Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.08.2013, 04:24:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de DEMETRIUS Vezi mesajul
Verifică-ți tastatura, că scrie fără Duh Sfânt; s-o fi virusat și ”a uitat” că absolventul(cel ce și-a luat toate examenele) a trecut și testul de ”înduhovnicire” pe care l-a făcut episcopul prin punerea mâinilor pe capul lui, adică hirotonirea, cu alte cuvinte ridicarea la rangul preoției.
Cine stie, poate la "episcopii" unde mergi tu, o fi un ritual magic prin care se ghiceste vrednicia candidatului..

Ca pana una alta, in lumea reala, lucrurile sunt mai nuantate.
Ia spune-ne și 9(nouă) cât de ”nuanțat” este lucrul episcopului din lumea ta reală.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.08.2013, 04:46:56
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Verifică-ți tastatura, că scrie fără Duh Sfânt; s-o fi virusat și ”a uitat” că absolventul(cel ce și-a luat toate examenele) a trecut și testul de ”înduhovnicire” pe care l-a făcut episcopul prin punerea mâinilor pe capul lui, adică hirotonirea, cu alte cuvinte ridicarea la rangul preoției.
Nu toți absolvenții de Teologie devin preoți. Unii au alte slujiri (profesor, de pildă). Alții pur și simplu consideră că facultatea rămâne o simplă școală de cultură generală. Unii pur și simplu sunt atei dar au ei plăcerea aparte de a studia teologia. Dintre aceștia unii sunt studenți excelenți. (Apropos, revin cu precizarea că la Oxford profesorul titular al catedrei de NT este... ateu declarat. Tare, nu?)
Absolvirea facultății nu este urmată imediat de hirotonire. Pentru capacitatea preoțească se dă un examen separat. Astăzi, majoritatea urmează după facultate și un master.
Pe de altă parte sunt preoți în teritoriu care nu au urmat facultatea sau, în orice caz, au făcut de multișor un ansau doi de facultate, apoi au abandonat. Au fost hirotoniți în baza, ca studii, doar a seminarului.
Așadar nu e o legătură strictă între Facultatea de Teologie și preoție.
Ca să nu mai amintesc de secțiile facultății; doar una e Teologie Pastorală. (vezi www.ftoub.ro)

P.S. Poate nu e lipsit de relevanță să iei în calcul și faptul că Teologia este o facultate din cadrul Universității. Cel puțin în București.

Last edited by cezar_ioan; 30.08.2013 at 04:50:25.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.08.2013, 08:57:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Genul asta de abordare este straina de spiritul ortodoxiei. Exista intr-adevar preoti cu darul inainte-vederii si l-au primit pentru ca au o anumita inaltime duhovniceasca si au discernamantul de a folosi ceea ce Dumnezeu le dau asa cum se cuvine. Dar a cauta noi astfel de persoane pentru a ne satisface "grijile marunte si problemele vietii cotidiente" e o alta forma de a cauta vrajitoare. Adica nu mai cautam ghicitoarele pe la tigani incercam sa ne transpunem superstitiile in invatatura crestina.
Ceea ce spune Antonia se cheama binecuvantare
Unde binecuvanteaza preotul toate merg bine.
Daca mergi sa intrebi pt casatorie eu cred ca o binecuvantare e necesara ,casatoria fiind un pas important in viata.
Nici eu nu sunt de acord sa intreb de viitor la preoti ,dar in anumite situatii ,cand avem un necaz mergem si cerem sfat ce trebuie sa facem pt a rezova acea situatie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.08.2013, 09:08:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Genul asta de abordare este straina de spiritul ortodoxiei. Exista intr-adevar preoti cu darul inainte-vederii si l-au primit pentru ca au o anumita inaltime duhovniceasca si au discernamantul de a folosi ceea ce Dumnezeu le dau asa cum se cuvine. Dar a cauta noi astfel de persoane pentru a ne satisface "grijile marunte si problemele vietii cotidiente" e o alta forma de a cauta vrajitoare. Adica nu mai cautam ghicitoarele pe la tigani incercam sa ne transpunem superstitiile in invatatura crestina.
Citeste Viata si minunile Sfantului Lavrentie de Cernigov. Cteste si despre modul cum relationa cu ucenicii parintele Arsenie Boca si multi alti duhinvnici mari. Mergi si le ceri cuvant de invatatura, nu le ceri sa-ti ghiceasca. Daca Dumnezeu le descopera ceva special pentru tine, e bine, daca nu, nu. Astfel de duhovnici trebuie cercetati pentru sfat in probleme mari ale vieti, nu pentru griji marunte.

Eu, de exemplu, m-am dus la astfel de preoti. De obicei, nu le-am cerut nimic special, ci doar un cuvant de invatatura. In general se supara si ei daca mergi la ei ca la ghicitori. Le-am mai cerut sa ma lamureasca in probleme de credinta. Rar am mers cu probleme strict personale, in general, in probleme mari care presupuneau un mod special de a ma raporta la ele, o binecuvantare etc.

Uneori, chiar fara sa cer, am primit sfaturi care mi-au fost de mare folos. Poate ca am o patima pe care eu n-o vad. Daca-mi spune cineva la timp, poate ca ma corectez. Unde sa mearga omul cand are o problema mai deosebita? La psiholog?

Chiar cand citesti scrisori de la duhovnici adresate fiilor duhovnicesti, vezi ca aceste daruri al discernamantului si al inainte-vederii sunt folosite ca medicamente duhovnicesti.

Last edited by antoniap; 30.08.2013 at 09:12:52.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.08.2013, 17:53:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

Unde sa mearga omul cand are o problema mai deosebita? La psiholog?
Când problema ține de domeniul psihologiei, merge la psiholog.
Poate trece și pe la biserică, e chiar indicat. Pentru rugăciune, pentru binecuvântare. Pentru o lumânare...
Poate trece și pe la cizmar, dacă are nevoie și de o reparație la încălțări.
Și, cu ajutorul lui Dumnezeu, în final va ajunge și acolo unde se poate rezolva problema psi: la psiholog.

Are sens pentru tine ce spun?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.08.2013, 18:07:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E greu de trasat o linie clara.

In unele cazuri e evident, omul trebuie sa fie sub medicamentatie, internare, sa mearga la AA, dar in unele cazuri unii ajung la psiholog si nu mai ajung la preot cand poate ar trebui sa fie taman invers.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.08.2013, 18:51:12
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu toți absolvenții de Teologie devin preoți. Unii au alte slujiri (profesor, de pildă). Alții pur și simplu consideră că facultatea rămâne o simplă școală de cultură generală. Unii pur și simplu sunt atei dar au ei plăcerea aparte de a studia teologia. Dintre aceștia unii sunt studenți excelenți. (Apropos, revin cu precizarea că la Oxford profesorul titular al catedrei de NT este... ateu declarat. Tare, nu?)
Absolvirea facultății nu este urmată imediat de hirotonire. Pentru capacitatea preoțească se dă un examen separat. Astăzi, majoritatea urmează după facultate și un master.
Pe de altă parte sunt preoți în teritoriu care nu au urmat facultatea sau, în orice caz, au făcut de multișor un ansau doi de facultate, apoi au abandonat. Au fost hirotoniți în baza, ca studii, doar a seminarului.
Așadar nu e o legătură strictă între Facultatea de Teologie și preoție.
Ca să nu mai amintesc de secțiile facultății; doar una e Teologie Pastorală. (vezi www.ftoub.ro)

P.S. Poate nu e lipsit de relevanță să iei în calcul și faptul că Teologia este o facultate din cadrul Universității. Cel puțin în București.
Pe acest topic e vorba de un preot care a divortat si s-a lasat de preotie. Sau gresesc?
*
Eu stiu ca in trecut, nu oricine ajungea preot. Trebuia sa fie un om duhovnicesc, sa fie feciorelnic, preot devenea pe la 30 de ani, dupa ce a stat pe langa un preot, cand era cazul se cerea sa si moara ptr. credinta. Plus ca, inainte preotii/ierarhii nu facea boacane de frica poporului. Acum, poti sa fi si ateu si sa devi preot. Taina preotiei este f.mare, nu ar trebui tratata simplist.

Last edited by Parascheva16; 30.08.2013 at 18:54:26.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.08.2013, 22:01:41
b.mihaela b.mihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2013
Mesaje: 9
Implicit Dumnezeu inseamna iubire

Nu pot sa-mi inchipui cum un om care a imbracat haina preotesca poate fi violent .Ma doare sufletul cand aud de violenta in familie si stiu ca cel ce este victima devine un om fara incredere in el si totodata dependent de persoana ce-l traumatizeaza psihic si moral .E tare greu sa judec situatia prezentata si nici nu am dreptul . Ce pot sa spun este ca inainte de toate fostul preot este om si este rational deci inca se mai poate ridica ca sa simta caldura in noua familie prin iubire de Dumnezeu .Solutia situatiei foarte dureroase,din punctul meu de vedere , este ca prietena ta sa-i propuna partenerului de viata sa mearga impreuna la duhovnic sa se spovedeasca dupa care sa parcurga cele crestinesti pentr-o viata curata ,cinstindu-l pe Dumnezeu ,ca asa se vor respecta intre ei . Daca fostul preot refuza sa mearga la biserica atunci relatia este o batjocura si prietena ta cu putere de caracter si iubire de Dumnezeu trebuie sa puna punct relatiei in desfrau pana nu este prea tarziu . Imi cer scuze daca am gresit dar este doar punctul meu de vedere .
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.08.2013, 22:04:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Când problema ține de domeniul psihologiei, merge la psiholog.
Poate trece și pe la biserică, e chiar indicat. Pentru rugăciune, pentru binecuvântare. Pentru o lumânare...
Poate trece și pe la cizmar, dacă are nevoie și de o reparație la încălțări.
Și, cu ajutorul lui Dumnezeu, în final va ajunge și acolo unde se poate rezolva problema psi: la psiholog.

Are sens pentru tine ce spun?
Uf! Persoanele de fata se exclud.
Sfantul Serafim de Sarov nu s-a dus la psiholog dupa ce a fost batut, ci la piatra lui de langa chilie. S-a smerit cu rugaciunea vamesului si Dumnezeu i-a dat atata caldura si atata bucurie in suflet ca uimeste si astazi.

Un duhovnic bun te invata sa pescuiesti, nu-ti da pestele gata prajit. Nu am nimic cu psihologii, dar oricat s-ar stradui, ei nu pot inlocui preotii. Pai, dupa ce ai primit sfatul cel bun, te-ai rugat si ai rezolvat problema, ce sa mai cauti la psiholog? Psihologul e bun pentru atei. Crestinii trebuie sa caute leac in farmacia lui Dumnezeu.

Iarta-ma, dar ai vrut sa afli parerea mea si ti-am spus-o.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.08.2013, 22:28:16
b.mihaela b.mihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2013
Mesaje: 9
Implicit Raspuns

Ai perfecta dreptate Antonia .Bine spui , iubirea de Dumnezeu inseamna lumina si lumina e hrana sufletului .Nici un psiholog nu poate vindeca sufletul mai presus de Dumnezeu si mai grav ca unii psihologi sunt atei .
Reply With Quote
Răspunde