Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.02.2008, 17:34:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

si totusi Dumnezeu iarta orice fel de pacat,dar mania Lui la fel ca si iertarea se poate oricand indrepta asupra celor doi,categoric nu cred ca Dumnezeu va accepta iubirea lor,se va sfarsi cumva ,poate cei doi isi vor accepta destinul(de a trai separat)si se vor pocai.Atunci cu adevarat isi mai pot salva sufletele,Dumnezeu in marea Sa bunatate ne da multe sanse de indreptare.Ma indoiesc ca apropierea lor de Biserica sa fie sincera(cei doi sa fie crestini adevarai nu doar prin botez),daca ar fi sincera ar avea si sentimentul de culpabilitate,care ar duce la angoase de tot felul,la despartire in final.E imposibil sa stai in Biserica,sa te spovedesti si sa nu simti apasarea pacatului..sa iesi din Biserica si sa te simti bine,indragostita si libera sa-ti faci planuri...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.02.2008, 17:35:37
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

in asemenea situatie:angry:
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2008, 17:07:26
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Dumnezeu iarta pe cei ce se caiesc si se intorc de la pacat si nu pe cei care sfideaza Biserica Sa.Din pacate ai dreptate cand descrii cum isi aleg unii nasii.Dar ar trebui sa vezi si ca pedeapsa lui Dumnezeu vine implacabil.Despre incest nu prea am avea ce comenta decat ca se asimileaza cu crima din punct de vedere religios iar din alt punct de vedere este o coborare in animalicitate.Becali a facut insa si lucruri bune cu banii sai.Evident aroganta sa ma irtia dar trebuie sa recunosc si aspectele pozitive.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.10.2013, 02:46:06
mecarm mecarm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2013
Mesaje: 1
Implicit

In aceeasi situatie sunt si eu.Fina,adica sotia mea(fosta intre timp) s-a indragostit de nasul nostru.Mama m-a invatat in timpul casatoriei ca nasii sa-i trec primii la Sf Liturghie si in toate acatistele de rugaciuni dar....I-am prins si in nebunia de moment cand ei erau in casa am avut doua ganduri,unul sa-i omor si al doilea sa-i iert.Credinta in D-zeu m-a facut sa-i iert si l-am rugat pe nas sa-si vada de familia lui,de cei doi copii minori si de nasa mea ca eu nu o sa-i spun nasei.Nu vroiam ca ea sa sufere,nu vroiam ca nasa sa stie de mizeria lor.Pe ea(sotia) am primit-o acasa si la scurt timp i-am prins din nou.Desi parintele Lazar de la Manastirea Cernica,care era si duhovnicul meu mi-a spus s-o iert si iar s-o iert,n-am mai putut si am bagat divort spunandu-i si nasei mele ce s-a intamplat.Intre timp a bagat si ea divort iar in urma mizeriei lor au ramas 3 copii fara unul din parinti.Un copil al nostru si 2 ai nasilor.Mizeria lor tine de 2 ani si spun ca ei au vorbit cu nu stiu ce preoti si ca s-a mai vazut asa ceva si este ok.Parintii lor, au intrat si ei in mizeria lor si se pare ca le accepta,se pare ca n-au rusine.De ce Doamne? Eu mi-am respectat nasul si nasa....de ce,de ce,de ce???
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.10.2013, 06:07:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mecarm Vezi mesajul
In aceeasi situatie sunt si eu.Fina,adica sotia mea(fosta intre timp) s-a indragostit de nasul nostru.
...
Eu mi-am respectat nasul si nasa....
Nu, nu i-ai respectat; nici pe tine(nici pe copii), nici pe Hristos, nici pe păr. Lazăr, pe nimeni.

Dumnezeu să vă binecuvânteze(chiar și-mpotriva voinței voastre)!




P.S. Relația lor este incestuoasă.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.10.2013, 08:21:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici poate ar trebui ca in momentul in care o pereche isi alege nasii , aceasta alegere sa fie facuta cu mare atentie! Poate cel mai important criteriu in alegerea nasilor ar trebui sa fie atat credinta lor, dar si viata de familie a lor, in sensul de a alege o pereche de nasi care intradevar sa aiba o viata de familie exemplara!

In acest fel astfel de situatii jenante nu ar mai aparea, si indiferent cat de mult s-ar ïndragosti"" fina de nas, daca acesta si-ar iubi cu adevarat sotia, aceea "fina indragostita de nas"" nu ar aveea nici o sansa sa-i "faca ochi dulci""!

Intr-o familie este buna si distractia si iesirile la iarba verde (doar oameni suntem!), insa cand e vorba de treburi serioase atunci trebuie tratate cu multa luciditate!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.10.2013, 20:57:37
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Problema e ca tipul nu a fost doar nas de cununie, dar este si nasul baiatului. Intre fina si nas sunt inrudiri sufletesti. De exemplu, daca un preot isi botezeaza propriul copil, in caz de urgenta sau ceva, va trebui sa se separe de sotia lui. E drept ca nu prea se intampla, dar asa spun canoanele.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.10.2013, 21:51:28
b.mihaela b.mihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2013
Mesaje: 9
Implicit -nu pot sa cred ca exista si astfel de oameni murdari -cu litere mici am scris titlul

In situatia prezentata fina macar o clipa sa simta durea din sufletul nasei in urma tradarii .Fina s-a gandit doar la fericirea ei in sensul ca daca ea se simtea nefericita ca sotul era plecat in mare parte a timpului in loc sa se apropie de Dumnezeu ea s-a apropiat de nas facand un rau voit .Fina si-a cladit fericirea pe nefericirea nasei .Nu judec dar cat de imatur poti fi ca sa nu poti gandi .Daca nu avem ratiune nu ne putem numi oameni .Dupa o vreme ,exista perioade in viata cand in cuplu apare monotonia din anumite motive ,ori sotul se da prea important fata de sotie si incepe sa aiba grija doar de el din anumite motive pe care le voi spune imediat ori sotia se da prea importantanta fata de sot si cauta iubire in alta parte .Situatia mentionata apare din cauza ca niciodata nu a fost respect ,echilibru si armonie si mai inainte de toate credinta si iubire de Dumnezeu .Nu-l poti iubi pe Dumnezeu facand rau cu buna stiinta .Dumnezeu ne ajuta dar noi trebuie sa fim oameni in adevaratul sens al cuvantului .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.10.2013, 22:05:07
b.mihaela b.mihaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2013
Mesaje: 9
Implicit pentru mercam

La sotia ta trebuie sa-i faci o exorcizare ( am spus in gluma ).Daca ai iertat-o o data si in continuare greseste cu buna stiinta ...n-am cuvinte .Doamne fereste-ne de oameni fara ratiune si bun simt ! Credinta in Dumnezeu ne da putere si drumul drept .Nu poti merge pe un drum drept in viata daca cel de langa tine nu te respecta .Nu poti simti lumina in suflet si bucuria vietii daca cel de langa tine te inegreste .E greu ,dar trebuie sa fi puternic ,duhovnicul tau este cel mai in masura sa-ti zica ce-i mai bine pentru tine .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.10.2013, 22:11:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de b.mihaela Vezi mesajul
Daca nu avem ratiune nu ne putem numi oameni .
Așa e, dacă nu aveți rațiune nu puteți numi oameni, rămâneți doar.... femei.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 03.10.2013 at 00:13:56.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor. Mama se opune casatoriei. Nu poate ierta trecutul sotului meu ioanacluj Nunta 270 27.02.2013 10:12:37
Bisexualitatea poate fi considerat un pacat? Sekhmet Homosexualitatea 63 16.08.2010 14:25:32
ce se intimpla cind o persoana nu poate ierta un rau care i s-a facut? patinina34 Generalitati 135 30.06.2009 22:37:03