Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.03.2012, 16:59:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar datele se schimba cand eu sunt cel ce cheama lumea la nunta.
Dar tu la nunta ta cum te-ai îmbrăca sau cum te-ai îmbrăcat pentru întâlnirea cu mireasa ta?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.03.2012, 17:19:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar tu la nunta ta cum te-ai îmbrăca sau cum te-ai îmbrăcat pentru întâlnirea cu mireasa ta?
cred ca va depinde mai mult de ea.
cu siguranta ca indiferent de varianta, as alege lucruri de cea mai buna calitate, cel mai probabil scumpe.
dar in nici un caz ostentative.
dar nu le-as cere nuntasilor sa vina in tenesi chinezesti si eu sa vin cu pantofi Valentino sau Boss.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.03.2012, 17:27:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cum ar fi ca la nunta mea sa le spun oamenilor sa vina smeriti si fara podoabe, iar eu sa vin in haine aurite?!
Episcopul sau preotul este un om ca oricare atunci când nu slujește (și atunci se îmbracă simplu). Dar în timpul slujbei el îl închipuie pe însuși Hristos - Arhiereul cel veșnic. Deci rolul acestei îmbrăcăminți strălucitoare, scumpe, este acela de a sugera credincioșilor măreția lui Dumnezeu. Totuși, sunt convins că știi acestea.

Last edited by N.Priceputu; 07.03.2012 at 17:37:19.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.03.2012, 17:34:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Episcopul sau preotul este un om ca oricare atunci când nu slujește (și atunci se îmbracă simplu). Dar în timpul slujbei el îl închipuie pe însuși Hristos - Arhiereu cel veșnic. Deci rolul acestei îmbrăcăminți strălucitoare, scumpe, este acela de a sugera credincioșilor măreția lui Dumnezeu. Totuși, sunt convins că știi acestea.
da stiu ...
dar care este exemplul pe care l-a dat El in cei 33 de ani ca a stat printre noi?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.03.2012, 17:38:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred ca va depinde mai mult de ea.
cu siguranta ca indiferent de varianta, as alege lucruri de cea mai buna calitate, cel mai probabil scumpe.
dar in nici un caz ostentative.
dar nu le-as cere nuntasilor sa vina in tenesi chinezesti si eu sa vin cu pantofi Valentino sau Boss.
Dacă vei merge la o nuntă nu te vei îmbrăca mai presus decât mirele, ci te vei adapta cerințelor lui și a pretențiilor nunții respective. Însă la nunta ta vei pune ce ai mai scump și de cea mai bună calitate.

Cam același lucru se întâmplă și în biserică, numai că tu l-ai înțeles puțin greșit. Sunt convins că preotul nu-ți cere să vii în teniși, deși vei fi primit și așa dacă altceva nu ai. Deci să punem haina cea mai bună pe noi, dar decentă și potrivită nunții respective, adică sărbătorii din biserică. Ceea ce pune preotul pe el nu ne privește...noi să ne adaptăm cerinței lui și a pretențiilor cerute de biserică. Noi să încercăm pe cât posibil să respectăm aceste pretenții, în rest nu treaba noastră. După cum știai ...ai primit și un răspuns de la N.Priceputu...

Last edited by ovidiu b.; 07.03.2012 at 17:54:45.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.03.2012, 17:45:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da stiu ...
dar care este exemplul pe care l-a dat El in cei 33 de ani ca a stat printre noi?
Dacă El a luat chipul omului smerit, sărac, tăinuindu-Și cu discreție dumnezeirea, Biserica, prin cult, face exact opusul, încercând să sugereze, cu mijloace omenești, tocmai divinitatea Sa.
Este adevărat că El poate fi cunoscut și în oamenii smeriți și credincioși care se împărtășesc de lumina dumnezeiască.

Ce am vrut să subliniez este că îmbrăcămintea aceasta somptuoasă nu spune nimic despre persoana celui care o poartă, dacă este sau nu smerit. Nu e diferită de costumația pe care un actor o îmbracă pentru a juca rolul unui împărat.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.03.2012, 17:55:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Totuși, nu putem combate o extremă exacerbând cealaltă extremă. Un contestatar moderat al bisericescului, care și-a construit o personalitate fictivă în intervalul dintre credință și necredință, are destulă apă la moara cârtelilor sale nesfârșite, astfel că e inutil să-i tot faci jocul încercând să-l convingi. Pe de altă parte, știm de unde vine această afirmare ușor exagerată a simbolismului teofanic în cult și ar fi loc de o echilibrare inspirată de protoepiscopatul din zorii Bisericii.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 07.03.2012 at 17:59:31.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.03.2012, 18:31:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă vei merge la o nuntă nu te vei îmbrăca mai presus decât mirele, ci te vei adapta cerințelor lui și a pretențiilor nunții respective. Însă la nunta ta vei pune ce ai mai scump și de cea mai bună calitate.

Cam același lucru se întâmplă și în biserică, numai că tu l-ai înțeles puțin greșit. Sunt convins că preotul nu-ți cere să vii în teniși, deși vei fi primit și așa dacă altceva nu ai. Deci să punem haina cea mai bună pe noi, dar decentă și potrivită nunții respective, adică sărbătorii din biserică. Ceea ce pune preotul pe el nu ne privește...noi să ne adaptăm cerinței lui și a pretențiilor cerute de biserică. Noi să încercăm pe cât posibil să respectăm aceste pretenții, în rest nu treaba noastră. După cum știai ...ai primit și un răspuns de la N.Priceputu...
cred ca esentialul di ce am scris era "dar in nici un caz ostentative."
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.03.2012, 19:03:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă El a luat chipul omului smerit, sărac, tăinuindu-Și cu discreție dumnezeirea, Biserica, prin cult, face exact opusul, încercând să sugereze, cu mijloace omenești, tocmai divinitatea Sa.
Este adevărat că El poate fi cunoscut și în oamenii smeriți și credincioși care se împărtășesc de lumina dumnezeiască.

Ce am vrut să subliniez este că îmbrăcămintea aceasta somptuoasă nu spune nimic despre persoana celui care o poartă, dacă este sau nu smerit. Nu e diferită de costumația pe care un actor o îmbracă pentru a juca rolul unui împărat.
eu nu am spus ca episcopii sunt sau nu smeriti.
este un curent ce le dicteaza sa se imbrace asa.

stii melodia "Actorul" a lui Vasile Seicari?
refren:
"Republicani mă rog cu toții
Descoperiseră alt mod
De-a da cuvânt la noi emoții
Și se-nchinau la voievod
Dar ploaia a venit deoadată
Și ei văzând cu ochii lor
Întreaga-i față demachiată
I-au aruncat un fel de plată
Lăsațï-l dracu e-un actor"

nu zic sa le spunem astfel episcopilor.
eu cel putin nu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PENTICOSTARUL sau raiul anului Mihailc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 33 14.07.2013 02:18:15
Descoperirea bosonului Higgs - principala descoperire științifică a anului 2012 Eugen7 Teologie si Stiinta 13 02.02.2013 22:45:31
Am intrat in ultima zi a anului 2010! Melissa Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2011 20:27:40
Vasile și Ioan, primii sfinți ai anului NECTARIE Generalitati 3 30.12.2010 10:16:02