Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2016, 08:35:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit Donator la Catedrala Mantuirii Neamului

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Demetrius scoate-ti din semnatura certif de donator ca-i mandrie si slava desarta.Daca tu preferi sa fii laudat de om si nu de Dumnezeu, treaba ta.

Nu degeaba spun Sfintii Parintii: esti lauda oamenilor, esti batjocura dracilor.
In primul rand mi-e rusine, si-mi cer iertare, ca au trecut atatia ani pana sa donez "o caramida" la fundatia Catedralei Mantuirii Neamului si, daca "Taxi-metristii" nu-si bateau joc de smerenie, poate mai intarziam in nesimtire, pana sa simt ca o donatie la construirea Catedralei Manturii Neamului e o datorie de onoare pentru toti cei de-acelasi neam, in general, si pentru membrii acestui forum in special, fata de care ma simt vinovat sa-i acuz de fatarnicie ortodoxa daca nu demonstreaza printr-o donatie onoarea de a fi ortodox vrednic de o asemenea catedrala.

Sub imperiul resentimentelor "taximetriste" l-am intrebat pe seful meu: "Ati donat la Catedrala?", iar el mi-a raspuns spre rusinea mea: "Pai inca de cati ani!"

Din mesajul tau mie imi apare ca tu inca nu ai facut o donatie si de fapt asta te enerveaza, nu semnatura mea care te vadeste.
Nu pentru mine am pus Certificatul, ci pentru ca fiecare sa se "certifice" pe sine...

Semnatura ta e frumoasa si-o apreciez ca inteleapta, insa tu ai vrut sa stim ca tu esti inteleptul din paranteza, dar (atentie!)l acuzarea ta spre mine de mandrie si slava desarta se intoarce acum spre tine ca bumerangul.

Mi-ar face placere sa citesc asemenea "semnaturi" pe mesajele tuturor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.04.2016 at 08:37:20.
Reply With Quote