Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2013, 01:30:18
Ilisie Sergiu Ilisie Sergiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Aiud, Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Lightbulb Minunile Parintelui Arsenie Boca

Peste tot circula vorba ca Parintele Arsenie Boca face minuni si schimba traseul spiritual al oamenilor in bine, doar vizitandu-i mormantul. Ne puteti spune in acest topic intamplarile voastre de acolo si urmarea vizitei la Prislop? Daca v-a ajutat, va rog sa postati si rugaciunile care crede-ti ca v-au ajutat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2013, 18:33:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil că vrei să mai scoți și tu o carte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2013, 20:21:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://anomismia.wordpress.com/2013/...ae-margineanu/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2013, 21:57:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că părintele ar fi mai bucuros dacă L-am căuta pe Hristos și L-am urma, decât dacă am căuta minunile și senzaționalul. Mai bucuros ar fi dacă am împlini învățăturile și sfaturile pe care părintele ni le-a lăsat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2013, 22:05:44
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cred că părintele ar fi mai bucuros dacă L-am căuta pe Hristos și L-am urma, decât dacă am căuta minunile și senzaționalul. Mai bucuros ar fi dacă am împlini învățăturile și sfaturile pe care părintele ni le-a lăsat.
O, cat adevar. Dar cat de greu este sa intelegi ortodoxia ca stradanie, efort si jertfa cand este mult mai usor sa cauti senzationalul si minunile.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2013, 23:06:07
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit "Rabdare, rabdare, rabdare!..."

Eu cred ca primul lucru pe care trebuie sa-l avem in vedere in astfel de cazuri, ar fi acela ca, cel ce intreaba, sa primeasca un sfat de folos. Dumnezeu lucreaza diferit cu fiecare dintre noi. In cazul Parintelui Arsenie Boca, au fost si intamplari cand unii au alergat dupa senzational si au ajuns sa-L cunoasca pe Dumnezeu mult mai bine decat cei mai fideli aparatori ai sfinteniei Parintelui... Marturisesc ca, spre rusinea mea, pana in 2009 n-am stiut nimic de existenta lui, iar cand am aflat, am spus ca trebuie neaparat sa ajung la mormantul lui, ceea ce s-a si intamplat. Nu stiu daca pot sa spun ca am simtit ceva deosebit, desi, in urma celor citite, chiar m-am asteptat sa simt "ceva". Mai tarziu am inteles ca sfintii nu ofera celor ce cauta oricum, ci celor ce se smeresc in cautare. Totusi, o "lectie" tot ne-a dat-o. Intentionat am lasat aparatul de fotografiat la masina, fiindca nu doream sa fiu tentat sa "ma laud" cu crucea de pe mormantul lui. Sotia insa, inainte de a ne retrage, a dorit sa ia cu ajutorul telefonului, cateva imagini. Acasa am constatat ca toate pozele din concediu, facute cu acel telefon, au fost de nerecuperat. Deci, inclusiv cele de la mormant. Nevrednic cum sunt... nici nu m-am mirat!...
Fratele Sergiu nu trebuie ironizat. As fi tentat sa spun ca si noi am fost ca el, dar nu-i exclus ca, cel putin din punctul meu de vedere, el sa fie cu mult mai ostenitor si mai placut lui Dumnezeu. Iar daca nu acum, nu putem sti ce rezerva viitorul oricaruia dintre noi.
Ca si sfat: frate Sergiu, nu cauta astfel de raspunsuri, ci intreaba-L pe Dumnezeu, iar El ti le va oferi intr-un mod cu totul inedit. Altfel s-ar putea sa nu-ti placa ce auzi si sa pierzi si ceea ce aveai deja in inima ta: nadejdea! Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.11.2013, 01:20:41
Ilisie Sergiu Ilisie Sergiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Aiud, Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Probabil că vrei să mai scoți și tu o carte.
Cand vei cauta pe google una alta si vei da de cate un forum si te astepti sa gasesti ceva de folos nu cred ca iti va placea sa vezi tot felul de raspunsuri in genul celei ce mi-ai adresat-o. Pentru ca topicurile acestea apar si prin rezultatele google cand cineva cauta de exemplu despre Arsenie Boca. Esti bucuros?

Credinta o am, nu caut senzational pentru a crede. M-am rugat Parintelui Arsenie sa ajung la Sfantul sau mormant cat mai repede, si m-a ajutat! Cu toate ca nici timpul nici banii nu imi permiteau. In cateva zile, urmeaza sa il vizitez. Consider ca o minune si o bucurie din partea sa este si asta.

Senzationala este firea omului, care din pacate nu la toata lumea este dreapta, si iritant este sa gasesti senzationalul pe un forum CRESTIN.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.11.2013, 11:41:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ilisie Sergiu Vezi mesajul

Credinta o am. (...) M-am rugat Parintelui Arsenie (...) si m-a ajutat!

Senzationala este firea omului, care din pacate nu la toata lumea este dreapta, si iritant este sa gasesti senzationalul pe un forum CRESTIN.
De ce m-am temut, din pacate s-a adeverit! Nici un cuvant de Dumnezeu, de Mantuitor, sau macar un "Doamne-ajuta!" Nu stiu ce "directie" intentionezi sa schimbi si bine-ar fi sa se indure Dumnezeu (NU Parintele Arsenie, care e mult mai mititel si are la randul lui nevoie de ingaduire pentru a mijloci, dar tare ma tem ca, asa cum te-ai manifestat, o sa ai, ori o mare dezamagire, ori o uriasa inselare din partea celui caruia ii faci jocul).
Forumul acesta este crestin exact atat cat meriti tu sa fie. Nu altii sunt vinovati de ceea ce ni se intampla, ci asa ingaduie Dumnezeu sa ni se intample, pentru a ne smeri in adancul sufletului nostru. Inteleg ca esti abia la inceput si ai o scuza, dar asta nu justifica reactia ta impotriva forumului. Obisnuieste-te cu oamenii, observa cum stau lucrurile si abia dupa o vreme deliberezi daca ai ceva de invatat, sau mai rau te smintesti. Insasi viata noastra e un test; il vom trece sau nu, Dumnezeu stie!...
Pace in suflet si calatorie cu folos, sa-ti dea Dumnezeu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.11.2013, 12:30:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ilisie Sergiu Vezi mesajul
Cand vei cauta pe google una alta si vei da de cate un forum si te astepti sa gasesti ceva de folos nu cred ca iti va placea sa vezi tot felul de raspunsuri in genul celei ce mi-ai adresat-o. Pentru ca topicurile acestea apar si prin rezultatele google cand cineva cauta de exemplu despre Arsenie Boca. Esti bucuros?
Se pare că ceea ce trebuia să vezi te faci că nu vezi și nu comentezi.
Cam asta am scris: Cred că părintele ar fi mai bucuros dacă L-am căuta pe Hristos și L-am urma, decât dacă am căuta minunile și senzaționalul. Mai bucuros ar fi dacă am împlini învățăturile și sfaturile pe care părintele ni le-a lăsat.

Și apropo nu mai sunt cărți, biserici, preoți etc? Mai nou netul a devenit sursa principală de informare?

Citat:
În prealabil postat de Ilisie Sergiu Vezi mesajul
Credinta o am, nu caut senzational pentru a crede.
Păi tocmai asta ceri: ”rugăciunea care a făcut minunea”, probabil forma de invocare pe care vrei să o adopți și tu pentru a descoperi minunea.

Citat:
În prealabil postat de Ilisie Sergiu Vezi mesajul
M-am rugat Parintelui Arsenie sa ajung la Sfantul sau mormant cat mai repede, si m-a ajutat! Cu toate ca nici timpul nici banii nu imi permiteau. In cateva zile, urmeaza sa il vizitez. Consider ca o minune si o bucurie din partea sa este si asta.
Dumnezeu să-ți ajute să ajungi prin mijlocirea părintelui.

Citat:
În prealabil postat de Ilisie Sergiu Vezi mesajul
Senzationala este firea omului, care din pacate nu la toata lumea este dreapta, si iritant este sa gasesti senzationalul pe un forum CRESTIN.
Tocmai asta încerci să dezvolți, senzaționalul. Tu ceri taina omului, minunea lui Dumnezeu cu omul, prin mijlocirea părintelui. Ești conștient de asta? Sau te-a luat valul euforiei descoperii minunilor la mormântul părintelui? Dar știi ce dorește părintele de la noi: să ne îndreptăm spre Dumnezeu cu pocăință sinceră, să ne schimbăm purtările și să-i mulțumim Lui Dumnezeu pentru crucea care ne-a dat-o. Cu siguranță nu ne cere să căutăm minuni. Faptul că părintele a făcut și face minuni, nu ne dă nouă dreptul ca ”evlavioși mireni” să căutăm minuni. Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El. Dumnezeu ne cere viața și trăirea ei potrivit cu poruncile evanghelice. Aceasta-i minunea care se cere de la noi.
Încercă să te raportezi corect la dreapta credință și nu te lua după efectul de turmă. Apropo ai citit vreuna din scrierile părintelui sau numai ce se scrie despre părintele?

Last edited by ovidiu b.; 26.11.2013 at 12:34:58.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.11.2013, 12:44:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
De ce m-am temut, din pacate s-a adeverit!
Slavă Domnului că te-ai lămurit!
În rest nu e bai (mă refer la Sergiu), toate-s spre folosul nostru, doar să știm să învățăm din greșeli.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare