Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 07.06.2012, 17:07:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Suna bine.Hai sa jucam jocul "daca eram io in locul lui ".
Ideea ca trebuie sa pleci capul de frica sa nu iei bataie
Iar ai ratat ideea..
Se vede ca esti o persoana fara responsabilitati.

Citat:
poate fi interesanta dar ce legatura are cu ce discutam noi aici ? Ti se pare ca santem pe drumul cel bun ? Ti se pare ca ne admira cineva dintre straini ? Ti se pare ca avem vreun cuvant de spus sau ca ne asculta cineva ? Sau trebuie sa ramanem mereu cu capul plecat de frica ?
Ca sa vorbesti de curaj trebuie sa stii ce este frica.
Si ca sa stii de frica, trebuie sa te fi intalnit macar o data cu primejdia.

Te-ai intalnit vreodata (nu in carti)?

Citat:
Sau tu intelegi mai bine lucrurile decat restul lumii ? Adica aia in 1937 au fost niste prosti care n-au stiut sa innoate in ape tulburi.
Ba sunt sigur ca au inotat cum s-au priceput mai bine, cu declaratie cu tot :)

Citat:
La fel si sarbii.
Despre exercitiul de innot al sarbilor nu mai avem ce comenta ca stim cum s-a incheiat.

Citat:
Numai noi santem destepti si daca le astupam prostilor gura o scoatem noi la capat, trecem noi puntea fara sa ne udam.
Sigur, ca suntem pe roze si numai lapte si miere curge.
Chiar asa ai impresia?

Dar pe langa un razboi..
Sau stai, ca n-ai tu de unde sa stii ce e ala.
Uite ceva care sa te ajute sa intelegi (neindicat minorilor).
http://www.kosovoliberationarmy.com/
Reply With Quote
  #182  
Vechi 07.06.2012, 17:53:10
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nici un ortodox nu-si doreste relativizarea credintei si inglobarea unor concepte straine Ortodoxiei, insa vreau sa te intreb altceva, tu ce parere ai: un preot ortodox care este invitat sa tina o alocutiune in cadrul unei confesiuni heterodoxe, dupa slujba acestora, ar trebui sa refuze invitatia sau sa accepte considerand-o sarcina pastoral-misionara? Greco-catolicii fac anual un soi de “agape fratesti” .Dupa vecernie sunt invitati sa ia cuvantul in fata adunarii de credinciosi greco-catolici, 3-4 preoti sau pastori, pe o anumita tema, transmitand un mesaj.
-pai acum depinde si de preotul care se duce acolo,cum e el,daca e ecumenist,sau impotriva ecumenismului.Un preot antiecumenist se merita sa mearga acolo si indiferent de tema discutiei in primul rand sa puna problema ecumenismului,sa prezinte care sunt ereziile heterodocsilor,care sunt diferentele dintre Biserica ortodoxa si celelalte confesiuni,asa cum zic Sfintii Parinti.

mie imi place ce zice Parintele Arsenie Papacioc in
P_ARSENIE_PAPACIOC_singur_ortodoxia :

"Sfinția voastră, cum credeți că ar trebui să se desfășoare dialogurile inter-creștine între Ortodoxie și Catolicism, respectiv Protestantism, Necalcedonieni etc. ? Ce ar trebui să se discute, cît timp ar trebui să țină aceste discuții?
arhimandrit Arsenie: Ca timp, nu se pune problema; se pune problema adevărului care trebuie discutat. Nu este valabilă nici o discuție, decît: vă primim cu drag înapoi.


Ecumenismul acesta, lupta aceasta, de venit vine din partea lor. N-au identitate! Îi roade pe suflet faptul că nu sunt cu Adevărul.
Nu există tîrg în materie de Adevăr! Ca să putem face o împăcare, o unitate, trebuie să negustorim: lasă tu, las și eu. Ce să lăsăm noi? Nu
se poate pune problema - “o iota, o cirtă cine lasă din tot ce spun Eu”, acesta își pierde mîntuirea; este neapărat problema asta care se pune. Nu avem ce discuta decît dacă veniți înapoi!


Dacă vor să vină, să vină înapoi, sunt primiți cu toată dragostea. Așa interpretez și vizitele care s-au făcut: de curtoazie; acesta-i semn că noi suntem de bună credință, că vă primim cu drag dacă veniți. Fără condiții!


Dacă v-ar spune cineva că sunteți habotnic, ce i-ați răpunde?

arhimandrit Arsenie: Nu, dragă, sunt ortodox!


Mai mulți teologi, printre care și Mihai Urzică, părintele Iustin Popovici, sîrbul, în unele cărți ale lor au afirmat că mișcarea ecumenică ar fi o creație a masoneriei. Ce spuneți?

arhimandrit Arsenie: Nu este o creație a masoneriei, este o creație a dracului.

Mai rău!

arhimandrit Arsenie: Mai rău! Chiar Iustin Popovici a zis că ar fi cea mai mare greșeală a secolului.

Panerezia secolului, “panerezia timpului nostru”, s-a exprimat părintele Iustin Popovici.

arhimandrit Arsenie: Da. E cea mai mare greșeală. "
Reply With Quote
  #183  
Vechi 07.06.2012, 19:22:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-daca ma rog pentru ierarhi zic asa :doamne ajuta sa nu mai fie ecumenisti,securisti,comunisti sau doamne fereste masoni si daca nu se lasa de aceste erezii macar sa avem altii care sunt cu adevarat crestini si induhovniciti .
-deci ma rog pt ei sau ma rog ca sa nu mai fie ei
Ai puatea să te rogi și altfel, mai ales pentru aștia care tu îi consideri ecumeniști, masoni etc...

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-eu l-am avut pe Parintele Teofil duhovnic si sincer sa fiu acum de cand a murit preotii astia din lume (de la bisericile din oras) nu stiu daca mi-ar putea raspunde ,sau daca m-ar sfatui duhovniceste daca eu trebuie sau nu sa scriu pe forum impotriva ecumenismului si masoneriei si a ierarhilor ecumenisti;de ce ? pt ca poate le-ar fi frica sa nu fie excomunicati,sau mai rau poate chiar ei sunt ecumenisti;
Să înțeleg că acum nu mai ai duhovnic? Legătura între duhovnic și fiul duhovnicesc trebuie să una prietenească, astfel încât să nu existe frica cu privire la anumite decizii ce trebuiesc luate. Eu sunt curios câți duhovnici ar da binecuvântare celor care suntem pe forum să contiune să scrie sau să intre în diferite polemici, mai ales cu cei de alte confesiuni, cum se întâmplă de cele mai multe ori. Îți răspund eu...sunt sigur că mai mult de jumatate dintre ortodocșii de pe forum ar dispărea dacă ar face ascultare.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
sau mai rau poate chiar ei sunt ecumenisti;
Oserv că ai o obsesie pentru ecumeniști..te-au marcat rău aspectele legate de ecumenism.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-cand ma spovedeam la Parintele Teofil citisem eu intr-o carte de a lui ca a scris ca yoga e doar o simpla gimnastica;ceea ce nu e adevarat si i-am si zis ca yoga e satanica si a acceptat acest lucru (adica el nu stia,nu era bine informat,nu citise despre acest subiect :yoga);
-daca l-as fi intrebat de ecumenism nu stiu ce raspuns mi-ar fi dat
-sincer as avea incredere in Parintele Amfilohie,sau Parintele Iustin dar sunt cam departe de mine ca sa ajung la ei (sunt si bolnav);
-
Să înțeleg că ești mai presus decât un duhovnic? Sau puțini sunt măsură să-ți dea un sfat?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 07.06.2012, 19:58:06
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul


Oserv că ai o obsesie pentru ecumeniști..te-au marcat rău aspectele legate de ecumenism.


Să înțeleg că ești mai presus decât un duhovnic? Sau puțini sunt măsură să-ți dea un sfat?
-chestia e ca daca un preot e ecumenist eu il consider eretic si nu vreau sa am spovedesc la el,cu atat mai putin sa-i cer sfaturi.a fi duhovnic e un lucru mare,cred ca putini sunt cu adevarat duhovnici;

-nu sunt mai presus de un duhovnic,Parintele Teofil mi-a dat destule sfaturi legate de pacatele mele si l-am ascultat smerit numai ca atunci cand am citit intr-o carte de-a dansului ca yoga e doar o gimnastica ,eu stiind ca yoga e demonica,i-am zis acest lucru si a recunoscut pt ca el nu citise ,nu era informat desptre hinduism,yoga.
-daca ma duc la un preot si el zice ca ecumenismul e bun normal ca resping ideile lui si ii zic ca Sfintii zic altceva;
-noi trebuie sa tinem cont de Sfinti pt ca preotii sau chiar anumiti duhovnici mai pot gresi in mici chestiuni...

dar tot nu ai zis parerea ta despre acest citat:
Sfantul Teodor Studitul (+826) „Atunci cand Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: „Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un carmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi castiga existenta? … Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta. Daca voi veti tacea si veti ramane nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramai tacut si dezinteresat?”
Sinodul nu este aceasta: sa se intruneasca simplu ierarhi si preoti, chiar daca ar fi multi; ci sa se intruneasca in numele Domnului, spre pace si spre pazirea canoanelor… si nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stapanirea de a incalca canoanele, fara numai sa le aplice si sa se alature celor predanisite, si sa urmeze pe Sfintii Parinti cei dinaintea noastra… Sf. loan Gura de Aur a spus deschis ca dusmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci si cei aflati in comuniune cu ei.”
„Avem porunca de la insusi Apostolul Pavel ca, atunci cand cineva invata ori ne sileste sa facem orice alt lucru decat am primit si decat este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice si locale, acela urmeaza a fi osandit, ca nefacand parte din clerul sfintit. Nici un sfant nu a incalcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfant, daca ar fi calcat-o.”

ASTEPT UN RASPUNS.SAU NU AI UNUL ? CE POTI SA ZICI TU IN FATA UNUI SFANT ?
Reply With Quote
  #185  
Vechi 07.06.2012, 20:14:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Răspunzi evaziv. Cât despre citatul cu care tot insiști, normal că trebuie să fim apărători ai dreptei credințe, dar nu oricum, de capul nostru, ci sub ascultarea unui duhovnic. Părintele Arsenie Boca ne spune să ascultăm de preoții noștri de mir. Părintele Arsenie și chiar și părintele Teofil spuneau să căutăm "Ierusalimul din noi".

Sunt cum curios cum stabilești și după ce criterii că un preot este sau nu ecumenist.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 07.06.2012, 20:15:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar ai ratat ideea..
Se vede ca esti o persoana fara responsabilitati.
Poate ca da, poate ca nu. In definitiv de ce ma acuzi ? Nu lipsa mea de responsabilitati conteaza aici.Conteaza care e adevarul.Si adevarul e ca noi ca popor ne-am obisnuit sa ne tinem gura si sa ridicam fusta de cate ori ne-o cere un strain.Si cand cineva descide gura noi astialalti sarim pe el cu gura.Taci ma. Te-ai gasit tu ala curajosu`.Tu nu te uiti la sarbi ce au patit daca au avut gura mare ? Noi vrem sa supravietuim, nu conteaza cum.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa vorbesti de curaj trebuie sa stii ce este frica.
Si ca sa stii de frica, trebuie sa te fi intalnit macar o data cu primejdia.

Te-ai intalnit vreodata (nu in carti)?
Sant sigur ca tu ai facut parte din gruparea tigrilor lui Arkan.
Adica vorbesti din experienta nu ca mine, din carti, daca le-am citit si pe alea.
Da pot spune ca am experimentat frica si am tinut capul plecat, desigur la nivelul meu de om fara responsabilitati.Si am invatat ce frumos este sa mi-l ridic macar din cand in cand.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ba sunt sigur ca au inotat cum s-au priceput mai bine, cu declaratie cu tot :)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Despre exercitiul de innot al sarbilor nu mai avem ce comenta ca stim cum s-a incheiat.



Sigur, ca suntem pe roze si numai lapte si miere curge.
Chiar asa ai impresia?

Dar pe langa un razboi..
Sau stai, ca n-ai tu de unde sa stii ce e ala.
Uite ceva care sa te ajute sa intelegi (neindicat minorilor).
http://www.kosovoliberationarmy.com/
Inteleg ca tu ai trecut cel putin prin 3 razboaie dar ce legatura are asta cu crestinul ? Ar trebui crestinul sa se teama ca moare sau ca ce ? Cand tragem o linie sarbii sant un popor demn iar noi santem un popor pe care nu da nimeni 2 bani.Si daca Doamne fereste intr-o zi va fi vreun razboi eu zic ca ar trebui sa dezertam toti si sa ne predam inamicului. Poate asta ne va ajuta sa supravietuim.Pe urma mai vedem noi.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 07.06.2012, 20:25:56
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Răspunzi evaziv. Cât despre citatul cu care tot insiști, normal că trebuie să fim apărători ai dreptei credințe, dar nu oricum, de capul nostru, ci sub ascultarea unui duhovnic. Părintele Arsenie Boca ne spune să ascultăm de preoții noștri de mir. Părintele Arsenie și chiar și părintele Teofil spuneau să căutăm "Ierusalimul din noi".

Sunt cum curios cum stabilești și după ce criterii că un preot este sau nu ecumenist.
Ma duc la preot si-l intreb verde in fata sunteti ecumenist ?,sau ce parere aveti despre:comunism,ecumenism,masonerie.

si dupa aceea ma spovedesc la el,normal daca e impotriva comunismului care e prezenta satanei pe pamant,daca e antiecumenist si impotriva masoneriei satanice.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 07.06.2012, 20:31:24
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
Da pot spune ca am experimentat frica si am tinut capul plecat, desigur la nivelul meu de om fara responsabilitati.Si am invatat ce frumos este sa mi-l ridic macar din cand in cand.
Citat:
Cand tragem o linie sarbii sant un popor demn iar noi santem un popor pe care nu da nimeni 2 bani.Si daca Doamne fereste intr-o zi va fi vreun razboi eu zic ca ar trebui sa dezertam toti si sa ne predam inamicului. Poate asta ne va ajuta sa supravietuim.Pe urma mai vedem noi.
D'le asta imi place, bre.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #189  
Vechi 09.06.2012, 10:36:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Ma duc la preot si-l intreb verde in fata sunteti ecumenist ?,sau ce parere aveti despre:comunism,ecumenism,masonerie.
si dupa aceea ma spovedesc la el,normal daca e impotriva comunismului care e prezenta satanei pe pamant,daca e antiecumenist si impotriva masoneriei satanice.
Este clar că tu îți faci propria lege. Am să-ți spun acum ceva care s-ar putea să nu-ți placă, dar nu-i nici un bai dacă te superi puțin pe mine. Părerea mea este că tu te afli într-o mare rătăcire încercând să te ridici împotriva ierarhilor. Observ că nici preoții nu sunt toți buni pentru tine....ești prea bun tu pentru ei....sunt foarte puțini preoți care sunt buni pentru tine...iar tu îi cauți doar pe aceia ca nu cumva să te vătămi. Și ca să te lămuresc mai bine am să-ți amintesc de ceea ce spune părintele Arsenie Boca, pe care văd că-l citezi când vine vorba de ecumenism. Dar hai să vedem ce spune el referitor la relația dintre mirean și preot, nemaipunând la socoteală relația mirean - ierarh.

Orice DUHOVNIC – indiferent de bogăția, sărăcia, cultura mai puțină sau sărăcia morală – este reprezentantul lui Dumnezeu, trimisul lui Dumnezeu și credincioșii n-au nici un motiv de a-l ocoli. Darul acesta, al preoției, e darul lui Dumnezeu și e în funcție de Dumnezeu (atârnă de Dumnezeu), el nu e în atărnare de omul pe care-L reprezintă pe Dumnezeu. Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta.
Sunteți nemulțumiți de preoți? Dar voi, oare, ce-ați făcut pentru preoți, ca să fiți mai mulțumiți? Ceruta-ți de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu? Credeți că vina o poartă numai ei, preoții? Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți. Ce le găsiți vină numai lor? Vă tebuie preoți mai buni? Nașteți-i!!
Iată, vă spun că tot poporul este răspunzător ca nu are slujitori mai străvezii spre Dumnezeu, mai ai Împărăției lui Dumnezeu! Poporul iși are în toate privințele povățuitorii pe care îi merită".
Reply With Quote
  #190  
Vechi 09.06.2012, 11:22:29
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Este clar că tu îți faci propria lege. Am să-ți spun acum ceva care s-ar putea să nu-ți placă, dar nu-i nici un bai dacă te superi puțin pe mine. Părerea mea este că tu te afli într-o mare rătăcire încercând să te ridici împotriva ierarhilor. Observ că nici preoții nu sunt toți buni pentru tine....ești prea bun tu pentru ei....sunt foarte puțini preoți care sunt buni pentru tine...iar tu îi cauți doar pe aceia ca nu cumva să te vătămi. Și ca să te lămuresc mai bine am să-ți amintesc de ceea ce spune părintele Arsenie Boca, pe care văd că-l citezi când vine vorba de ecumenism. Dar hai să vedem ce spune el referitor la relația dintre mirean și preot, nemaipunând la socoteală relația mirean - ierarh.

Orice DUHOVNIC – indiferent de bogăția, sărăcia, cultura mai puțină sau sărăcia morală – este reprezentantul lui Dumnezeu, trimisul lui Dumnezeu și credincioșii n-au nici un motiv de a-l ocoli. Darul acesta, al preoției, e darul lui Dumnezeu și e în funcție de Dumnezeu (atârnă de Dumnezeu), el nu e în atărnare de omul pe care-L reprezintă pe Dumnezeu. Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta.
Sunteți nemulțumiți de preoți? Dar voi, oare, ce-ați făcut pentru preoți, ca să fiți mai mulțumiți? Ceruta-ți de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu? Credeți că vina o poartă numai ei, preoții? Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveți. Ce le găsiți vină numai lor? Vă tebuie preoți mai buni? Nașteți-i!!
Iată, vă spun că tot poporul este răspunzător ca nu are slujitori mai străvezii spre Dumnezeu, mai ai Împărăției lui Dumnezeu! Poporul iși are în toate privințele povățuitorii pe care îi merită".
Nu ma supar deloc si sigur sunt intr-o oarecare masura in inselare asa cum zice Sfantul Ignatie Briancianinov:
Sfantul Ignatie Briancianinov-despre inselarea mintii

Inselarea este vatamarea firii omenesti prin minciuna. Inselarea este starea in care se afla toti oamenii, pana la unul, stare nascuta din caderea pro-toparintilor nostri. Cu totii suntem in inselare. Constiinta acestui fapt este cea mai de nadejde pavaza impotriva inselarii. Cea mai mare inselare este a te crede liber de inselare. Cu totii suntem inselati, cu totii suntem amagiti, cu totii ne aflam intr-o stare mincinoasa, avand nevoie sa fim sloboziti de catre adevar; iar Adevarul este Domnul nostru Iisus Hristos (Ioan 8, l4-32)."

-pe de alta parte eu nu ma ridic impotriva ierarhiei bisericesti ci sunt impotriva doar a acelor ierarhi ecumenisti,masoni,...

-Eu tin cont de Sfinti in primul rand,normal si de marii duhovnici.Iata ce zice un sfant cum ar trebui sa fie un preot adevarat:

Capetele morale ale lui Simeon Evlaviosul- filocalia 6:

Acest sfînt și fericit Simeon , întrebat odată cum trebuie să fie preotul, a răspuns zicînd :Eu nu sînt vrednic să fiu preot. Dar am cunoscut, fără îndoială, cît de vrednic trebuie să fie cel ce va avea să slujească tainele lui Dumnezeu. în primul rînd, să fie curat nu numai cu trupul, ci și cu sufletul ; pe lingă acestea, trebuie să nu fie părtaș la nici un păcat. în al doilea rînd, să fie smerit atît în purtarea din afară, cît și în simțirea din lăuntru a sufletului. Apoi cînd stă înaintea sfintei și sfințitei Mese, trebuie să vadă, fără îndoială, cu mintea pe Dumnezeu, iar cu simțurile, Sfintele așezate înainte. Dar nu numai acestea ci e dator să-L aibă în chip conștient , sălășluit în inima sa, și pe însuși Cel prezent în chip nevăzut în daruri, ca să poată aduce cererile cu îndrăznire. Și ca prieten care vorbește cu prietenul, să zică : Tatăl nostru Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău" rugăciunea arătîndu-l ca avînd pe Cel ce e Fiul lui Dumnezeu prin fire, sălășluit în sine împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfînt Așa am cunoscut eu pe preoți. Iertați-mă părinți și frați.
Mai spunea și aceasta, ca despre altul, ascunzîn-du-se pe sine și ocolind slava de la oameni, dar arătîn-du-se pe sine însuși silit de iubirea de oameni. Am auzit, zicea, de la un preot monah, care avea îndrăzneală față de mine, ca față de un frate iubit al lui : Niciodată n-am liturghisit, fără să văd pe Duhul Sfînt, cum L-am văzut venind asupra mea cînd mă hirotoneau și mitropolitul spunea rugăciunea preotului și Evhologhiul stătea asupra capului meu nevrednic. Intrebat de mine, cum L-a văzut pe Acesta atunci și în forma cărui chip, a spus : simplu și fără chip, dar ca lumină . Și fiindcă la început mă miram văzînd ceea ce niciodată n-am văzut și întrebîndu-mă ce poate fi aceasta, Acela mi-a spus în chip tainic, de parcă cunoșteam vocea : Eu așa Mă pogor peste toți proorocii și apostolii și aleșii și sfinții de acum ai lui Dumnezeu. Căci sînt Duhul Sfînt al lui Hristos, Căruia I se cuvine slava și stăpînirea în veci. Amin.


ai vazut ce zice un Sfant deci sfant nu doar duhovnic sau preot :

"Eu nu sînt vrednic să fiu preot. Dar am cunoscut, fără îndoială, cît de vrednic trebuie să fie cel ce va avea să slujească tainele lui Dumnezeu. în primul rînd, să fie curat nu numai cu trupul, ci și cu sufletul ; pe lingă acestea, trebuie să nu fie părtaș la nici un păcat. în al doilea rînd, să fie smerit atît în purtarea din afară, cît și în simțirea din lăuntru a sufletului. Apoi cînd stă înaintea sfintei și sfințitei Mese, trebuie să vadă, fără îndoială, cu mintea pe Dumnezeu, iar cu simțurile, Sfintele așezate înainte. Dar nu numai acestea ci e dator să-L aibă în chip conștient , sălășluit în inima sa, și pe însuși Cel prezent în chip nevăzut în daruri..."

da asa e ! nu toti preoti sunt induhovniciti,nu toti pot sa fie calauze bune uite ce zice un mare Sfant:

SFANTUL SIMEON NOUL TEOLOG: filocalia 6

"Induplecă pe Dumnezeu cu rugăciuni și cu lacrimi, ca să-ți trimită un călăuzitor nepătimaș și sfînt. Dar cercetează și tu dumnezeieștile Scripturi și mai ales scrierile cu învățături despre lucrare ale sfinților părinți, ca punîndu-le alăturea de cele învățate și făptuite de învățătorul și înaintestătătorul tău, să le poți vedea și înțelege pe acestea ca într-o oglindă, și pe cele ce conglăsuiesc cu Scripturile să le iei în inimă și să le stăpânești cu cugetarea, iar pe cele mincinoase și străine să le dai la o parte și să le lepezi, ca să nu rătăcești. Căci să știi că în zilele acestea mulți s-au făcut dascăli mincinoși-și înșelători.

-Tot cel ce nu vede, dar se încumetă să călăuzească pe alții, e un înșelător și duce pe cei ce-l urmează în prăpastia pierzaniei, după cuvîntul Domnului : Orbul de va călăuzi pe orb, amîndoi vor cădea în groapă (Matei XV, 14).


-deci da trebuie sa cautam doar preotii care ne indruma spre cele bune ,ca nu cumva sa ne vatamam sufleteste.

Last edited by antiecumenism; 09.06.2012 at 12:33:42.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
antiecumenism e nazist, capitalism=nazism, dezinformare, francmasonerie, incultură, rotary



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul sef al Masoneriei romane ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 109 08.01.2011 23:33:21
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 11:43:47
Biserica lui Hristos si Masoneria Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 26.12.2007 00:19:38