Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 14.02.2015, 16:01:34
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Pur si simplu, fineturi gen liber arbitru, jucator captiv, pronie divina, opresiune diabolica, etc., ma lasa rece. Ma rog Dumnezeului meu, Care a creat Natura si Omul, si gata.
Spui că pronia divină te lasă rece. Adaugi că te rogi.
Păi bine, Theo, te rogi către Cineva a cărui pronie (intervenție ocrotitoare) te lasă rece?
Nu e contradictoriu? Nu e în zadar? Nu e absurd?
În acest caz, de ce nu te rogi unui bolovan sau unui sturz din insulele Canare - dacă tot te lasă rece răspunsul, pronia...
Reply With Quote
  #162  
Vechi 14.02.2015, 16:34:47
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Spui că pronia divină te lasă rece. Adaugi că te rogi.
Păi bine, Theo, te rogi către Cineva a cărui pronie (intervenție ocrotitoare) te lasă rece?
Nu e contradictoriu? Nu e în zadar? Nu e absurd?
În acest caz, de ce nu te rogi unui bolovan sau unui sturz din insulele Canare - dacă tot te lasă rece răspunsul, pronia...
Haide, frate, cum nu ai inteles? Ma refer la conceptualizare, discutii teoretico-sofistice pe margineaproniei/arbitrului/mantuirii, etc.
Pentru mine sunt complicate si inutile. Sincer, am incredere in Dumnezeul meu, si tot ce face El este bine. Punct.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 14.02.2015, 19:49:34
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Ei, așa mai merge...:)
Reply With Quote
  #164  
Vechi 14.02.2015, 19:53:15
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Aș adăuga, în completarea momentului meu de bucurie, că sunt oameni care nu pricep, deocamdată, cum îi ajută Dumnezeu - din moment ce (se gândesc ei) au unele necazuri, se întâmplă atâtea rele în lume (poftim, violuri!), au loc războaie în care mor oameni, e distrusă viața pe Terra etc.
Tocmai din acest motiv, față de care un om (creștin) nu poate fi nepăsător, cred că sunt foarte folositoare discuțiile și cugetarea la pronia lui Dumnezeu, la liberul arbitru etc. Mai ales că, din fericire, avem și cărți lămuritoare scrise de oameni mai luminați decât noi, cărți precum și oameni vii aflați printre noi, care ne sunt un dreptar și o sursă inepuizabilă de învățătură dreaptă, mântuitoare. Și mai presus de toate avem slujbele Bisericii - învățătura cea mai dreaptă și mai vie, mai concretă și mai însuflețitoare, mai tămăduitoare și mai înălțătoare din câte învățături ar putea exista sub soare.
Altfel oamenii cad în deznădejde sau cultivă o credință strâmbă, lipsită de înțelegere, irațională, eretică. Adică, pe scurt, nefolositoare și chiar dăunătoare vieții lor și a semenilor.
Oare ești și tu de acord?

Last edited by Ioan_Cezar; 14.02.2015 at 23:04:12.
Reply With Quote
Răspunde