Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2018, 20:16:34
Vladimir M Vladimir M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2018
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Manual de Geografie cu greșeli mari

Ce părere aveți de greșelile mari apărute în manualul de Geografie de clasa a VI-a de la Editura Didactică și Pedagogică? Autorii manualului sunt: Fiscutean Mihaela Cornelia, Fiscutean Dorin, Mihai Ciprian, Popa Ionela. Manualul a apărut în 1 600 000 exemplare. În urma scandalului s-a decis retipărirea manualului. Editura Didactică și Pedagogică a anunțat că îi va da în judecată pe autori.

Last edited by Vladimir M; 31.08.2018 at 20:20:37.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2018, 21:00:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O părere bună.
Altă întrebare?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2018, 21:46:13
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eu țin minte că atunci când am făcut geografie, în școală, nimeni nu mi-a spus, și sigur nu scria în manual, că există o țară numită Moldova, în care trăiesc în majoritate vorbitori de limbă română și care a aparținut de Moldova din Evul Mediu și de România modernă. Am aflat, surprins, abia după 89.


Totuși, aceste omisiuni au fost rezultatul unei politici oficiale.


Tâmpeniile din manualul prezent sunt rezultatul simplei prostii.


Nu știu ce e mai grav.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2018, 22:03:21
Vladimir M Vladimir M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2018
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eu țin minte că atunci când am făcut geografie, în școală, nimeni nu mi-a spus, și sigur nu scria în manual, că există o țară numită Moldova, în care trăiesc în majoritate vorbitori de limbă română și care a aparținut de Moldova din Evul Mediu și de România modernă. Am aflat, surprins, abia după 89.


Totuși, aceste omisiuni au fost rezultatul unei politici oficiale.


Tâmpeniile din manualul prezent sunt rezultatul simplei prostii.


Nu știu ce e mai grav.
Da, istoria din manuale era deformată ideologic de propaganda comunistă în vremurile alea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2018, 22:37:08
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
Da, istoria din manuale era deformată ideologic de propaganda comunistă în vremurile alea.
exemple, mon cher, exemple!

istoricii din perioada respectiva au preluat totalitatea cliseelor din istoriografia romaneasca. pe toate! poate ar fi o exceptie, totusi, burebistizarea ceausista! :))

sigur, trebuia menajata relatia cu sovieticii, dar in magazin istoric au aparut articole complexe despre antonescu, basarabia, la tema. mi-aduc aminte de un material aparut in magazin istoric semnat de fratele lui nea nicu, un semnal incredibil, ca si cum nea nicu il ameninta pe gorbaciov ca va cere basarabia daca nu se pototoleste.

restul miturilor, dar si marile si multele falsuri ardelenesti, au fost pastrate si chiar mai mult decat atat.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.08.2018, 22:45:58
Vladimir M Vladimir M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2018
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
exemple, mon cher, exemple!

istoricii din perioada respectiva au preluat totalitatea cliseelor din istoriografia romaneasca. pe toate! poate ar fi o exceptie, totusi, burebistizarea ceausista! :))

sigur, trebuia menajata relatia cu sovieticii, dar in magazin istoric au aparut articole complexe despre antonescu, basarabia, la tema. mi-aduc aminte de un material aparut in magazin istoric semnat de fratele lui nea nicu, un semnal incredibil, ca si cum nea nicu il ameninta pe gorbaciov ca va cere basarabia daca nu se pototoleste.

restul miturilor, dar si marile si multele falsuri ardelenesti, au fost pastrate si chiar mai mult decat atat.
comuniștii erau înfățișați de manualele comuniste ca niște eroi pe când în realitate ei au fost niște criminali, niște oportuniști și niște demagogi. Burghezia era demonizată de manuale. Evul Mediu era și el demonizat de aceleași manuale. Feudalismul era și el ridiculizat de propaganda comunistă.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.08.2018, 22:55:44
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
comuniștii erau înfățișați de manualele comuniste ca niște eroi pe când în realitate ei au fost niște criminali, niște oportuniști și niște demagogi. Burghezia era demonizată de manuale.
uite, sfarsitul sotilor ceausescu demonstreaza ca nu este asa. macar parte dintre ei chiar asa au fost, niste comunisti revolutionari. nu discutam acum ce au insemnat pt romania ci doar cum erau ei. ar trebui sa cauti materiale istorice despre politicienii romani din interbelic, asa, ca punct de reper. asa zisii comunisti din ultimii ani nu erau chiar comunisti, erau romani obisnuiti, dornici sa parvina.

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
Evul Mediu era și el demonizat de aceleași manuale. Feudalismul era și el ridiculizat de propaganda comunistă.
n-as zice, chiar dimpotriva.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.09.2018, 03:01:03
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir M Vezi mesajul
... Autorii manualului sunt: Fiscutean Mihaela Cornelia, Fiscutean Dorin, Mihai Ciprian, Popa Ionela. Manualul a apărut în 1 600 000 exemplare. În urma scandalului s-a decis retipărirea manualului. Editura Didactică și Pedagogică a anunțat că îi va da în judecată pe autori.
De ce? Autorii au obligat(santajat) editura sa tipareasca?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2018, 11:52:09
Vladimir M Vladimir M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2018
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De ce? Autorii au obligat(santajat) editura sa tipareasca?
Pentru că au adus prejudicii de imagine din pricina greșelilor comise. Unul din autori a declarat că materialele trimise spre Editura Didactică și Pedagogică nu conțineau erorile din hărți.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
invatamant, manual, romania

Thread Tools
Moduri de afișare