Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.09.2008, 09:58:26
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Cum sunt pentru tine cele doua expresii: "Bucura-te Sfanta Cruce" si "Crucii Tale ne inchinam" sinonime sau se deosebesc??
Pai prin "Bucura-te" cinstim SF Cruce si ne adresam ei ca unei persoane, prin "Crucii Tale" cinstim Sf Cruce dar ne adresam lui Hristos!!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.09.2008, 10:02:28
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Of, mi-e greu sa inteleg, dar cred ca trebuie sa imi plec capul, sunteti mai multi cei care nu contestati aceasta adresare personala din acatist. Si daca este asa, poate eu gresesc...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.09.2008, 13:17:46
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Daca acesta postare a fost o ispita, atunci poate nu am vrut sa las aceasta ispita sa prinda radacini. Am avut o nedumerire si am incercat sa sa o elimin. Am cautat sfaturi si opninii care sa ma ajute sa inteleg, dar vad ca am fost gresit inteleasa "ca ma iau de sfanta cruce"....cat de trist.
Nu am sa mai deschid topicuri de genul acesta pe forum.

M-am referit STRICT la adresarea din acatist. Credeti ca parintele Teofil nu cunoste slujbele, rugaciunile Bisericii cu privire la Sf Cruce? ....Le cunoste mult mai bine ca noi si le si intelege si le traieste mai bine decat noi. A zis ca este extrema aceasta adresare, extrema zic si eu ca este. In rest imi plec capul... aveti dreptate si nu va contrazic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.09.2008, 13:52:38
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denissa
Daca acesta postare a fost o ispita, atunci poate nu am vrut sa las aceasta ispita sa prinda radacini. Am avut o nedumerire si am incercat sa sa o elimin. Am cautat sfaturi si opninii care sa ma ajute sa inteleg, dar vad ca am fost gresit inteleasa "ca ma iau de sfanta cruce"....cat de trist.
Nu am sa mai deschid topicuri de genul acesta pe forum.

M-am referit STRICT la adresarea din acatist. Credeti ca parintele Teofil nu cunoste slujbele, rugaciunile Bisericii cu privire la Sf Cruce? ....Le cunoste mult mai bine ca noi si le si intelege si le traieste mai bine decat noi. A zis ca este extrema aceasta adresare, extrema zic si eu ca este. In rest imi plec capul... aveti dreptate si nu va contrazic.
M-am gandit si eu la aceasta problema,insa rezolvarea am gasit-o tot citind acatistul.In ce sens?Pai Sf Cruce nu este niciodata dezlipita de persoana Mantuitorului,ba mai mult fiecare din noi suntem lipiti de Cruce.Eu sunt nascut foarte aproape de sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci,adica 14 septembrie.Sa vezi cate imne sunt atunci adresate Sf Cruci.Tu te gandesti ca este vroba de o adresare personala unui obicet,insa sa stii ca nu este asa.Eu cand ma rog Sfintei Cruci,este ca si cum as confirma ca sunt cretsin,adica ca am eu insumi o cruce de dus.Stiu ca este putin bizar ce zic,insa ma descoper pe mine cel mai bine cand citesc acest acatist,.Este ca si cum as vedea ce drum mi-a rezervat Domnul in viata.Nu stiu cum sa-ti spun,insa simt Crucea ca pe un prieten,in sensul in care te sprijini de ceva,in care imbratisezi Crucea nu ca pe o suferinta,ci ca pe Lemnul prin care zdrobim puterea celui rau,prin care noi insine suntem inaltati la cer.Iti repet,cand citesc acest Actist,este ca si cum ma descoper pe mine ca si crestin,este un fel de alterego al meu,in sensul ca Domnul insusi a patimit prin Cruce,si persoana Lui,imprima persoanei mele putere,insa putere prin Cruce,prin jertfa.de aceea,cand citesti acest acatist,cand zici Bucura-te cinstita Cruce,sa stii ca te fericesti pe tine insuti ca si crstin,penatru ca tu esti strans lipita de Cruce.de asemenea il fericesti pe Mantuitorul,pe Sfinti,pe toti Crestinii.Nu degeaba,sarabatoarea Inaltarii Sfintei Cruci este una dintre cele mai mari,este sarbatoarea prin execelenta a fiecaruia dintre noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.09.2008, 14:36:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22
Constat ca precum odinioara, cuvantul Crucii pentru unii este "nebunie" iar pentru altii este "puterea lui Dumnezeu". Potrivit invataturii noastre de credinta, Crucea este semnul pogorarii lui Hristos si al iubirii sale de oameni mantuitoare. Legatura sa intima cu Hristos face din ea, icoana icoanelor, locul insusi al prezentei lui Hristos. Importanta acordata Sf. Cruci in cultul ortodox este subliniata prin sarbatorile inchinate acesteia de-a lungul anului liturgic. Atat la Inaltarea Sf. Cruci cat si la Duminica a III-a din Post, Sf. Cruce este cinstita prin intermediul a numeroase tropare. Formulari de genul "Bucura-te, cinstita Cruce..." sunt intalnite in intreaga imnografie consacrata si nu doar in Acatistul Sf. Cruci. Consider ca evlavia credinciosilor si a imnografilor a condus la "personificarea" Sfintei Cruci, totodata acest mod de adresare fiind statornicit in Biserica.

Spre exemplu, troparul urmator se canta in Duminica a III-a din Post:"Acum ostile ingeresti insotesc lemnul cel cinstit cu buna cucernicie inconjurandu-l, si cheama pe toti credinciosii la inchinare. Veniti deci, cei ce va luminati cu postul, sa cadem la el cu bucurie si cu frica, strigand cu credinta: Bucura-te, cinstita Cruce, siguranta lumii". Iata cum talcuieste Makarios Simonopetritul acest tropar: "Venerarea transmite credinciosilor <<bucuria Crucii>>, adica efectele mantuitoare ale Patimii. Cei ce o saruta cu evlavie sunt incredintati ca primesc Duhul Sfant si gasesc o adevarata sfintire in razele duhovnicesti pe care le iradiaza Crucea".

In urmatorul tropar:"Bucura-te cruce, purtatoare de viata, raiule cel frumos al bisericii, pomul nestricaciunii, care ne-ai inflorit desfatarea slavei celei vesnice...da-ne si noua acum sa ajungem la Patimile lui Hristos si la Inviere!", Crucea si Invierea fiind la fel de inseparabile ca si umanitatea lui Hristos de Divinitatea Lui, lumina Crucii o aduce oarecum si pe cea a Pastelui. In acelasi timp, crucea este simbolul participarii noastre la Patima lui Hristos. Caci scopul vietii noastre este a "purta crucea in toate zilele" pentru a urma lui Hristos, a fi rastignit impreuna cu El pentru a putea invia impreuna cu El. Despre aceasta "rastignire duhovnicesca" vorbeste si Sf. Ap. Pavel cand spune: "Iar mie, sa nu-mi fie a ma lauda, decat numai in crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este rastignita pentru mine, si eu pentru lume!"

Nu pot sa cred ca am ajuns sa ne smintim de textele slujbelor bisericesti. Cred ca s-a ajuns aici pentru ca am uitat ca acestea reprezinta rugaciuni ale Bisericii, ce trebuie cantate/ascultate cu evlavie si nu adaptate "nivelului nostru de intelegere". Caci daca, cautam "intelepciunea cuvantului" riscam sa punem in umbra Crucea lui Hristos, dupa cuvantul Apostolului: "Caci Hristos nu m-a trimis ca sa botez, ci sa binevestesc, dar nu cu intelepciunea cuvantului, ca sa nu ramana zadarnica crucea lui Hristos."
Subscriu la cele spuse de tine Marius. Mai ales ca ne-ai facut un rezumat considerabil din punct de vedere teologic. Pe mine a minuneaza intreaga imnologie a Sfintilor Parinti in care intalnim dogmele Bisericii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.09.2009, 18:27:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Multumim Marius pentru precizari. Parintii spun ca Hristos S-a intiparit tainic in cruce si crucea in El. Daca vom incepe sa ne explicam totul rational, riscam sa introducem speculatii acolo unde nu este cazul. Cand Hristos i se arata lui Toma i se arata ca rastignit, nu ca un om care da semne de vindecare dupa pironire si dupa strapungerea cu lancea. Cand se arata femeilor mironosite, din Trupul Sau nu mai curge sange. Oare sa Se fi vindecat in numai trei zile? Nu le spune acestora ca are dureri din cauza sulitei si a piroanelor, dar poarta semnele crucii in Sine. Iata cate lucruri sunt care depasesc puterea noastra de intelegere.

Ne vom lumina daca vom face acest acatist.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.09.2009, 18:33:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca ar fi sa scoatem din cult toate cate nu intelegem, sunt curios ce ar mai ramane din cult.

Mai degraba sa cautam sincer raspunsul decat sa credem ca ceva e nelalocul lui. Daca nu gasim temei in Sfanta Scriptura, in Sfanta Traditie si la marii Parinti in viata, poate atunci s'ar putea pune problema unui lucru de prisos in cult.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.09.2009, 18:47:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca ar fi sa scoatem din cult toate cate nu intelegem, sunt curios ce ar mai ramane din cult.
Ce sa facem Dorin, omul si-a dezvoltat gustul pentru ceea ce este trecator, pentru lucrul care nu dureaza. Daca ar cunoaste ca dupa cruce, dupa rastignire, urmeaza invierea, nu si-ar mai pune astfel de intrebari.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.02.2010, 12:10:55
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Unde pot gasi talcuire la acest Acatist?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.02.2010, 14:11:40
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu stie nimeni?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Sfintei Cruci costel Diverse Sarbatori 6 14.09.2019 01:10:10
Acatistul Sfintei Cruci Florin-Ionut Rugaciuni 13 06.04.2013 00:51:41
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 09:09:01
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 23:52:02
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 13:06:32