Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 05.05.2012, 12:50:45
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Si inca ceva.

De unde sa fie oameni cinstiti daca tot poporul este asemenea conducerii?
Parintii isi invata copii sa fie descurcareti si sa caute mereu binele material pentru a avea liniste si fericire. In conceptia lor Dumnezeu nu poate aduce fericire pentru ca presupune altruism, in schimb banii daca iti dau de mancare, o masina si pot sustine o familie, e mai mult decat poate oferii Dumnezeu prin credinta Sa.

Fructele sunt ca oamenii. Inainte de a creste trebuie crescute cu hrana adevarului si moralitatii. Cand copilul nu vede decat egoism in familie, cand vede doar lupta pt bani si putere, are doua variante: ori sa apuca de citit despre bine, ori alege varianta parintilor, de a fi ca ei.

Si din cauza asta avem tara asta plina de hoti, unde hotul striga hotul, nu pentru ca s-ar ingriji pentru binele comunitatii, ci pentru ca se oftica, ca el nu poate fura la fel de mult.
E atat de trist ce spui, si din nefericire, atat de adevarat!
Ma infior cand vad toate acestea in jurul meu... si le vad mereu. Aceasta asa-zis educatie care li se da tinerilor acum, razbate din comportamentul lor.
Stiu ca sunt si altfel de tineri, dar sunt atat de putini, si sunt privit ca acei ""ametiti"" despre care vorbesti..vad toate acestea incepand de dimineata, din autobuz... apoi la servici, apoi pe strada, apoi ... peste tot... Mi se pare ingrozitor si de speriat.

Am postat cu ceva vreme in urma un fir despre salut, iar unii au fost nemultumiti, ca uite ce griji am eu, cand sunt atatea altele. Compromisurile mici aduc compromisuri mari, ireparabile uneori.
Stiati ca educatia incepe cu salutul? asta il inveti mai intai pe un micut, in relatia lui cu ceilalti oameni, sa salute...

Last edited by Adriana Cluj; 05.05.2012 at 12:55:57.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 05.05.2012, 13:07:43
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Da cine-s "elitele" astea, is parasutate din spatiu cumva ???
elitele sunt in principal masonii care fac parte din diferite loji,sau sunt politicienii care poate nu sunt masoni (desi vreo 90% sunt) care s-au inbogatit,detin functii in parlament,guvern si se gandesc doar la propriile interese,sunt mafiotii,fostii securisti si comunisti...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 05.05.2012, 16:06:59
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Cred ca este un plus ca au venit astia la putere. Au anulat decizia cu facultatea de medicina pentru maghiari. Desigur ca sunt o poama si astia, dar nu ma asteptam la cine stie ce, macar, sa nu faca prostii mari ca base.

Am vz ca peste tot sunt mari sustinatori ai lui base, chiar si pe forum.
Ce voi vota de aceasta data si de ce:

1. Daca Ponta o face lata in aceste cateva luni si nu face modificarile promise, nu il voi vota nici pe el, nici alianta lui. ( 50% sanse sa fie asa)

2. Chiar daca nu il voi vota pe ponta , 100%, base nu va primi votul meu, nici pdl, nici alta alianta infiintata de base si udrea, EBA sau MRU.

3. Cu siguranta voi vota, pentru ca un numar mai mare de voturi inseamna un procent mai mic pt unguri, si m-am saturat ca niste unguri de 3-4% sa prinda mereu 5-6% din procente, si cu aceste 5% sa conduca tara. sper ca toti romanii sa se duca la vot, ca ei sa nu mai intre in parlament.
Pai n-a mai ramas nici unul pe care sa-l votezi!
Ponta in mod sigur nu va avea de unde sa dea ce-a promis pentru ca nu e de unde! Nu sunt bani! Punct! Si nu mai au nici de unde imprumuta.... iarasi, punct! Cand vor vedea ca n-au de unde sa dea vor da vina pe mostenirea de la PD-L si astfel istoria se repeta de 23 de ani incoace.Noua romanilor ne place extraordinar de mult sa traim din iluzii, nu vrem sa acceptam realitatea care este aspra, dura. Nu trebuie sa ai multe cunostinte de economie ca sa-ti dai seama ca nu e de unde! Firmele private multe s-au desfiintat pentru ca n-au fost deloc sprijinite, cele care mai sunt vreo 60% sunt pe pierdere si de-abia mai supravietuiesc si atunci de unde sa se dea salarii marite bugetarilor? Eu m-am crucit cand am auzit-o si pe distinsa viitoare ministru d-na Campeanu ca ea va da! Nu stiu ce va da! Deficitul la pensii din cat am citit este de vreo 3.5 miliarde de euro, acum, dar ea vrea sa dea! Probabil va da spuma de pe mare ca altceva nu vad sa aiba.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 05.05.2012, 17:06:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Daca se vrea se poate face o schimbare,insa dorinta PSD-ului este sa fure,cum a facut dupa '89. Doar ei au distrus tara,nu altii! Ati uitat cati bani au bagat in campania lui Geoana? Au avut pierderi imense,acei bani trebuiesc recuperati cumva.
Va spun eu,numai daca ar lua atitudine la constructia de autostrazi,si le-ar executa la preturile lor firesti,normale,ar economisi muuulti bani. Deasemenea sa elimine coruptia si evaziunea fiscala,statul sa incaseze taxele aferente de la TOTI,si atunci s-ar gasi si banii pt. pensii si salarii. Aaa... mai au si de pus agricultura pe picioare si gata,am iesi chiar din criza. Dar vrea oare Ponta sa faca ceva? Sunt sigur ca nu!

Daca va "misca" ceva,va fi acum la inceput,asa de ochii lumii,ca nu are incotro. Prea s-a batut cu pumnii in piept,a dat prea mult din cioc,si va trebui sa dea macar impresia ca intentioneaza sa schimbe ceva. Dar va fi ca o adiere de vand scurta. Cum zicea Eminecu: "Ce e val,ca valul trece..."

Sa traiti si mai bine!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 05.05.2012, 17:26:10
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
numai daca ar lua atitudine la constructia de autostrazi,si le-ar executa la preturile lor firesti,normale,ar economisi muuulti bani. Deasemenea sa elimine coruptia si evaziunea fiscala,statul sa incaseze taxele aferente de la TOTI,si atunci s-ar gasi si banii pt. pensii si salarii. Aaa... mai au si de pus agricultura pe picioare si gata,am iesi chiar din criza.
Exact. Sunt bani destui si pentru pensii si salarii si pentru altele multe.
Doar sa nu mai fure si e rezolvata iesirea din criza, ca doar criza romaneasca nu a venit cu pluta pe Dunare, a fost produsa de ""ai nostri"". Nu-s ai nostri, is ai lor si pentru ei...
Reply With Quote
  #116  
Vechi 05.05.2012, 17:36:12
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu neaparat sau nu numai de ai nostri,ci de UE si elita acestei lumi. Si cum conducatorii tarii se tem sa nu-si piarda scaunele,neavand pic de demnitate si niciun interes fata de poporul roman,au acceptat orice fel de mizerii doar pentru a le fi lor bine. Eu insa sunt suparat si pe oamenii de rand,niciunul nu ia atitudine,niciunul parca nu are creier in cap atunci cand pune stampila la vot. Astia suntem,ne meritam soarta!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 05.05.2012, 17:58:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu neaparat sau nu numai de ai nostri,ci de UE si elita acestei lumi. Si cum conducatorii tarii se tem sa nu-si piarda scaunele,neavand pic de demnitate si niciun interes fata de poporul roman,au acceptat orice fel de mizerii doar pentru a le fi lor bine. Eu insa sunt suparat si pe oamenii de rand,niciunul nu ia atitudine,niciunul parca nu are creier in cap atunci cand pune stampila la vot. Astia suntem,ne meritam soarta!
Adica ce sa facem la vot pe cine sa votam ?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 05.05.2012, 18:13:00
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adica ce sa facem la vot pe cine sa votam ?
Habar n-am. Ii dau dreptate lui Raoul si in ceea ce spune despre politicieni si in ceea ce spune despre oameni. Intrei ei vorbesc, asa cum facem noi aici, dar cand e sa le spuna in fata acelora, fac pasul in spate. Personal am patit astfel de multe ori, m-am trezit singura in fata, doar ca mi-am pastrat atitudinea de-a lungul tuturor ""domniilor"" (vorbesc de servici, pentru ca la noi s-au perindat toti, pe rand). Azi constat ca am facut bine, intr-un fel, mi-am castigat astfel un soi de respect (captusit inainte cu multe suturi...) din partea tuturor, pe de alta parte, dpdv material (adica la promovari, pas! ca la poker, eram prea incomoda pentru toti) am avut totdeauna de pierdut. Prefer insa aceasta situatie.
Deci, sa revenim, nu cred ca romanii, poporul roman va face ceva decisiv in acest sens niciodata. De ce? De aia, am copii acasa, trebuie sa le duc de mancare, am nevoie de servici... acestea sunt argumentele celor cat de cat nemanjiti, cat despre aialalti ce sa mai spunem? La aceia le place mocirla in care se scalda si la care participa si de la care se ling pe degete. Aceia se dau dupa cum bate vantul, sar dintr-o barca in alta. In mare, cam astea doua categorii sunt.
Eu am zis ca-mi anulez singura votul, desi nici aceasta nu este o solutie. Dar, nu vreau sa mai aleg dintre doua rele, pe cea mai mica..

Last edited by Adriana Cluj; 05.05.2012 at 18:33:10.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 05.05.2012, 18:33:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Adica ce sa facem la vot pe cine sa votam ?
Frate drag,pe oricine,orice,nu ma intereseaza,numai sa fie ceva nou! De ce trebuie mereu sa alegem intre cei "clasici"? Din partea mea sa fie oricine la putere: Vadim, Becali, Diaconescu, oricineeee! Numai astia nu! Mai rau de atat nu are cum sa fie nici cu ei. Nu sariti sa criticati,nu zic ca cei de mai sus ar fi solutiile,dar nu stiu,sa votam pe oricine altcineva.

Last edited by Raoul; 05.05.2012 at 19:13:02.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 05.05.2012, 18:53:30
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit Am scapat de PDL.,....am dat de ...mafia rosie....

Am sa vaprezic un lucru f. trist ptr cei care credeti orbeste in viitorul guvern,care s-a instalat.Am 55 de ani si chiar daca voi fi contrazis ,sunteti liberi ca sa o faceti,ne asteapta o viata asa de grea cum nici nu visati,sau nu ati visat vreodata.Acesti oameni care vor sa ne ;;scoata din necaz;;. nu vor face altceva sa se imbogateasca si sa-si urmareasca propria lor placeri meschine.Sa dea D-zeu si Maicuta domnului sa gresesc dar o sa vedeti unde si cum vom ajunge.Sunt sigura ca nu vom trai nici pe unsfert mai bine decit pina acum ,ce o sa faca dinsii vor de vina mereu pe guvernul anterior ca sa scape de toate belele ce vor urma ,ca sa scape de noi ;prostimea;; care suntemi orbi si prosti ca acceptam ca comunistii sa vina inapoi la conducerea tarii....aveti mare grija ,ginditi-va de o suta de ori pina votati odata.....D-zeu sa ne ajute ,fiti oameni buni cu capul pe umeri si cu credinta-n D-zeu ....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CIA a colaborat in 1960 cu Mafia din SUA spre a asasina pe Fidel Castro mihailt Generalitati 13 08.01.2013 12:56:35
Ploaia rosie din Kerala, India Florin-Ionut Teologie si Stiinta 2 28.06.2011 14:58:18
De ce Sfintii Evanghelisti nu au cruce rosie? Marius22 Reguli in Biserica 0 15.11.2010 17:05:16
Trebuie sa terminam cu mafia din cimitire ionut_marcel Stiri, actualitati, anunturi 1 20.10.2006 18:15:57