Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.03.2012, 11:00:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cand e conceput un copil, se poate intampla situatia nefericita ca unul din parinti sa-l vrea, iar celalalt nu. Indiferent ce decizie se ia pana la urma, unul dintre cei doi parinti va avea de suferit, va trebui sa faca un sacrificiu, va fi abuzat. Chiar daca celalalt va aprecia sacrificiul facut, s-ar putea ca cel (care se considera) abuzat sa nu poata trece peste asta niciodata. In functie de decizia luata, s-ar putea ca nici Dumnezeu sa nu aprecieze "sacrificiul".
Dacă vorbim de creștini, problema e falsă; pentru că un creștin nu se întreabă dacă-și dorește sau nu copilul după ce l-a conceput. Dacă este egoist, se va simți probabil abuzat, după cum spui. De fapt, egoismul din el e abuzat de nevoia de a se naște a pruncului.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.03.2012, 11:07:28
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am mai gandit la ideea aceasta a sacrificiului, care ar trebui sa vina din iubire de semeni, si anume cum sa exprim mai bine "problema" mea: daca stiu teoretic ca a avea grija de un bolnav, spre exemplu, este un sacrificiu care teoretic este bine primit/ placut Domnului (ca sa nu mai vorbim de cel bolnav), dar practic nu am atat de multa putere de sacrificiu, nu pot sa il vizitez zilnic, ci doar de doua ori pe saptamana, sau nu il tin la mine acasa ci il vizitez la el acasa, si poate mai vorbesc cu cineva sa ma suplineasca in zilele in care nu pot... sau ceva de genul asta... Adica il ajuti pe celalalt, dar nu poti sa te dai pe tine peste cap, nu din egoism, ci din conditionari obiective (ai serviciu, ai si alte obligatii)...
Ideea este ca si pe drumul acesta al sacrificiului se inainteaza treptat, la masura fiecaruia. Important este sa vrem sa mergem pe acest drum. Dar daca "ma sacrific" si ma simt frustrat, ma enervez etc. - nu cred ca are prea mare valoare...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.03.2012, 11:11:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă vorbim de creștini, problema e falsă; pentru că un creștin nu se întreabă dacă-și dorește sau nu copilul după ce l-a conceput. Dacă este egoist, se va simți probabil abuzat, după cum spui. De fapt, egoismul din el e abuzat de nevoia de a se naște a pruncului.
Sa nu uitam insa ca multi dintre noi sunt crestini doar cu numele. Cel care nu vrea copilul, daca face parte din aceasta categorie, va fi abuzat daca celalalt trece peste dorinta lui.
Cel care vrea copilul, indiferent cat e de "crestin", (mai ales daca e vorba de mama) se va simti mult mai abuzat daca i se cere sa renunte. Cu cat e mai crestin/a, cu atat sacrificiul va fi mai mare : va sacrifica si copilul, si propriul suflet. Pacat ca unii nu sunt suficient de crestini ca sa isi dea seama ca acest sacrificiu i-l fac de fapt diavolului....
De fapt asta am vrut sa atrag atentia : sa avem grija ca nu cumva, unele sacrificii care ni le cer semenii nostri, sa nu fie de fapt capcane!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.03.2012, 11:16:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
M-am mai gandit la ideea aceasta a sacrificiului, care ar trebui sa vina din iubire de semeni, si anume cum sa exprim mai bine "problema" mea: daca stiu teoretic ca a avea grija de un bolnav, spre exemplu, este un sacrificiu care teoretic este bine primit/ placut Domnului (ca sa nu mai vorbim de cel bolnav), dar practic nu am atat de multa putere de sacrificiu, nu pot sa il vizitez zilnic, ci doar de doua ori pe saptamana, sau nu il tin la mine acasa ci il vizitez la el acasa, si poate mai vorbesc cu cineva sa ma suplineasca in zilele in care nu pot... sau ceva de genul asta... Adica il ajuti pe celalalt, dar nu poti sa te dai pe tine peste cap, nu din egoism, ci din conditionari obiective (ai serviciu, ai si alte obligatii)...
Ideea este ca si pe drumul acesta al sacrificiului se inainteaza treptat, la masura fiecaruia. Important este sa vrem sa mergem pe acest drum. Dar daca "ma sacrific" si ma simt frustrat, ma enervez etc. - nu cred ca are prea mare valoare...
Nu cred ca cineva iti poate cere sa faci sacrificii peste puterile tale. Daca bolnavul, sa zicem ca ti-e ruda, incepe sa-ti zica : hai draga, mai lasa-i in colo pe prietenii tai, si stai cu mine, ca mor maine poimaine, tu esti tanara, mai ai timp sa-ti faci alti prieteni, sa dai examene, sa-ti faci cariera, etc... nu stiu cat e de ok din partea acelei persoane... o persoana care tine la tine nu face asa ceva...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.03.2012, 11:44:31
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Hai sa va dau un exemplu de sacrificiu care nu ar trebui sa ni se ceara niciodata.
Cand e conceput un copil, se poate intampla situatia nefericita ca unul din parinti sa-l vrea, iar celalalt nu. Indiferent ce decizie se ia pana la urma, unul dintre cei doi parinti va avea de suferit, va trebui sa faca un sacrificiu, va fi abuzat. Chiar daca celalalt va aprecia sacrificiul facut, s-ar putea ca cel (care se considera) abuzat sa nu poata trece peste asta niciodata. In functie de decizia luata, s-ar putea ca nici Dumnezeu sa nu aprecieze "sacrificiul".
Si care ar fi solutia in situatia asta? Mai ales pentru copil?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.03.2012, 11:51:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si care ar fi solutia in situatia asta? Mai ales pentru copil?
Orice crestin adevarat ti-ar zice ca orice copil care e conceput trebuie sa se nasca indiferent de ce zice lumea.... acum nu stiu daca iti vor da si solutii concrete de supravietuire, dar in principiu, daca iti pui toata increderea in Dumnezeu...

Si o sa-ti mai zica (spuna) ca poti sa sacrifici orice, dar nu sufletul, cel putin nu pt. o cauza lumeasca. Cristos a spus "cine-si va pierde sufletul sau pt Mine... il va castiga", nu pt. orice altceva... Acum nu stiu nici eu sa dau un exemplu concret de situatie in care e acceptat sa "iti pierzi sufletul". De-asta apelez la ajutorul unora mai luminati.

Last edited by fallen; 22.03.2012 at 12:05:43.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tacerea .pacat sau virtute ? maria55 Generalitati 62 26.03.2012 16:17:48
Dragostea creștină, cea mai mare virtute teologică NECTARIE Generalitati 13 25.01.2011 18:01:59
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 14:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56