Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2007, 00:49:10
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

eu nu inteleg de ce mama care-i da viata copilasului ei nu poate participa la botezul lui?
de ce este considerata IAR necurata? ca doar s-a jertfit saraca si a trecut prin chinuri grele.:rolleyes:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2007, 09:32:36
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu stiu ca participa oricine, chiar si o pers. oarecare de pe strada.
Odata chiar eu am asistat la un botez orecare pt ca eram curioasa in momentul cand vine ingerul pazitor daca se vede sau se simte o prezenta ingereasca, deci nu aveam nici o legatura cu familia aia asa ca eu nu cred ca nu are voie maica-sa sa participe din moment ce am participat eu o straina de familia lor. O fi fost si maica-sa pe acolo eu nu stiu pt ca ma interesa altceva dupa cum am zis.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2007, 19:57:55
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

..."Ca iata,intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2007, 11:16:51
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

..."Ca iata,intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea..."

nu are legatura cu subiectul pt ca in cazul asta nici preotul nu ar avea voie sa participe la botez pt ca si el a fost nascut!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2007, 14:35:20
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Atuncia,mai spun inca ceva foarte cunoscut:"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decât Heruvimii si mai marita fara de asemăaare decât Serafimii,care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvântul ai nascut,pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2007, 16:04:07
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu
eu nu inteleg de ce mama care-i da viata copilasului ei nu poate participa la botezul lui?
de ce este considerata IAR necurata? ca doar s-a jertfit saraca si a trecut prin chinuri grele.:rolleyes:
Cine a mai scos si bancul asta, ca n-are voie mama sa participe la botezul copilului? :D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2007, 12:16:37
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

MAMA POATE PARTICIPA LA BOTEZ
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.05.2007, 05:50:46
tomi tomi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Probabil se refereau la mamele care inca nu erau vindecate dupa nastere, pe vremuri nu se purta lenjerie intima...si murdareau biserica. D-aia erau necurate. Azi nu mai e nici o problema. Nici macar daca zilele lunare nu spune nimeni sa nu intrii in biserica, daca porti lenjerie!
Mamele participa la botez, dar nu sunt personaje principale;)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2007, 01:15:44
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

ca mamele sa nu participe la botez e o SUPERSTITIE problema e ca nu toate mamele stiu asta,eu am 2 copii si la amandoi am fost la botez ba mai mult chiar 2 preoti mi-au zis asta sa fiu prezenta,pt ca si la noi f multa lume se ia dupa superstitia asta fara macar sa stie de ce.ORTODOX e sa te duci la botez ca mama.eu cred ca mai bine e sa te iei dupa ce zice preotul decat rudele la capitolul asta.nu va mai luati fratilor dupa ce zice lumea intrebati preotul la ce tine de religie
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2007, 10:51:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Din cate stiu dupa ce a nascut o femeie, in prima zi, preotul rosteste scurta rugaciune de sfintire a apei, sfintire care se numeste "molitfa". Dupa sfintirea apei se canta Troparul Nasterii Domnului si Condacul, apoi se citesc cele trei rugaciuni, pentru iertarea pacatelor si curatirea femeii lauze de intinaciunea trupeasca, pricinuita de nastere, intrucat suntem "zamisliti in faradelegi si nascuti in pacate" (Ps. 50, 6); in a doua rugaciune preotul cere Domnului s-o miluiasca pe mama, pe prunc, trimitandu-le ingeri luminati si stralucitori, ferindu-i de toata fermecatura si de asuprirea duhurilor rele. Se citeste si rugaciunea de curatenie pentru cei care s-au atins de lauza, considerandu-se "necurati", dupa Levitic (12, 1-4).Daca preotul face aceasta molitfa acasa, stropeste cu apa sfintita pruncul, casa si pe ai casei; iar copilul inseamnat cu semnul sfintei cruci la frunte, la gura si la inima.
La 40 de zile, lauza luand pruncul vine la biserica, unde i se fac rugaciunile de curatire si de imbisericire a copilului. Acestea amintesc momentul cand Maica Domnului, la implinirea zilelor curateniei, a adus dumnezeiescul Prunc la templu, unde a fost primit in brate de dreptul Simeon, binecuvantand pe Dumnezeu ca a vazut mantuirea asteptata de Israel (Luca, 2, 22-30). Aceasta randuiala e prescrisa de Moise (Lev., 12, 3). Dupa terminarea rugaciunilor - citite in pronaosul bisericii - daca pruncul este deja botezat, preotul luandu-l pe brate il inchina la sfintele icoane, ca Domnul si Maica Domnului sa-l ocroteasca in viata ; iar daca este baiat merge cu el si in altar, inchinandu-l in cele patru parti ale Sfintei Mese si la Proscomidie, apoi in mijlocul bisericii, rostind de fiecare data cuvintele de imbisericire. Si incredintandu-l mamei ii miruieste pe amandoi. In caz ca pruncul e nebotezat, preotul, dupa ce l-a luat in brate, face cu el - din pronaos spre altar - semnul crucii si miruieste numai pe mama, urmand a-l imbiserici, dupa botez.
Astazi stiu ca multi preoti citesc rugaciunile de curatiere si imbisericire la botez. Daca mamei i-au fost citite aceste rugaciuni inainte de botez, poate participa la botezul copilului. Am vazut si eu un caz in care preotul a citit la final aceasta rugaciune si astfel mama nu a putut participa la botezului copilului, insa nu cred ca este canonica aceasta practica.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare