauza rudeniei, chiar daca ambii se pare ca ne-am placut! Va rog, astept un raspuns! Va multumesc!
Eu zic sa fim cu luare aminte si sa nu ignoram gradele de rudenie spirituala pentru ca sunt foarte importante! Mai bine renunta la ideie...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria ori Calugaria ori? Sanduu Generalitati 2 29.01.2016 16:26:11
casatoria patricia2006 Generalitati 7 11.07.2012 00:43:30
Casatoria Membru Generalitati 1 08.10.2010 15:18:01
Casatoria theodor Nunta 48 16.01.2008 12:19:45
Casatoria julieta_mihailescu Nunta 1 10.09.2007 00:11:08