Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.04.2009, 14:27:41
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Cred ca ar fi interesanta o clarificare despre ce inseamna Parusie cu link-uri catre surse de documentare etc. Pe de alta parte este imporant de specificat ca mai exista si anumite nivele ale cunoasterii care tin de partea mistica si care ar putea fi smintire pentru cei nepregatiti (cum sunt eu de exemplu). Cu alte cuvinte sa nu fie mancarea prea dura sa-si rupa dintii omu' :) Imi aduc aminte de (citez din minte): "...Voi (inca) nu puteti manca mancarea pe care o mananc eu si nici nu puteti bea din paharul din care beau eu..."
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.04.2009, 17:08:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Raiul si Imparatia Cerurilor

Raiul este de la inceputul lumii si pana la Parusie. Imparatia Cerurilor este de la Parusie si pana in veci.
Raiul este loc de bucurie a sufletului, trupul fiind intors in pamant. Imparatia Cerurilor este loc de desfatare deplina (trup si suflet).

Iadul si Gheena

Iadul este de la inceputul lumii si pana la Parusie. Apoi apare Gheena, fara de sfarsit.
Iadul este loc de chin pentru suflet, in timp de Gheena este loc de chin atat pentru suflet, cat si pentru trup.
Care este sursa pe care se bazeaza afirmatiile de mai sus?

Sa inteleg ca toti pacatosii vor avea parte de aceeasi suferinta eterna, indiferent de pacatele pentru care sunt osanditi?

"Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul." Ce inseamna atunci pamantul, un loc din Imparatia Cerurilor?... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.04.2009, 20:52:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Care este sursa pe care se bazeaza afirmatiile de mai sus?

Sa inteleg ca toti pacatosii vor avea parte de aceeasi suferinta eterna, indiferent de pacatele pentru care sunt osanditi?

"Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul." Ce inseamna atunci pamantul, un loc din Imparatia Cerurilor?... :)
Nu Florine, Dumnezeu este mult milostiv și mult răbdător. Ce a postat Dorin, ne duce puțin în deznădejdie și nu-i de dorit pentru nimeni.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum priviti Vechiul Testament? Mikhael Din Vechiul Testament 46 30.01.2011 16:59:28
Vechiul testament DAMIAN Din Vechiul Testament 1 20.10.2010 00:23:26
Mantuirea in Vechiul Testament, E POSIBIL? Ioan7 Din Vechiul Testament 11 01.10.2008 21:47:46
Mantuirea in Vechiul Testament, E POSIBIL? ion_placinta Biserica Ortodoxa Romana 0 05.02.2007 09:36:15
Mantuirea in Vechiul Testament, E POSIBIL? ion_placinta Generalitati 0 05.02.2007 09:27:43