Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.03.2011, 18:43:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Ce? Nu-ti place muzica lui? Sau....poate nu-ti plac versurile paunesciene?

o...da...ma miram sa nu sara careva...
nu ai inteles.
Emeric Imre, Eugen Avram, Ovidiu Mihailescu, Vasile Mardare, sunt preferatii mei :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.03.2011, 18:56:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Am pus si eu ca sa vedeti si voi ce prostii sunt pe net nu ca as crede eu in asa ceva :)

Daca vreti dati un search pe google cu 21 mai 2011, o sa vedeti o gramada de site-uri cu asa tematica :)
Nu sint prosti ca ei fac bani dupa cati citesc .............
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 19.04.2011 at 03:20:06.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.03.2011, 18:56:30
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu ai inteles.
Emeric Imre, Eugen Avram, Ovidiu Mihailescu, Vasile Mardare, sunt preferatii mei :)
sa ma ierti !!!!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.03.2011, 18:57:13
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
vsovivi iti recomand un psiholog! Sincer,suferi de vreo boala psihica?
Nu supara pe fratele tau si-a dat si eu cu parerea
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.03.2011, 19:00:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
sa ma ierti !!!!!!
esti iertata :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.03.2011, 19:14:27
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Nu supara pe fratele tau si-a dat si eu cu parerea
El (vsovivi) isi da cam mereu cu parerea si o face intr-un mod paranoic si eretic! Sincer sa fiu eu cred ca are probleme psihice la modul cum scrie. Totusi,are o varsta,daca era vreun martan de 14-15 ani mai il intelegeam... dar asa...
Niciun om intreg la minte nu ar compune astfel de mesaje ca ale lui. Saracu,cred ca sufera,a facut o obsesie din chestia asta,se crede mai in varsta,crede ca a venit ziua sfarsitului in 1955,ca la puciosi vorbeste Dumnezeu si multe altele. Sa ma ierte Dumnezeu,dar asta denota normalitatea si stabilitatea psihica a acestui individ?? Ba mai mult,unii chiar il apreciaza si incurajeaza!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.03.2011, 07:19:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sa ma ierte Dumnezeu,dar asta denota normalitatea si stabilitatea psihica a acestui individ?? Ba mai mult,unii chiar il apreciaza si incurajeaza!
Cum poti sa spui in public despre cineva ca are probleme psihice? Ai cumva licenta de psiholog si ai tras concluzia asta dupa ce i-ai parcurs miile de mesaje scrise aici? Daca e intr-adevar asa, oricum n-o sa te creada si n-o sa-l ajuti cu nimic spunandu-i tu. Daca nu e, atunci nu cred ca o sa-i convina asa o caracterizare.

Poate ca omul se face "nebun pentru Hristos" fara sa-i pese de aprecierea publicului, de unde stii tu? Oare nu este mantuire pentru toata lumea? De ce sa-i tai tu elanul? De unde stii tu ca o sa ramana pucios pana la sfarsit? Lasa-l in pace si vezi-ti de ale tale. Daca vrei totusi sa critici pe cineva, alege cuvintele mai cu grija.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.03.2011, 13:04:01
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
El (vsovivi) isi da cam mereu cu parerea si o face intr-un mod paranoic si eretic! Sincer sa fiu eu cred ca are probleme psihice la modul cum scrie. Totusi,are o varsta,daca era vreun martan de 14-15 ani mai il intelegeam... dar asa...
Niciun om intreg la minte nu ar compune astfel de mesaje ca ale lui. Saracu,cred ca sufera,a facut o obsesie din chestia asta,se crede mai in varsta,crede ca a venit ziua sfarsitului in 1955,ca la puciosi vorbeste Dumnezeu si multe altele. Sa ma ierte Dumnezeu,dar asta denota normalitatea si stabilitatea psihica a acestui individ?? Ba mai mult,unii chiar il apreciaza si incurajeaza!
Nu mă deranjează că mă credeți pucios, eretic, paranoic, anormal sau instabil psihic, și că puneți nume de sectă la ceilalți creștini, că așa era și acum 2000 de ani... sau că unii mă încurajează sau mă descurajează... apa trece pietrele rămân, și doar am scris acolo că sunt schizofrenoid nu sufycent, și am explicat pe undeva de ce am scris așa;

...deci chiar dacă nu sunt pucios că nu i-am întâlnit niciodată, nu fac parte dintre ei, n-am fost niciodată pe la Glodeni Deal sau Vale, jud. Dâmbovița... nu m-am întâlnit cu ei, cu toate astea ceea ce v-am spus nu e minciună! Și sufletește chiar sunt pucios, un fel de copil al lor chiar dacă am 90 și ceva de ani, și 2, 3, 4, 5, 6, 7... nu mai știu eu câți.

Deci Cuvântul lui Dumnezeu nu este eretic și pucioșii nu sunt sectă iar sfârșitul e Astăzi căci știe și Fiul și Duhul și nu numai Tatăl, din 1955 și până când se va termina ea, iar sfârșitul sfârșitului nu-l știe nimeni decât numai Tatăl... dar Ziua Sfârșitului asta este, ziua dreptății când Dumnezeu prin suflarea gurii Sale îl spulberă pe antichrist... pe omul care nu vrea să fie decât om și atât și îl urăște de moarte pe Domnul crezând că îi râvnește la scaunul lui, scaunul satanicesc... dar Domnul nu a venit ca să se mărească pe Sine ci pe Dumnezeu și astfel să caute și să găsească oaia pierdută, din nou ca acum 2000 de ani, și o va căuta până o va găsi, și iată că pe mine m-a găsit, dar vouă vă pare rău că pe voi nu v-a găsit... păi pentru că nu ați vrut. N-ați vrut să credeți... poate de teamă ca nu cumva să trebuiască să și ascultați.

Chiar vă pare rău?

Nu-i bai frate răul, pardon Raul, o linu-i lin...

Last edited by vsovivi; 02.03.2011 at 13:12:55.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.03.2011, 13:27:07
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Vsovivi, am si eu o curiozitate, de ce din 1955? Ce s-a intamplat atunci?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.03.2011, 13:45:48
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Vsovivi, am si eu o curiozitate, de ce din 1955? Ce s-a intamplat atunci?
Fricurioșii ispititori mor repede, adică uită să asculte... deci nu cred că trebuie să slujim unor curiozități umane... că nu e decât un pas la a cere semne și minuni ca să crezi... și apoi... ia adă-ți aminte ce au făcut cei ce au văzut minuni foarte mari, cum au fost plăgile cu care a lovit Domnul pe faraon, și apoi tot nu s-au alipuit și a despărțit marea roșie, și apoi au început și poporul lui Israel să uite, devenea pe zi ce trece tot mai uituc... din bănuială în bănuială și din păcălire în păcălire au început să susțină că i-a păcălit Moise... și apoi că i-a păcălit Dumnezeu... și apoi au ridicat pietre să-l ucidă și pe el și pe Iosua și pe Caleb fiul lui Iefone...

Iar pe vremea lui Iisus fiul Mariei, după ce l-au primit ca împărat în Ierusalim, brusc i-a apucat criza de memorie și au strigat ca scoși din minți la Pilat:

”Ia-L, ia-L, răstignește-L, noi nu avem alt rege decât pe Cezarul, eliberează-ne omul, nu pe cel ce-și zice Fiul Omului că se crede fiul Lui Dumnezeu, și a zis că vine pe norii cerului, eliberaeză-ni-l pe Barnabas”, deci omul și-a cerut omul și Bârnabas era un tâlhar.

Pilat s-a spălat pe mâini căci nu găsise în El vre-o vină și a lăsat să fie răstignit așa cum au cerut amnezicii cu minteresuri.

Iar nici după ce a înviat n-au crezut, văzând puterea Domnului și minunile manifestându-se prin Apostoli și prin creștini... ci au zis că L-au furat ucenicii ca să facă tamtam și dezbinare în popor...

Nu e la fel și azi?

Deci ai grijă să nu fii așa de fricurios că cineștie unde se poate ajunge... unde poți cădea... dacă mă tot întrebi pe mine păcătosul și te tot îndoiești... întreabă-L mai degrabă pe Dumnezeu: de ce în 1955 a început Ziua Sfârșitului... iar când se va termina ea va fi Ziua Începutului căci noi le va face pe toate până atunci! Amin.

Dar hai să-ți și răspund ca să nu zici că fug de răspundere... Păi pentru că atunci era culmea culmilor, răul era în floare, obediența, bolșevismul, războiul atomic, războiul rece, furtunile politice în toată gLumea și totul se destrăma căci satana se și vedea biruitor... dar mai mult a ales Domnul anul 1955 pentru că așa era scris la scriptură, căci Domnul nimic nu face fără ca mai înainte să dea în scris prin prooroci. Este și un simbol anul acela. Trâmbițarea celui de al 6-lea înger Apocaliptic, și trebuia pregătire, căci cum ai vrea dumneata ca să vie fără pregătirea celor la care vine, sau spune dumneata: pe Israelul cel vechi, nu l-a pregătit Dumnezeu 5500 de ani până la venirea lui Mesia în gLume ca să fie arătat lui Israel?

Last edited by vsovivi; 02.03.2011 at 14:07:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
Azi inca o mama s-a stins mara2008 Slujba inmormantarii 12 21.12.2008 13:03:10
inca o lovitura ecumenista podolski_2 Generalitati 39 10.11.2008 08:02:51
si pe langa asta , inca o problemuta ioanhodean Generalitati 13 16.06.2008 20:16:02