Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.01.2019, 21:55:26
ArchAngelGabriel88 ArchAngelGabriel88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2018
Mesaje: 1
Implicit

Si eu ma rog pentru dragoste dar nu se intampla mai nimic in viata mea. Adica ma refer strict in dorinta de a-mi gasi pe cineva.
Recunosc ca a devnit o framantare si o frustrare pentru mine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.01.2019, 19:03:25
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Maria.N Vezi mesajul
Ok. Toti suntem buni la teorie. Cum pot face sa nu mai am dorințe, așteptări, sa nu ma mai supăr când nu iese ceva asa cum cred eu ca ar trebui. Dacă aș găsi raspunsul la aceasta intrebare poate as trăi și eu o viata liniștită și poate as putea fi chiar și fericita. Cum sa fac sa fiu fericita?
O stare ca cea descrisa mai sus poate genera intristare.
Sunt cazuri in care se intampla sa intelegi ca sperantele vor ramane fara raspuns si atunci .... risti sa te doboare tristetea.

Indemnul unui parine la o situatie de genul acesta a fost sa-I multumim lui Dumnezeu pentru toate iar intristarea se va preface in bucurie. Sa fim veseli, sa ne deschidem inima, sa fim vii!

Despre bucurie mi-a placut postarea aceasta - https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1398

Sa-L rugam pe Dumnezeu sa fie voia Lui in viata noastra iar nu voia noastra!
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.07.2019, 15:10:51
Ahriman Ahriman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2019
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Maria.N Vezi mesajul
Ma intreb de ce oare Dumnezeu întârzie uneori sa raspunda rugăciunilor sau alteori orice ai face sau oricât ti-ai dori ceva, nu-ți dă niciodată. De ce? Care ar fi motivele Lui?
Dacă Dumnezeu ne iubeste, de ce ne lasă să suferim? Oare mai uita de noi uneori?
Pai dumnezeu are un plan pentru fiecare, un plan pentru tot ce este. Insa aici intervine o problema: daca dorinta ta coincide cu planul lui dumnezeu, va fi indeplinita indiferent daca te rogi sau nu. la fel este valabil si daca dorinta ta nu coincide cu planul lui. Dumnezeu nu-si poate schimba planul insa. Asa ca da-i cu zarul si spera ca dorintele tale sa fie in conformitate cu planul.


De ce ne lasa sa suferim? Pentru ca ne iubeste. Ma gandesc ca la fel fac si cei dragi tie care te iubesc, te fac sa sufer, nu? Aici intervine problema raului in lume.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.07.2019, 09:15:25
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Pai dumnezeu are un plan pentru fiecare, un plan pentru tot ce este. Insa aici intervine o problema: daca dorinta ta coincide cu planul lui dumnezeu, va fi indeplinita indiferent daca te rogi sau nu. la fel este valabil si daca dorinta ta nu coincide cu planul lui...
Esti sigur? Ce mishto!
Nici nu mai e nevoie sa diferentiezi dorintele, daca coincid sau nu. Si de ce sa te mai rogi daca oricum le indeplineste Dumnezeu?





P.S. Nu s-a supus la vot si nici n-am citit daca e specificat in regulamentul forumului, dar aici cam toti (fara sa se vorbeasca intre ei) scriu Dumnezeu cu D mare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.07.2019, 12:29:49
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Pai dumnezeu are un plan pentru fiecare, un plan pentru tot ce este. Insa aici intervine o problema: daca dorinta ta coincide cu planul lui dumnezeu, va fi indeplinita indiferent daca te rogi sau nu. la fel este valabil si daca dorinta ta nu coincide cu planul lui. Dumnezeu nu-si poate schimba planul insa. Asa ca da-i cu zarul si spera ca dorintele tale sa fie in conformitate cu planul.


De ce ne lasa sa suferim? Pentru ca ne iubeste. Ma gandesc ca la fel fac si cei dragi tie care te iubesc, te fac sa sufer, nu? Aici intervine problema raului in lume.
Dumnezeu isi schimba planul daca nu suntem impietriti. Asta el vrea mult, ca sa isi schimbe planul , vrea din inima sa isi schimbe planul, dar daca suntem impietriti pe o cale rea, cum sa o faca ? Ne sperie cumva ca sa ne oprim.
La un moment dat avea in gand sa distruga Sodoma si Gomora. Avraam a mediat ptr ele :"Dar daca vei gasi 50 de oameni buni in acea cetate?"

26 Și Domnul a zis: „Dacă voi* găsi în Sodoma cincizeci de oameni buni în mijlocul cetății, voi ierta tot locul acela din pricina lor.”
Si s-a dus Avraam cu "targuiala" pana la 10 oameni drepti. Nu au fost nici macar 10 si cetate a fost nimicita. Citeste de la Geneza cap 16.18.

La fel la un moment dat, un rege, nu mai imi vine de moment in cap care, a pacatuit impotriva lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu ii spune printr-un profet: "Vei muri negresit!" Dar omul isi rupe hainele si se pocaieste. Dumnezeu isi intoarce hotararea Sa. Dumnezeu de fapt asta vrea sa ne oprim cumva din calea cea rea. Vrea sa ne sperie ca sa luam aminte.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.07.2019, 16:43:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Pai dumnezeu are un plan pentru fiecare, un plan pentru tot ce este. Insa aici intervine o problema: daca dorinta ta coincide cu planul lui dumnezeu, va fi indeplinita indiferent daca te rogi sau nu. la fel este valabil si daca dorinta ta nu coincide cu planul lui. Dumnezeu nu-si poate schimba planul insa. Asa ca da-i cu zarul si spera ca dorintele tale sa fie in conformitate cu planul.

De ce ne lasa sa suferim? Pentru ca ne iubeste. Ma gandesc ca la fel fac si cei dragi tie care te iubesc, te fac sa sufer, nu? Aici intervine problema raului in lume.
Dumnezeu iti poate darui in viata multe lucruri frumoase, daca stai langa el.

Nu are prestabilit nici un plan pentru fiecare. Unora le da pentru a-i ajuta pe altii.

Dar PREDESTINATIA nu este o invatatura acceptata.


Daca predestinatia ar fi reala, atunci judecata nu ar fi corecta.


Incurci rau de tot explicatiile. Cauza suferintei nu este numai iubirea, este de obicei departarea, neintelegerea.

Nu mai da sfaturi aiurea.

Draga, in primul rand clarifica pozitia in care esti in viata. Ca daca ai dat cu piciorul in tepusa pentru ca nu te-ai uitat, si nu ai cerut ajutor de la Dumnezeu in viata, atunci ce sa-i faci, tepusa e tepusa si doare.

Dar nu-i pune in carca lui Dumnezeu ca era tepusa acolo ca doare si ca ... are vreo semnificatie. Nu are niciuna, cateodata e nedeplinatate, nepricepere, asa e viata, grea, la intamplare. Cu Dumnezeu nu mai este la intamplare.


De multe ori ii vezi pe multi "la intamplare, traind la intamplare". Si zic ca e Dumnezeu, durere, suferinta si altele. Cand de fapt nu sunt deloc in grija cu ce fac, si departe de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.08.2019, 01:02:23
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Dumnezeu isi schimba planul daca nu suntem impietriti. Asta el vrea mult, ca sa isi schimbe planul , vrea din inima sa isi schimbe planul, dar daca suntem impietriti pe o cale rea, cum sa o faca ? ...
Cam inteleg ce vrei sa spui, insa o spui incorect; Dumnezeu nu-i om sa Se schimbe.
Dumnezeu nu are decat un singur plan in orice conditii: sa-l salveze si sa-l binecuvanteze pe om. El nu-si schimba acest plan indiferent ce face omul si tot ce face Dumnezeu o face in folosul omului mereu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.08.2019 at 04:17:35.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.08.2019, 09:24:26
Ahriman Ahriman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2019
Mesaje: 6
Implicit

[quote=gpalama;664667]
Nu are prestabilit nici un plan pentru fiecare. Unora le da pentru a-i ajuta pe altii.
Dar PREDESTINATIA nu este o invatatura acceptata.
Daca predestinatia ar fi reala, atunci judecata nu ar fi corecta..[/QUOTE

Parca Dumnezeu e atotstiutor. Asta ar insemna ca:
1 - Dumnezeu nu se poate razgandi din moment ce stie in avans ce alegeri va face si de ce pana la sfarsitul timpului.
2 - totul ESTE predestinat.
3 - daca premizele 1 si 2 sunt corecte judecata nu este corecta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.08.2019, 12:23:41
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Parca Dumnezeu e atotstiutor. Asta ar insemna ca:
1 - Dumnezeu nu se poate razgandi din moment ce stie in avans ce alegeri va face si de ce pana la sfarsitul timpului.
2 - totul ESTE predestinat.
3 - daca premizele 1 si 2 sunt corecte judecata nu este corecta.
Evident că există predestinare. Scriptura este dovada.

Ieremia 1:5
"Înainte de a te fi zămislit în pântece, te-am cunoscut, și înainte de a ieși din pântece, te-am sfințit și te-am rânduit prooroc pentru popoare".

2 Timotei 2:20
"Iar într-o casă mare nu sunt numai vase de aur și de argint, ci și de lemn și de lut; și unele sunt spre cinste, iar altele spre necinste."

Unii sunt spre cinste iar alții spre necinste. Asa a rânduit Dumnezeu. Si ce putem face? Nimic, fie ca ne convine sau nu : "El a zis către ei: Nu este al vostru a ști anii sau vremile pe care Tatăl le-a pus în stăpânirea Sa,"

Iar în ceea ce privește judecata ca este dreaptă sau nu din perspectiva noastră este irelevant. De ce? Pentru că nu noi am creat pământul, cerul sau pe noi înșine ci toate au fost create de El. Astfel El are dreptul să facă cum voiește chiar dacă nouă ni s ar părea nedrept. Noi suntem lutul El este Olarul, iar dacă Olarul a hotărât că unele vase să fie spre cinste iar altele spre necinste este treaba Lui nu a noastră. Dumnezeu mereu a ales, din mulți a ales puțini, mereu a avut preferați : Precum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Isav l-am urât". Dumnezeu nu este o iubire impersonală dimpotrivă este o persoană care urăște si iubește deopotrivă și toate le face cu un scop.
Iar scopul final este ca El să fie glorificat, ca El să primească ce este al Lui de fapt, să fie Rege atât în cer cât si pe pământ.

Coloseni 1:16
16.Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El.

Totul a fost făcut pentru El. Si El va lua toată gloria nu noi...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.08.2019, 16:57:01
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vreau sa completez la ce am scris anterior. Se vorbește în creștinăte despre credință și despre fapte(lucrare) DAR NU SE vorbește despre grație(îndurare divină). Veți auzi pe unii care vor spune doar credința contează, sau altii doar faptele contează (adică muncă noastră), sau combinat si fapte si credință, iar eu va spun ca mai important decât orice este grația divină. Să facem un exercițiu de imaginație.* Să ne imaginăm că noi suntem o lampă electrică. Si avem nevoie de bec (credință) ca să luminăm. Priza este grația divină a lui Dumnezeu iar faptele noastre sunt firul ce trebuie băgat în priză. Fara priză becul nu se aprinde iar lampa este inutilă. Exact ca in parabola celor zece virgine(adunarea credincioșilor ~Biserica) care toate aveau lampă dar nu toate aveau ulei. Deci doar Dumnezeu singur poate sa salveze prin pronia si grația sa, fie ca vreți să recunoașteți predestinarea sa sau nu. Cercul vieții este evident iar chemarea Sa este de a ieși din cercul vieții și a intra în împărătia divină predestinată.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare