Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.10.2009, 23:01:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ce pot invata de la alte religii ? Rusinea !

Cum anume? Pai... vazand cata nevointa si ravna nebuna au unii in fata unor lucruri lipsite de logica sau impersonale, create de om sau de natura (Budha, Universul si alte inselaciuni), mi se face rusine de lenea mea, pe care o comport in fata lui Hristos celui Viu si Personal, in fata unui Dumnezeu intrupat pentru a noastra mantuire.

P.S. Adesea ma gandesc la femeile musulmanilor. Cu cata simplitate isi poarta acel val.
Iar femeile noastra isi aseaza cat mai dichisit o imitatie de batic pe cap sau o batista (sens propriu).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.10.2009, 08:52:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
P.S. Adesea ma gandesc la femeile musulmanilor. Cu cata simplitate isi poarta acel val.
De unde stii ca sint femei?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.10.2009, 10:58:23
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

[quote=zaharia_2009;158695][quote=andreicozia;158694]Frumoasa expunere Zaharia.
Ma gindeam de asemena ce o spune Mintuitorul cind noi cei ai lui ne inghesuim la clinicele de avort care facem cozi la clinicele de avort pe cind cei din gasca ispititorului nici macar nu se gindesc la asa ceva.

Ce o zice Mintuitorul cind ne vede pe astia ai lui," preteje" cum ne batem joc de paduri, de orase si sate pe cind cei ai ispititoprului o respecta, fac curat in jurul caselor, sunt harnici, ...dar este adevarat ca sunt catolici "eretici".

Ideea este, ce are daca invatam ce-i bun din gradina Ghiavolului?[/QUO
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Despre avort mi-am spus parerea la topicul deschis de tine pe acest subiect.Despre dorinta de a invata de la diavol ce sa-ti spun? esti peste puterea mea de intelegere! Tu fa ceea ce iti doresti,eu insa mai am multe de invatat de la sfintii lui D.zeu si de la Hristos insusi.Nu il primesc pe acela pt. ca botezul,partasia si iubirea mea este intru Hristos ![/Q -------------------
UOTE]

Toti avem multe de Invatat de la Sfinti pt.ca ei cununa Sfinteniei nu au primito daor Pt ca erau oameni ca noi, ci au primito pt. dragstea lor catre Dumnezeu si catre Mintuitorul Hristos si catre prea SfInta Nascatoare de Dumnezeu.

Ajutane Dumnezeule sfInt si Curat Si ne pazeste de cderea In ispita ,Duhul mIndriei ,al grairi desarte al trufiei al iubiri de multe ce nu ne sInt de folos, nici vieti de acum nici celei viitoare departeazal de la noi, ca sIntem slabi si nu stim a ne feri cum trebuie. iar Duhul Blindeti al rabdari ,al smreniei si mai presus de toate Duhul SfInt ,duhul dragostei de tine si de aproapele nostru daruiestel noua , daruiestene Dumnezeule sa fim statornici in hotarIrile noastre de a urma tie pIna la sfIrsitul vieti amin amin amin

Slava Intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamInt Intre oameni bine placuti lui pace, dragoste si intelegere amin.
+ + + + + + + + + + + +
IOAN STRAINUL
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.10.2009, 11:39:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
costel, am eu o problema: de ce ne-a lasat Dzeu sa ne zbatem pe-aici si sa ne chinuim sa mai scriem pe forum tot felul de nazbitii si nu ne-a creat direct in rai si in iad, exact acolo unde stia dinainte ca vom ajunge?
Am mai discutat si ne abatem de la tema topicului: nu am fost creati desavarsiti, de aceea nu am ramas in rai, in loc sa ne intarim in bine, ne-am aratat neascultatori, am crezut ca putem dobandi asemanarea cu Dumnezeu fara relatia cu El. Iar El nu ne-a creat sa ajungem in iad. Daca acesta ar fi fost planul Sau, atunci Intruparea Fiului Sau este lipsita de sens.

Revenind la tema topicului: ne batem prea mult cu pumnii in piept ca e minunata Ortodoxia, dar nu ne impartasim de darurile ei. Cum apare in viata noastra o persoana de o alta credinta, imediat sarim sa o lovim. Nu in acest act se arata minunatia Ortodoxiei, ci in a iubi, imbratisa, a vorbi de bine ...

Oare cati dintre noi, in rugaciunile noastre ii pomenim si pe acestia? Datori suntem sa iubim, nu sa uram. Iubind ne aratam asemanatori lui Dumnezeu. Astfel, indiferent de ce credinta pe care o are omul, daca ne iubeste trebuie sa-i raspundem cu iubire, iar de ne uraste, tot cu iubire sa-i raspundem. Numai asa Il vom descoperi cu adevarat pe Dumnezeu care este IUBIRE.

Ce invatam de la altii? M-am minunat sa vad cum niste musulmani si-au pus covorasul intr-un aeroport, la o anumita ora si au cazut la rugaciune. Nu au fost cuprinsi de rusine, nu s-au intrebat daca nu cumva locul este nepotrivit, .... ci pur si simplu au simtit ca trebuie sa vorbeasca si cu Altcineva. Daca vom reusi ca si noi zilnic sa rostim, macar o data pe zi, o rugaciune, multe lucruri se vor schimba in bine.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.10.2009, 11:48:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am mai discutat si ne abatem de la tema topicului: nu am fost creati desavarsiti, de aceea nu am ramas in rai, in loc sa ne intarim in bine, ne-am aratat neascultatori, am crezut ca putem dobandi asemanarea cu Dumnezeu fara relatia cu El. Iar El nu ne-a creat sa ajungem in iad. Daca acesta ar fi fost planul Sau, atunci Intruparea Fiului Sau este lipsita de sens.
Deci planul a fost sa ajungem in rai? Planul a dat gres si de atunci incearca sa il indrepte? :)
Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Revenind la tema topicului: ne batem prea mult cu pumnii in piept ca e minunata Ortodoxia, dar nu ne impartasim de darurile ei. Cum apare in viata noastra o persoana de o alta credinta, imediat sarim sa o lovim. Nu in acest act se arata minunatia Ortodoxiei, ci in a iubi, imbratisa, a vorbi de bine ...

Oare cati dintre noi, in rugaciunile noastre ii pomenim si pe acestia? Datori suntem sa iubim, nu sa uram. Iubind ne aratam asemanatori lui Dumnezeu. Astfel, indiferent de ce credinta pe care o are omul, daca ne iubeste trebuie sa-i raspundem cu iubire, iar de ne uraste, tot cu iubire sa-i raspundem. Numai asa Il vom descoperi cu adevarat pe Dumnezeu care este IUBIRE.

Ce invatam de la altii? M-am minunat sa vad cum niste musulmani si-au pus covorasul intr-un aeroport, la o anumita ora si au cazut la rugaciune. Nu au fost cuprinsi de rusine, nu s-au intrebat daca nu cumva locul este nepotrivit, .... ci pur si simplu au simtit ca trebuie sa vorbeasca si cu Altcineva. Daca vom reusi ca si noi zilnic sa rostim, macar o data pe zi, o rugaciune, multe lucruri se vor schimba in bine.
Revenind, hai sa vedem un caz concret: ce intelegi tu prin a iubi, a imbratisa si a vorbi de bine un homosexual sau o mama ce tocmai a avortat voit, sa zicem. E o iubire care se rezuma la rugaciuni la Dzeu?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.10.2009, 11:59:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din cite povestiti din viata traita, pe strada, acasa, reiese ca la multe din indemnurile evanghelice de a fi buni crestini suntem codasi, si din pacate, deseori nu facem nimic constructiv in a deveni mai buni deoarece nu avem voie sa imprumutam nimic pozitiv de la alte religii.

Ele desi nu se numesc crestine au multe din caracteristicile de moralitate, de comportament si civilizatie si MAI ALES METODICA de a ajunge la rezultate solide de care s-ar putea mindri orice crestin.
Noi insa facem greseala sa bagam totul in aceeasi oala cu dogmatica lor, cu care evident nu avem treaba deoarece o avem pe a noastra, si altceva nu facem decit sa refuzam vehement chiar si lucrurile de bun simt care la ei dau rod si se vede.

De ce oare ne este asa de teama sa ascultam si povestirile altora despre cum se traieste civilizat si in intelegere, dincolo de dogmele lor si dumnezeii lor.
Sa luam de exemplu smerenia practicata in masa de care noi doar am auzit ca exista...si cochetam cu ideea de a o dobindi.Stim de citiva parinti care o au cu adevarat dar pe aceeia ii putem numara pe degete, in rest?...
Ar trebui ca noi, crestinii, sa invatam sa fim crestini adevarati. Atata tot.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.10.2009, 12:09:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

tocat, Dumnezeu ne-a creat sa ne impartasim de iubirea Sa. Dar ca sa ajungem la asta trebuie sa vrem. Nu ne-a creat busteni. Asa ca nu planul Sau a dat gres, ci actul omului a fost gresit. Nu iti voi mai raspunde la acest subiect. S-a scris mult si bine. Se pare ca nu vrei sa intelegi.

Revenind la topic - aici sta minunatia unui crestin adevarat, el nu vede in om doar pacatul, vede in el o faptura a lui Dumnezeu. Sunt multe cazuri de desfranate ajunse sfinte. Asa ca un homosexual poate deveni oricand un sfant. Stiu, e o abordare indrazneata, dar adevarata. Dumnezeu nu-l mentine in existenta pentru ceea ce este, ci pentru ceea ce poate fi. Dar vezi tu, pentru ca nu avem o minte luminata, ne apropiem de astfel de subiecte doar intr-un mod patimas, nu mai vedem nimic bun.

Da, si o mama care a avortat voit trebuie iubita si imbratisata - nu pentru ce a facut, ci pentru binele pe care il poate face de doreste.

Si de ne vom opri la rugaciune, nu-i totul, dar e ceva.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.10.2009, 12:46:26
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Asa ca un homosexual poate deveni oricand un sfant.
Daca se schimba sau poate deveni un sfint raminind homo?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.10.2009, 14:12:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Daca se schimba sau poate deveni un sfint raminind homo?
Imi place sa cred ca stau de vorba cu un om care nu este lipsit de bun simt.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.10.2009, 14:27:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Imi place sa cred ca stau de vorba cu un om care nu este lipsit de bun simt.
Vroiam sa stabilim ca nu il iubesti pentru ceea ce el este ci pentru ceea ce ar putea deveni daca ar urma calea aleasa de tine
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
diavolul invata ca oamenii ?!?!? omulet Generalitati 59 31.07.2010 15:02:55
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 19:36:50
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 13:53:12
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16