Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2009, 22:07:57
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit Intrebare

Am o intrebare si as vrea sa stiu raspunsul, am gasit prin casa o carte cu cateva din capitolele din Biblie, dar acolo scrie Iisus cu un singur "i" cartea scrie ca e tiparita in USA. Vreau sa stiu daca e bine sau nu ca se scrie Iisus cu un singur "i" nu cred ca e ortodoxa cartea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2009, 22:17:17
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit despre carte

acea carte (biblie) nu este ortodoxa;Iisus se scrie cu doi de i; daca o vei compara cu una ortodoxa vei observa ca di aceea sun scoase scrieri VT ; nu stiu anul tiparirii,pt ca inainte erau omise si ap. catre evrei.iacob ;mai nou le-a introdus si pe alea
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2009, 23:11:45
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dutzu Vezi mesajul
Am o intrebare si as vrea sa stiu raspunsul, am gasit prin casa o carte cu cateva din capitolele din Biblie, dar acolo scrie Iisus cu un singur "i" cartea scrie ca e tiparita in USA. Vreau sa stiu daca e bine sau nu ca se scrie Iisus cu un singur "i" nu cred ca e ortodoxa cartea.
Daca nu e ortodoxa, daca e eretica, da-o pe foc (serios, pune-o pe foc) si cumpara-ti una ortodoxa. Daca nu ma crezi, intreaba un preot (iermonah de exemplu) si cred ca iti va spune la fel, sa o dai pe foc.

Bogdan.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2009, 16:09:16
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Asta voiam sa stiu, aveam eu o parere ca nu e buna cartea, am vrut sa fiu sigur!! mersi mult
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2009, 16:20:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

chiar daca o arunci la gunoi sau ii dai foc, sa nu uitzi ca jertfa cu bun miros duhovnicesc, este Duhul Umilit, inima infranta shi smerita, pe care Dumnezeu nu o va urgisi... caci omul ce se poarta cu sfiala de sus, pe Calea cea cu umilintza presarata pe cale, acela va shtii cum sa rabde chiar shi pe sectantzi shi cartzile lor, chiar de sunt eretice, fara ca sa-i judece shi sa-i osandeasca... ci sa-i alunge cu cuvinte duhovniceshti, dojenindu-i cu duhul blandetzii, iar daca unii dintre ei s-or intoarce, atunci sa-i ierte shi sa-i reprimeasca...

caci a Domnului este judecata! shi shtiintza! shi cantarul!

"Sa nu intri Doamne cu mine la judecata, ca nici unul dintre cei vii nu-i drept inaintea ta"

shi chiar daca am face ordine intre lucruri, intre cartzi, ca sa nu mai existe secte shi sectantzi, shi le-am da pe toate ale lor focului, "dar dragoste nu am, atunci nimic nu sunt shi toata jertfa mea la nimic nu-mi foloseshte"... nici mie, nici lor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2009, 19:04:56
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Am auzit la manastire recomandarea clara sa fie date pe foc, nu aruncate, cavsa nu le poata gasi altii si sa se rataceasca.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2009, 19:29:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dincolo de scriere, ea trebuie sa aiba aprobarea Sfantului Sinod. Eu zic sa nu o arunci/arzi - iti va da posibilitatea sa o compari cu una ortodoxa. Asa vei vedea ce au scos din original.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2009, 13:01:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Daca nu e ortodoxa e catolica.Americanii sunt catolici.Nu o da pe foc.Tu crezi ca Dumnezeu iubeste mai mult ortodocsii decat catolicii?Sau catolicii decat budistii?Pentru Dumnezeu indiferent de religie ,oamenii sunt egali ,conteaza sufletul si felul cum se comporta.Un catolic daca asa s-a nascut nu ai ce sa ii faci,nu inseamna ca e condamnat daca e catolic.Pana la urma arunci o carte Sfanta indiferent daca e catolica sau ortodoxa,nu o citi dar nu o arunca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2009, 13:38:40
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Numai cel mult 10% din americani sunt catolici, marea majoriatate sunt protestanti.
Reply With Quote
Răspunde