Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2010, 18:51:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Icoane nefacute de mana omeneasca

Să facem un inventar al icoanelor nefăcute de mână omenească. Există astfel de cazuri în România ? Dar în alte țări, ce cazuri cunoașteți ? V-ați închinat la vreuna dintre ele ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2010, 19:03:19
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să facem un inventar al icoanelor nefăcute de mână omenească. Există astfel de cazuri în România ? Dar în alte țări, ce cazuri cunoașteți ? V-ați închinat la vreuna dintre ele ?
In afara de Sf. Mahrama eu nu am auzit de icoane nefacute de mana omeneasca...
OK!!!...stiu ca am citit despre felul in care pictau adevaratii iconari....cum se rugau inainte sa se apuce sa picteze chipul sfant...intr-un caz retin ca iconarul respectiv cand s-a trezit dimineata a gasit deja fatza sfantului pictata...
Poate la asta te referi si tu...nu stiu exact.

Imi pare rau ca nu mai retin istorisirea exact...parca si Sf. Ap. Luca a avut aceasta experienta cu chipul Maicii Domnului...si din cate retin eu Icoana Facatoare de minuni de la manast. Namaiesti din jud. Arges s-ar zice ca a fost pictat de acest Sfant sau ar fi o copie dupa originalul pictat de acest Sfant....
Mda...informatiile din capul meu acum sunt destul de ambigue...o sa caut pe internet sa vad daca gasesc ceva sa-mi reamprospatez cunostintele la acest subiect.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2010, 19:13:19
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iubirea Vezi mesajul
in afara de sf. Mahrama eu nu am auzit de icoane nefacute de mana omeneasca...
Ok!!!...stiu ca am citit despre felul in care pictau adevaratii iconari....cum se rugau inainte sa se apuce sa picteze chipul sfant...intr-un caz retin ca iconarul respectiv cand s-a trezit dimineata a gasit deja fatza sfantului pictata...
Poate la asta te referi si tu...nu stiu exact.

Imi pare rau ca nu mai retin istorisirea exact...parca si sf. Ap. Luca a avut aceasta experienta cu chipul maicii domnului...si din cate retin eu icoana facatoare de minuni de la manast. Namaiesti din jud. Arges s-ar zice ca a fost pictat de acest sfant sau ar fi o copie dupa originalul pictat de acest sfant....
Mda...informatiile din capul meu acum sunt destul de ambigue...o sa caut pe internet sa vad daca gasesc ceva sa-mi reamprospatez cunostintele la acest subiect.
icoana nefacuta de mana omenneasca este icoana maicii domnului prodromita
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2010, 19:26:27
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Icoane nefacute de mina omeneasca

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să facem un inventar al icoanelor nefăcute de mână omenească. Există astfel de cazuri în România ? Dar în alte țări, ce cazuri cunoașteți ? V-ați închinat la vreuna dintre ele ?


Nu stiu sa ma fi inchinat la o asemenea Icoana ,desi mi-ar face o mare bucurie sa am acest privilegiu .D aca Dumneavoastra aveti cunostinta ca ar exista asemenea icoane spunetine si noua .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.09.2010, 19:57:30
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
icoana nefacuta de mana omenneasca este icoana maicii domnului prodromita
Da, ai dreptate...ii stiu istoria, doar ca nu m-am gandit....asa este.
Poate mai vin si altii cu completari...mi se pare ff interesant subiectul.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2011, 15:38:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Icoana Sfantului Gheorghe de la Manastirea Zografu

"Istoria icoanei Sfantului Gheorghe de la Zografu este legata de insusi momentul in care manastirea a fost ctitorita. Trei frati din Ohrida, anume calugarii Moise, Aaron si Ioan, au venit in Sfantul Munte, spre a duce viata retrasa.
In legatura cu hramul viitoarei biserici, ei nu au cazut de acord, caci unul dorea sa fie inchinata Maicii Domnului, altul Sfantului Nicolae, iar celalalt, Marelui Mucenic Gheorghe. Pentru a fi pace, ei au hotarat ca Domnul sa aleaga hramul manastirii.

Astfel, ei au luat lemnul pentru icoana hramului si l-au asezat in Sfantul Altar, nepictat si neatins. Incuind biserica, ei au purces la rugaciune de toata noaptea. In noapte, ei au vazut o lumina puternica izvorand din biserica. A doua zi, ei au gasit icoana zugravita in chip minunat, pe fata acesteia fiind minunat infatisat Sfantul Gheorghe".




http://www.crestinortodox.ro/icoane-facatoare-minuni/icoana-sfantului-gheorghe-la-manastirea-zografu-120079.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.05.2011, 08:22:22
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Sf. Gheorghe de la Man. Zografu

Ce icoana superba ! Multumim pentru aducerea aminte, draga Costel.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.06.2011, 01:11:22
Negrean Negrean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să facem un inventar al icoanelor nefăcute de mână omenească. Există astfel de cazuri în România ? Dar în alte țări, ce cazuri cunoașteți ? V-ați închinat la vreuna dintre ele ?
Mai e cea de la Prodromu - scrie pe wikipedia despre ea - Prodromița
poate te ajută linkul ăsta... poți să-i dai traducere cu google translate.. mai înțelegi una alta http://mrdinagrinio.blogspot.com/200...g-post_01.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2012, 22:25:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Un incendiu izbucnit într-o biserică din Mexic a distrus tot interiorul, în afară de o icoană a Sfintei Fecioare de Guadelupe.

http://www.elpasotimes.com/newupdated/ci_20855814

Este vorba de o copie a icoanei originale, nefăcute de mână omenească. Asemenea copii sunt purtate în procesiune și venerate precum originalul în multe țări. Unii, printre care și subsemnatul, au comentat critic faptul că au ajuns copiile obiecte de venerare. Văzând asemenea miracole, îmi înghit cuvintele și cer iertare de la Panaghia: am învățat că oricare icoană a ei, dacă este sfințită, e la fel de bună, chiar dacă e o simplă copie a icoanei făcătoare de minuni.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2012, 23:52:47
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să facem un inventar al icoanelor nefăcute de mână omenească. Există astfel de cazuri în România ? Dar în alte țări, ce cazuri cunoașteți ? V-ați închinat la vreuna dintre ele ?
In Romania nu cunosc dar in Rusia da ( am fost in Rusia acum ff multi ani si din pacate nu imi amintesc f bine)si in Sf Munte din cate stiu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoane nefacute de mana omeneasca. georgeval Arta bisericeasca in general 9 09.08.2012 00:57:35
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 19:11:55
prostie omeneasca padrevicentiu Generalitati 51 31.07.2010 18:43:21
Icoane nefacute de mana omeneasca ben_gal Intrebari utilizatori 43 09.04.2010 09:42:10