Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.01.2012, 19:17:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Daca stim ca exista lucruri intreite, ca sa zic asa, pe cele care sunt persoane intreite , eu unul, nu le cunoasc ! Spune dumneata frate citeva! Ca sa inteleg orientarea crestina catre o persoana intreita.
Despre tatuaj stim , este adevarat , deja ca nu este sanctionat deoarece insusi Hristes ne spune in evanghelia lui Iuda: ,,...fiti dara tatuati ca mine , precum eu insumi tatuat sunt " !
Zaharia
Nu imi vine sa cred ca ai scris tu mesajul asta te rog corecteaza numele Hristos te rog.........
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 08.01.2012 at 02:03:05.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.01.2012, 19:57:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Zaharia
Nu imi vine sa cred ca ai scris tu mesajul asta te rog go back si fix macar numele Hristos te rog.........
Si eu ma uitam crucis la mesajul tau,Hartford,ce-i cu romgleza asta?
Dl Zaharia a vrut sa fie ironic cu aceasta afirmatie,mie mi-a placut rezultatul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.01.2012, 21:15:27
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TudorN Vezi mesajul
Intrebare care vreau sa o adresez e cu privire mai mult la anumite simboluri despre care sunt curios decat despre tatuarea corpului in sine deoarece stiu ca in mare nu este nici agreat dar nici "interzis".
Inca nu sunt decis daca vreau sa fac acest pas, insa daca m-as hotari pana la urma, as dori sa imi fac acest simbolul Trinitatii/Triquetra(Tatal, Fiu, Sf Duh). Ceea ce vreau sa stiu este daca acest simbol chiar are vreo tangenta cu crestinatatea :-? , daca reprezinta cu adevarat ceva.
Totodata as dori sa stiu ce parere aveti despre simbolurile din alte religii(hinduism, budism); daca un crestin ortodox le asociaza pentru ceea ce semnifica, insa nu trece de la o religie la alta . EX : Om/Aum. Sper sa nu imi "sara" nimeni in cap prea tare :)

cat tatuarea si cercelarea nu opresc de la mantuire,decat pot fi influentabile negativ,in viata omului.
...este si un simbol crestin,simbol al Sfintei Treimi un Dumnezeu in trei ipostosuri(persoane,feluri,moduri),dar si un simbol folosit de masoni satanisti si altii.
ceva descrieri ale simbolului:
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&...UUmbxfTmfrjlmQ

Last edited by acvilla77; 06.01.2012 at 21:20:23.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.01.2012, 22:25:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si eu ma uitam crucis la mesajul tau,Hartford,ce-i cu romgleza asta?
Dl Zaharia a vrut sa fie ironic cu aceasta afirmatie,mie mi-a placut rezultatul.
Eh si tu Yasmina am scapat si eu citeva cuvinte in engleza, nu am inteles ironia lui Zaharia, nu mai stiu pe forumul asta cind se glumeste si cind e serios.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.01.2012, 22:31:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Zaharia
Nu imi vine sa cred ca ai scris tu mesajul asta te rog go back si fix macar numele Hristos te rog.........
Chiar daca tu ai sesizat vreo greseala in postul meu , eu te asigur ca nu este nici una !
Este insa ironic ... mi-a fost greu sa rezist tentatiei , motiv pt. care imi cer iertare.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2012, 23:16:19
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

din cate stiu,conform dogmelor ortodoxe,tatuarea e pacat.Eu,personal stiu de parintele Argatu ca zicea ca e pacat.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2012, 02:41:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Chiar daca tu ai sesizat vreo greseala in postul meu , eu te asigur ca nu este nici una !
Este insa ironic ... mi-a fost greu sa rezist tentatiei , motiv pt. care imi cer iertare.
Si ce legatura are ironia cu ortodoxia aici pe forumul asta de ce sa fim ironici, artagosi,rautaciosi,ma stiu eu?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.01.2012, 10:33:22
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Si ce legatura are ironia cu ortodoxia aici pe forumul asta de ce sa fim ironici, artagosi,rautaciosi,ma stiu eu?
Iarta-ma , puteam sa tac , stiu sa fac si asta ; am preferat sa te consider aproape si sa mi te fac confident . Nu m-am gindit ca nu poti intelege mai ales motivul real al raspunsului meu si ca voiesti sa o iei razna deviind de la sens si acceptiunea generala a discutiilor . Ca dramatizezi fara rost pina intr-atit !
Nu exista nici un canon sau recomandare apostolica in traditia ortodoxa prin care crestinii trebuie sa fie musai posomoriti, sa fie sobrii chiar ca o tepusa.
Am sa am in vedere aceste particularitati ale tale pe viitor.

La o asemenea intrebare si insinuare legat de tatuare , pusa de un adult care te ia de la inceput ca stie el ca nu este pacat tatuarea pt. ortodocsi , cum vroiai sa raspund EU, (adica conform stilului cu care v-am obisnuit)?
Asa cum fac crestinii ,,piosi" care abunda pe forum : asa , sa ma umplu dintr-o data de seriozitate si bunatate, sa devin mieros si sa caut cu multe menajamente intre cornitele unui adult care ma ia el dinainte cu prostii ???
Daca ai fi citit la parintele Cleopa ai fi tinut minte toata viata expresia lui caracteristica (defapt avea mai multe) atunci cind intilnea un asemenea om si cu o asemenea atitudine : ,,... bai ciacanaule, di undi esti matale de sti atit di multi despre teolojie incit nu mai intrebi, ci ma iei pi direct !" Si sa sti ca ,,ciacanaule" nu insemneaza ,,draguta" ori ,,puisor" sau ,,domnule", ci cu totul altceva !
Ori poate ca tu gindesti ca ar trebui sa ajung Cleopa ca sa mi se ingaduie glume ! Eu sunt de alta parere !!!

Fiecare avem un stil al nostru de manifestare(dupa situatie, si ar fi trebuit pina acum sa fi inteles aceasta si sa fi tinut cont fara a exagera realitatea sau a te supara sau cine mai stie ce manifestare nelalocul ei) in discutii si nu cred ca este cazul sa ma prefac ca fiind serios si tandru acolo unde neintelegerea voita (adica prostia) ,,esti mari cucoana".
Probabil ca miine vom intilni un user nou care ne va lua asa la repezeala spunindu-ne ca pt. ortodocsi a fuma stie el ca nu este pacat , deoarece tutunul este o vegetala, o planta . Daca ar fi fost din carne sau din brinza atunci ar fi fost poate pacat , dar altminteri nu ... Si probabil ca si la unul de caesta vei dori sa il iei cuminte si metodic ca pe scolari spunindu-i cu multa bunatate ca nu este chiar asa. Eu consider ca atunci cind un adult greseste (evident ca depinde si de greseala) trebuie TREZIT la realitate si nu numai menajat ca pruncutu sau luat cu binisorul ca fata mare ! Asa vad si practic eu !

Imi pare rau de incident , nu am stiut ca esti mereu sobru, serios . De acum in colo cu tine asa voi fi . Te rog sa ma ierti pt. ca vad binevoitori in toti .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 07.01.2012 at 11:07:16.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2012, 11:32:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
i ce legatura are ironia cu ortodoxia aici pe forumul asta de ce sa fim ironici, artagosi,rautaciosi,ma stiu eu?
Astfel si-au croit viata , draga Vasilica !Astia sunt ei in realitate , iar aceste grave scapari ii vadesc . Sapte - opt -noua fete , sau poate chiar mai mult au acesti indivizi "supercredinciosi" , ai sa te convingi singura . Timpul ii va vadi , caci Dumnezeu nu doarme !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2012, 13:45:43
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ori poate ca tu gindesti ca ar trebui sa ajung Cleopa ca sa mi se ingaduie glume
Eu cred că multă lume așa gândește. Ești cu Dumnezeu, și faci glume? Păi ești dus cu pluta. Ești prea zâmbitor! Așa fără motiv? Trebuie să fie ceva în neregulă cu tine, că tu ar trebui să fii numai cu capul în pământ, plângâdu-ți păcatele.

Sunt bune glumele, atât timp cât sunt spuse la momentul potrivit, dacă sunt spuse cu măsură și bun-simț. Până la urmă, contează cum îl faci pe aproapele să se simtă. Pentru că, nu numai că n-are rost, ba încă îți atragi și osânda, dacă provoci întristare și ură împotriva ta, glumind de dragul de a glumi, de dragul de a-ți arăta, din prisosul mândriei, fața ta "jovială"..
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simboluri neintelese sorinpetoanca Pictura si Sculptura Bisericeasca 8 11.03.2014 00:23:35
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
Pot anumite icoane sa dauneze? tigerAvalo9 Generalitati 5 01.05.2010 19:08:29
Cand si cum se tin anumite posturi !!!!! vasiram2006 Rugaciuni 13 23.01.2009 08:34:56
Despre simboluri si rituri strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:34:48