Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.04.2011, 15:47:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sa credem si sa cunoastem ca Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu.
Duhovnicul meu corectează această afirmație. Scriptura este cuvînt despre Cuvîntul Lui Dumnezeu. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.04.2011, 15:53:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Mulțumesc mult Eugen!
M-a ajutat și răspunsul lui Florin.
Si eu va multumesc si multumesc si lui Florin.

Slava Domnului. Sa ne ajutam unii pe altii fratilor pe drumul mantuirii intru Iisus Hristos, fara de care nu putem face nimic. Trebuie sa ne ajutam unii pe altii, dupa rolul nostru, sa vedem sa cunoastem Adevarul. "ma rog pentru voi sa fiti una precum EU si Tatal una suntem" spune Iisus.

Multumim lui Dumnezeu ca ne arata si ne invata Adevarul. Nu conteaza persoana care il marturiseste caci Adevarul este Iisus Hritos si Lui i se cuvine toata slava, cinstea si incinaciunea acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Sarbatori fericite si fie ca bucuria invierii Domnului sa fie mereu vie in inimile noastre.
Doamne ajuta. Har si pace.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.04.2011, 16:02:43
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Scriptura este cuvînt despre Cuvîntul Lui Dumnezeu. :)
Sfanta Scriptura este insuflata de Duhul Sfant, caci "nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia; Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt. " I Petru 1,20-21.

Astfel Sfanta Scriptura nu este scrisa din voia omului ci din voia lui Dumnezeu si contine cuvantul "viu si lucrator" al lui Dumnezeu.

"Cuvintele mele sunt Duh si viata" spune Hristos (Ioan cap 6), de aceea au putere de viata oriunde si oricand sunt rostite.

:)
Asa spun profesorii de teologie ortodoxa de la faculate.

Har si pace. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.04.2011, 16:48:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma susrpinde si pe mine pe undav faptul ca Iuda nu a fost salvat.
Nu a vrut.
Nu s-a raportat la Dumnezeu ci la propria constiinta corupta, care a fost cruda si neiertatoare si l-a impins sa faca ceea ce a facut (s-a spanzurat).

Citat:
Nu stiu daca a fost vinovat sau pacatos.
Crestinii stiu f. bine.

Citat:
El a fost ales de Tatal sa implineasca o fapta, asa cum si Maria a fost aleasa dinainte, predestinata, sa-L poarte in pantecele ei pe Fiul.
Gresit, Hristos a fost destinat (in sensul de pre-stiinta) sa fie vandut, dar nu individul Iuda sa fie vanzatorul.
Putea fi oricine altcineva din cei care i-au fost ucenici sau au vrut sa fie ucenici.

Avem impresia ca Iuda ar fi fost un personaj singular, si din toti cei care au fost in preajma lui Hristos doar el ar fi fost capabil de acest gest.

Ei bine nu, probabil erau zeci, sute, mii sau zeci de mii de Iuda in Iudeea acelor vremi, sute de mii in lumea intreaga si atunci si chiar in prezent, Hristos a ales doar pe unul singur iar gestul final al lui Iuda ar fi putut foarte bine fi ca acela a lui Petru, de pocainta.

Citat:
Iuda nu s-a pocait, nu s-a schimbat...
Faptul ca si-a pierdut mintile spune multe. Cred ca a regretat amarnic.
Si n-a mai putut trai in felul acela.
Regretul nu are valoare daca nu este insotit de pocainta.

Sunt insa unii care nu stiu ce inseamna iertarea, probabil din mandrie.

Nu au iertat la viata lor si nu vor sa caute la randul lor iertarea, asa cum i-au osandit si pedepsit pe altii, prefera mai degraba sa fie osanditi, pedepsiti.
Regretul la ei este urmat de o judecata nemiloasa asupra propriei persoane pe care o osandesc la Iad sau pana acolo la diverse gesturi de cruzime sinucigasa.

Citat:
Eu cred ca Iuda a fost mai tare decat Petru.
Tare in ce?

Citat:
Au fost amandoi cu Domnul, dar unul a fost slab si a tot oscilat in credinta (Petru), celalalt nu. Iuda a avut taria sa implineasca prin gestul sau scripturile.
Vezi ca esti brainwashed fara sa-ti dai seama de tot felul de curente de gandire occidentala anti-crestina si asa zise scrieri apocrife prin care Iuda este prezentat cum il prezinti tu mai sus, cand realitatea este de fapt alta.

Nu l-a vandut pentru un crez sau ca sa implineasca Scripturile, ci pentru bani.
Atat.
Unul din Evanghelisti (te las sa cauti) spunea ca avea obiceiul sa fure din banii pusi deoparte ai ucenicilor, pe care el ii avea in pastrare.
De asemeni, ni se spune, ca dupa ce a fost impartasit, imediat inainte sa-l vanda, diavolul a intrat in el.
De ce? Pentru ca se impartasise cu nevrednicie, avand multe alte pacate nepocaite.

Deci ce a facut el n-a fost o slabiciune de moment, un gest de frica, ca Petru, ci urmare a multor, multor pacate.

Citat:
Putea sa-l intoarca la drumul bun, asa cum a facut cu Saul, sau cu Toma.
Ce te face sa crezi ca nu a incercat iar Iuda a fost surd si orb?

Citat:
Iisus ar fi avut aceasta putere, asa cum a facut multe cu apostolii Lui.
Nu se spune nimic nicaieri despre viata lui Iuda (acesta care L-a tradat, fiindca se scrie despre alt Iuda).
In crestinism (nu "crestinismul" ala protestant) exista conceptul de liber arbitru.
Dumnezeu nu poate intoarce pe nimeni cu forta.
Cei care au fost intorsi s-au intors pentru ca Dumnezeu a facut un act de magie ci pentru ca au ales sa se intoarca.

Ceea ce spui tu este o acuza la adresa lui Dumnezeu, practic o blasfemie.

Adica cei care nu se mantuiesc, dupa tine, nu se mantuiesc nu din cauza alegerilor lor ci pentru ca Dumnezeu nu i-a intors "miraculos" de la caile lor gresite.
Oricum nu ar fi prima aberatie si din pacate nici ultima care o sustii.

Citat:
Si Iisus ar fi putut avea alt destin. Ar fi putut sa se apare, sa faca altceva.
S-ar fi salvat pe sine (este Dumneze!) dar nu i-ar fi salvat pe cei multi.
Teoretic putea, ca om si Dumnezeu avea toate posibilitatile si toate motivatiile (inclusiv frica), insa practic, a aleges ca Dumnezeu.

Citat:
Ar fi putut sa-l salveze altii.
Asta categoric nu.

Citat:
Dar s-a intamplat asa cum a vrut Tatal.
Noi toti facem precum voieste Tatal.
Eu asa gandesc. Tatal ne duce de mana in toate si cand nu vrem, ne pedepseste. Atat.
Noi nu alegem.
Pe langa faptul ca e aceeasi blasfemie reperata inca o data, te si contrazici.
Si anume spui "cand nu vrem" si mai spui "noi nu alegem".
Deci daca nu alegi, nu poti sa "nu vrei".

Logica elementara.

Last edited by AlinB; 22.04.2011 at 16:54:03.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.04.2011, 17:05:28
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Hristos te contrazice: "31. Și a zis Domnul: Simone, Simone, iată satana v-a cerut să vă cearnă ca pe grâu;
32. Iar Eu M-am rugat pentru tine (Petre) să nu piară credința ta. Și tu, oarecând, întorcându-te, întărește pe frații tăi. " Luca 22.

Evidnet ca Hristos s-a rugat pentru credinta tuturor caci fara EL nu putem face nimic, fara ajutorul Lui nu putem crede.

Iuda cuprins de necredinta, a ales in mod liber nu doar sa il vanda pe Iisus Hristos, ci dupa aceea a cazut si in pacatul foarte mare al deznadejdii si s-a sinucis.

Pentru cuprins de necredinta a ales in mod liber sa se lepede de Iisus (dar nu a cautat foloase materiale de pe urma acestui lucru asa cum a facut Iuda) iar dupa aceea nu s-a sinucis ci "a plans cu amar" pocaindu-se, si a asteptat sa fie repus de Iisus in randul Sfintilor Apostoli.

Asadar sa luam aminte.
Asadar, pe Petru credinta l-a intarit, iar pe Iuda l-a rapus slaba lui credinta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.04.2011, 18:33:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Asadar, pe Petru credinta l-a intarit, iar pe Iuda l-a rapus slaba lui credinta.
Să nu uităm că Petru a văzut o parte din slava Lui Dumnezeu în persoana Lui Hristos. Poate că pentru majoritatea dintre ucenici Iisus era un mare profet făcător de minuni, însă pentru Petru, Iacob și Ioan Cel care stătea în fața lor era mai mult decît un Învățător: era Fiul Lui Dumnezeu pe Care Îl așteptau de generații. De aceea mă mir de lepădarea lui Petru, pentru că la el nu mai putea fi vorba de credință, ci de știință. Dar știință plus slăbiciune plus neputință omenească.

Iuda trebuia să-și ceara iertare pentru fapta sa și ar fi fost iertat, ca Petru. Nimeni nu are voie să se spînzure sub nici un pretext, chiar dacă ar face cel mai abominabil lucru dintre toate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.04.2011, 19:16:51
assiris assiris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 19
Implicit Predestinare sau nu?

Cine poate atunci sa-mi spună, care ar fi fost scenariul dacă: Iuda nu-l vin dea pe Iisus, când a fost dezvăluit de Iisus că el va fi acela, Iuda ar fi cerut iertare Mântuitorului pentru gândul lui de a-l preda soldaților și dintre participanții la Cina cea de Taină, toți ar fi sărit în apărarea lui Iisus și l-ar fi ascuns/protejat cumva? În acest caz , proorocirea nu ar mai fi fost reală. Care ar fi fost următorul scenariu care s-ar fi desfășurat în continuare? Iisus nu ar mai fi fost arestat, cel puțin atunci, nu ar mai fi fost condamnat, răstignirea nu ar mai fi avut loc (sau ar fi fost un altfel de pedeapsă) si de aici nici Invierea a treia zi nu s-ar mai fi produs. Care sunt părerile dvs. în acest caz?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.04.2011, 19:22:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar nu vad la ce ar fi folositor un astfel de efort de imaginatie aiuristic.

Nu suntem in StarTrek, gauri de vierme, calatorii in timp, etc.

Apropo, asta este raspunsul tau la jertfa lui Hristos?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.04.2011, 19:30:49
assiris assiris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar nu vad la ce ar fi folositor un astfel de efort de imaginatie aiuristic.

Nu suntem in StarTrek, gauri de vierme, calatorii in timp, etc.

Apropo, asta este raspunsul tau la jertfa lui Hristos?
Nu, dar nu sunt convins că Iuda este întradevăr vinovat ci că a fost predestinat pentru ca lucrurile să decurgă așa cum au fost. Ca mai apoi și-a dat seama că a greșit și în căința lui și-a luat zilele este întradevăr adevărata lui rătăcire.
Nu am făcut aici referiri SF ci doar am privit și o altă posibilitate de desfășurare a evenimentelor.
În ce privește jertfa lui Hristos pentru mine este o trăire plină de emoție, dar adevărată nu citită din cărți, pentru că eu am motive suficiente să cred în El. Permanent îL simt, este cu mine.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.04.2011, 19:43:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de assiris Vezi mesajul
Nu, dar nu sunt convins că Iuda este întradevăr vinovat ci că a fost predestinat pentru ca lucrurile să decurgă așa cum au fost. Ca mai apoi și-a dat seama că a greșit și în căința lui și-a luat zilele este întradevăr adevărata lui rătăcire.
Nu am făcut aici referiri SF ci doar am privit și o altă posibilitate de desfășurare a evenimentelor.
În ce privește jertfa lui Hristos pentru mine este o trăire plină de emoție, dar adevărată nu citită din cărți, pentru că eu am motive suficiente să cred în El. Permanent îL simt, este cu mine.
Citeste mai intai ce am scris aici pentru cineva cu pareri asemanatoare cu ale tale.

A spune ca Dumnezeu predestineaza pe cineva la rau sau sa faca un lucru rau il face pe Dumnezeu rau.

Iar credinta intr-un astfel de Dumnezeu este o credinta falsa si duce intr-o directie inselatoare.

Dumnezeu este pana si cu cel mai mare pacatos, atat timp cat este in viata, asteapta indreptarea lui.

Iar emotivitatea nu este o masura a trairii spirituale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E normal ca o tara sa vanda "Compania Nationala de Transport al Energiei Electrice"? hydro314 Generalitati 61 26.08.2012 09:55:28
Hristos a fost întâmpinat cu răutate și ispite NECTARIE Generalitati 0 29.12.2010 14:40:21
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 17:43:32
A fost Iisus Hristos Dumnezeu? TheBigSmoker Generalitati 20 03.01.2010 13:42:52