Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 10.08.2016, 14:41:01
vsovi vsovi is offline
Banned

Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nacu simona Vezi mesajul
Ok, dragule, cand voi gasi exegeza la acest text o voi posta.
Lasă tu exegezele absurde ale ''marilor'' tăi teologi ci mai bine citește scriptura așa cum zice sf. Vasile cel mare, înțelegînd de acolo ceea ce se scrie acolo.

Deci draga mea, nu poți confunda pe Samuel cu satana și nici pe sfinți prooroci și mucenici martiri ca A.B. cu vrăjitorii sau fermecătorii sau cu înșelații de duhurile răutății căci unii ca el sunt Adevărații stîlpi ai ortodoxiei oricît ar lansa ceilalți confrați tot felul de răutăți și de bîrfe din pismă și din aroganță și din orgoliu, ''competență'' ca aceea a absovenților premianți colegi și aflați în aceiași breaslă... care știu ei mai bine ca oricine că ăla sau că ălalaltul, coleg cu ei, nu e așa de mare teolog ca ei înșiși care se pun ei pe o denigrare colectivă cînd se întrunesc să formeze ei inchiziția ''ortodoxă''... după care îl lapidează mediatic fără jenă erijîndu-se că cică ei sunt BISERICA și așa ca la comuniști lapidează public pe cîte un stîlp foarte mare, un mucenic creștin ortodox român ca sf. păr. prooroc. A.B.

Last edited by vsovi; 10.08.2016 at 14:50:54.
Reply With Quote
Vechi 10.08.2016, 14:45:44
nacu simona nacu simona is offline
Senior Member

Data înregistrării: 10.12.2013
Implicit Parintii sunt impotriva

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
P'aia cu copitele n-o stiam, dar pe asta cu coatele am mai auzit-o. Si totusi n-o pricep! Vreti sa fiti buna sa imi deslusiti si mie enigma asta? Chiar asa: cum e doamna, de ce sa nu tinem coatele pe masa cand mancam? Ce maniere elegante se pitesc pe aici, prin codul asta care nu primeste cotul?

Aceasta "maniera" de care poate ai auzit si tu citind diverse "capete", ca si "sa nu intinzi mana in acelasi timp cu altul", s.a. eu cred ca se refera la foarte multe lucruri "manierate" atat trupesti, cat si duhovnicesti. Daca incepem cu cele trupesti, este vorba despre o restrangere. despre o neraspandire si o disciplinare ( a tine coatele pe langa corp), care se opun desfranarii, adica delasarii si nebagarii de seama, indraznelii si obrazniciei in cele din urma.
Din punct de vedere duhovnicesc trebuie inteles de asemenea, dar si ceva mai mult, in sensul ca aceasta pozitie smerita avantajeaza rugaciunea care trebuie sa insoteasca "masa" (hrana) propriu zisa. fata de aceasta hrana noi trebuie sa ne comportam cu sfiala si cu teama, dar si cu multumire, pentru ca nu este facuta de noi, ci ne este oferita din mila si iubirea de oameni a lui Dumnezeu.
Apoi masa aceasta preinchipuie Ospatul cel din Imparatia lui Dumnezeu, la care noi trebuie sa venim cu cele rationale si duhovnicesti,mintea si sufletul curatite si luminate, iar nu cu indaratnicia si nepriceperea.
Deci la masa venim doar cu fruntea plecata, gura prin care primim hrana si mainile care apartin partii lucratoare a trupului, dar si duhului.
De aceea un sfant parinte a vazutcu duhul ca cei adunati la masa mancau fiecare diferit: unul faguri, altul paie si altul necuratii. Si asta din cauza cugetelor si a felului in care primeau hrana de la Dumnezeu.
Ei, poti si tu sa dezvolti ideea, dar dupa parerea mea, din cate am inteles eu Filocalia, cam asta ar vrea sa spuna.
Dumnezeu sa aiba mila de noi!
Reply With Quote
Vechi 10.08.2016, 14:53:28
Senior Member

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Lasă tu exegezele absurde ale ''marilor'' tăi teologi ci mai bine citește scriptura așa cum zice sf. Vasile cel mare, înțelegînd de acolo ceea ce se scrie acolo.

Deci draga mea, nu poți confunda pe Samuel cu satana și nici pe sfinți prooroci și mucenici martiri ca A.B. cu vrăjitorii sau fermecătorii sau cu înșelații de duhurile răutății căci unii ca el sunt Adevărații stîlpi ai ortodoxiei oricît ar lansa ceilalți confrați tot felul de răutăți și de bîrfe din pismă și din aroganță și din orgoliul ca acela al absovenților premianți colegi și aflați în aceiași breaslă... care știu ei mai bine ca oricine că ăla sau că ălalaltul, coleg cu ei, nu e așa de mare teolog ca ei înșiși care se pun ei pe o denigrare colectivă cînd se întrunesc să formeze ei inchiziția ''ortodoxă''... după care îl lapidează mediatic fără jenă pe cîte un stîlp și foarte mare ortodox român ca păr. prooroc. A.B.

Dragul meu, nici tu nu ii poti numi eufemistic "marii tai teologi" pe Sfintii Parinti. Nu mai ai mult pana cand si Hristos va deveni un neinsemnat fata de "Sfantul Ardealului".
Deci, lasa matale parerile personale si primeste invatatura curata de la sfinti si cand voi gasi ce am spus, voi posta, ca sa-ti inchid gura care vorbeste numai minciuni.
Reply With Quote
Vechi 10.08.2016, 14:57:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Chiar asa: cum e doamna, de ce sa nu tinem coatele pe masa cand mancam? Ce maniere elegante se pitesc pe aici, prin codul asta care nu primeste cotul?
Tu să nu ții coatele pe masă, dragule, da' ia un pârț (pardon) taman ce-a tras!
Reply With Quote
Vechi 10.08.2016, 15:04:30
vsovi vsovi is offline
Banned

Implicit

Citat:
Citat:

Deci draga mea, nu poți confunda pe Samuel cu satana și nici pe sfinți prooroci și mucenici martiri ca A.B. cu vrăjitorii sau fermecătorii sau cu înșelații de duhurile răutății căci unii ca el sunt Adevărații stîlpi ai ortodoxiei oricît ar lansa ceilalți confrați tot felul de răutăți și de bîrfe din pismă și din aroganță și din orgoliul ca acela al absovenților premianți colegi și aflați în aceiași breaslă... care știu ei mai bine ca oricine că ăla sau că ălalaltul, coleg cu ei, nu e așa de mare teolog ca ei înșiși care se pun ei pe o denigrare colectivă cînd se întrunesc să formeze ei inchiziția ''ortodoxă''... după care îl lapidează mediatic fără jenă pe cîte un stîlp și foarte mare ortodox român ca păr. prooroc. A.B.
Dragul meu, nici tu nu ii poti numi eufemistic "marii tai teologi" pe Sfintii Parinti. Nu mai ai mult pana cand si Hristos va deveni un neinsemnat fata de "Sfantul Ardealului".
Deci, lasa matale parerile personale si primeste invatatura curata de la sfinti si cand voi gasi ce am spus, voi posta, ca sa-ti inchid gura care vorbeste numai minciuni.
Iar exagerezi cu viclenie ca să mă scoți că zic ce zic nu de prietenii tăi ''marii'' ''teologi'' ci de de sfinții părinți?.. păi la tine sfinții părinți au fost colegi de teologie sau de medicină cu A.B.?

Deci dacă le știi întoarece pe toate, din ce scriu foarte clar, așa ca la Ploiești, ca la ortodoxia ta de mucava ca să mă scoți mereu mincinos sau sectant sau eretic sau neascultător... sau înșelat de demoni... atunci să știi că îmi pare rău că discutăm și că am stat de vorbă.

Eu vorbeam serios și cu bună credință și nu ironic și viclean așa cum aluneci tu printre degete ca o bilă unsă cu toate alifiile.

Chiar nu vrei să recunoști că eu am dreptate mărturisindu-ți Adevărul și nu tu cu toți ''teologii'' și ''exegeții'' domniei tale care fac de rușine pe sfinții părinți prin denigrările și bîrfele lor pline de exagerări și calomnii?

Și te rog oprește-te din procesele de intenție! Ok?

Last edited by vsovi; 10.08.2016 at 15:08:45.
Reply With Quote
Vechi 10.08.2016, 15:14:48
Senior Member

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Iar exagerezi cu viclenie ca să mă scoți că zic ce zic nu de prietenii tăi ''marii'' ''teologi'' ci de de sfinții părinți?.. păi la tine sfinții părinți au fost colegi de teologie sau de medicină cu A.B.?

Deci dacă le știi întoarece pe toate, din ce scriu foarte clar, așa ca la Ploiești, ca la ortodoxia ta de mucava ca să mă scoți mereu mincinos sau sectant sau eretic sau neascultător... sau înșelat de demoni... atunci să știi că îmi pare rău că discutăm și că am stat de vorbă.

Eu vorbeam serios și cu bună credință și nu ironic și viclean așa cum aluneci tu printre degete ca o bilă unsă cu toate alifiile.

Chiar nu vrei să recunoști că eu am dreptate mărturisindu-ți Adevărul și nu tu cu toți ''teologii'' și ''exegeții'' domniei tale care fac de rușine pe sfinții părinți prin denigrările și bîrfele lor pline de exagerări și calomnii?

Și te rog oprește-te din procesele de intenție! Ok?

Poate ai uitat ce ai spus : "Lasă tu exegezele absurde ale ''marilor'' tăi teologi ci mai bine citește scriptura așa cum zice sf. Vasile cel mare, înțelegînd de acolo ceea ce se scrie acolo".

Despre ce exegeze absurde este vorba, din moment ce sunt exegezele sfintilor si nu ale mele?
Reply With Quote
Vechi 10.08.2016, 15:26:47
vsovi vsovi is offline
Banned

Implicit

Citat:
Poate ai uitat ce ai spus : "Lasă tu exegezele absurde ale ''marilor'' tăi teologi ci mai bine citește scriptura așa cum zice sf. Vasile cel mare, înțelegînd de acolo ceea ce se scrie acolo".

Despre ce exegeze absurde este vorba, din moment ce sunt exegezele sfintilor si nu ale mele?
De ce citezi trunchiat? Cum să uit, oare nu ți-am pus încă odată și ce am scris eu, acolo unde ți-am răspuns? Dar chiar și din fraza aia se poate înțelege foarte clar că ''marii'' tăi teologi nu sunt sfinții părinți gen. sf. Vasile cel Mare ci colegii tăi sau ai lui A.B.

Repet citatul în speranța că îl vei citi și înțelege corect încetînd să mă scoți sectant și încetînd să-mi faci procese de intenție. ok?
Citat:
În prealabil postat de vosvi

Și mă iartă dacă iar te-am supărat dar nu se poate să discuți atît de aiurea și acuzînd cu aîta viclenie inchizitorială ''ortodoxă'' și răutate ce vine din frică absurdă și lăudăroșenie a necredinței, chiar pe cel cu care stai de vorbă. Nu se poate, e rușinos, fiindcă ne vede Dumnezeu.

Mă iartă deci încă odată... dar crede-mă că nu din răutate ți-am mărturisit ci din dragoste de frați și surori creștine, ortodoxe... și mai ales de Dumnezeu.

Last edited by vsovi; 10.08.2016 at 15:30:40.
Reply With Quote
Vechi 10.08.2016, 15:26:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member

Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Implicit

Fratilor, totusi haideti sa ne limitam la subiectul topicului, nu sa ne certam care se pricepe mai bine in teologia ortodoxa!
Reply With Quote
Vechi 10.08.2016, 15:34:37
vsovi vsovi is offline
Banned

Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Fratilor, totusi haideti sa ne limitam la subiectul topicului, nu sa ne certam care se pricepe mai bine in teologia ortodoxa!
Păi dacă Bublișor s-a împăcat cu prietenul ei și l-a iertat și iar se iubesc la fel ca înainte... ce mai e de discutat?

Bine, fie, cînd ești la masă nu se pun pe masă coatele pe masă așa cum fac bețivii și nici copitele ca americanii care se relaxează cu picioarele sus pe masă, deci există și o bună cuviință care trebuie respectată așa cum spune Bublișor.

Există niște reguli ale bunelor maniere și ale bunelor obiceiuri... care trebuiesc respectate mai ales cînd ajungi între... sfinți.

Deci trebuie să ai o bună cuviință bine înrădăcinată și nu una din aia de fațadă... ținută înaintea oamenilor ca să părem mari teologi... în ochii lor.

Last edited by vsovi; 10.08.2016 at 15:36:41.
Reply With Quote
Vechi 10.08.2016, 15:43:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned

Data înregistrării: 30.07.2016
Implicit

Citat:
Aceasta "maniera" de care poate ai auzit si tu citind diverse "capete", ca si "sa nu intinzi mana in acelasi timp cu altul", s.a. eu cred ca se refera la foarte multe lucruri "manierate" atat trupesti, cat si duhovnicesti. Daca incepem cu cele trupesti, este vorba despre o restrangere. despre o neraspandire si o disciplinare ( a tine coatele pe langa corp), care se opun desfranarii, adica delasarii si nebagarii de seama, indraznelii si obrazniciei in cele din urma.
Din punct de vedere duhovnicesc trebuie inteles de asemenea, dar si ceva mai mult, in sensul ca aceasta pozitie smerita avantajeaza rugaciunea care trebuie sa insoteasca "masa" (hrana) propriu zisa. fata de aceasta hrana noi trebuie sa ne comportam cu sfiala si cu teama, dar si cu multumire, pentru ca nu este facuta de noi, ci ne este oferita din mila si iubirea de oameni a lui Dumnezeu.
Apoi masa aceasta preinchipuie Ospatul cel din Imparatia lui Dumnezeu, la care noi trebuie sa venim cu cele rationale si duhovnicesti,mintea si sufletul curatite si luminate, iar nu cu indaratnicia si nepriceperea.
Deci la masa venim doar cu fruntea plecata, gura prin care primim hrana si mainile care apartin partii lucratoare a trupului, dar si duhului.
De aceea un sfant parinte a vazutcu duhul ca cei adunati la masa mancau fiecare diferit: unul faguri, altul paie si altul necuratii. Si asta din cauza cugetelor si a felului in care primeau hrana de la Dumnezeu.
Ei, poti si tu sa dezvolti ideea, dar dupa parerea mea, din cate am inteles eu Filocalia, cam asta ar vrea sa spuna.
Dumnezeu sa aiba mila de noi!
Da, am inteles. Multumesc pentru raspuns, pentru efort.
Acuma, ce sa zic, recunosc aceeasi cerinta a oricarui sport de performanta: postura! La fel e si cand canti, tre sa ai o anumita postura. Retin, pentru viitor, ca rugaciunea se face mai bine cu mainile (coatele) pe langa corp. Voi experia si va anunt rezultatul.
P.S. Nu am retinut, ma iertati, in ce unghi tre sa tinem coatele pe langa torace. Lipim strans? Sau mai lasam, asa, vreo 10-15 grade ca anvergura... Mai ales pe caldurile astea, io le-as tine asa, ca porumbeii, cand se scalda in farfuria cu apa, ma iertati...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare