Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2010, 17:33:37
luciamanta luciamanta is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 52
Implicit Va rog fierbinte sa imi dati un sfat

La biserica la care merg eu, preotii nu se inteleg intre ei. In urma multor reclamatii facute de un singur preot din anul 2001 pana in prezent, preotul paroh al bisericii mele a fost muatat la alta biserica. Este bine ca noi, enoriasii sa intervenim cu un memoriu la Patriarhie si sa solicitam intorcerea parintelui paroh la biserica in care a slujit 28 de ani? Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2010, 17:39:06
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Preoții nu se înțeleg: mare sminteală pentru credincioși.
Lăsați episcopia să facă ce consideră mai bine, fiindcă memoriile și sesizările credincioșilor sunt până la urmă puse tot în slujba celor care confundă preoția cu oportunitatea măririi și întreținerea mândriei. Și nu știm noi ce încercări au dat peste preotul respectiv. Dumnezeu să ne lumineze pe toți. Regretabil că Biserica lui Hristos se confruntă cu astfel de evenimente.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2010, 18:00:18
luciamanta luciamanta is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Preoții nu se înțeleg: mare sminteală pentru credincioși.
Lăsați episcopia să facă ce consideră mai bine, fiindcă memoriile și sesizările credincioșilor sunt până la urmă puse tot în slujba celor care confundă preoția cu oportunitatea măririi și întreținerea mândriei. Și nu știm noi ce încercări au dat peste preotul respectiv. Dumnezeu să ne lumineze pe toți. Regretabil că Biserica lui Hristos se confruntă cu astfel de evenimente.
Multumesc din suflet pentru raspunsul dvs. Imi place f. mult cum scrieti, cum ganditi. Eu sunt inconjurata de oameni feluriti in parohie... Tineri, batrani... La un astfel de eveniment, plecarea parohului, unii au mers dupa dansul, altii au plecat la alte biserici, iar altii au ramas in continuare la biserica noastra. Si eu m-am dus o data la biserica unde a fost mutat parohul si inca o data cand m-a spovedit si m-a impartasit dansul. De atunci merg in continuare la biserica mea, biserica pe care o frecventez de 25 de ani. Oricum, s-au intamplat multe, multe... Lucruri incredibile.. Eu am fost f.incercata de Dumnezeu. Multumesc din nou pentru bunanatea dvs. de a-mi raspunde la mesaj.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2010, 19:09:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Preotul paroh ce simte? Este multumit de faptul ca s-a mutat in parohie noua? Banuiesc ca e mai bine pentru el ca a plecat dintr-un loc in care nu ceilalti preoti nu il intelegeau. Si eu am vazut o situatie asemanatoare, iar preotul care a fost nevoit sa plece a gasit un loc mai bun decat inainte, e foarte multumit ca a scapat de invidie si dusmanie, iar cativa credinciosi l-au si urmat. Ceea ce vreau eu sa spun ca trebuie sa aveti in calcul nu doar dorintele dvs, ale enoriasilor, ci si ale parintelui...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2010, 21:50:49
luciamanta luciamanta is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.08.2008
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Preotul paroh ce simte? Este multumit de faptul ca s-a mutat in parohie noua? Banuiesc ca e mai bine pentru el ca a plecat dintr-un loc in care nu ceilalti preoti nu il intelegeau. Si eu am vazut o situatie asemanatoare, iar preotul care a fost nevoit sa plece a gasit un loc mai bun decat inainte, e foarte multumit ca a scapat de invidie si dusmanie, iar cativa credinciosi l-au si urmat. Ceea ce vreau eu sa spun ca trebuie sa aveti in calcul nu doar dorintele dvs, ale enoriasilor, ci si ale parintelui...
Preotul paroh a suspinat, era cu lacrimi in ochi imediat dupa mutarea sa, apoi amaraciunea din sufletul dansului s-a stins. L-am simtit mai multumit, mai impacat cu noua situatie, mai ales ca in noua parohie preotii se inteleg bine. Apoi, dupa cateva sapatamani, enoriasii de la biserica unde a fost dansul paroh au luat hotararea de a face un memoriu adresat Patriarhiei Romane, memoriu in care sa solicite reintoarcerea parintelui paroh la vechiul locas sfant. L-am sunat si eu la telefon aseara, pentru a-i cere binecuvantarea pentru actiunea cu memoriul. Dansul nu a spus nici ba, nici da, a spus ca trebuie facut toul cu discretie. Insa eu nu as dori sa ma amestec in problema aceasta. Noul paroh care a venit in locul dansului este un om de suflet, inimos, apropiat oamenilor, calm, placut. De cand a venit la noi in biserica, noul paroh a inceput sa savarseasca si Sf. Maslu, vinerea si suntem f.bucurosi. Sper ca nu v-am suparat si retinut prea mult cu problemele mele, dar este tare greu, uneori, sa stii care este solutia si drumul cel mai bun pe care sa mergi. O seara binecuvantata si multa sanatate va doresc!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 19:28:47
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 08.02.2009 23:00:49
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26