Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.04.2012, 19:27:25
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am citit link-ul acum, nu stiu daca l-ai citit si tu. In acel articol unii lideri penticostali isi arata ingrijorarea ca in ultimii ani a scazut procentul celor ce vorbesc in limbi dintre membrii penticostali si ca trebuie sa se revina la "normal". Mai spun ca niciodata procentul nu a fost de 100%, dar ca penticostalii trebuie sa isi dea seama de valoarea "vorbitului in limbi". Dar se mai spune ca unii au "harisma" vindecarilor in procent mai mare decat vorbirea in limbi. Nu stiu daca in articol e vorba doar de penticostali sau si de miscarea carismatica (probabil ultima varianta).
Eu cred ca la asta te refereai, ca eu am spus ca nu vor renunta la vorbitul in limbi. Sper ca acum te-ai informat. Tu esti catolic, din pacate unii catolici au o simpatie fata de penticostali din cauza faptului ca au acceptat miscarea carismatica (probabil printre singurele culte, afara de cel penticostal).
Pur și simplu nu puteți admite că ați greșit, nu-i așa ?

Articolul arată un fapt clar - 40% din penticostali nu vorbesc în limbi, (iar la nivel de S.U.A., 49% !!!) fapt care contrazice teoria dumneavoastră.

Articolul vorbește despre, și citează, lideri penticostali care privesc acest fapt ca fiind normal - un nou fapt care contrazice teoria dumneavoastră nefondată.

Ați spus "Nu au cum sa nu-l mai practice, s-ar dezice de cultul lor si de traditia lor", ceea ce se dovedește a fi fals, în condițiile în care aproape jumătate dintre ei nu practică glosolalia. Sau poate aveți dumneavoastră autoritatea să stabiliți cine s-a dezis și cine nu de cultul și tradiția penticostală ?!

În ceea ce privește simpatiile catolicilor, lăsați-i pe catolici să se îngrijoreze despre acest fapt - nu vă privește pe dumneavoastră.
  #22  
Vechi 30.04.2012, 19:56:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Articolul arată un fapt clar - 40% din penticostali nu vorbesc în limbi, (iar la nivel de S.U.A., 49% !!!) fapt care contrazice teoria dumneavoastră.
Articolul vorbea despre manifestari considerate autentice de pastorii penticostali, nu de incercarile oamenilor de a “obtine” aceasta harisma , pe care se pune pret in cadrul cultului penticostal, asa cum spunea Catalin. Poate ar trebui sa cititi cu atentie, inainte de a lua la rost pe altul, in stilul Erethom :)

Last edited by ioanna; 30.04.2012 at 19:59:24.
  #23  
Vechi 30.04.2012, 20:01:25
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Articolul vorbea despre manifestari considerate autentice de pastorii penticostali, nu de incercarile oamenilor de a “obtine” aceasta harisma, pe care se pune pret in cadrul cultului penticostal.
Fals.

Iata ce zice articolul:

at least 40 percent of Pentecostals said they never speak in tongues. In the U.S., 49 percent of Pentecostals reported that they do not speak in tongues;

Deci chiar ei, penticostalii, 40%, respectiv 49% spun despre ei înșiși că nu vorbesc niciodată în limbi. Nu predicatorii, și nu se face nicio distincție între "încercare" și obținerea harismei.

E bine să fim riguroși, chiar și atunci când nu ne convine.

Uitați, aici, aceleași statistici comentate de alt autor:

http://www.christianitytoday.com/ct/.../140-53.0.html

Last edited by MihaiG; 30.04.2012 at 20:06:07.
  #24  
Vechi 30.04.2012, 20:03:26
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Fals.
Deci chiar ei, penticostalii, 40%, respectiv 49% spun despre ei înșiși că nu vorbesc niciodată în limbi. Nu predicatorii.
Spun ca nu vorbesc, adica nu considera ca au aceasta harisma, nu ca nu incearca sa vorbeasca.
  #25  
Vechi 30.04.2012, 20:12:45
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Spun ca nu vorbesc, adica nu considera ca au aceasta harisma, nu ca nu incearca sa vorbeasca.
Este evident că nici nu încearcă. În general, cine încearcă să obțină darul vorbitului în limbi într-o biserică penticostală, îl și obține. Te forțezi puțin, și gata bolboroseala.

Pe de altă parte, Cătălin mai greșește și atunci când își închipuie că mișcări harismatice ar exista numai la catolici. Dacă i-am spune că există și la ortodocși ?
  #26  
Vechi 30.04.2012, 20:12:50
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Va multumesc tuturor pt raspunsuri. este posibil sa-mi fac o prietena de religie penticostala. Ea spune ca nu e botezata si ca la ei in biserica este altfel.. insa din cate stiu nu se duce la adunari..
  #27  
Vechi 30.04.2012, 20:18:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Este evident că nici nu încearcă. În general, cine încearcă să obțină darul vorbitului în limbi într-o biserică penticostală, îl și obține. Te forțezi puțin, și gata bolboroseala.

Pe de altă parte, Cătălin mai greșește și atunci când își închipuie că mișcări harismatice ar exista numai la catolici. Dacă i-am spune că există și la ortodocși ?
Eu cred ca incearca, ca de nu, n-ar exista serile de "staruinta" la care merg. Procentul acela cred ca reflecta pe cei care cred despre ei insisi ca au aceasta harisma si nu doar "bolborosesc", deci cei care cred ca vorbesc in limbi. Exista influente carismatice si pietiste la unii ortodocsi.

Last edited by ioanna; 30.04.2012 at 20:26:19.
  #28  
Vechi 30.04.2012, 20:25:48
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu cred ca incearca, ca de nu, n-ar exista serile de "staruinta" la care merg.
Dar de unde știți dumneavoastră că în toate bisericile penticostale din lume există "seri de stăruință", și de unde știți că în toate aceste seri se cere charisma glosolaliei ?! Acestea sunt simple opinii ale dumneavoastră, fondate pe alte opinii și pe generalizări nejustificate și nesusținute de fapte - pe de altă parte, avem niște cifre și declarațiile acelor oameni.



Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Exista influente carismatice si pietiste la unii ortodocsi.
Și există și la unii catolici.
  #29  
Vechi 30.04.2012, 20:29:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redandrei90 Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pt raspunsuri. este posibil sa-mi fac o prietena de religie penticostala. Ea spune ca nu e botezata si ca la ei in biserica este altfel.. insa din cate stiu nu se duce la adunari..
Daca doar aceasta este miza, sfatul meu este sa aveti o prietenie sanatoasa, dupa regulile care sunt aceleasi in BO si BP si nu dupa ceea ce este considerat astazi in lume prietenie. Caci daca nu ramaneti in anumite limite ale crestinismului, chiar nu conteaza care e ortodox si care penticostal. Pacatul se plateste la fel indiferent de religie. Si nu veti primi binecuvantare pentru el nici de la preot nici de la pastor; nici atat de la Dumnezeu.

Ma iertati daca am fost prea directa.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #30  
Vechi 30.04.2012, 20:34:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dar de unde știți dumneavoastră că în toate bisericile penticostale din lume există "seri de stăruință", și de unde știți că în toate aceste seri se cere charisma glosolaliei ?! Acestea sunt simple opinii ale dumneavoastră, fondate pe alte opinii și pe generalizări nejustificate și nesusținute de fapte - pe de altă parte, avem niște cifre și declarațiile acelor oameni.
Statistica aceea nu spune nimic despre “staruinta”, ci doar despre cei care cred ca vorbesc in limbi. Date despre practica penticostala din Romania se cunosc, cat priveste penticostalismul la nivel mondial, e greu de obtinut, tinand cont ca exista sute de denominatiuni penticostale. Chiar si acea statistica s-a facut analizand miscarea in 10 tari, nu la nivel mondial.

Last edited by ioanna; 30.04.2012 at 20:40:43.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00