Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.04.2011, 14:32:35
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Nu stiu ce sa mai zic... nu te pot convinge ca nu joc nici o sceneta. Imi pare rau!
Poi m-ai convins , dar citesti in alta ordine decat postasem....Ti-am scris si in privat....
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.04.2011, 14:48:31
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Poi m-ai convins , dar citesti in alta ordine decat postasem....Ti-am scris si in privat....
N-am citit, iertare! Dar scriu cite ceva in pauzele de la bucatarie. Amestec in cratite, mai scriu ceva, scot tava din cuptor, mai citesc un rand... Dar luni verific posta, la serviciu. Imediat imi ia feciorul meu accesul la computer...
Week-ent placut!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.04.2011, 15:19:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Draga Mircea

Citat:
În prealabil postat de Mircea_pacatosul Vezi mesajul
Draga "Vintage",


Nu trebuie sa se tulbure inima ta ! Este probabil o greseala pe undeva, nu-ti fa griji. Dumnezeu te iubeste si pe tine, indiferent ce zice unul sau altul ! Daca cineva te vorbeste de rau, este pt. ca Dumnezeu vrea sa vada Iubirea ta, cit de puternica este !
Inima , mai tot timpul se tulbura de la ganduri , iar daca se tulbura din cauza mandriei e semn de slabiciune , de pacatosenie , pacatosenie pe care o avem majoritatea , numai ca unii au acest "dar" in a folosi cu mult viclesug masca sub diferite forme , incepand de la vorbe si tot felul de "cosmetizari" personale , dar mai devreme sau mai tarziu acest viclesug se va vadi prin pronia dumnezeiasca ! El este singurul ce nu poate fi inselat sau pacalit ! Ne este greu noua in a afirma cu certitudine ce vrea Dumnezeu cu unul sau cu altul dintre noi , dar este clar ca Dumnezeu lucreaza neancetat prin oameni si pentru oameni , si asta nu-i inventie personala , ci invatatura de la Sfintii Parinti ! Nu de vorbe frumoase , de cosmetizari avem noi nevoie , ci de credinta si iubirea cea adevarata ! Cine e parinte intelege ce vreau a spune . . . ! Cand greseste cineva sau o ia pe aratura , arata-i ca nu este bine , fara ura si dispret fa aceasta si vei fi placut Lui Dumnezeu !Dumnezeu ne-a dat minte , rabdare , intelegere , discernamant , asa ca de o mie de ori sa gandim un lucru inainte de a-l face , a-l spune , caci iertarea poate deveni doar un chimval rasunator si gol de-i folosita la timpul si locul nepotrivit , de-i folosita in "cosmetizarile " noastre personale ! O Duminica cu binecuvantari !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.04.2011, 16:19:24
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pt Cristboss

Doamne ajuta!
De ce nu vreti sa vorbiti cu mine? de ce nu-mi spuneti direct cu ce am gresit? Sunteti foarte suparat pe mine si ma banuiti de prefacatorie.
Nu pot, nu vreau sa va las sa credeti ca ma ma prefac in credinta mea. Il iubesc pe Dumnezeu atat cat poate un biet omulet s-o faca! Il Marturisesc si cred in Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul! Cred in Unul Domn Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu! Si in Duhul Sfant, Domnul de Viata facatorul, care din Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si Fiul este inchinat si marit!
Nu ma intereseaza daca-mi spuneti ca sunt prost crescuta sau rea si antipatica. Poate ca aveti dreptate. Ca nu-mi iubesc indeajuns aproapele, nu-i o minciuna. Ca-s mandra si vreau si eu sa fiu bagata-n seama aici pe forum este adevarat. Imi recunosc neputintele. Nu stiu nimic din bogatia Ortodoxiei noastre. Dar uite de-asta m-am inscris pe forum sa pot vorbi sa pot discuta cu cei ce stiu mai multe. Va rog, nu ma respingeti. Nu sunt prefacuta! Cum sa va conving? De doua ori v-am intrebat cu ce gresesc? Dar nu-mi raspundeti. Poate ca nu merit. Bine mi-a zis Calator-prin ploaie vorba aia: ce i se cuvine lui Jupiter nu li se cuvine boilor! Dar au si boii partea lor. Dati-mi acea parte si va voi multumi!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.04.2011, 18:55:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Doamne ajuta!
De ce nu vreti sa vorbiti cu mine? de ce nu-mi spuneti direct cu ce am gresit? Sunteti foarte suparat pe mine si ma banuiti de prefacatorie.
Nu pot, nu vreau sa va las sa credeti ca ma ma prefac in credinta mea. Il iubesc pe Dumnezeu atat cat poate un biet omulet s-o faca! Il Marturisesc si cred in Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul! Cred in Unul Domn Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu! Si in Duhul Sfant, Domnul de Viata facatorul, care din Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si Fiul este inchinat si marit!
Nu ma intereseaza daca-mi spuneti ca sunt prost crescuta sau rea si antipatica. Poate ca aveti dreptate. Ca nu-mi iubesc indeajuns aproapele, nu-i o minciuna. Ca-s mandra si vreau si eu sa fiu bagata-n seama aici pe forum este adevarat. Imi recunosc neputintele. Nu stiu nimic din bogatia Ortodoxiei noastre. Dar uite de-asta m-am inscris pe forum sa pot vorbi sa pot discuta cu cei ce stiu mai multe. Va rog, nu ma respingeti. Nu sunt prefacuta! Cum sa va conving? De doua ori v-am intrebat cu ce gresesc? Dar nu-mi raspundeti. Poate ca nu merit. Bine mi-a zis Calator-prin ploaie vorba aia: ce i se cuvine lui Jupiter nu li se cuvine boilor! Dar au si boii partea lor. Dati-mi acea parte si va voi multumi!
Doamne ajuta!
poate meriti mai mult decat partea unui bou.
dar pana una, alta, sa stii ca boii care ii impung pe cei ce ii ingijesc, nu primesc mancare
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.04.2011, 19:38:17
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
poate meriti mai mult decat partea unui bou.
dar pana una, alta, sa stii ca boii care ii impung pe cei ce ii ingijesc, nu primesc mancare
Asa este. Dar mi-am cerut iertare... nu numai odata. Imi pare sincer rau ca am jignit.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.04.2011, 17:21:10
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit Multumesc!

Doamne ajuta!

Multumesc dragi prieteni pentru gandurile si sfaturile pe care mi le-ati expus aici.
As mai avea nevoie de un sfat /parere intr-o situatie delicata. 2 persoane apropiate mie ( sot si sotie) sunt cuprinse de patima betiei de ani de zile, dupa cum multi stiti o patima foarte grea; cum as putea sa ii ajut? am incercat de zeci de ori sa le explic cum am putut eu, dar degeaba; sotul mai merge la biserica din cand in cand, sotia mai rar, in acest post parca a si reusit sa se spovedeasca si impartaseasca; in ultima vreme e din ce in ce mai grav, amandoi consuma bautura pana nu mai stiu nimic de ei, ajungand chiar sa cada si sa doarma pe drumuri; va spun eu ca vorba buna nu ajuta,( familia le-a zis de sute de ori ca nu e bine ce fac) cel putin in cazul lor, imediat continua cu bautura; i-am pus pe pomelnic pe la mai multe biserci si manastiri, am citit si acatistul " Potirul nesecat" cu post dupa puterea mea, dar cum ziceam in sus, e din ce in ce mai grav, au ajuns pana la inconstienta si sa doarma pe drumuri, cearta continua intre ei, batai s.a.m.d.
Va rog mult pe cei care stiti/ati auzit ceva remediu in acest sens, v-as fi recunoscatoare; din cate stiu s-a incercat si cu ceva pastile contra alcoolului, dar degeaba...necuratul lucreaza in continuare in bietii oameni.
Imi cer iertare daca v-am incarcat prea mult cu ale mele, dar incerc pe unde pot sa aflu un remediu.

Multumesc anticipat!
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.04.2011, 21:12:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Multumesc dragi prieteni pentru gandurile si sfaturile pe care mi le-ati expus aici.
As mai avea nevoie de un sfat /parere intr-o situatie delicata. 2 persoane apropiate mie ( sot si sotie) sunt cuprinse de patima betiei de ani de zile, dupa cum multi stiti o patima foarte grea; cum as putea sa ii ajut? am incercat de zeci de ori sa le explic cum am putut eu, dar degeaba; sotul mai merge la biserica din cand in cand, sotia mai rar, in acest post parca a si reusit sa se spovedeasca si impartaseasca; in ultima vreme e din ce in ce mai grav, amandoi consuma bautura pana nu mai stiu nimic de ei, ajungand chiar sa cada si sa doarma pe drumuri; va spun eu ca vorba buna nu ajuta,( familia le-a zis de sute de ori ca nu e bine ce fac) cel putin in cazul lor, imediat continua cu bautura; i-am pus pe pomelnic pe la mai multe biserci si manastiri, am citit si acatistul " Potirul nesecat" cu post dupa puterea mea, dar cum ziceam in sus, e din ce in ce mai grav, au ajuns pana la inconstienta si sa doarma pe drumuri, cearta continua intre ei, batai s.a.m.d.
Va rog mult pe cei care stiti/ati auzit ceva remediu in acest sens, v-as fi recunoscatoare; din cate stiu s-a incercat si cu ceva pastile contra alcoolului, dar degeaba...necuratul lucreaza in continuare in bietii oameni.
Imi cer iertare daca v-am incarcat prea mult cu ale mele, dar incerc pe unde pot sa aflu un remediu.

Multumesc anticipat!
Nu exista remediu , formula magica in astfel de situatii extrem de delicate , mai ales in aceasta patima groaznica ! Este mult mai dureros cand ambii parteneri de viata sunt stapaniti de aceasta patima grea . Singurul ajutor , pe langa cel medical ( care tot de la Dumnezeu este ) tot rugaciunea celor din jur , pomenirea la Psaltire si la Sfantul Maslu , si asta nu o data , de cel putin 40 de ori si la cat mai multe Biserici si Manastiri ! Daca era doar unul din ei cazut in aceasta patima , problema poate era ceva mai simpla , dar aici este mult mai complicat ! Patima betiei , nespovedita , neandreptata , pune in pericol Mantuirea sufletului respectiv , deci nu este de joaca ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.04.2011, 22:12:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mela Me, asculta-l pe Cristiboss si trece-i la Sfantul Maslu si la Psaltire... e greu, e cumplit de greu. Vorbeste si tu cu un parinte foarte imbunatatit (de genul pr. Papacioc) sa se roage pentru ei.
Iata ce am gasit pentru tine: http://www.scribd.com/doc/47948501/Canoane-De-Rugaciune
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.04.2011, 23:35:21
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Multumesc dragi prieteni pentru gandurile si sfaturile pe care mi le-ati expus aici.
As mai avea nevoie de un sfat /parere intr-o situatie delicata. 2 persoane apropiate mie ( sot si sotie) sunt cuprinse de patima betiei de ani de zile, dupa cum multi stiti o patima foarte grea; cum as putea sa ii ajut? am incercat de zeci de ori sa le explic cum am putut eu, dar degeaba; sotul mai merge la biserica din cand in cand, sotia mai rar, in acest post parca a si reusit sa se spovedeasca si impartaseasca; in ultima vreme e din ce in ce mai grav, amandoi consuma bautura pana nu mai stiu nimic de ei, ajungand chiar sa cada si sa doarma pe drumuri; va spun eu ca vorba buna nu ajuta,( familia le-a zis de sute de ori ca nu e bine ce fac) cel putin in cazul lor, imediat continua cu bautura; i-am pus pe pomelnic pe la mai multe biserci si manastiri, am citit si acatistul " Potirul nesecat" cu post dupa puterea mea, dar cum ziceam in sus, e din ce in ce mai grav, au ajuns pana la inconstienta si sa doarma pe drumuri, cearta continua intre ei, batai s.a.m.d.
Va rog mult pe cei care stiti/ati auzit ceva remediu in acest sens, v-as fi recunoscatoare; din cate stiu s-a incercat si cu ceva pastile contra alcoolului, dar degeaba...necuratul lucreaza in continuare in bietii oameni.
Imi cer iertare daca v-am incarcat prea mult cu ale mele, dar incerc pe unde pot sa aflu un remediu.

Multumesc anticipat!
Maica Siluana are o indelungata experienta in lupta impotriva alcoolului.

Aici este link-ul catre site-ul ei:
http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1288
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 22:58:26
Ereticii zilelor noastre phradmon Secte si culte 39 14.05.2008 14:20:27